Dětská lékařka MUDr. Ludmila Vomelová odpovídá na Vaše dotazy! 20.11.2012, 8-9 hodin
Noční výživa v 6 měsících
Dobrý den, mám půlročního syna a v noci se docela často budí. Většinou ho nakojím kolem 19. hodiny, a pak kolem 22. hod. se probudí, a to mu dám kaši, které vypije 200 ml. Myslela jsem si, že po té kaši bude spát alespoň 4 hodiny v kuse, ale on se už po 2-3 hodinách vzbudí a musím ho opět nakojit. Většinou ho kojím v noci kolem 1 hodiny a pak kolem 4. ráno. Myslíte, že má opravdu hlad, nebo je to jen závislost? Tahá většinou 4 minuty, potom usne. Zkoušela jsem vydržet a nechat ho, ať vydrží déle, ale on mrčí, kouká a prostě neusne bez prsa. Děkuji.
Odpověď:
Po kaši může dítě spát celou noc, ale jsou i takové děti, které si nadále po 3 hodinách žádají kojení. Zkuste podat kaši v 19 hodin a potom, jakmile si zažádá, zkuste čaj, nebo kojeneckou vodu. Dítě může mít pouze žízeň. Kojení nabízejte v 1 hodinu a ve 4 hodiny. Jakou dáváte kaši? Bezlepková a nemléčná je hladová, od 6. měsíce lze podávat krupicovou kaši v adaptovaném mléce - kojenecké kaše kupované v lékárně.
Nechutenství, zvracení
Dobrý den, mé téměř čtyřleté dítě nejí. Toto trvá již dlouhou dobu - cca 1 rok. Asi před půl rokem jsem to konzultovala s naší lékařkou, ta jej pouze zvážila a změřila a řekla, že není podvyživený. Jídlo zásadně odmítá, nezvládá zadanou fyzickou zátěž, nemá na ni prostě energii. Pokud se náhodou nají, je zlatíčko, jinak je nervózní, agresivní, protivní. Většina jídla začíná fuj, to jíst nebudu, ani náhodou. Celý den se do něj něco snažím nacpat, mnohdy si nevezme ani sušenku, a i když jí, tak strašně malé množství. Také poměrně často zvrací - při větším kašli nebo pláči se mu okamžitě zvedne žaludek. Dávala jsem sirup Pediakid na podporu chuti k jídlu, bez výraznějšího výsledku, vitamíny s řadou B, momentálně zkouším sirup Gastrotuss.
Co mám podle Vás dělat více? Mám trvat na nějakém vyšetření od dětské lékařky? Je to předčasně narozené dítě, někdy prý u těchto dětí bývají problémy s příjmem potravy, ale jako malý jedl moc hezky. Byli jsme na pobytu v lázních (lehká hypotonie), opravdu to nezvládal, běžné procedury jej naprosto vyčerpávaly, dokonce mi půl kila zhubnul. Měří asi 103 cm váží 16kg.
Děkuji
Odpověď:
Určitě bych doporučila interní a gastroenterologické vyšetření s ohledem na zvracení a nechutenství. Jak píšete, bývá unavený, možná by stálo za to i neurologické vyšetření.
Ublinkávání
Dcerka (2,5 měsíce) po některém kojení ublinkává. Nestává se to bezprostředně po kojení, ale v odstupu i jedné hodiny. Tento problém se nevyskytuje po každém kojení, pokud ale už začne ublinkávat, je to poměrně velké množství. Dcera prospívá, na pohled jí nic nechybí, přesto mě to trochu znervózňuje. Děkuji.
Odpověď:
Ublinkávání tak malých dětí je velmi časté, většinou po zavedení zeleninových příkrmů mizí. Příčinou může být nedostatečné odříhávání, nebo přepíjení dítěte.
Zkuste po začátku kojení po 2 - 3 minutách nechat dítě odříhnout a poté dokojte, kojte maximálně 15 minut a nekojte z obou prsou. Pokud se odříhnutí nepodaří, pokládejte dítě do postýlky do zvýšené polohy a na bok.
Očkování proti pneumokoku
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor na nepovinné očkování proti pneumokoku v prvním roce života. Bohužel si z dostupných informací nedokážu udělat názor.
Odpověď:
Očkování proti Streptokoku pneumoniae v 1. roce živote je velmi vhodné. Chrání proti zánětu průdušek, zánětu středního ucha s možným následným rozvojem zánětu mozkových blan s následnou hluchotou, proto se doporučuje v tak raném věku, protože tak malé děti jsou k těmto onemocněním velmi náchylné, i když jsou kojeny. Určitě budete chtít chodit do nějakého cvičení, nebo plavání, kde jsou i starší děti a ty mohou být nosiči nákazy.
Nebojte se vedlejších reakcí, jsou minimální. Více v odpovědích o vakcínách: http://www.babyonline.cz/detsky-lekar-online/ockovani-prohlidky
Spála
Milá paní doktorko, mám tříletou dcerku a dnes mi na pohotovosti řekli, že má spálu a dali jí Ospen 400. Mám ještě šestiletého syna, a proto by mne zajímalo, zda je normální takto vážnou nemoc léčit doma, kde má sourozence, který je nyní nemocný a od pondělí by měl jít do školy. Manžel pracuje - nemůže to roznášet dál?
Odpověď:
Nemocný se spálou se již v dnešní době nehospitalizuje, jen při vážných komplikacích, Ospen je indikovaný, po 48 hodinách je již dítě sterilní a nákazu nepřenáší. Je vhodné dítě se spálou v domácích podmínkách izolovat na nutnou dobu, pokud antibiotika zabírají, teplota klesá, není nebezpečí. Samozřejmě je to infekční choroba, mohou onemocnět i ostatní členové rodiny. Při bolestch v krku, nebo při výsevu vyrážky doporučuji kontrolu rodinných příslušníků u lékaře.
Několik otázek najednou
Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat:
1. Jakou kosmetiku byste mi doporučila pro novorozence, jde mi o koupání (na vlásky a tělíčko) a po koupání (olejíček, mléko), co mám vyzkoušené na starší dcerce značky Johnson baby a podobné reklamní značky jí nevyhovovaly, díky nim byla věčně vysušená, až jsme přešly na Linolu a Excipial, problémy ustaly. Tak bych tomu ráda u druhého miminka předešla.
2. Kdy u miminka prodlužovat dobu kdy je vzhůru, a tím rozdělit spaní přes den, třeba do 3-4 dob.
3. Jak poznat, že noční kojení již není z hladu, ale potřeba miminka mít mámu u sebe, zda lze předejít zbytečnému nočnímu buzení a tím naučit již od miminka na spaní přes celou noc, samozřejmě, že beru v úvahu, že každé miminko je jiné a má své potřeby, jen jestli máte nějakou univerzální radu.
4. Dcera (téměř 4r) má asi 4dny lehce nahnědlý povlak na jazyku a zvláštní dech (vyloučila jsem, že by zabarvení a dech bylo z jídla), může to značit nějaký problém, třeba s trávením? Přijde mi, že i hodně kaká, každý den 1-2x. Během posledních dvou měsíců měla dvoje ATB na zánět stř. ucha, může to být důsledek braní ATB (poslední dobrala jsou to 3 týdny, probiotika jsme doplňovali).
5. Jak už jsem psala, dcera prodělala během měsíce dva záněty středního ucha, dříve na to nikdy netrpěla, až s nástupem do školky. Bylo nám doporučeno mandli odstranit, tak bych se chtěla zeptat, zda to není předčasný verdikt - po dvou zánětech jít hned odstranit mandli? Jak dlouho, po případném odstranění, nesmí dítě do kolektivu a zda i přes odstranění mandle hrozí další zánětlivé rýmy a záněty ucha, lze tomu nějak předcházet?
Omlouvám se za tolik otázek, předem moc a moc děkuji za jejich zodpovězení. Pěkný den. S.
Odpověď:
1. Doporučuji kosmetiku značky Bioderma. Je sice dražší, ale velmi dobře tolerovatelná pro děti do 3 měsíců. Pro tak malinké miminko nepotřebujete šampon na vlásky, stačí jen opláchnout vodou, na místo zapářky - genitál, pod krkem, pod pažičky použijte mýdlo, nebo ABC derm mousant, po koupání tělové mléko, nebo tělový olej.
2. Intervaly spánku a bdění si děti do 1 roku určují samy podle svých potřeb, po 3. měsíci se režim většinou stabilizuje na dobu spánku dopoledne a odpoledne, nedoporučovala bych dítěti režim nutit.
3. Noční kojení "z hladu" je po 3 - 4 hodinách, pokud dítě vyžaduje kojení častěji a je to jen krátké přisátí, je to potřeba miminka mít mámu u sebe. V tom případě doporučuji jen pochovat, zkusit nabídnout čaj, nebo kojeneckou vodu a dítě k prsu nepřikládat.
4. Hnědý povlak na jazyku může být důsledek braní antibiotik, doporučuji zkontrolovat moč a doplnit dále probiotika.
5. Pokud je nosní mandle zvětšená a způsobuje opakované infekty - záněty středouší a rýmy, doporučuji odstranění. Po odstranění mandle je nutná rekonvalescence týden, pokud je možno, doporučuji kolektiv po 14 dnech. Samozřejmě, že i po odstranění nosní mandle může dítě onemocnět, ale infekty již nejsou tak časté. K prevenci doporučuji otužování, je možno podávat i potravinové doplňky k podpoře imunity.
Jak na klidný spánek půlročního dítěte?
Dobrý den, synovi je teď půl roku. Stále u něj bojujeme s nespavostí a s obecným neklidem v době spánku. Večer dáváme lahev umělého mléka, případně kaši, ze které ho spíš bolí bříško. Při krmení usíná. Po krmení nemůže usnout aspoň tak hodinu, někdy i dvě. Když usne, za hodinu se znovu budí, musím mu dát dudlík, případně obrátit na bok, usne, za další hodinu je však vzhůru znovu a jelikož už pobrekává a nedá se to nijak utišit, musím kojit. Syn je na to zvyklý, i když přes den už kojení odmítá. Někdy takhle kojím i 5x za noc. Stále ho trápí větry už od narození, dřív to zaspal, ale teď je víc citlivější a vzbudí ho sebemenší zaškrundání v břiše. Případně já když se otočím na posteli, tak to je vzhůru okamžitě. Taky se stává, že kolem 4 ráno po kojení nechce usnout a koukáme na sebe třeba hodinu. Pak se mu podaří zabrat, ale spíš jen takovým trhaným spánkem to vydrží maximálně do 6 hodin. Nejde mi do hlavy, proč některé děti večer usnou a spí až do rána a některé jsou tak nespavé. Vstávám k němu po půl hodině celou noc, každou noc. Zkouším i nechat ho pobrekávat, ale je schopný za chvíli ječet jako siréna a nechci budit manžela, který i tak musí spát ve vedlejší místnosti. Zkoušela jsem místo kojení dávat převařenou vodu, fenykl. čaj nebo i ty ovocné šťávičky, syn nechce nic kromě prsa.
