Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jako houby po dešti

Kolikrát stačilo pouze zahnout za roh, vlézt do nejužší uličky, anebo se jenom lépe podívat a uviděla jsem jí – školu! Za posledních několik let rostou v Kibeře doslova jako houby po dešti: jsou malé a jsou všude. A to je dobře.

Možná už jste slyšeli o Kibeře – největším keňském slumu, který se už téměř 90 let rozrůstá na předměstí hlavního města Nairobi. Žije zde kolem milionu lidí. To by nebyl takový problém, kdyby všichni nebydleli na 2,5 kilometrech čtverečních. Z těchto počtů je každému jasné, že tu toho moc nefunguje – kanalizace, svoz odpadků, zásobování a vůbec. Což o tom, ale je tady spousta věcí, které fungují perfektně!

Nejpodnikavější město na zemi

Většina obyvatel Kibery nevydělá denně více než jeden dolar. I přesto ale nerezignovali a hledají způsoby, jak se uživit. A na místě, kde by Evropanovi zůstaly jen oči pro pláč, vymyslí takový Kibeřan kde co. Kromě malých prodejen, které vznikají snad všude podél cest a prodají vám cokoliv, na co si jen vzpomenete, zaplétají ženy vlasy do copánků, mladící vypalují CDčka, skupinky dobrovolníků svážejí za malý poplatek odpadky a z recyklovatelné části pak třeba vyrábějí šperky. To je ale jen skromný výčet aktivit, které se v Kibeře prostě „dějí“. Obchodního nadšení místních si všiml i The Economist, který v roce 2012 nazval Kiberu „nejpodnikavějším místem na planetě“.

Inzerce

Škola jako prostor, škola jako budoucnost

Na mých toulkách Kiberou mě ale uchvátila jiná věc, než je obchodní duch zdejších obyvatel. Zatímco u nás to s tím školstvím někdy až moc přeháníme – stavíme obrovské budovy s desítkami tříd, kolosálním dvorkem a milionem předpisů – v Kibeře se s tím nepářou. Ví, že pokud dítě nebude ve škole, bude v ulicích slumu a tam na něj nečeká nic dobrého. Školy proto vznikají jako houby po dešti – nejsou velké, mnohdy se jedná jenom o jednu nebo dvě třídy, které se tísni pod střechou z vlnitého plechu. Dvorek nemají téměř nikdy – prostor patří v Kibeře mezi nejcennější komodity. A i kdybychom mohli namítat, že škola o dvou třídách snad ani není školou, opak je pravdou.

250 na 3

V celé Kibeře jsou jenom tři státní školy, které nemají ani zdaleka šanci, aby pokryly vzdělávací nároky v této oblasti. A zatímco to vypadá, že státu je budoucnost dětí ze slumu tak nějak putna, rodičům a ani místním pracovníkům nikoliv. Za posledních několik let vzniklo v Kibeře s pomocí komunit a menších grantů na 250 soukromých škol a školek, jejichž primárním cílem je, aby děti trávily co nejvíce času organizovaně. Část výuky probíhá standardně v lavicích a s knihami, často se ale dětí učí zpěvem a odříkáním různých dětských básniček nebo her. Díky této síti malých škol a školek se v Kibeře daří to, co vypadá na první pohled jako nemožné: dávat dětem budoucnost.

Inzerce

Fascinovaná

S koordinátorem Adadou jsme kolikrát prostě jenom zahli za roh, vlezli do nejužší uličky anebo se stačilo jenom o něco lépe podívat a uviděla jsem ji – školu! Byly na každém rohu a ozýval se z nich dětský smích a vřava. Uvědomila jsem si, jak nádherné je dělat věci, protože jste přesvědčený, že jde o dobou věc, a ne proto, že to nařizuje zákon. Nicméně ani přes enormní snahu nemají v Kibeře ani zdaleka vyhráno. Pořád je zde spousta dětí, které si vzdělání prostě nemohou dovolit, byť jde jenom o zdánlivě minimální finanční částky..

Kibera Utu Centre 

bylo založeno díky místním dobrovolníkům a spolupráci s Centrem Dialog, s prvotním cílem dát šanci na vzdělání sociálně a ekonomicky znevýhodněným dětem. Toto je důvod, proč více než třetina dětí neplatí školní poplatky další třetina platí méně než polovinu standardního školného. Škola taky začala dětem zcela zdarma poskytovat denně až tři jídla, a zaručuje jim tak vyváženou a zdravou stravu. Za těch pár let, co škola funguje, se Kibera Utu Academy i přes velká omezení stala jednou z nejžádanějších škol v okolí. Limitovaný počet tříd ale nutí zakladatele odříkat žádosti o přijetí a udržovat stálý počet žáků alespoň do té doby, než budou mít dostačující prostředky na její rozšíření.

Inzerce

Právě rozšíření školy je v současnosti velkou výzvou pro zakladatele školy. Nedaleko budovy je dům na prodej, který by poskytl ideální prostory pro výuku. Bohužel je prodejní cena domu stále nad finanční možnosti našich keňských přátel - byla stanovena na 1 250 000 českých korun. Rozhodli jsme se proto naše přátele podpořit a zkusit získat finanční prostředky v Evropě. 

Pomoci s tímto odvážným plánem můžete i vy. Informace o projektu naleznete zde

Inzerce

Inzertní článek

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jako houby po dešti - diskuze

Poradna

Agresivní chování

| Mishaaak | 17.02.2020, 18:17

Dobrý den, mám dotaz ohledně chování 6ti leteho syna. S jeho otcem již přes rok nežiji. Když jsme byli spolu, tak na mě její otec křičel, když se mu něco nelíbilo a tak jsme odešli a Kubík to bral tak, že je to dobre, že už na mě taťka nebude křičet. Nevím zda to s tím souvisí, ale teď jsme s bývalím přítelem relativně v pohodě a Kubík mi říká ať se nastehuju zpět k taťkovi, že uz na mě nebude křičet. Sám Kubík teď začal být agresivní když se mu něco nelíbí. Začne se vztekat, kopat a nezvladatelne křičet, že mu musim nařezat aby se uklidnil. Sama už na to nemám nervy a dnes už mě na toto chování upozornila i paní učitelka ve školce. Prosím o radu jak se v takovýchto situacích chovat? Budeme asi muset navštívit psychologa, protože já už to nezvládám. Také se bojím, že až o tom řeknu jeho otci, začne mi vyčítat, že je to moje vina, že jsem odešla. Prosím jaký na toto chování máte názor? Moc děkuji za radu. Míša

Dobrý den, doporučila bych vám se co nejdříve objednat k dětskému klinickému psychologovi a začít situaci řešit. Vztekání vašeho syna byste neměla řešit také agresí (že mu nařežete, jak píšete). Synovu agresivitu tím jen podporujete a učíte ho, že se agresivitou řeší problémy a že je to tak v pořádku. Dělá to přece mamka i taťka. Synovo chování může také souviset s nevyjasněnou situací mezi vámi a jeho otcem. Kromě dětského psychologa by bylo vhodné zahájení podpory celé vaší rodiny formou například rodinné terapie, vztahový koučink atd. Je možné se obrátit na poradnu pro Rodinu a mezilidské vztahy, kde by vám mohli pomoci řešit vaši situaci komplexně. Synova agresivita je pouze symptomem, ne příčinou problému. Zdravím Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | dnes, 10:17
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce