Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dětské finance od začátku

Je velice zajímavé si uvědomit fakt, že často ta nejdůležitější rozhodnutí v životě děláme zcela podvědomě. Ať už se rozhodujeme o finančních krocích nebo o výběru našeho životního partnera. Vědci zjistili, že naše podvědomí je velmi úzce spjato se situacemi zažitými či naučenými v raném dětství. Návyky je tedy možno vštěpovat i dítěti, které ještě pořádně nevidí, neumí rozeznávat věci, natož mluvit.

Již jsme si vysvětlili, proč čas strávený učením dětí finančnímu vzdělání není ztracený. Nyní si ukážeme, jak děti postupně seznamovat s penězi. Samozřejmě záleží na tom, jak je vaše dítě staré. Pokud už má třeba patnáct let, tak není zcela účelné si s ním sednout a dělat mu přednášku, co jsou to peníze a na co se používají. Se staršími dětmi se tedy budeme bavit úplně jiným stylem a také o složitějších věcech.

Nyní se však zaměříme na ty nejmenší drobečky, kteří zatím umí pouze jíst, spát a řvát. Dle mého názoru totiž ten nejdůležitější návyk, který je ve finančním světě naprosto nezbytný, je dokonalé ovládnutí trpělivosti. Ano, je to trpělivost. Právě tato vlastnost často bývá tím rozhodujícím faktorem, jestli se člověk zadluží až po uši a skončí na chodníku, nebo jestli z něj vyroste finančně stabilní a vyrovnaný člověk. Lidem, kteří nemají trpělivost danou do vínku od přírody, ani vštípenou od svých rodičů, se může život značně prodražit. Jelikož i když si svou budoucnost správně naplánují, vytyčí si rozumné cíle a nakonec nemají dostatečnou trpělivost na to, aby si počkali na nejvhodnější čas jejich realizace, a svá přání značně uspěchají.

Krásným příkladem je třeba bydlení. Každý člověk jednou dospěje do období, kdy se bude chtít osamostatnit od svých rodičů, pořídit si vlastní bydlení a rodinu. Kdo není trpělivý a nenaplánuje si tento krok s dostatečným předstihem, vrhá se často při prvním vnímání potřeby vlastního bydlení do první banky, která mu půjčí na vysněný dům. Tito lidé často ani nepřemýšlí, jaký typ úvěru použijí – jestli to bude úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéka, na jak dlouho si chtějí půjčit, jaká bude splátka a přeplatek bance. Ani ve snu je nenapadne se podívat, jak tom je momentální stav trhu nemovitostí – zda nejsou nemovitosti příliš drahé. Plně se svěří finančnímu ústavu – „Však oni tomu rozumí.“ – a až pozdě zjistí, že tak vysokou splátku, jakou jim banka vyměřila, nejsou schopni ze svého rozpočtu vydávat. Často se pak musí úvěr za drahé peníze refinancovat a v krajním případě jsou okolnostmi donuceni svou nemovitost prodat a raději se opět nastěhují k rodičům.

Naproti tomu lidé, kteří vládnou uměním trpělivosti, si nejdříve spočítají, za jak dlouho bude pro ně optimální si vzít půjčku, kolik si musí měsíčně odkládat na spořicí účet, aby si vytvořili dostatečnou rezervu pro případ nepohody a základ bydlení. V době, kdy jsou nejmenší úroky a ceny nemovitostí nízko, si pořídí své vysněné bydlení u ústavu, který má pro ně nejvýhodnější podmínky, kde si mohou zvolit výši splátky a využít i úvěru bez poplatku za zpracování. Tak třeba proto se trpělivost vyplácí.

Ptáte se, jak tedy podpořit trpělivost u svých malých ratolestí? U kojených dětí se dá trpělivosti přivykat postupně. Například tím, že nekrmíte své dítě vždy, když si zakřičí, ale podle pravidelných časových intervalů. V žádném případě zde nechci mladé maminky nabádat, aby trápily své děti hladem. Jen je třeba nastavit určitý rytmus, na který si dítě zvykne a postupně jednotlivé intervaly mezi kojením prodlužovat. Dítě se tak naučí si počkat na svou odměnu – v tomto případě jídlo, a vy si i chvíli během shonu kolem dítěte odpočinete.

Inzerce

Jelikož trpělivosti se musí učit jak jinak než trpělivě, je třeba tuto znalost prohlubovat i při dalším vývoji dítěte. Například když dítě v obchodě křičí a vynucuje si koupi své oblíbené sladkosti, není vhodné mu vždy a za všech okolností vyhovět a koupit mu ji. Pro jeho vývoj je mnohem účinnější, když mu ji koupíte při dalším nákupu jako odměnu za to, že bylo hodné u pana doktora. Vždy, když dítěti přislíbíte odměnu za dobře vykonanou „práci“ a zrovna ji nemáte u sebe, nevadí. Dítě si bude muset na svou odměnu trpělivě počkat, nicméně nikdy na své sliby nezapomeňte – dítě musí mít zafixováno, že trpělivost se vyplácí.

Malé děti od tří let věku se musí postupně naučit poznat rozdíl mezi tím, co znamená slovo „chci“ a slovo „potřebuji“. U „zbytečností“ jednoduše řekněte ne. Pokud chce dítě koupit dražší hračku, napište ji na seznam a dejte mu ji k narozeninám nebo svátku.

Inzerce

V příštím článku se dozvíte, jak naučit své dítě vnímat hodnotu peněz.

Autorka: Zuzana Chromá, Partners; články vznikají ve spolupráci s časopisem Finanční magazín, který patří do projektu Finmag, více na: www.finmag.cz

Inzerce

Dotazy na finanční poradce můžete zasílat na info@babyonline.cz s předmětem: Finanční dotaz. Budou přeposlány na společnost Partners.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Dětské finance od začátku - diskuze

 • Jednak autorka článku sama píše, že nemá na mysli, abyste potomky trápily, maminky, hladem, křik dítěte nemusí vždy znamenat hlad nebo žízeň, co se týče četnosti přikládání potomka, více, vč. informace o době trávení mléka a komplikacích, které vzniknou spojením natráveného s nenatráveným, je uvedeno na této adrese: http://www.babyonline.cz/pece-o-dite/vyziva-a-pitny-rezim/kojeni.html#dotaz1
  Calamity J.   | 20.04.2010 14:37:01
  Reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den,
  zcela souhlasím s předcházejícím příspěvkem do diskuze a článek p.Chromé mne rovněž znepokojil právě v pasážích o kojení a učení trpělivosti.Doby,kdy se kojenci přikládali v pravidelných intervalech jsou snad již dávnou minulostí a ikdyž vezmu v úvahu kojené starší děti,nepřipadá mi vhodné takto učit trpělivosti.Popravdě řečeno jsem překvapena,že zde tento článek vůbec umístili.
  KatkaH   | 20.04.2010 13:47:22
  Reagovat | URL příspěvku
 • Kojení - učení trpělivosti
  Vážená paní Chromá, netvrdím, že některé rady ve Vašem článku jsou zcela mylné, ovšem učit dítě trpělivosti tak, že mu nedám najíst - nenakojím ho, je dle mého názoru naprostý nesmysl. Netuším, zda máte děti či ne, ale je potřeba si uvědomit, že dítě z mateřského mléka získává nejen potravu, ale také tekutiny, tzn. pití a ráda bych viděla třeba Vás, jak v parném létě máte velkou žízeň a někdo Vám dovolí se napít až třeba za 2 hodiny. Asi by se Vám to moc nelíbilo, že?! Nehledě na to, že se jedná o fyziologickou potřebu, což se dá převést i tak, jako byste chtěla učit někoho trpělivosti tím, že mu nedovolíte jít na záchod hned, ale až za cca 2 hodny... A také jsem ještě v žádné literatuře pro nastávající maminky nečetla, že by se dítě mělo přikládat k prsu v pravidelných internavalech a jakých, ale vždy bylo uvedeno, že dítě má být kojeno vždy, když má hlad, příp. žízeň. Ono si ten časový interval dříve či později stejně zvolí samo, ale žádné dítě nespolklo hodinky, takže si ten interval dodržuje plus, mínus. Hezký den
  Vkoukolova   | 23.03.2009 16:41:49
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den, mam syna 4 roky, nema zadne bolesti, ale moc nechce jist, dnes kdyz jsem mu měnila plenku, mel černou stolici. Mam jen jedno dite proto se bojim a nevim co to znamena. Muzete mi prosim poradit? Z ceho to muze byt? Obcas pije Coca Colu, ale jen velmi malo a bez cukru. Ted momentalne ji hodne platkovy sýr v toustech, ma rad vse co se týká sýru, dnes mel i jablka. Muze mit krvácení? Na bolesti si zadne nestezuje, horecky nema, je naprosto v poradku, hraje si. Prosim o radu.

Dobrý den,

nejedl syn borůvky, ostružiny? Mohlo by to být zabarvení z ovoce, pokud se stolice bude opakovat, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 14.07.2024, 17:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×