Inzerce
Inzerce

Druhy a cena kočárků

 1. Hluboký kočárek
 2. Sportovní kočárek
 3. Golfový kočárek
 4. Kombinovaný kočárek
 5. Trojkolky/čtyřkolky
 6. Kočárek pro dvojčata
 7. Kočárek pro sourozence
 8. Cena kočárků na trhu

Během vývoje miminka budete potřebovat tyto kočárky:

1. Hluboký kočárek

Hluboký kočárek slouží pro nejmenší děti do cca 9 měsíců věku, do doby než se samo posadí. Výhodou jsou velká kolečka a případné odpružení, které šetří pohybový aparát miminka a pomůže mamince utišit plačící miminko. Nevýhodou je použití do terénu a pro přepravu v autě z důvodu špatné skladnosti.

 
 

2. Sportovní kočárek

Sportovní kočárek alias sporťák je určen pro děti do 2 let, které již sedí. Má polohovatelnou opěrku na několik poloh, aby dítě v kočárku mohlo sedět i spát.

Výhodou je možnost změnit výšku a umístění opěrky, tzn. můžete umístit kočárek ve směru nebo proti směru jízdy. Dále oceníte větší odpružení, větší úložný košík a lepší skladnost.

3. Golfový kočárek

Golfový kočárek alias golfky jsou využívány především k přemístění menšího dítěte - zhruba od 1 roku na kratší vzdálenosti (pokud nemají „polohovatelné záda", nemůže v nich dítě spát), nebo k odpočinkové jízdě unaveného dítěte (2-4 roky).

Kočárky by měly být lehké a skladné. Kolečka sama zatáčejí, ale dají se zaaretovat, mohou být s boudičkou, madlem, nákupním košem, pláštěnkou nebo nánožníkem

Inzerce

Golfky nejsou vhodné pro zimní období, kdy v něm dítě může prochladnout.

TIP: Raději si golfky ponechte do 6 let věku dítěte pro případy zlomené dolní končetiny, období rekonvalescence dítěte a další.

Inzerce

Pokud nechcete kupovat 3 kočárky, můžete se rozhodnout pro vícekombinace:

 • 1 podvozek s možností umístění jak korbičky hlubokého kočárku, tak sedací části sporťáku s polohovatelnými zády + golfové hole nebo
 • hluboký kočárek + golfky s polohovatelnými zády

4. Kočárek kombinovaný s autosedačkou

Praktický set obsahuje zpravidla kombinovaný kočárek a autosedačku pro novorozence. Autosedačka tak slouží k převážení miminka na podvozku kočárku.

Tento typ bývá poslední dobou velmi oblíbený pro svou praktičnost – ideální při cestě k lékaři, na nákup apod. 

Převážení v autosedačce je doporučeno jen na omezený čas, jelikož neposkytuje miminku komfort jako korbička kočárku.

Inzerce

Pokud se pro tento typ rozhodnete, ohlídejte si při výběru, zda je daná autosedačka vhodná pro určitý typ kočárku, ne všechny jsou totiž kompatibilní.

Kombinované kočárky jsou vhodné pro časté cestování. Nevýhodou je vyšší cena, užší korbička pro miminko a vyšší hmotnost celého kočárku.

Inzerce

Možností je celá řada, každý si musí zvážit, jaké služby od kočárku očekává.

5. Trojkolky nebo čtyřkolky?

Kočárky se vyrábí v trojkolkovém, čtyřkolkovém nebo šestikolkovém modelu.

Jaký je v nich rozdíl?

 • Trojkolky – lépe ovladatelný do stran, bývá skladnější, vhodný do terénu
 • Čtyřkolky – klasická manipulace, možnost houpání, vhodný do města
 • Šestikolky – větší stabilita a snadná manipulace

6. Kočárek pro dvojčata

Čekáte dvojčata a řešíte jaký zvolit kočárek? Pak je důležité vybírat kočárek opatrně a brát ohled na to, aby byl komfortní pro obě miminka a zároveň i praktický.

Na trhu je nabídka kočárků pro dvojčata podstatně nižší a proto doporučujeme pečlivě zvážit tyto specifikace:

 • Hmotnost kočárku
 • Šířka kočárku pokud např. používáte výtah apod.
 • Umístění korbiček – vedle sebe nebo za sebou (vedle sebe – lepší ovladatelnost, větší šířka, za sebou – hůře ovladatelný, větší délka, menší výhled a méně prostoru na nožičky) 
 • Spojka mezi kočárky – zda budete chtít kočárky i oddělit
 • Ovladatelnost kočárku
 • Skladnost – aby se vám vešel do auta

Důležité je si taktéž zjistit, zda je možné na kočárek umístit autosedačky, ne všechny kočárky pro dvojčata to totiž umožňují.