Odpověď:
Neklidné spaní v případě Vašeho syna může být zapříčiněno bolestmi bříška - jak píšete, z kaše ho bolí bříško, zkuste jiný druh kaše, přidejte probiotika - Infacol, Biogaia. Ke zklidnění přidejte vitamin skupiny B - Pyridoxin 1/2 tbl denně. Kojení 5x za noc je hodně, i Vy musíte být již z toho vyčerpaná, půlroční dítě by po kaši mělo spát 4 - 5 hodin, někdy i celou noc. Kojení by mělo být v noci 1 - 2x, nebo tekutiny - čaj. Zkuste doporučené preparáty.
Změny nálad
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak řešit problém s téměř tříletým dítětem, které má problém s neustálými změnami nálad a brekem. Stačí říct, že jdeme ven/domů, má uklidit/nemá se prát se sestrou. Hned poté začne nekontrolovatelně brečet, a když se jí zeptám proč pláče, řekne že neví. Začíná to už po probuzení, kdy někdy naštvaně kope nohama a brečí, když se ji jen chceme dotknout. Já teď asi půl roku pracuji a tak buď hlídá přítel - tatínek (s tím má problém, brečí, že ho nemá ráda, že miluje jen mě) a pak paní na hlídání, kterou ale vnímá velmi pozitivně, těší se k ní a dobrovolně si ji občas vyžádá nad rámec nutného hlídání. Jsem z toho už trošku vyčerpaná, celkově je aktivnější a vše si vždy víc prožívala, ale teď to opravdu graduje. Navíc ji z důvodu přetlaku nevzali do školky a tak bude doma až do příštího září. Její sestře je rok a půl a malá starší sestru miluje, myslím, že je to vzájemné, i když se občas perou. Děkuji za jakýkoli tip, co s dítkem, zda návštěva psychologa nebo by pomohla nějaká volná medikace, či metoda výchovy. Děkuji
Odpověď:
Toto chování může být projevem žárlivosti vůči Vám - že jste začala pracovat, odcházíte a necháváte ji v péči někoho jiného - tím míním tatínka. Může být, že chůvu snáší velmi dobře. Malé šarvátky mezi sourozenci jsou běžné. Pokud by situace byla pro Vás neúnosná, zkuste navštívit dětského psychologa, určitě Vám doporučí dobrý výchovný postup. Ale z vlastní zkušenosti vím, že to chce trpělivost a systematický přístup ve výchově.
Botičky
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně prvních botiček. Kdy je přesně pořídit? Malá si v šestém měsíci stoupla, takže jsem jí koupila takové ty měkké kožené capky, ale hrozně v nich šmajdá dovnitř. Teď už jí je 10 měsíců a chodí úplně sama. Všimla jsem si, že hodně udržuje rovnováhu přes prstíčky, je to normální? Koupila jsem jí tedy na doma kožené kotníčkové botky na šněrování. Je to správně? Myslíte, že se šmajdání spraví? Problém mám ještě v tom, že je prostě nechce nosit, když už se mi podaří jí obout (hrozně krčí prstíky), odmítá v nich chodit. Mám ještě počkat? Mám strach aby jí to šmajdání nezůstalo a aby neměla špatné nožičky... Děkuji za odpověď. Procházková
Odpověď:
Chození v měkkých "capáčcích" není vhodné, na první stoupání ano, ale pokud už chodí sama, zvykejte na kotníčkové botičky, nebo nechejte chodit naboso v protiskluzných ponožkách. Šmajdání se postupně upraví, jak se vyvíjí chůze a klenba nožní.
4 týdny stará holčička málo jí (UM)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co miminkem na UM, když nechce moc papat. A potom ještě co dělat v případě, že má průjem. Děkuji Křížová
Odpověď:
Kojenec ve 4 měsících může jíst malé dávky, ale po 2 - 3 hodinách, pokud ale při takové stravě má řídkou zelenou stolici, nepřibývá na váze, je třeba zkonzultovat u obvodního lékaře, upravit stravu, ev. vyměnit značku mléka.
Venkovní vycházky
Dobrý den, jsem maminka 4 týdenního chlapečka. Byli jsme na kontrole u naší paní doktorky po 14 dnech od narození a ta mi stále tvrdí, že je možné jít s dítětem ven až od 3 kg. Byli jsme se vážit 12. 11. a malý měl 2700g. Za 2 týdny od minulého vážení přibral tedy 300g (v porodnici nás pouštěli s váhou 2400g). Je to tedy vážně nutné být s ním stále doma a nejít se alespoň na chvíli vyvětrat ven? Malý i špatně usíná, myslím si, že kdybychom šli čas od času ven, že by spal lépe. Děkuji za odpověď. Martina Chudárková.
