banner
Napadlo vás něco zajímavého nebo hledáte inspiraci? Řešíte právě problém s těhotenstvím, porodem, kojením nebo výživou? Pojďme společně sdílet své radosti, starosti, zkušenosti, tipy a triky a podporovat se.

Pro tuto akci musíte být přihlášení

Odklad školní docházky dítěte - diskuze

32 reakcí

Zobrazit příspěvky podle:
Je dle Vás normální, aby pětina dětí, tedy 20 %, nebyla schopna nastoupit do 1. třídy a měla odklad školní docházky? Ptáme se v souvislosti s právě probíhajícími zápisy a také informací, že Česká republika je jedinou zemí Evropské unie, kde se školní zralost posuzuje, a děti mívají odklady. Je dle Vás pozitivní, když je ve třídě čítající 25 dětí až 5 žáků, kteří jsou oproti nejmladším někdy dokonce o 2 roky starší (tj. i o hlavu vyšší)? Nebo mohou mít na třídní kolektiv naopak coby starší \"mazáci\" negativní vliv?
moc se mi to nelíbí. Nevim proč by dítě narozené v září nebo v říjnu mělo mít odklad. Já jsem v červnu a byla jsem téměř vždy nejmladší a nějak mě to nevadilo. Navíc Neli už teď je o hlavu větší než její vrstevníci,tak u ní odklad chtít nebudu,ikdyž je v říjnu. Ona i tak bude mezi dětma největší
Ja to neumim posoudit.My sme mali odklad,lebo Ivan sa musel naucit nemcinu.Mali sme stastie.Rok skolky v Rakusku bolo pre neho super
No nesouhlasím, ale když zrovna to moje děcko má problém s mluvením, tak nemám na výběr. A to si myslím, že na ni pracuji o sto šest. Není jednoduché být matkou takového děcka a jsem si vědoma, že se s ní budu učit hodně hodně dlouho a stejně bude sotva prolézat.Je divné, že letos u nás budou mít odklad 3 děti ze 7. A musím uznat, že oprávněně. Žádná maminka si to nevymyslela sama a všichni chodí na logo a k psychologovi.
Myslím, že se benevolence v odkladech mění v počínající celospolečenský problém.Děti, které zůstávají ve školce s odkladem neoprávněně, zabírají místo těm, co tam již mají ve 3 letech správně nastoupit. Ještě navíc doposud žili rok na úkor ostatních.Ve školce se mnohdy nudí, nemají již potřebné impulsy, navíc je v nich budováno přílišné sebevědomí, že oni jsou ti nejstarší a nejdůležitější.Do školy pak nastupují skutečně se spolužáky, kteří jsou až o 2 roky mladší, zvláště, pokud je odklad dán dítěti narozenému na podzim, které by již v normálním roce patřilo mezi nejstarší, oproti dítěti srpnovému, které šlo standardně.Je logické, že toto dítě dosahuje v první části vzdělávacího procesu lepších výsledků, než \"stejně intelektuálně obdaření\" spolužáci, kteří šli včas. Když dám Sofii rozumové úkoly čtvrťáka, tak je hravě v šesté třídě zvládne, aniž by se u toho příliš \"zapotila\". \"Odkladoví\" se tak dostávají snáze na osmiletá gymnázia, ale opět na úkor těch, kteří by v jejich věku na tom byli intelektuálně lépe. Takže díky nim mnohdy právě na základkách zůstanou děti, které by se naopak \"pro blaho společnosti\" měly rozvíjet na gymnáziu, ale oproti duševněji vyspělejšímu staršímu spolužákovi nemají zatím šanci.Např. v Anglii, tam vůbec něco takového jako odklad neznají, tam zkrátka do jejich škol nastupuje dítě v roce, kdy dosáhne 5 let, bez pardonu, je-li vyspělé či ne. První roky docházky probíhají samozřejmě na úrovni výuky v našich mateřských školách.A druhá věc, která mě na odkladech zaráží ze strany rodičů, je snaha dítě, které má na to jít do první třídy, před něčím ochránit, něco mu prodloužit. A to je naopak pro dítě do života kontraproduktivní. Protože ten první kopanec či neúspěch, který ti jeho spolužáci obdrží již v raném dětství a který je nesmírně do života utuží, na ně čeká až v mnohem pozdějším období, kdy ten sebemenší neúspěch po letech mazáctví, výher a dominanci v kolektivu budou již velmi těžce snášet.Zkrátka mně 20 % odkladů přijde velmi nepřirozeným číslem, před kterým ani výmluva, že české školství je na děti náročné, neobstojí. Pak pojďme měnit české školství, to jsem pro, a to ve smyslu menšího faktického biflování, větší technické a praktické výuky, ale rozhodně nezavádějme neoprávněné a pro společnost kontraproduktivní zvýhodňování některých jedinců.
