Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jít či nejít na osmileté gymnázium?

Celý manuál Jít či nejít na osmileté gymnázium je nejpřínosnější pro rodiče žáků v druhém pololetí 4. tříd.

Máte po dni otevřených dveří na osmiletém gymnáziu? Pak si možná právě vy s dítětem kladete onu sheakespearovskou otázku. Leden a únor je totiž nejen obdobím otevřených dveří nedávno vzniklých a ve většině případů velmi renomovaných osmiletých vzdělávacích institucí, ale hlavně klíčovými měsíci pro konečné rozhodnutí, zda se dítě o místo v těchto ústavech bude ucházet či nikoliv. Promiňte mi to slovo, ale v souvislosti s problematikou vzdělávání jej miluji. Slovo ústav má v mé mysli hlubokou úctu a prestiž :-). V jeho čele si představuji moudré muže s vizáží Masaryka či chytré a odvážné ženy vzhlížející na nás z pod brýlí Milady Horákové. Samozřejmě se „design“ současného vedení již mírně zmodernizoval, ale podstata a vnitřní poslání zůstávají stejné.

Jak víte vzdělávání, celoživotní vzdělávání je můj velký koníček. Od toho byl po narození dětí pouze krůček k tvorbě vzdělávacích knížek pro děti, vlastní nevyjímaje. Ale předškolním vedením to neskončilo. Respektive by možná skončilo nebýt jedné náhody, která nám zasáhla do života. Vyhlédl si nás totiž jeden takový neposedný zvídavý klouček. Vy, co tipujete na hyperkinetika, ADHD, hyperaktivní a nevím, jak ještě má dnešní doba potřebu to nazývat, máte pravdu. Pro nás je zkrátka jiný než dcera, jiný než většina dětí, s potřebou mnohem trpělivějšího, důslednějšího a základní pravidla do úmoru opakujícího přístupu. Díky tomu jsem byla nucena ponořit se do pravidelné kontroly a organizace školní přípravy. Ne se s ním učit, ale ukázat mu, jak se učit. Učení jsem nechávala na něm. To zřejmě bylo na ZŠ velkou chybou, jak jsem později zjistila.

Jak poznat, že je dítě studijní typ. Opravdu se na gymplu nemohou setkat dvě odlišná individua?

Už když se rozhodla jít na 8leté gymnázium studijně, chováním, samostatností i přístupem bezproblémová dcera, znejistěla jsem, když to paní učitelka ohodnotila slovy: „Ano, ona je studijní typ.“ Přiznám se, že do dnešního dne nevím, co si pod tím mám představit. A už vůbec nevím, jak to souvisí s možností úspěchu při přijímačkách i ve studiu na 8letém gymnáziu, nedej bože s úspěšným uplatněním v praxi. Nebo si to možná ani nechci představit. Mám pod tím zakódovaný takový ten typ, co i když učivu příliš nerozumí, naučí se ho. To by také odpovídalo nárokům a způsobu učení většiny dnešních základních škol. Vše se učí stále encyklopedicky. Bohužel včetně matematiky. Místo rozvoje logického myšlení a vedení dětí k samostatnému návrhu řešení úkolů se dítě seznamuje s příklady s jasně daným řešením a přesně na ty je pak dotázáno v testech. Když pak takto vedené dítě obdrží jiný příklad, v nejlepším případě se hrůzou rozpláče.

Možná proto mně k mým dětem slovo studijní nikdy nesedělo. Vždy jsem si na nich nejvíce vážila toho, že umí o věcech přemýšlet, mají vlastní názor a nebojí se jej vyjádřit. Umí si říci, co chtějí a co zrovna příliš v lásce nemají. Pokud nebyla příčinou lenost, jejich přání jsem respektovala. Byť jsem se s některými smiřovala s těžkým srdcem. Např. když obě přes velký talent i soutěžní úspěchy naznaly, že je hra na klavír nebaví, a vybraly si jiné zájmy.

Inzerce

Tím však jejich podobnost, kromě té fyzické, u té je také patrné, že jsou z jednoho vrhu, zcela končí.

Neznám případ rodiny s tak naprosto odlišnými dětmi, přístupem a časem věnovaným ze strany rodičů, sociálními dovednostmi, schopností překonávat nechuť a překážky, zvládat své emoce a dalším.

Inzerce

S oběma velmi odlišnými dětmi jsem absolvovala den otevřených dveří na osmiletém gymnáziu, přípravu na přijímací zkoušky, a to na několik typů přijímaček, přijetí na dvě velmi kvalitní gymnázia, minimálně u jednoho z nich překvapivé pro nás rodiče i okolí.

Sama narozena na počátku Husákova babyboomu mám děti v předstihu před populační vlnou. Právě díky tomu i vzhledem ke své profesi jsem často rodiči ve svém okolí a přes webové stránky tázána na nejrůznější aspekty přijímacího řízení, studia na gymnáziu, konfrontována s váháním rodičů, zda to s dítětem zkusit.

Inzerce

Tyto diskuze mě vedly k ochotě podělit se právě s těmito rodiči-kolegy o své zkušenosti a algoritmus rozhodování, kterým jsem si u obou, opravdu nejen studijně odlišných dětí prošla. Právě ta odlišnost mě přiměla k častému přemýšlení o daném tématu.

Následuje ucelený manuál – 10 stran o aspektech přihlášení a přípravy na víceleté gymnázium od MUDr. Jany Martincové, která se 10 let věnuje vzdělávání dětí a 20 let zdravotnickému vzdělávání veřejnosti.

Inzerce

Celý manuál s obsahem níže si můžete zakoupit na http://www.prochytrehlavicky.cz/jit-ci-nejit-na-osmilete-gymnazium.html za cenu 59 Kč.

1. Klíčové momenty a otázky, které je vhodné zvážit před rozhodnutím podat přihlášku

2. Proč jsme my zvolili osmileté gymnázium? Resp. proč jsem byla ráda, že si jej děti vybraly?

3. Jak taková příprava na přijímačky na osmiletá gymnázia u dětí probíhá

  • Kdy začít přípravu na přijímací zkoušky? Jak dlouho a v jaké intenzitě by měla probíhat?
  • Zajímavá zjištění během přípravy, která i vám mohou pomoci
  • Podle čeho se připravovat? Kde získat či nakoupit vhodné materiály pro přípravu k přijímacím zkouškám na gymnázium?

4. Co je nutné doložit k přihlášce

  • Jak se dozvědět o soutěžích a olympiádách?

5. Odstavec i pro ZŠ

  • Koho můžeme nazývat kvalitním pedagogem, jakou školu kvalitní školou?
  • Podle čeho by měly být ZŠ hodnoceny?
Autorka textu: MUDr. Jana Martincová
 
Jana Martincová se po absolvování lékařské fakulty MU v Brně dlouhodobě profiluje v oblasti zdravotnického vzdělávání laické i odborné veřejnosti a popularizaci medicíny. Nedostatek kvalitních informací ji 1. 1. 2007 vede k založení nejnavštěvovanějšího odborně garantovaného portálu zaměřeného na těhotenství a péči o dítě Babyonline.cz. Následně se s týmem spoluautorů pouštějí do vydávání předškolní sady dětské naučné literatury v edici Pro chytré hlavičky. Pokračují literaturou pro dospělé Zdravé těhotenství a revoluční novinkou Žena po 40 – sebevědomá a v kondici. Posledním počinem bylo spuštění portálu ZdravéOmlazení.cz zaměřeného na zdraví, krásu a anti-aging medicínu.
 
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jít či nejít na osmileté gymnázium? - diskuze

  • Díky za super ucelený článek. Sice máme ještě čas, ale ráda jsem si přečetla, jak taková příprava probíhá a kdy je vlastně dobré s ní začít.
    Jinak mimochodem máš obě děti moc šikovné, i když je mi jasné, že s Ríšou je někdy dost práce :))
    nadule1   | 02.02.2016 07:09:52 | Reakcí: 1, poslední: 02.02.2016 07:25:00
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • jani..a predstav si,ze uplne rozdilne deti nejen co se tyce pohlavi   a s uplne rozdilnym pristupem znam a doslova na vlastni kuzi        jeden je dle ucitelky studijni typ,chytra a sikovna a druhy je hyperkinetickoadhd autik      ,ktery odmita cokoliv a pak necekane ukaze ze je davno ve predu a tudiz se vsude uzasne nudi        a nebo se vsude silene vseho desi..zalezi asi na pocasi..nevim 
    Liberte   | 01.02.2016 13:05:06 | Reakcí: 2, poslední: 02.02.2016 09:07:27
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Přidám dnešní perlu: Na dotaz k písemce z biologie na téma Ptáci odpověděl, že nemá jednu odpověď z 8, protože tam bylo, napište nejmohutnější létací svaly a on zná pouze prsní....
      Na to už vážně nemám žádnou metodu :-), to je k pláči. Aneb ADHD v praxi :-).
      Calamity J.   | 01.02.2016 13:34:11
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, vlastně ani nevím, zda se budu ptát správně. Zda jsem tu správně.
Mám 15 letou vnučku a ta jako velká většina teenagerů, s okolním světem a přáteli komunikuje přes PC. Nedávno mi zaslala adresu stránek, kde komunikuje se svými známými a hraje s nimi počítačové hry online. Byla jsem ale nemile překvapená, že do éteru mluví i o své menstruaci. Když jsem ji naznačila, že by o takových intimních věcech neměla hovořit takhle veřejně, ohradila se, že je to tak správně, že je to normální.
Jsem z toho špatná, tak se chci zeptat, zda jsem tak konzervativní nebo se situace změnila a opravdu už se dnes o takových věcech hovoří otevřeně i v éteru mezi "známými" lidmi.
Děkuji za odpověď.
Chci být dobrá babička, ale v tomto případě nevím, jak se zachovat

Jana

Dobrý den, role babičky je v tomto ohledu nevděčná. Musíte mít na paměti, že vychovatelé vaší vnučky jsou její rodiče. Oni by ji také měli o bezpečném chování v prostředí sociálních sítí a na internetu poučit. Můžete zkusit situaci probrat s nimi a oni by s vnučkou mohli její počínání na internetu rozebrat. Vnučku by ale bylo dobré upozornit, že si s maminkou nebo s tatínkem promluvíte. Můžete však také vyjádřit svůj názor a sdělit jí, že se vám tento s kamarády sdílený obsah nezdá být vhodný. Je pravda, že obecně se komunikace o záležitostech týkajících se intimního života, sexuality a podobných témat hodně vyvíjí a uvolňuje, témata, která byla ještě nedávno tabu, jsou již nyní zcela normální. Tady se však jedná o osobní intimní témata, ne o společenskou obecnou diskuzi o sexu. Můžete se zkusit vnučky zeptat, jestli by o své menstruaci vyprávěla kamarádům při osobním setkání. Nebo zda by chtěla, aby se jejími vyjádřeními o svém intimním životě uspokojoval nějaký pedofil či sexuální deviant. Upozorněte ji, že všechno tohle se pod zdánlivou anonymitou sociální sítě může stát. Můžete ji upozornit na film "V síti", který tuto problematiku mapuje a rizika ukazuje. Ať vnučka zkusí sama zvážit, co chce a co nechce ze svého intimního života sdílet s širokým okolím. V patnácti letech by to již měla být schopna vyhodnotit. Nečekejte, že uzná, že třeba pochybila, je dost možné, že bude reagovat odmítavě, ale své počínání na internetu pravděpodobně příště lépe promyslí. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 28.04.2022, 08:34
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×