Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mykotoxiny ve vločkách - vliv na dítě

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaký může mít vliv několikaměsíční používání ovesných vloček s trojnásobným množstvím mykotoxinů (dovozce Lidl) na 1,5 roku staré dítě? Několik měsíců je denně snídal ve formě kaše.

Odpověď Mgr. Jany Eliášové, nutriční terapeutky

Dobrý den, nejdříve se pokusím zareagovat na skutečnost, že už tak malé dítě je na jednostranné stravě v podobě ovesné kaše již několik měsíců. Rozhodně nedoporučuji takový monostravovací režim. Pravděpodobně reagujete na zprávu Státní zemědělské a potravinářské inspekce ze dne 5.12.2011 na informaci z Německa, kde ovesné vločky Nordwaldtaler dodávané i na český trh obsahují nadměrné množství deoxynivalenolu. Tento výrobek je nyní stahován z prodeje. Pokud dítě nemělo příznaky, tak si myslím, že asi nepřijalo takovou dávku, která by mohla ovlivnit jeho zdravotní stav. Neodhadnu, kolik kaše a vloček mohlo sníst a kolik váží.
Deoxynivalenol by u dítěte způsobil akutní příznaky - zvracení, nechutenství. Záleží na množství, kolik toho snědlo a jestli to byly výrobky šarží uvedených v RASFFu. Prozatimní tolerovaný denní příjem deoxynivelenoulu stanovil Vědecký výbor pro potraviny 1 mikrogram na 1 kg tělesné hmotnosti. Podle Nařízení (ES) č. 1881/2006, kterým se stanoví maximální limity některých kontaminujících látek v potravinách, maximální limit deoxynivalenolu je stanoven na 750 mikrogramů na 1 kg obilnin určených k přímé spotřebě a 200 mikrogramů u obilných příkrmů pro kojence a pro malé děti. Muselo by se spočítat, kolik dítě denně vloček snědlo a kolik přijalo deoxynivalenolu, pokud několik měsíců kozumovalo závadné šarže. (MVDr.Eva Chomoucká, KHS Brno, vedoucí oddělení hygieny výživy)

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mykotoxiny ve vločkách - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×