Odpověď:
Opravdu se doporučuje vycházet s dítětem v chladných měsících od 3 kg, ale při váze 2700 gr. bych 2x denně krátkou procházku povolila.
Výživa v 9 měsících
Dobrý den, co všechno už může jíst 9měsíční mimčo? Četla jsem hodně diskuzí i s jinými odborníky, kteří snad vyjma ryb, hub a medu, doporučují konzumovat vše, aby si dítě zvyklo na co nejvíce chutí. Naše p. doktorka je v tomto ohledu trochu střídmější. Syn jí takřka všechnu zeleninu, ovoce (mimo rajčat, cibule, pórku, česneku, kukuřice, citrusů, exotických plodů), rýži, bezvaječné těstoviny, kuskus. Maso králičí, krůtí a kuřecí, žloutek, bílé jogurty, kaše od výrobců. Je možné tedy podávat i jiné potraviny, nebo je taková skladba dostačující? (např. zakysané výrobky, červené maso, ovesné vločky, bylinky, kiwi atd.). Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Strava, jakou jste vyjmenovala zatím dítěti do 1 roku maximálně stačí, snad bych doporučila již i lepek - piškoty, starší pečivo a sýry - Žervé, Lučinu, ovesné vločky jako kaši, ale v adaptovamém mléce. Červené maso, bylinky, kiwi se doporučují od 1 roku. Více: http://www.babyonline.cz/vyziva-deti/smisena-strava
Opakované teploty
Dobrý den, můj 15 měsíční chlapec má často teploty, co měsíc nebo dva, vždy trvají tak 3 dny a pak ustoupí bez jiných doprovodných příznaků. Kojený byl do 8,5 měsíce, do té doby nic a pak to začalo, je to normální u nekojených dětí, že si budují imunitu? Může to souviset s růstem zoubku, i když teploty jsou i 39. A ještě na hlavičce a zadní straně krku má zvětšené uzlinky, tak do 0,5mm, to už má od 3 měsíců, jsou stále stejné, akorát naposledy po prodělané šesté nemoci se zvětšily, ale pak se vrátily do původní formy. Dá se nějak podpořit imunita? Snažím se dávat i čerstvé ovoce, takže vit. C myslím, má. Děkuji
Odpověď:
Opakované teploty bez dalších příznaků mohou opravdu souviset s prořezáváním zoubků, pokud netrvají déle, než 3 dny a není rýma a kašel, není třeba se obávat, ale v případě nejistoty nechejte vždy dítě zkontrolovat u obvodního lékaře. Zduřelé uzlinky v zátylku s tím souvisejí, pokud se vracejí do původní normy, nejsou zarudlé a bolestivé, tak je jen sledujte, není třeba nějak řešit. Reagují na jakýkoliv infekt, i když se neprojeví rýmou a kašlem. K podpoře imunity v tomto věku je důležité otužování, pobyt venku a dostatek čerstvého ovoce a zeleniny.
Dětská vyrážka
Dobrý den, u mého 7měsíčního syna se asi před měsícem začala na hrudníčku objevovat vyrážka. Má několik flíčků i větších fleků na celém hrudníku, vyrážka je světle červená až růžová, hodně suchá. V posledních dnech si ji ale začal, hlavně večer, škrábat. Zkouším ji mazat bepantenem nebo infadolanem, ale nic nepomáhá. Přestala jsem krmit vlastními příkrmy z kupované zeleniny (kvůli pesticidům), nedávám přesnídávky, peru v osvědčeném gelu, máchám dvakrát a poté ještě v ruce. Je krmený nutrilonem ha, nekojíme. Pomohla by např. nějaká bylinná koupel? A čím ho mazat, aby se neškrábal. Opravdu už nevím, co s tím, naše doktorka zatím neporadila nic, co by pomohlo.
Odpověď:
V tomto případě požádejte o vyšetření u kožního lékaře, ekzém je nutno vidět. Bylinné koupele neaplikujte sama, mohla byste stav zhoršit.
Kašel
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na mého vnuka, který trpí často suchým kašlem nevím, jak mu pomoci, když mu nechceme dávat každý měsíc antibiotika, nebo nějaký prednison, který mu napsala obvodní lékařka, co by mohlo pomoci. Má již otestovány nějaké vzorky na alergologii. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Pokud u malého dítěte trvá suchý kašel déle, něž 1 měsíc, doporučuji alergologické vyšetření a alergologickou léčbu. Je třeba brát v potaz celý komplex příznaků, takže bez vyšetření se nemohu vyjádřit ke konkrétní léčbě.
Chůze po špičkách u 20měsíčního dítěte
Dobrý den, mám 20 měsíční dcerku, a když se začala stavět kolem nábytku (cca 9. měsíc) a později chodit, tak našlapovala na špičky. Ve 13,5 měsících začala chodit bez opory a v podstatě už na špičky nenašlapovala. V 17 měsících (přes léto) opět chodila po špičkách a to přetrvává. Někdy chodí i normálně, přijde nám, že po špičkách chodí, aby byla větší nebo že se trochu předvádí. Ale zajímalo by mě, jestli to není škodlivé a neměli bychom navštívit neurologa. Dále by mě zajímalo, zda škodí v tomto období používání dudlíku - nejdříve ho měla na jen na spaní, ale teď si ho vyžaduje i během dne (hlavně při růstu zubů). Jelikož moc nemluví, bojím se, aby to nebrzdilo její vývoj. Poslední dotaz bych měla na používání nočníku - zatím se posazování na nočník hlasitě vzpírá a utíká (je dost živá a sama tam neposedí). Děkuji moc za zodpovězení mých dotazů.
