Inzerce
Inzerce
Inzerce

Strava ve vánočním období

Dobrý den, zajímalo by mě, jaký vliv na tělo má vánoční obžérství. Během roku dodržuji ani ne tak zásady zdravé stravy, ale snažím se jíst přiměřeně, nepřejídat se, moje tělo by ani větší množství jídla nezvládlo. Pak nastanou Vánoce, na štědrý den se přejíme bramborového salátu a cukroví, další den, kdy bych potřeboval spíše hladovět, tak do nás tchyně doslova násilím dostane pečenou kachnu s knedlíky. Když odmítnu, tak vypadám nezdvořile. Zajímalo by mě, jak to s tělem zahýbá. Jaké mohou nastat zdravotní komplikace?

Odpověď Mgr. Jany Eliášové, nutriční terapeutky:

Pokud se jedná o zdravého jedince, ne nemocného, tak může dojít především k trávicím potížím - zácpa, průjem, plynatost, velmi často pálení žáhy, bolesti břicha, příp. únava, až bolesti hlavy, které jsou dány především vysokým obsahem tuku a celkově strávěné energie ve stravě uvedené výše - bramborový salát, kachna, knedlíky. To množství energie je až 2 i 3násobné, než obvykle. Je však možné i toto jídlo připravit jiným způsobem, aniž bych se jej musela vzdát. Např. salát s jogurtem, nebo majonézou light s kvalitním rostlinným tukem. Způsob úpravy kapra může být také zdravější než smažení, např. pečení v troubě na pečícím papíru - i obalovaný. Ale zdravější je bez trojobalu. U kachny zase můžete ovlivnit zkonzumované množství, samozřejmě bez kůže, protože tuk je u drůbeže uložen právě v podkoží. Naopak kachního sádla se obávat v přiměřeném množství nemusíte - lžíce na omaštění - protože má velmi výhodný obsah "dobrých" nenasycených mastných kyselin, a to téměř kolem 50 % z celkového množství. Zatímco tuky např. v dříve zmiňovaných oplatcích mají kolem 70 % "špatných" nasycených mastných kyselin - např. kokosový a palmový tuk. Cukroví byste mohli doporučit v rodině vyrábět ne z bílé mouky, ale z celozrnné, místo másla použít rostlinné tuky typu Hera, Zlatá Haná.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Na dané téma si můžete s maminkami popovídat v Diskuzním klubu. Potřebujete-li znát názor odborníka, pište na info@babyonline.cz.

Strava ve vánočním období - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×