banner
Napadlo vás něco zajímavého nebo hledáte inspiraci? Řešíte právě problém s těhotenstvím, porodem, kojením nebo výživou? Pojďme společně sdílet své radosti, starosti, zkušenosti, tipy a triky a podporovat se.

Pro tuto akci musíte být přihlášení

Lepek a kojení po jídle - diskuze

5 reakcí

Zobrazit příspěvky podle:
Dobrý den,

malému je sedm měsíců a stále kojím a máme zatím jeden příkrm denně a to masozeleninový. Jsem trochu na rozpacích se zavedením lepku do stravy. Názoru se velmi různí. Někde se píše kaše s lepkem, krupice do příkrmu, mouka do příkrmu a nebo piškoty. Paní doktorka mi dnes řekla, že mohu každý den udělat zásmažku z másla a mouky a dát do omáčky rajské, koprové a i jítrové. Mně se příčí dávat mouku každý den. A není tedy lepší ji povařit ve vodě a přidat k oříkrmu, Jde o to ale jakou dávku. Případně krupici, ale namočit, ale v čem. Ve vodě nebo v mléce? Stále kojím, takže v mateřském mléce? Kaše instantní jsem zkoušela, ale s mateřským mlékem se neosvědčili, někdy se mi nedaří odstříkat požadovaná dávka. Mohla bych zkusit obilnou ředěnou vodou a to pak stačí jako jedinná denní porce lepku? Spánek se mi s kašičkou taky nezlepšil. Kaše zase nedávám.

Jak je to s kojením po jídle. Když mi toho na oběd moc nesní, tak ho dokojím. Klidně pije ale i když sní celou misku. Mám mu dát spíš jen vodu? Chci kojit co nejdéle a snad se při druhém těhotenství odstaví sám. Někdo říká kojit po každím jídle ale to by mi ho nemohl ani nikdo pohlídat, protože takovou zásobu mléka už ani neodstříkám.
Dle doporučení České gastroenterologické společnosti se s příkrmy začíná již ve 4. měsíci života, dítě se mezi 4. a 6. měsícem má setkat se všemi alergeny, je to doba imunologického okna, kdy nové příkrmy děti nejméně alergizují.
V 7. měsíci tedy strava vypadá takto:
ráno kojení + kousek pečiva - rohlíku, chleba, piškotu
dopoledne ovocný příkrm s dětskou sušenkou, nebo piškotem, na doplnění tekutiny ovocná šťáva ředěná kojeneckou vodou, nebo čaj
v poledne masozeleninový příkrm, 1 x týdně místo masa 1/2 vejce, na doplnění tekutiny kojenecká voda, čaj, může být kojení dle chuti dítěte, ale pokud dítě sní 150 - 200 ml zeleniny, doporučila bych vodu
odpolední svačina kojení, kousek pečiva, sušenky, piškot, od 8. měsíce bílý jogurt s piškotem a postupně s ovocem
večer kaše - krupicová mléčná, kupovaná v lékárně, poté čaj, ovocná šťáva, nebo kojení, v noci kojení dle chuti dítěte.
MUDr. Ludmila Vomelová
@admin Podle doporučení Pracovní skupiny dětské gastroenterologie a výživy ČPS pro výživu kojenců a batolat (duben 2014)se zavádí nemléčné příkrmy až od ukončeného 6 měsíce, je zde i o lepku, viz odkaz: http://www.gastroped.cz/doporucene-postupy/
@Petulkav Děkujeme za doplnění, v této problematice bohužel panuje rozdílný názor imunologů (zastávají zavedení od ukončeného 4. měsíce) gastroenterologů (od ukončeného 6. měsíce).
Jana Martincová
@admin Dobrý den. Syn má 6,5 měsíců, stále kojím. Je nutné dávat na noc kaši, když mu kojení stačí a v noci spí a budí se nad ránem? Děkuji
@simonasromova Není nutná na noc kaše, ale je třeba zařadit do stravy lepek - piškot, dětskou sušenku.
MUDr. Ludmila Vomelová

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40