Finanční vzdělávání dětí: PROČ?
Vážení čtenáři, věřím, že spoustu z vás by napadla asi stovka jiných způsobů trávení volného času, než je čtení článků na téma finanční vzdělávání dětí – pekáč na plotně je již od rána neumytý, partner je unavený z práce a chce večeři, sousedka si už dlouho pořádně nepoklábosila, až po extrémy – přece by se ta tchýně měla už pozvat na Vánoce.
Možná máte pravdu – třeba se mýlím a ten pekáč je přece jen důležitější, než finanční vzdělání našich dětí... Ale co když mám pravdu já? Co když právě teď máte neopakovatelnou příležitost podílet se na štěstí a úspěchu vašich dětí? Stojí vám půlhodinka vašeho času za prověření, jestli na tom něco bude?
Co chci svému dítěti vlastně předat?
Zamýšleli jste se někdy nad myšlenkou, co vlastně chcete svým dětem vštípit, jaké principy je naučit, aby se za sebe (či za vás) nemuselo s postupem času stydět? Chcete si jednou v klidu sednout a říci: „Udělala jsem pro své dítě maximum a jsem na to hrdá.“? Většinou své děti učíme etická a morální pravidla, která rozhodně nesmí při správné výchově chybět, jako je například správný pozdrav a oslovení, poděkování, rozlišení hodnot dobrý x špatný atd. Nyní máte však možnost naučit své děti daleko více. Naučit je něco, co je nikdo jiný v životě nenaučí, co využije během svého celého života a je to něco, co se mu může velmi dobře zhodnotit jak v práci, tak i ve všech jeho následujících rozhodnutích. Nevěříte? Ale věřte.
Napadá vás, co to je? Zkusím vám poradit: Víte, proč bohatí bohatnou a chudí chudnou? Bohatí lidé mají často i bohaté rodiče. Bohatý člověk zpravidla není bohatý kvůli tomu, že má velký příjem, ale kvůli tomu, že umí dobře zacházet se svými financemi a minimalizují výdaje. Bohatí lidé se při výchově zaměřují na dokonalé zvládnutí finančního vzdělání.
Finanční gramotnosti se ve škole nenaučíte
Přitom naučit se finanční gramotnosti není nikterak obtížné. Stačí jen chtít se učit. Nicméně pro finanční gramotnost si rozhodně nechoďte do školy, ať už to bude škola státní soukromá, zemědělka, ekonomka či růžová se třemi hvězdičkami. Tam se nanejvýš dozvíte, jaký růst DPH mělo Německo po druhé světové válce nebo procento nezaměstnanosti v Uzbegistánu. Pro všeobecný přehled jistě nosné informace, ale kde si co nejefektivněji naspořit na důchod, do které banky si zajít půjčit s nejmenším přeplatkem nebo kde si sjednat běžný účet bez poplatků za správu, to se ji nedozvíte.
Staré pravdy již dávno neplatí
Nejspíš vás asi napadne, jak tedy naše děti do světa čísel co nejlépe připravit. Co vlastně můžete v současné době svým dětem ze svých znalostí o ekonomickém fungování světa předat? Doba s sebou přináší velké změny – co bylo moderní za dob našich rodičů, dnes je pouze vzpomínka. Vzpomeňte si například na vkladní knížky. Za mladých let našich rodičů to byl nejnovější módní trend, kdo neměl alespoň jednu knížku, jako by neexistoval. A dnes? Vkladní knížky jsou dokonalým přežitkem, zhodnocení 0,03% ročně s možností výběru pouze tři dny v roce je přece super nabídka. Ani nemluvě o inflaci, která celé závratné zhodnocení znehodnotí o celé tři procenta ročně. No neberte to :-).
Principy, které nás učili naši rodiče a prarodiče, již dávno neplatí. Trendem moderní doby jsou úvěry, úvěry a pro změnu úvěry. Kdo dnes není zadlužen alespoň na milion, jako by nežil. Proč čekat na další výplatu, když můžu mít tu plazmovou televizi, notebook i ledničku na splátky a s „nulovým“ navýšením? Není se pak čemu divit, že každá třetí zadlužená domácnost má problémy se splácením.
Vezměte osud svých dětí pevně do rukou
Opravdu chcete takovou budoucnost i pro vaše děti? Také se mají potácet od výplaty k výplatě a spoléhat na dobrosrdečnost státu, že možná uvolní více financí z rozpočtu na sociální dávky? Chcete, aby bylo vaše dítě celý život sžíráno bankovními poplatky, jako je tomu doposud v drtivé většině českých domácností? Nebo raději vezmete budoucnost svého dítěte do svých rukou a dáte svému potomkovi naději na plnohodnotný život v podobě finančního vzdělání?
Chcete-li svým dětem opravdu pomoci se startem do ekonomického světa, máte nyní unikátní příležitost. Vydejte se s námi do tajů finančního myšlení. Následující články budou jednoduchým návodem, jak postupovat při výuce dětí tak, aby je učení bavilo, ale také tak, abychom jim předali ty nejdůležitější zásady finančního rozhodování.
Autorka: Zuzana Chromá, Partners; články vznikají ve spolupráci s časopisem Finanční magazín, který patří do projektu Finmag, více na: www.finmag.cz
Dotazy na finanční poradce můžete zasílat na info@babyonline.cz s předmětem: Finanční dotaz. Budou přeposlány na společnost Partners.
Předchozí článek:

Cesta k hypotéce a vlastnímu bydlení (očima pořizovatele hypotéky)
Následující článek:

Úvod do světa dětských finančních produktů
Zajímavé články z oddílu Finanční vzdělávání dětí: PROČ?
- Všechny články
- Nejčtenější články
- Nejnovější články

Dětské finance od začátku
Je velice zajímavé si uvědomit fakt, že často ta nejdůležitější rozhodnutí v životě děláme zcela podvědomě. Ať už se rozhodujeme o finančních krocích...

Naučte své dítě počítat
Na to, abychom naše děti naučili vnímat hodnotu peněz, je třeba je nejdříve naučit rozeznávat jednotlivé číslice. Každé dítě je jiné, proto je třeba s...

Kapesné ano či ne?
Jakmile dítě pochopí, že peníze slouží ke směně a že za ně dostane věci, které chce, začne si jich vážit. Nyní jsme dosáhli toho, že naše dítě umí své...
Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Související recepty
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků