Inzerce
Inzerce
Inzerce

Finanční vzdělávání dětí: PROČ?

Vážení čtenáři, věřím, že spoustu z vás by napadla asi stovka jiných způsobů trávení volného času, než je čtení článků na téma finanční vzdělávání dětí – pekáč na plotně je již od rána neumytý, partner je unavený z práce a chce večeři, sousedka si už dlouho pořádně nepoklábosila, až po extrémy – přece by se ta tchýně měla už pozvat na Vánoce.

Možná máte pravdu – třeba se mýlím a ten pekáč je přece jen důležitější, než finanční vzdělání našich dětí... Ale co když mám pravdu já? Co když právě teď máte neopakovatelnou příležitost podílet se na štěstí a úspěchu vašich dětí? Stojí vám půlhodinka vašeho času za prověření, jestli na tom něco bude?

Co chci svému dítěti vlastně předat?

Zamýšleli jste se někdy nad myšlenkou, co vlastně chcete svým dětem vštípit, jaké principy je naučit, aby se za sebe (či za vás) nemuselo s postupem času stydět? Chcete si jednou v klidu sednout a říci: „Udělala jsem pro své dítě maximum a jsem na to hrdá.“? Většinou své děti učíme etická a morální pravidla, která rozhodně nesmí při správné výchově chybět, jako je například správný pozdrav a oslovení, poděkování, rozlišení hodnot dobrý x špatný atd. Nyní máte však možnost naučit své děti daleko více. Naučit je něco, co je nikdo jiný v životě nenaučí, co využije během svého celého života a je to něco, co se mu může velmi dobře zhodnotit jak v práci, tak i ve všech jeho následujících rozhodnutích. Nevěříte? Ale věřte.

Napadá vás, co to je? Zkusím vám poradit: Víte, proč bohatí bohatnou a chudí chudnou? Bohatí lidé mají často i bohaté rodiče. Bohatý člověk zpravidla není bohatý kvůli tomu, že má velký příjem, ale kvůli tomu, že umí dobře zacházet se svými financemi a minimalizují výdaje. Bohatí lidé se při výchově zaměřují na dokonalé zvládnutí finančního vzdělání.

Finanční gramotnosti se ve škole nenaučíte

Přitom naučit se finanční gramotnosti není nikterak obtížné. Stačí jen chtít se učit. Nicméně pro finanční gramotnost si rozhodně nechoďte do školy, ať už to bude škola státní soukromá, zemědělka, ekonomka či růžová se třemi hvězdičkami. Tam se nanejvýš dozvíte, jaký růst DPH mělo Německo po druhé světové válce nebo procento nezaměstnanosti v Uzbegistánu. Pro všeobecný přehled jistě nosné informace, ale kde si co nejefektivněji naspořit na důchod, do které banky si zajít půjčit s nejmenším přeplatkem nebo kde si sjednat běžný účet bez poplatků za správu, to se ji nedozvíte.

Staré pravdy již dávno neplatí

Nejspíš vás asi napadne, jak tedy naše děti do světa čísel co nejlépe připravit. Co vlastně můžete v současné době svým dětem ze svých znalostí o ekonomickém fungování světa předat? Doba s sebou přináší velké změny – co bylo moderní za dob našich rodičů, dnes je pouze vzpomínka. Vzpomeňte si například na vkladní knížky. Za mladých let našich rodičů to byl nejnovější módní trend, kdo neměl alespoň jednu knížku, jako by neexistoval. A dnes? Vkladní knížky jsou dokonalým přežitkem, zhodnocení 0,03% ročně s možností výběru pouze tři dny v roce je přece super nabídka. Ani nemluvě o inflaci, která celé závratné zhodnocení znehodnotí o celé tři procenta ročně. No neberte to :-).

Principy, které nás učili naši rodiče a prarodiče, již dávno neplatí. Trendem moderní doby jsou úvěry, úvěry a pro změnu úvěry. Kdo dnes není zadlužen alespoň na milion, jako by nežil. Proč čekat na další výplatu, když můžu mít tu plazmovou televizi, notebook i ledničku na splátky a s „nulovým“ navýšením? Není se pak čemu divit, že každá třetí zadlužená domácnost má problémy se splácením.

