banner
Napadlo vás něco zajímavého nebo hledáte inspiraci? Řešíte právě problém s těhotenstvím, porodem, kojením nebo výživou? Pojďme společně sdílet své radosti, starosti, zkušenosti, tipy a triky a podporovat se.

Pro tuto akci musíte být přihlášení

2.těhotenstní a OSVČ versus Zaměstnání - diskuze

5 reakcí

Zobrazit příspěvky podle:
Dobrý den,
vaše rady jsou velmi srozumitelné, tak bych si nechala ráda poradit a vysvětlit mou situaci.
Mám 1.dítě, pobírám RP který mi končí teď 31.10. a ke stejnému datu budu muset ukončit pracovní poměr (je na dobu neurčitou, ale není pro mne práce). Od 1.11. začnu opět provozovat činnost jako OSVČ (tuto činnost jsem vykonávala i dřív než jsem se nechala zaměstnat před 5-ti lety).
Tento týden jsem zjistila, že jsem těhotná a předpokládaný termín porodu by byl kolem 11.6.2010, tj.nástup na Mateřskou dovolenou na přelomu dubna/května. Takže jako OSVČ budu plátce nemocenského pojištění 180 dní.
1.Mám nárok na další PPM a z jakého období se bude počítat, nemohlo by to být ještě období před 1.dítětem?
2.Jak vysoké nemocenské pojištění bych si měla nastavit, aby to bylo optimální.
3.Kdyby Vás napadlo nějaké jiné řešení, budu ráda.
Děkuji, Šárka
Dobrý den, souhlasím jak to píše Jani.
S tím nástupem na mateřskou to máte skutečně na hraně, když to ale víte takto předem, šlo by se ještě domluvit s lékařem na co nejpozdnějším nástupu na mateřskou (nesmíte pak ale porodit dřív)
Vzhledem k redukčním hranicím stačí si na nemocenském platit 300 - 500,- Spočtěte si to přesně na www.cssz.cz

Nicméně stejně jako jani, nevidím důvod, proč sama od sebe odcházet ze zaměstnání na dobu neurčitou.
V souvislosti s tím by byla ještě jedna možnost: po skončení RP nastoupit nemocenskou, pobírat ji až do porodu a pak z ní rovnou přejít na PPM (ta by pak byla cca ve stejné výši jako PPM na první dítě). Samozřejmě by k nemocenské musel být nějaký zdravotní důvod
@Sunny Moc děkuji oběma za radu, teď už v tom mám jasno.
Jen ještě malý dotaz si chci ujasnit. Když je žena zaměstnankyně na nemocenské a posléze na Mateřské kdo na ni platí dávky, OSSZ nebo zaměsnavatel? A má v této době zaměstnavatel se mnou spojené nějaké náklady. (ptám se protože pro mě nemá práci a ani na výplaty)
šárka
@sharyk Pokud je mateřské nebo rodičovské, tak s ní nemá zaměstnavatel žádné náklady. A při nemocenské platí ze svého prvních 14 dní, ale teoreticky, pokud bys pro to měla zdravotní důvody, můžeš nastoupit na neschopenku už před koncem RD, sice nemáš nárok na výplatu, ale pak už bude platit sociálka a ne zaměstnavatel.
@J.a.n.i moc moc děkuji za radu a informace, už jsem klidnější
Šárka
Ahojky, já osobně bych asi pracovní poměr neukončovala, pokud to tedy není z nějakého důvodu pro zaměstnavatele. Protože jako těhotnou tě pro nadbytečnost vyhodit nemůže a pokud bys dostala výpověď pro rušení části zaměstnavatele tak je tam 2 měsíční výpovědní lhůta od dalšího měsíce. Takže pokud nastoupíš 1.11. a dostala bys výpověď, tak prosinec, leden je výpovědní lhůta... a pak bys měla dostat 3 platy odstupné a máš 180 dní ochranou lhůtu pro nástup na PPM od zaměstnavatele. Varianta s OSVC je zas zajímavá s tím, že můžeš dosáhnout na vyšší mateřskou, ale zase budeš muset hned od začátku platit zálohy na sociální, zdravotní i nemocenskou a s těmi 180 je to s tvým termínem porodu hodně na hraně - vyšlo mi 180 nebo 181 dní (nevím jak mám rozumět termínu k datu nástupu na PPM, jestli ten den nebo jeden před), kdyby ses přihlásila 1.11, i když ono by šlo OSVC obnovit i dřív.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40