Mykotoxiny ve vločkách - vliv na dítě
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaký může mít vliv několikaměsíční používání ovesných vloček s trojnásobným množstvím mykotoxinů (dovozce Lidl) na 1,5 roku staré dítě? Několik měsíců je denně snídal ve formě kaše.
Odpověď Mgr. Jany Eliášové, nutriční terapeutky
Dobrý den, nejdříve se pokusím zareagovat na skutečnost, že už tak malé dítě je na jednostranné stravě v podobě ovesné kaše již několik měsíců. Rozhodně nedoporučuji takový monostravovací režim. Pravděpodobně reagujete na zprávu Státní zemědělské a potravinářské inspekce ze dne 5.12.2011 na informaci z Německa, kde ovesné vločky Nordwaldtaler dodávané i na český trh obsahují nadměrné množství deoxynivalenolu. Tento výrobek je nyní stahován z prodeje. Pokud dítě nemělo příznaky, tak si myslím, že asi nepřijalo takovou dávku, která by mohla ovlivnit jeho zdravotní stav. Neodhadnu, kolik kaše a vloček mohlo sníst a kolik váží.
Deoxynivalenol by u dítěte způsobil akutní příznaky - zvracení, nechutenství. Záleží na množství, kolik toho snědlo a jestli to byly výrobky šarží uvedených v RASFFu. Prozatimní tolerovaný denní příjem deoxynivelenoulu stanovil Vědecký výbor pro potraviny 1 mikrogram na 1 kg tělesné hmotnosti. Podle Nařízení (ES) č. 1881/2006, kterým se stanoví maximální limity některých kontaminujících látek v potravinách, maximální limit deoxynivalenolu je stanoven na 750 mikrogramů na 1 kg obilnin určených k přímé spotřebě a 200 mikrogramů u obilných příkrmů pro kojence a pro malé děti. Muselo by se spočítat, kolik dítě denně vloček snědlo a kolik přijalo deoxynivalenolu, pokud několik měsíců kozumovalo závadné šarže. (MVDr.Eva Chomoucká, KHS Brno, vedoucí oddělení hygieny výživy)
Předchozí článek:
Přesolené jídlo ve školní jídelně
Následující článek:
Sledujete, co děti ve školce jí?
Poradna
Dobrý den,
17. 3. jsem sekcí porodila. Očisty probíhaly tak 4 týdny. 3. 5., po šestinedělí, jsem měla pohlavní styk bez ejakulace, kdy ale partner zavedl penis po orálním styku s ejakulací. Jiný pohlavní styk od porodu nebyl. 8. 5. jsem slabě asi 3 dny krvácela. Pokud by to byla menstruace, měla další přijít 5. 6., ale nepřišla. Podbřišek mě sice bolí, ráno jsem taková slabá, pobolívá mě hlava, ale nic. Plně kojím. S prvním dítětem jsem menstruaci taky dostala hned po šestinedělí za plného kojení. Po porodu mi chybělo železo, to teď začnu doplňovat. 1. 6. jsem byla na kontrole u gynekologa a na ultrazvuku mi sdělil, že děloha vypadá hezky zhojená. Mám trochu zpěněný výtok při odběru cytologie a měla jsem nasadit Gynimun. Těhotenství asi není reálné, že? Myslím, že by lékař viděl minimálně gestační váček? Test si dělat nechci, je to pro mě hrozně stresující. Proto jsem i byla u lékaře. Stále ale čekám, že menstruace přijde a nic.
Dobrý den,
v rámci internetové poradny Vám těhotenství vyloučit či potvrdit opravdu nelze. Pravděpodobně z tohoto styku, co jste popsala, je šance otěhotnění nižší, ale není to nemožné. Doporučuji si udělat domácí těhotenský test z moči, pokud s tím máte problém, tak kontrolu u Vašeho gynekologa.
Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
20 %
31 hlasů
4 %
6 hlasů
15 %
23 hlasů
43 %
66 hlasů
17 %
26 hlasů
Celkem hlasovalo 152 unikátních návštěvníků