banner

Ráda bych přestala kojit, ale nedaří se mi to. Můj syn měl 2. dubna 2 roky a stále kojím cca 5x za den (3x během noci). Zároveň hodně špatně jí a každé "normální" jídlo mu musím nutit - za den sní cca 1 jogurt a kousek masa (jí většinou polévky, maso, ryby, brambor, rýže a jogurty). K tomu pije hodně ovocného čaje, cca přes 1,25 litru a pak pojídá dětské křupky, tyčinky, perníčky apod. Ale ty dostane až po "jídle". Ovoce a zelenina mu nechutnají vůbec, chleba jen ve vajíčku a rohlík sní jen suchý v obchodě. Rozhodně ale hubený není, na výšku 96 cm váží 16 kg. Pokud ho nechci nakojit, brečí a nelze ho nijak jinak zabavit - hračky, knížky, pohádky apod., a po cca půl hodině si začne sám sobě ubližovat, např. hlavou začne bouchat do zdi. Prosím o informaci, jak do něj dostat jídlo, aby pak už nechtěl nakojit.

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové, dětské lékařky:

Odstavování v tomto věku je velmi těžké. Dítě bere kojení jako hlavní složku své stravy a proto odmítá jinou stravu. Rada je velmi těžká. Pokud si dítě žádá kojení i za cenu sebeubližování - je to jeho způsob vydírání. Možná by pomohlo, kdybyste na týden až 14 dní odjela a nechala ho v péči otce, nebo prarodičů, mohl by na kojení zapomenout. Během Vaší nepřítomnosti by bylo dobré nechat zastavit laktaci - buď gynekologicky, nebo se mléko ztratí samo. Možná by také pomohla pravidelná návštěva kolektivu - dopoledne jesle, nebo miniškolka. Ve 2 letech by dítě mělo mít plnou smíšenou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny. Jinak by mohlo dojít k vypěstování zácpy a nesprávných stravovacích návyků.

Odstavování v tomto věku je velmi těžké.Dítě bere kojení jako hlavní složku své

stravy a proto odmítá jinou stravu.Rada je vemi těžká.Pokud si dítě žádá kojení i za

cenu sebeubližování - je to jeho způsob vydírání.Možná by pomohlo, kdybyste na týden

až 14 dní odjela a nechala ho v péči otce, nebo prarodičů, mohl by na kojení

zapomenout,  během Vaší nepřítomnosti  by bylo dobré nechat zastavit laktaci - buď

gynekologicky, nebo se mléko ztratí samo.Možná by také pomohla pravidelá návštěva

kolektivu - dopoledne jesle, nebo miniškolka.

Ve 2  letech by dítě mělo mít plnou smíšenou stravu s dostatklem ovoce a zeleniny.

Jinak by mohlo dojít k vypěstování zácpy a nesprávných stravovacích návykOdstavování v tomto věku je velmi těžké.Dítě bere kojení jako hlavní složku svéstravy a proto odmítá jinou stravu.Rada je vemi těžká.Pokud si dítě žádá kojení i zacenu sebeubližování - je to jeho způsob vydírání.Možná by pomohlo, kdybyste na týdenaž 14 dní odjela a nechala ho v péči otce, nebo prarodičů, mohl by na kojenízapomenout,  během Vaší nepřítomnosti  by bylo dobré nechat zastavit laktaci - buďgynekologicky, nebo se mléko ztratí samo.Možná by také pomohla pravidelá návštěvakolektivu - dopoledne jesle, nebo miniškolka.Ve 2  letech by dítě mělo mít plnou smíšenou stravu s dostatklem ovoce a zeleniny.Jinak by mohlo dojít k vypěstování zácpy a nesprávných stravovacích návyků.

Poradna

Obvod hlavičky
avatar Petra1224 29. 04. 2025

Dobrý deň syn sa narodil s mierami 3400g a 47 cm, obvod hlavy 35cm.Teraz ma 6tyzdnov a 4730g a 60cm,obvod hlavy 39cm Nie je tých 39cm v 6 týždňoch veľa?

Dobrý den,

obvod hlavy je na horním limitu, doporučuji sledovat, pokud bude hlavička větší, konzultujte u pediatra.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0