@Calamity J. Já jsem proti odkladům, které si určí sami rodiče bez opodstatněného důvodu. Nejsem si jistá, jak je to v takovémto případě, zda záleží jen na vůli rodiče, nebo, zda takovéto dítě musí přeci jen vidět (vyšetřit) odborník.Ale pokud je k takovému odkladu důvod, a dítě v šesti letech ještě není dostatečně zralé na školní docházku, tak na něm nevidím nic špatného. Dítěti, ten rok odkladu pomůže k tomu, aby dozrálo a školu zvládalo lépe, než v šesti letech. A jsem velice ráda, že možnost odkladu v našem státě je. Protože, pokud by tato možnost byla zrušena, tak by to mnoho dětí poškodilo.Podle mě rodič mnohdy není sám schopen, objektivně posoudit, zda je jeho dítě na první třídu dostatečně zralé. Já jsem v tomto případě dala hodně na názor učitelek v mat. š. a následně, v Ped. poradně. Sama jsem měla pochybnosti, zda je syn v šesti letech na školu již zralý a svým způsobem, jsem šla i proti názoru naší širší rodiny (v které je mimochodem několik pedagogů, v četně mého muže). Všichni byly pro, aby šel v šesti letech, ale nakonec, jsme dali na názor odborníků a syn nastoupil o rok déle, v sedni letech. A musím říci, že našemu synovi rok odkladu velice prospěl.Samozřejmě vím o tom, že rodiče mnohdy chtějí odklad pro své dítě bez důvodu a pak se toto dítě ve školce nudí Ale znám i takové příklady, kdy dítě evidentně na školu zralé nebylo, ale rodiče i přesto trvaly na tom, aby do školy šlo. Dítě pak školu špatně zvládalo a bylo nešťastné. Jednou se dokonce stalo, že bylo \"vráceno\" zpět do školky.Takže tím, co jsem zde napsala, bych chtěla jenom říct, že nic není jen černé, nebo bíle. A je mi jasné, že každý má nárok na svůj názor a mnohdy vychází ze svých osobních zkušeností, ale já sama jsem ráda za tu možnost volby, pokud je to nutné. A k tomu příkladu, kdy žák šesté třídy zvládne lehce úloly čtvrťáka, bych jen napsala... Že si nemyslím, že za tu lehkost zvládnutí, může tak úplně vyšší psychická vyspělost, daná dvěma roky navíc. Ale spíše získané znalosti, které si daný jedinec po dva roky procvičoval a rozšiřoval (hlavně u přijímacího řízení, jde hlavně o vědomosti). Patrně patnáctiletý člověk, bez jakéhokoli základního vzdělání, by ty úkoly pro čtvrtou třídu nezvládl, protože by mu chyběly potřebné vědomosti, ač věkem by čtvrťáka dosti převyšoval. Neznám statistiky, pokud k tomuto (problému) vůbec jsou. Ale myslím si, že se výsledky dětí, které šli v \"čas\" a těch odkladových neliší. Vím, že jsi zmiňovala rozumové úkoly, tam by samozřejmě ty dva roky svoji roly hrát mohly. Ale školní realita je jiná.
@Calamity J. Ja si myslim,ze ono je to navopak(nevim jak v cechach)Vidim to na Ivanovi.Je najstarsi,musi byt najlepsi a nejrozumnejsi.V Rakusku sa odklad nedela.Nam dali vynimku.Pre Ceske uradi napsali,ze ho ucime rok doma a chodi teraz do prvej triedy
@Calamity J. Výstižné , naprosto souhlasím.
Myslím si že odkald by měl posoudit pouze odborník a rozhodně nebrat na zřetel přání rodičů.
Ondra šel do školy o 2 roky později. První důvod, že je narozen v prosinci a drůhý důvod byl odklad, který mi navrhla učitelka a posléze byl schválen i psychologem. Myslím si, že to, že byl starší než ostatní nemělo na ostatní děti žádný vliv.
Spousta odkladů je jen z pohodlnosti rodičů.A na to se pak nabaluje strach dalších rodičů dát své 6leté dítě mezi tu skupinu skoro 8 letých kteří by ho mohli převálcovat.Vidím to v rodině.Neteř je narozená 30 srpna.Tím pádem by mohla teoreticky od září do školy.Má na to,hloupá určitě není a školka jí nebaví.Dlouhoi to vypadalo že do školy i půjde,ale nakonec bude mít taky odklad.Jedním z důvodů je to,že díky odkladovým dětem se nedostala ve školce do předškoláků,tím pádem tam ty děti v podstatě nezná,druhý důvod je že ty předškoláci jsou prostě větší,silnější a ona se mezi nima neprosadí.Ovšem klidně přiznám že i já koketuju s myšlenkou nechat Jirku o rok dýl doma a vyhnat ho do školy až s Jitkou,čistě pro mojí pohodlnost.Nějak mě prostě přijde lepší cpát do nich učivo hromadně,než do každého něco jiného.Ale tak ještě mám víc jak rok čas,takže uvidím.Zase pokud Jirka do školy chtít bude,nezakážu mu to.
Jsem proti odkladum z duvodu,že si díte prodlouží dětství.Pak v dusledku bude v 8,v 9 už skoro plnoletý.Ja si myslím,že je to dobře vykoumané nastavené tak jak to je.Ani dřív ani později bych díte nedávala.Srpnový Honza měl odklad kvuli mluvení.Podle mě byl zralí dost.Mu to ani nepomohlo ani neuškodilo.Dítě stejně uzraje až nástupem do školy.Jak píše sunny.Pak je to rozdíl i později-10 letá dívka mezi 13 letýma klukama.Atd.Měli by být ve třídě přibližně stejně staré děti.
Normální mi to nepřijde a velmi doufám, že se díky zavedení školkovného pro děti s odkladem tato situace zlepší. Pokud je ten odklad oprávněný, tak to samozřejmě chápu a beru, ale až příliš často je to jen pohodlnost rodičů ospravedlňovaná \"prodloužením mládí\". Přesto, že máme ještě čas, tak už přemýšlím i o tom, kdy dát děti do školy. Kubík je lednový, tak tam je to jasné, že počkáme až na září, ale Hani je zářijová a pokud toho bude schopná, tak bych byla ráda, kdyby šla do školy už v září - tedy jakoby dřív. Jenže právě budeme muset zvážit i to, aby tam nebyla \"otloukánek\" - i když jako mladší ségra je docela cepovaná. Uvidíme.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40