Odpověď:
Chůze po špičkách je možná v počáteční fázi chůze, později by neměla být, k vyloučení nějakého problému doporučuji neurologické, nebo rehabilitační vyšetření.
Dudlík by dítě mělo používat jen na zklidnění, nebo na usínání, pokud již má zuby, doporučuje se dudlík odstranit, pokud jej potřebuje při prořezávání zubů, zkuste nabídnout nějaké kousátko. Trvalé dumlání dudlíku v tomto věku by mohlo poškodit chrup a konfiguraci čelisti s následnými problémy vývoje řeči.
Zvykání na nočník provádějte postupně. Pokud na něm neposedí a násilím se brání, nenuťte ji, mohla byste ji odradit. Ale postupně ji trpělivě vysvětlujte, časem si zvykne.
Trainer Infant
Dobrý den, mám dilema...logopedka nám doporučila pro synka trainer infant kvůli úpravě dýchání (prý neumí dýchat nosem) a postavení jazyka a zubů....stojí to přes 1000,- tak bych chtěla vědět zda s tím nemáte zkušenost, jestli je to k něčemu dobré, nebo zda stačí třeba foukat brčkem... Nosní mandle byla odstraněna ve 4 letech. Děkuji, Kamila Pavlů
Odpověď:
Dobrý den, s tímto nemám osobní zkušenost, dotaz zašleme logopedickému centru.
Dcera odmítá příkrmy
Dobrý den, mám 9měsíční dceru, která odmítá veškeré příkrmy. A to jak zeleninové, tak i ty ovocné. Nechce jíst ani kaši. Dcera je od narození na UM. Dceři jsem příkrmy začala nabízet od 5. měsíce. Nejprve pouze zeleninu. Začala jsem s vařenou a rozmixovanou mrkví a postupně vždy po týdnu přidala další prvek např. brambor. Veškerou zeleninu a maso musím mixovat do hladka. Když jsem zkusila příkrm pouze rozmačkat vidličkou, nebo nebyl zcela rozmixován a zůstaly v něm kousky, tak se mi dcera vždy zakašlala a vše co měla v žaludku, zvrátila. Od začátku bojujeme s tím, že dceři nic nechutná a nechce otvírat ani pusinku. Několikrát jsem tedy zkusila nabídnout příkrm kupovaný, hotový, ale ani ten není ochotná jíst. Nebo jsem do příkrmu přimíchala UM, ale ani to nepomohlo. Stejné je to i s ovocnými přesnídávkami a jogurty. Přestože jsou sladké, tak je nechce. Příkrmy nechce ani ze lžičky, ani z lahve. Úspěch je, když mi sní 4 až 5 lžiček. Nikdy jsem jí nenutila, abych jí neodradila. Zkusila jsem jí motivovat i tak, že zároveň jedl manžel a ani to nepomohlo. Přitom na manžela upřeně kouká, když jí. Manžel se pokusil dceři nabídnout jídlo, co jedl, ale dcerka se odvrátila na druhou stranu. Trpělivě nabízím dceři příkrmy každý den. V poledne zeleninu a odpoledne k svačině ovoce, nebo jogurt. Večer kaši, ale tu tak obden. Jeden čas dcera začala vztekle řvát, jen co jsem jí posadila do jídelní židle. Proto jsem jí nechala 4 dny absolutně bez příkrmu, pouze o mléku. Sice teď dcerka v židli nepláče, ale jíst příkrmy stále odmítá. Pokusila jsem se dceru nechat vyhladovět a ani to nepomohlo. Dostala příkrm, nechtěla, tak jsem jí nedala ani mléko, po té co začala plakat hlady, jsem znovu nabídla příkrm a ani tak jej nejedla. V současné době jí ráno cca 200 ml mléka, dopoledne opět cca 200 ml mléka, to příkrm nedáváme, protože dcera dopoledne usíná a na příkrm byla moc protivná. K polednímu jídlu dostává zeleninu, sní jen pár lžiček a zapije čajem. Na svačinu buď ovocnou přesnídávku, nebo jogurt, ale to sní opět tak 5 až 8 lžiček a zapije čajem. Zhruba hodinku na to jí dokrmím mlékem, vypije cca 180 ml. Večer má mléko ochucené jáhlovou kaší a v noci se jednou budí na jídlo a toho vypije cca 150 ml. Už si nevím rady, jak jí naučit příkrmy jíst a mám obavu, aby dceři nezačaly chybět některé živiny. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Jsou děti, které do 1 roku odmítají veškeré příkrmy. Je nutno jim je ale nadále nabízet, aby si přivykly na jinou chuť, než mléčnou. Od 1 roku začněte nabízet batolecí stravu: http://www.babyonline.cz/vyziva-deti/vyziva-1-3-roky. Tato strava je již pestrá a dítě si na ni lépe přivyká. Pokud dítě nejí příkrmy a má jen mléčné dávky, má dostatek živin a vitamínů. Nemusíte se obávat jejich nedostatku.
Strava 2letého dítěte
Dobrý den, mám problém se stravováním dvouleté dcery. Od narození hodně blinkala a dávila se - i dneska je schopna se dávit ovocným tvarohem... Problém je, že nechce jíst normální jídla, pečivo s máslem ani brambory ani maso...jediné, co do ní dostanu je tak topinka, pár hranolek, jogurty a tvarohy...Už víc, jak rok s tím bojujeme, zkoušela jsem to po dobrým, po zlým, i nechat vyhládnout, ale nic nepomáhá. Co byste mi radila?Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Radila bych určitě interní a gastroenterologické vyšetření k vyloučení problému se žaludkem a jícnem, pokud dítě blinká. Další postup určí vyšetřující lékař.
Noční pláč a buzení na mléko
Dobrý den, p. doktorko. Mám 2,5letou holčičku a náš problém spočívá v častém nočním buzení na mléko a také pláčeme ze spaní. Problém č. 1 na doporučení dět. lékařky jsme ve dvou letech vysadily umělé mléko Hami a začaly pít mléko plnotučné. Dcerka si ho ihned zamilovala a dodnes je na něm doslova závislá. I když se před spaním navečeří, vypije mléko, neustále se budí po 2-3 hodinách, že chce mlíčko. Chtěla bych znát Váš názor, zda je to normální a do jakého věku mléko dávat a popřípadě kdy a jak ho vysadit. Problém č. 2 je, že se dcerka i dvakrát za noc probouzí s pláčem ze spaní. Nejprve ve spánku začne vzlykat a poté to vyústí v pláč. Neřeknu, kdyby se jí např. něco špatného či zlého stalo během dne, že by se jí o tom zdálo, dcerka má tu nejlepší péči....jen mne napadá, že já zrovna hezké dětství neměla a špatné sny mne pronásledují každou noc, nemůže to mít po mne? To je asi nesmysl, že? Moc děkuji za odpověď. Eva
Odpověď:
Dítě v 2,5 letech by již nemělo mít požadavky na noční mléko, ale lze to tolerovat do 3 let, ale jen 1 dávka, jinak doporučuji nabídnout čaj, nebo vodu, nebo lépe nic - může to být zlozvyk související s nočním buzením a pláčem. Zkuste nasadit vitamín skupiny B - Pyridoxin 1x1/ 2tbl ke zklidnění a k podpoře vyzrávání mozkových funkcí.
Vaše nepěkná zkušenost z dětství se na Vaše dítě nepřenáší.
Náhrada čerstvé zeleniny
Dobrý den paní doktorko, ráda bych Vás požádala o názor na kupované zeleninové šťávy lisované za studena. Mám problém do syna (2 roky) dostat čerstvou zeleninu (jí pouze tepelně upravenou). Koupila jsem si ale za studena lisovanou zeleninovou šťávu asi z osmi druhů zeleniny, bez přídavku cukru a konzervantů, a synovi hrozně zachutnala. Ošetřena je pouze jemnou pasterizací. Může se jednat o vhodnou náhradu čerstvé zeleniny a v jakém množství ji mohu případně synovi podávat? Předem moc děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď:
Lisovaná zeleninová šťáva může částečně nahradit syrovou zeleninu, takže pokud mu chutná, můžete nabídnout cca 200 ml 2x denně, ale chybí tam vláknina, takže nadále nabízejte i dušenou zeleninu.
Zúžená předkožka
Dobrý den, paní doktorko, mému 3,5letému synovi nejde úplně stáhnout předkožka přes žalud. Jde to tak jen do půlky. Záněty nemívá. Mám s ním navštívit urologa nebo se to růstem spraví samo? Děkuji.
Odpověď:
Předkožka Vašeho syna nemusí být zúžená, může být jen přilepená - tzv. konglutinace. Doporučuji zkonzultovat stav u obvodního lékaře, pokud by se jednalo o zúžení - fimosu předkožky, potom doporučuji konzultaci u urologa.
Alergie na kravské mléko u kojence
Dobrý den, mám 7,5 měsíčního syna (8,6kg) u kterého byla prokázána alergie na bílkovinu kravského mléka. Syn je stále kojen, v poledne má masozeleninový příkrm, večer nemléčnou kaši, do které mu dávám kousek banánu nebo hrušku. Ráda bych zvolna přestala kojit, protože jsem stále na dietě, kdy nejí žádné mléčné výrobky a už se cítím dost unavená. Vůbec ale nevím, jaký jídelníček synovi zavést, kolikrát denně by měl mít UM a kolik "normálních jídel". Zatím měl jen tyhle dva příkrmy a kojila jsem ho, jak chtěl. Dál bych se ráda zeptala, nevadí, že syn večer dostává nemléčnou kaši? Nevím, jestli nějak nutričně nestrádá... Děkuji a přeji hezký den.
Odpověď:
Pokud byla u Vašeho syna prokázána alergie na bílkovinu kravského mléka krevním odběrem, lze dítěti nasadit tzv. vysoký hydrolyzát adaptovaného mléka - Nutrilon alergy care. Pokud krevní odběr nebyl proveden a na alergii se usuzovalo jen empiricky při kojení a bolestech bříška, kdy jste jedla mléčné výrobky, doporučila bych, abyste začala mléčné výrobky jíst a dle stavu dítěte poté při převádění na umělou stravu bych doporučila buď vysoký hydrolyzát, nebo HA formuli. Konzultuje se svým dětským lékařem.
