Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak poznat, že má dítě dostatek tekutin?

Dobrý den, mám 15měsíční dceru (cca 11 kg), se kterou pořád trochu bojujeme s pitím. Za den do ní dostanu tak 250-300 ml neslazeného čaje, víc toho nevypije. Ráno má 230 ml UM, večer 140 ml kaše a 150 ml UM. Ostatní tekutiny přijímá buď v polévce, pokud je k obědu, nebo v ovoci, které má každý den, ale určitě ne v nějakém velkém množství. Stačí tento přísun tekutin nebo bych měla dítko přinutit víc pít? A jak?:) Počůrané plenky má dost, přes noc se nebudí, takže ráno je to fakt nálož. Jaké mohou vzniknout komplikace při nedostatečném příjmu tekutin?

Odpověď Mgr. Jany Eliášové, nutriční terapeutky:

Uvádí se, že v tomto období by dítě mělo vypít cca 1200 (1500-1800 ml). Z takového rozpětí vyplývá, že potřeba je velmi individuální. Nezáleží pouze na váze, ale i aktivitě, okolních podmínkách, onemocnění atd. Dostatek či absenci vody zjistíme podle množství nebo zabarvení vyloučené moči. Tmavá (zapáchající) moč signalizuje nedostatek tekutin. Pokud má pleny pročůrané značí to na správný pitný režim. Je dobré tekutiny neustále nabízet, aby se dítě naučilo pravidelně pít a nečekalo pouze na pocit žízně. Dostatečné množství tekutin udržuje tělo v metabolické a tepelné rovnováze. Pravidelný a optimální pitný režim zajišťuje správnou funkci ledvin. Tekutiny přijímáme i prostřednictvím kompaktní stravy. Vysoké množství vody obsahuje zelenina a ovoce, které můžeme nabídnout jako alternativu.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak poznat, že má dítě dostatek tekutin? - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×