Vezměte osud svých dětí pevně do rukou

Opravdu chcete takovou budoucnost i pro vaše děti? Také se mají potácet od výplaty k výplatě a spoléhat na dobrosrdečnost státu, že možná uvolní více financí z rozpočtu na sociální dávky? Chcete, aby bylo vaše dítě celý život sžíráno bankovními poplatky, jako je tomu doposud v drtivé většině českých domácností? Nebo raději vezmete budoucnost svého dítěte do svých rukou a dáte svému potomkovi naději na plnohodnotný život v podobě finančního vzdělání?

Chcete-li svým dětem opravdu pomoci se startem do ekonomického světa, máte nyní unikátní příležitost. Vydejte se s námi do tajů finančního myšlení. Následující články budou jednoduchým návodem, jak postupovat při výuce dětí tak, aby je učení bavilo, ale také tak, abychom jim předali ty nejdůležitější zásady finančního rozhodování.

Autorka: Zuzana Chromá, Partners; články vznikají ve spolupráci s časopisem Finanční magazín, který patří do projektu Finmag, více na: www.finmag.cz

Dotazy na finanční poradce můžete zasílat na info@babyonline.cz s předmětem: Finanční dotaz. Budou přeposlány na společnost Partners.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Zajímavé články oddílu Finanční vzdělávání dětí: PROČ?

Dětské finance od začátku

Dětské finance od začátku

Dětské finance od začátku Je velice zajímavé si uvědomit fakt, že často ta nejdůležitější rozhodnutí v životě děláme zcela podvědomě. Ať už se rozhodujeme o finančních krocí

Celý článek »

Naučte své dítě počítat

Naučte své dítě počítat

Naučte své dítě počítat Na to, abychom naše děti naučili vnímat hodnotu peněz, je třeba je nejdříve naučit rozeznávat jednotlivé číslice. Každé dítě je jiné, proto je třeba

Celý článek »

Komerční sdělení
Kapesné ano či ne?

Kapesné ano či ne?

Kapesné ano či ne? Jakmile dítě pochopí, že peníze slouží ke směně a že za ně dostane věci, které chce, začne si jich vážit. Nyní jsme dosáhli toho, že naše dítě umí své pen

Celý článek »

Komerční sdělení

Finanční vzdělávání dětí: PROČ? - diskuze

 • Myslím si, že děti by se měly s penězi začít učit hospodařit už od útlého věku.

  Aby věděli hodnotu peněz a že když něco rozbijí, či chtějí, tak to stojí peníze.
  marcelaadamcova   | 29.06.2015 09:16:37
  Reagovat | URL příspěvku
 • Tak na to jsem taky zvědavá. Nedávno jsem nad tím zrovna přemýšlela, jak a kdy u Káji začít ...     
  Sunny   | 04.11.2008 21:21:04
  Reagovat | URL příspěvku
 • Tak to je bezva. Už se moc těším na pokračování. A ani by mě nepřekvapilo, kdybych se dozvěděla spoustu pro mě nových věcí.    
  nadule1   | 04.11.2008 14:32:03
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Suchá kůže na obličeji

| Erumane | 17.04.2024, 13:52

Dobry den, chtela bych poradit co dceri na oblicejik. Vyzkouseli jsme od hydratacnich kremu, pres detske olejicky az k cbd oleji ale porad ma suchou pokozku ale pouze na obliceji. Na licka jsme pouzivali i zinkovou mast nebo ted posledne Atopicderm od Saloos ale nic nezabira. Dcera ukonceny 5ty mesic, prikrmy ma zeleninu a maso, je na UM.

Dekuji moc za radu

Dobrý den,

je to příznak kojenecké seborrhoey, požádejte o kožní vyšetření, přechodně Bepanthen sensiderm.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.04.2024, 19:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×