V 7 měsících by mělo dítě mít: ráno mléčnou dávku, dopoledne ovocný příkrm - lze obohatit i lepkem - t.j. piškot, v poledne masozeleninový příkrm, 1xtýdně místo masa 1/ žloutku, odpoledne mléčnou dávku - od 8 měsíce lze nabídnout jogurt s přihlédnutím na alergii na KM, může ho snášet, na noc kaši, pokud mu stačí nemléčná, tak lze ponechat, ale pokud se po nemléčné brzo budí, lze přidat do kaše adaptované mléko a jedna mléčná dávka v noci.
Průběžně nabízejte během dne tekutiny - čaj, vodu, ředěné ovocné šťávy.
Večerní usínání
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně večerního usínání. Mám chlapečka 22 měsíců. Již jako miminko měl problém s usínáním, ale časem jsme zavedli určitá pravidla a začal spát. V poledne usne bez problémů, ale přijde večer a posledních 14 dní chodí spát s hysterákem. Nechce do postýlky, v postýlce stojí, brečí, až se kolikrát zakucká, a to jsem u něj jako vždy, nic se nemění. V poledne spí zhruba od 12 do 14 az 14,30 a v noci ho dáváme spát ve 20 hod. Myslím, že ani zuby nic ho netrápí, ale opravdu nechce ani do postýlky a tam dělá scénu. Už jsme se vystřídali v uspávání s manželem, ale nic nezabírá, čím víc na něj mluvíme, tím víc se hysterie stupňuje. V noci se stále budí na mléko. Mohli byste mi poradit? Děkuji MK
Odpověď:
Období po 18. měsíci věku je přechodové ve vyzrávání mozkových funkcí, děti bývají více fixovány na rodiče. Při uspávání na něj nemluvte, pochovejte ho a položte do postýlky, několikrát opakujte, postupně pochopí, že ho neopustíte, a že ke spánku je jeho postýlka. Noční buzení 1x na mléko lze tolerovat.
K podpoře vyzrávání mozkových funkci můžete nasadit Pyridoxin, 1xdenně 1/2 tbl.
Příkrmy v 11 měsících
Dobrý den, mám 11měsíční dceru, do asi 6 měsíců plně kojena, pak jsme museli přejít na UM, příkrmy jsou už zavedeny. Jelikož mi malá odmítá mléko, jsem nucena ho po troškách přidávat třeba do kaše, do hlavního jídla. Ke všemu mi teď začala odmítat i ovocné přesnídavky a ty nevím jak nahradit. Nechce ani nastrouhané jablíčko, nebo banán. Tak nevím, co s tím. Pár dní počkat a zkusit nabídnout znova, nebo jí to taky přidávat po troškách třeba do jogurtu? A té kaši už taky moc nedá. A vůbec se mi zdá, že má takový "nudný jídelníček". Brzy ráno 180 ml mléka, pak jídávala kaši, pak hlavní jídlo (masozeleninový příkrm), pak třeba jogurt (bílá activie), pak ovocná přesnídávka a na noc kaši, jídlo má cca co 3 hodiny. Čím jí můžu ještě obohatit jídelníček? Moc děkuji za odpověď. Eva
Odpověď:
Pokud Vaše dítě nechce syrové ovoce, zkuste jej podusit a postupně, až si na něj zvykne, nabízejte syrové. Místo dopolední kaše nabídněte ovocný příkrm s pečivem nebo piškotem. V poledne maso-zelenina, nebo žloutek-zelenina, odpoledne jogurt s ovocem a kouskem pečiva nebo piškotem, na večer kaši a jednu mléčnou dávku můžete, pokud si dítě žádá, dát v noci.
Podrobně je výživa do 1 roku popsána: http://www.babyonline.cz/vyziva-deti/smisena-strava a od 1 do 3 let: http://www.babyonline.cz/vyziva-deti/vyziva-1-3-roky. V dalších kapitolách najdete také inspiraci pro zdravé svačinky a další.
Pomočování ve 2 letech
Dobrý den, mám dcerku 2 roky a 3 měsíce. Zhruba od 2 let je přes den bez plenky, ale pořád se ještě třeba i 3-4x denně počurá. Je šikovná, sama se umí svléci a vyčůrat, ale pak se klidně zase počůrá do kalhot. Když někam jdeme na delší dobu, (např. do obchodu) musím jí dát plínku, protože se pokaždé počůrá. Myslela jsem, že se to časem zlepší, ale podle mě je bez plínky dost dlouho na to, aby zvládla být celý den v suchu. Nelze se bohužel spolehnout na to, že si řekne včas. Dnů kdy to zvládla celý den bez nehody, by se dal spočítat na prstech jedné ruky. Chce to všechno jen čas nebo se s tím dá něco dělat? Děkuji za odpověď. Sližová
Odpověď:
Dítě do 3 let věku se občas pomočit může. Pokud se chystáte na delší cestu, raději dítěti dejte plenu, pomočování časem vymizí. Pokud by přetrvávalo po 3 letech věku dítěte, požádejte o nefrologické vyšetření (vyšetření ledvin a močového traktu).
Hlen ve stolici
Dobrý den, můj syn má 2,5 měsíce. Občas měl lehce hlenovitou stolici, většinou klasické okrové barvy, včera i dneska byla stolice nazelenalá a dnes večer se v ní objevila malinkatá stopečka krve, syn již má 7 kg a je plně kojen, tak doufám, že to není nikterak závažné. Čím to může být způsobeno a co mám dělat? Na bolení bříška trpí výjimečně. Děkuji
Odpověď:
Nazelenalá stolice může znamenat hladovou stolici. Mateřské mléko je odrazem výživy matky. Proto se ve stravě neodbývejte, aby mléko bylo výživově pro dítě plnohodnotné.
Krev ve stolici bývá výjimečně, sledujte, pokud by se opakovala častěji, požádejte o vyšetření svého obvodního lékaře.
Imunita, podávání Ribomunylu
Dobrý den, mám čtyřletého syna, bere Ribomunyl na imunitu. I přes to vydrží ve školce 3 dny a je nemocný. Můžu ještě něčím zvýšit imunitu. Děkuji Marcela
Odpověď:
Pokud Váš syn bere Ribomunyl 1. sezonu, letošní zimu bude ještě trochu nemocný, další zimní sezona bude již v pořádku. K podpoře imunity doporučuji dostatek vitamínů - čerstvé ovoce a zeleninu a otužování. Můžete přidat i vitamíny v tabletové formě, např. ochucený C vitamín - 60 mg a B komplex.
Stolice
Dobrý den, ráda bych se zeptala, mám 2 měsíčního chlapečka a máme problémy s kaděním. Kojila jsem pouze 1,5 měsíce + příkrm Nutrilon už od porodnice. Po dvou týdnech mu začalo bolet bříško, tak jsme dávali Sab Simplex, Infacol a teď máme Espumizan po kterém mu začaly prdíky, ale nejde mu kadit. Stále tlačí až je chudinka rudý, ale nic nevytlačí. Pan doktor mu dal Duphalac, že by se měl rozkadit, ale nic. Už ho berem 2 týden každý den 5 ml, ale nic. Musíme potom pomoct trubičkou, a nebo teploměrem, pak to jde. Nerada bych ho na to zvykala. Je to normální, že už takhle malé mimčo má projímadla? Nyní máme antikolikový Nutrilon. Poradíte něco jiného, nebo je vše v pořádku?
Odpověď:
Zácpa může být způsobena i tím, že dítěti nevyhovuje značka mléka - ve Vašem případě Nutrilon, zkuste vyměnit značku mléka - Beba, Sunar. Pokud Duphalac nezabral, vysaďte jej. K umělé výživě doporučuji přidávat ještě další tekutiny - kojenecký čaj, nebo jen kojeneckou vodu. Bílkovina umělé výživy je koncentrovanější a může způsobovat zácpu. Přidejte probiotika - Infacol, Biogaia.
Kdy volat sanitku?
Dobrý den. Jak má laik poznat, kdy dítěti zavolat sanitku, nebo kdy jít na pohotovost? Myslím třeba situace -drobný úraz, vysoká horečka, vypití nějakých kapek atd. Děkuji.
Odpověď:
Jedná se o hodně široký dotaz. Dítěti voláme RZP v případě ohrožení života, např. u bezvědomí, poruše dýchání, určitě ne při drobném úraze. Konkrétní život ohrožující stavy najdete v oddíle Nemoci dětí - laryngitida a další, nebo v Bonusu pro registrované - Nejen pro školky: Úrazy dětí a Akutní stavy.
Diskuze ke článku Dětská lékařka MUDr. Ludmila Vomelová odpovídá na Vaše dotazy! 20.11.2012, 8-9 hodin
svědectví o tom, jak jsem vyléčil mé fibroid a já jsem teď těhotná
Děkuji Dr.OgunzePomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný
a on může vyléčit následující nemoci
{1} HIV a AIDS
{2} Diabetes
{3} epilepsie
{4} Rakovina krve
{5} HPV
{6} ALS
{7} Hepatitida
{8} Kouzlo lásky, aby tě získal zpět
{9} herpes virus
{10} striže
{11} bylin na snížení tuku nebo tlustého břicha
{12} slabá erekce
a mnohem víc
Obsah článku
- Noční výživa v 6 měsících
- Nechutenství, zvracení
- Ublinkávání
- Očkování proti pneumokoku
- Spála
- Několik otázek najednou
- Jak na klidný spánek půlročního dítěte?
- Změny nálad
- Botičky
- 4 týdny stará holčička málo jí (UM)
- Venkovní vycházky
- Výživa v 9 měsících
- Opakované teploty
- Dětská vyrážka
- Kašel
- Chůze po špičkách u 20měsíčního dítěte
- Trainer Infant
- Dcera odmítá příkrmy
- Strava 2letého dítěte
- Noční pláč a buzení na mléko
- Náhrada čerstvé zeleniny
- Zúžená předkožka
- Alergie na kravské mléko u kojence
- Večerní usínání
- Příkrmy v 11 měsících
- Pomočování ve 2 letech
- Hlen ve stolici
- Imunita, podávání Ribomunylu
- Stolice
- Kdy volat sanitku?
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!