Inzerce
Inzerce

3leté nechce jíst - mám jej nutit?

Dobrý den, můj syn přestal jíst skoro vše po té, co mu vyroslo 5 zubů, ve 20 měsících. Už jsou mu 3 roky a jí UM a dětské kaše, bílý nebo jahodový jogurt, domácí buchty s pomerančovým džemem občas, rohlíky s Ramou nebo Lučinou, jablka, banány, jahody. Brambor do něj dostanu pouze ve formě hranolek - peču je v horkém vzduchu bez oleje. Maso si dá občas jako karbanátek nebo řízek. Odmítá většinou veškerá ostatní jídla. Občas ochutná 1 až 3 lžičky z běžného jídla, ale víc nesní. Prospívá, je zdravý, výškově a váhově naprosto v pořádku. Dáse kromě metody vyhladovění, které nezabírá, jej nějak přinutit k jídlu?

Odpověď Mgr. Jany Eliášové, nutriční terapeutky:

Nucení k jídlu bych zásadně odmítla. Dítě musí mít pocit, že o tom kolik a jaké jídlo bude jíst, si rozhodne samo. Jinak v něm můžete vypěstovat negativní postoj k jídlu. Dlouhodobé podávání stravy v kašovité formě vede k situacím, kdy dítě odmítá kousat. Mezi nejčastější chyby patří nevhodná skladba rodinného jídelníčku - úzký sortiment jídel, což omezuje schopnost dítěte přizpůsobit se novým jídlům (např. v MŠ). První odmítnutí nové potraviny ještě neznamená, že dítěti nebude časem chutnat. Nabízejte ji opakovaně (až 15krát s časovými odstupy). Negativně působí nepravidelnost v jídle související s celodenní aktivitou, časem odpočinku a jídla. Unavenému dítěti nechutná. Nevhodné postoje dospělých k jídlu, nedobré chování k jídlu, nedostatek kultury stolování.  Časté sledování televize při stolování rozptyluje dítě od jídla. Prostředí je velmi důležité (čisté oblečení, děti převlečené ze školních šatů nebo z pobytu venku, umyté ruce, čisté prostírání, ubrus, třeba i barevné nádobí). Vytvořte rituály. Motivaci lze zvýšit zábavnou či pohádkovou formou. Je dobré využít oblíbeného plyšáka jako spolustolovníka. Někdy se malým dětem podávají pokrmy, které nejsou svým složením nebo úpravou vhodné pro daný věk. Násilné přemáhání odporu dítěte k určitému pokrmu není rozumné.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

3leté nechce jíst - mám jej nutit? - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×