Již od počátku tohoto roku je v účinnosti nový zákon o spotřebitelském úvěru, tedy zákon upravující podmínky úvěrů, se kterými přicházejí zákazníci do styku prakticky každý den, a mnozí z nich jich také často využívají. Časopis dTest nový zákon jednoznačně přivítal, posun v posílení práv spotřebitelů je nepochybně značný. Na druhou stranu existuje celá řada lidí, kteří doplatili na nedostatečnou právní úpravu účinnou až do konce minulého roku, a následky smluv uzavřených podle starého zákona si ponesou ještě dlouhá léta.
Jednou z poškozených je i paní Svobodová z Brna. Ta v polovině minulého roku navštívila předváděcí akci, na které jí byly nabídnuty zázračné produkty jedné dnes již neexistující společnosti. Výrobky stály téměř 30 tisíc korun, a tak byla oné paní nabídnuta k podpisu též úvěrová smlouva. Paní Svobodová podepsala, s vědomím toho, že v nejhorším případě může od závazku do 14 dnů odstoupit.
Po několika dnech zjistila, že zakoupené zboží je nekvalitní a více než dvacetinásobně předražené, a proto se skutečně rozhodla od smlouvy odstoupit a zboží zaslala prodejci zpět. Ten však s danou paní přestal komunikovat a naopak se o slovo začala hlásit úvěrová společnost požadující splátky. Paní Svobodová je tak již více než tři čtvrtě roku bez peněz, bez zboží a každý měsíc musí splácet nevýhodný úvěr, za který zaplatí nakonec více než 50 tisíc korun.
„Bohužel paní Svobodová není jediná, která doplatila na zákony platící do konce roku 2010,“ říká Jan Votočka, právní poradce časopisu dTest, a dodává: „To potvrzuje i řada jiných takto podvedených lidí, kteří se obrátili na naši poradenskou linku. Problémem ovšem je, že v dané situaci se nedá dělat nic jiného, než úvěrové společnosti platit.“
Zcela opačná rada – tedy neplatit - se však díky novému zákonu týká zákazníků, kteří se do zcela stejné situace dostali na základě smluv uzavřených od 1. 1. 2011. Pokud totiž platně odstoupí od kupní smlouvy, automaticky se ruší i smlouva úvěrová a spotřebitel nemusí úvěrové společnosti vracet peníze, dokud mu není prodávajícím vrácena kupní cena. O této situaci musí zákazník úvěrovou společnost pouze informovat. Pro paní Svobodovou však tato změna legislativy přišla bohužel příliš pozdě.
Zákon obsahuje i celou řadu dalších, pro spotřebitele příznivých změn, jejichž přehled naleznete na webových stránkách časopisu dTest - www.dtest.cz/uvery, kde si navíc můžete zdarma stáhnout vzory odstoupení od smlouvy a oznámení úvěrové společnosti.
„Současný zákon je určitě krokem správným směrem, je však poněkud smutné, že na něj spotřebitelé museli čekat tak dlouhou dobu. Zákonodárci novou úpravu fakticky přijali až z důvodu tlaku Evropské unie, ačkoliv neutěšený stav mohli změnit daleko dříve a předejít tak podvedení mnohých zákazníků,“ komentuje závěrem Votočka.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC
Zdroj: Tisková zpráva časopisu pro spotřebitele dTest
Předchozí článek:
Spotřebitelská práva: Nevyžádané zásilky
Následující článek:
Nezákonné storno poplatky cestovních kanceláří
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.