7. Kočárek pro sourozence

Pokud máte děti záhy po sobě, tj. v odstupu roku až dvou, které jsou velmi živé, vy velmi aktivní, tj. hodně cestujete, můžete zvolit následující řešení: Místo koupě sportovního kočárku pro starší dítě si pořídit rovnou kočárek pro sourozence. Dají se kombinovat hluboké korby i sporťáky.

Existuje několik typů umístění:

 • Kočárky se sedadly vedle sebe
 • Kočárky se sedadly za sebou
 • Kočárky se sedadly proti sobě

Doporučujeme kočárky za sebou, kdy přední místo je určeno k sezení, zadní k ležení. Starší dítě sedí vpředu, díky čemuž má o všem přehled, miminko spí vzadu. Vy máte jistotu, že když budete cokoliv vyřizovat či budete něčím vyrušena z pozornosti o dítě, starší vám nikam neodběhne, neztratí se. Stejně tak, když staršího začnou bolet nožky a bude chtít „vezmout", jak některé děti říkají, vy si nestrháte záda, ale jednoduše jej posadíte do přední sedačky dvojkočárku.

Stejně jako u kočárků pro dvojčata jsou kočárky pro sourozence náročnější na skladování, ovládání a hmotnost.

Pokud je mezi dětmi vyšší věkový rozdíl a starší sourozenec nevyžaduje již kočárek, je možné si zakoupit buggy board – univerzální stupátko ke kočárku.

8. Ceny kočárků na našem trhu

(uvedené ceny jsou pouze orientační, liší se dle výrobce kočárku)

 • Hluboký: 5000 - 30000 Kč
 • Kombinované a sportovní /3-kolky/: 6000 - 30000 Kč 
 • Golfové hole: od 1000 Kč do 8000 Kč
 • Dvojkočárek pro sourozence: 7000 - 30000 Kč

Autor: MUDr. Jana Martincová, Bc. Andrea Blažková, DiS.

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Druhy a cena kočárků - diskuze

Poradna

Nechce spat

| Micha3la | 25.01.2020, 09:55

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat nejedna se o mou dceru ale o dceru mě kamarádky (teď v březnu 4roky)
Už nějakou dobu. X měsíců ji nechce chodit spát. Vzteka se už u večeře u převlékáni do pyzama. A ukládání je pro ni prý teror. Dítě pláče, vzteka se, kope a mlátí kolem sebe. Ráno vztavaji před 6 hodinou do školky a dcera ji usina už prý vyčerpáním třeba až kolem půlnoci když už dřív tak je to kolem 22-23hodiny ale to je minimálně. Její dcera je neustále nemocná,protivna,vyčerpána. Ve školce po obědě usina a i když všechny děti vztavaji kolem té 14hodiny její dceru budí jeste další hodinu z tvrdého spánku. Neustále ji rikam ze musí udělat pevný režim/rituál před večerním usinani. Stejně tak jsem udělala u mě dcery a nikdy jsem s tímhle problém neměla. Bohužel její dcera od krámu tohle. Už začíná byt i někdy agresivní vůči okolí a hlavně odrazila. Nechce si hrát s ostatními. Nějaké chování vůči svým rodičům a poslouchám je i ni proste neexistuje. Ale také její rodiče ji neumí říct ´Ne ´ a vzít to nějak pevněji. Snažím se ji všemožně pomoct radami co jsme dělali s mou dcerou. Ale u nich nic nefunguje. Je to už proste ze to vše malá vzdala nebo čím. Moc bych ji chtěla pomoct. A hlavně té malé. Za posledního půl roku měla snad všechny možné nemoci (mononukleóza,streptokok, spaldova angina... atd) a vždy ji dr řekla ze je to ze je dítě neustále oslabené..mužů vědět vás názor. A co by popřípadě jeste mohlo pomoct ?? Moc předem dekuji za odpověď M.

Dobrý den, v rodině Vaší přítelkyně je zřejmě výchovný problém, který nepůjde rychle vyřešit. Doporučuji konzultovat dětského psychologa, ale také rodičům doporučuji absolvovat psychologické vyšetření. Zdravím Ludvíkovská

MUDr. Květoslava Ludvíkovská | Babyonline | 26.01.2020, 17:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce