banner

Dětská lékařka MUDr. Ludmila Vomelová odpovídá na Vaše dotazy! 26. května 2015, 8-9 hodin

Vyrážka

Dobrý den, máme dvouměsíčního chlapečka a má pořád velmi suchou a hrubou kůži na tvářích, bradičce... prostě v obličeji. Prý to nic není, ale i tak bych se Vás ráda zeptala, zda je důvod k panice a čím to mazat, ošetřovat. Měl hodně potničky, ale ty ustoupily, a teď tohle. Děkuji za odpověd a přeji krásný den. Lucka

Odpověď:

Malí kojenci mívají velmi často kožní reakce a nezmaná to, že se z toho vyvine ekzémové onemocnění. Zkuste obklady z černého čaje a na namazání Bepanten, také Bioderma má speciální krém - Perioral. Pokud se to nezklidní, konzultujte s kožním lékařem.

Vnuk se nechce zúčastňovat akcí

Prosím o radu, dcera je velice nešťastná z toho, že syn má pět roků a nechce se zúčastňovat žádných akcí. Do školky přitom chodí velice rád. Ale když se koná karneval, nechce masky, když se jede na výlet, tak také nechce nikam jet. Těší se třeba na oslavy narozenin, tak mu dcera připraví pro kamarády oslavu, ale pak přijdou a on nechce dárky. Vždy se těší, ale až dojde k akci, nic nechce, pláče a nejraději by odešel. Je mi dcery moc líto, protože se snaží se syny chodit mezi děti a na vše, co se pořádá, ale má vždy nervy, jaký zase bude problém. Okolí má připomínky, že jsou kluci strašní, a že by měli dostat např. na zadek. Ale to se nám nezdá správné. No prostě každá akce končí téměř s brekem. Moc děkuji za radu.

Odpověď:

Tyto reakce u dětí bývají často povahovým rysem, časem z toho vyrůstají, ale je třeba velká trpělivost a podpora dětí - povzbuzování, dodávání odvahy, klidná diskuse, příprava dětí na budoucí situace. Pokud je stav nezvladatelný a obtížný pro rodinu, požádeje o pomoc psychologa.

Pobyt u moře

Dobrý den, paní doktorko, prosím o radu, do jaké destinace v září cestovat k moři s ročním dítětem a zda raději autem či letadlem. Jakou značku krému použít. Existuje nějaké vážné riziko pro tak malé dítě v souvislosti s pobytem u moře? Děkuji velice.

Odpověď:

Doporučuji Chorvatsko autem, moře je krásně čisté, dojezdnost autem je dobrá, hlavně pokud je nějaký problém, dá se autem odjet kdykoliv, než čekat na letadlo.
Krémy na opalování vždy s vysokým fektorem ochrany - nejlépe č. 50, Bioderma, La Roche, Daylong - nejlépe kupovaný v lékárně. Snášenlivost opalovacího krému si vyzkoušejte doma, viz: http://www.babyonline.cz/dite-od-a-do-z/potreby-pro-dite/opalovaci-kremy

Očkování meningokok

Dobrý den, prosím o radu, zda doporučujete očkování proti meningokokovi a zda proti všem typům. Kdy je vhodné začít s očkováním? Dceři je 9 měsíců. Děkuji.

Odpověď:

Velmi doporučuji očkovat proti všem typům, a to co nejdříve, nejpozději před nástupem do kolektivu - jesle, školka.

Kočárek

Dobrý den, s přítelem čekáme první miminko a právě vybíráme kočárek. Chtěla bych se zeptat, zda hraje roli velikost vnitřku korbičky na vývoj dětí. Připadá mi totiž, že některé kočárky mají spodní část menší než jiné. Rodím v říjnu, takže hluboký kočárek budu určitě používat až do jara než přejdeme na sporťák, a když mi miminko vyroste, bude třeba více oblečené a ještě přikryté peřinkou, bojím se, aby mělo hodně prostoru např. na nožičky. Myslíte si, že to může mít roli například na vývoj kyčlí, nebo se zbytečně bojím a všechny kočárky vyhovují? Děkuji moc za odpověď, přeji příjemný den, Severová

Odpověď:

Doporučila bych kočárek s větší korbičkou, vliv na vývoj kyčlí velikost korbičky nemá, zatím jsem se nesetkala s poruchou kyčlí, způsobenou velikostí kočárku, ale máte pravdu, vaše dítě budete vozit v hlubokém kočárku v období největšího růstu v době zimy, takže musíte počítat s délkou dítěte, novorozenec má v průměru 50 cm, ve 3 měsících kolem 60 - 65 cm, kolem 6. měsíce asi 70 cm. Zkuste si poměřit vnitřek korbičky s přihlédnutím na oblečení, vak a pokrývku.

Drobné děti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakým způsobem bych měla řešit to, že dcera (26 měsíců) váží už 5 měsíců stejně (cca 10,5 kg). Za tu dobu vyrostla asi o 3 cm (nyní má 87 cm). Naše pediatrička to nijak nechce řešit a vždy mě uklidňuje, že je drobná a vzhledem k tomu, že je stále v pohybu prostě nepřibírá. Bojím se, aby důvodem nebyla nějaká nemoc nebo nesnášenlivost lepku (žádné testy jí dosud nedělala). Není velký jedlík stejně jako druhá dcera (4 roky + 2 měsíce, váha 15,5 kg a výška 107 cm). Měly by obě dcery pít více mléka? Denně vypije každá cca 250 ml. Mají rády zeleninu a ovoce, ale moc nejedí pečivo, jsou dost vybíravé i v hlavních jídlech a v omáčkách. Obě dcery měly porodní váhu 3,1kg resp. 3,3 kg a 51 cm resp. 50 cm. Do půl roku, kdy byly plně kojeny přibíraly dobře, ale v roce měla starší dcera 8,6 kg a mladší 7,6 kg. Potřebovala bych poradit, jestli se mohu obrátit s prosbou o vyšetření i na jinou pediatričku v okolí, kde nejsme registrovaní. Zatím nechci od původní pediatričky odcházet. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nemusí to znamenat nic vážného, ale doporučila bych sledovat váhu a mírů podle růstových grafů - jsou ke stažení na internetu, pokud by váha a míra klesala pod 25. percentil, doporučila bych konzultaci endokrinologa, ev. gastroenterologa. Přídavek mléka není až tak nutný, ale určitě přidejte alespoń 1x denně mléčný výrobek - jogurt, Pribiňák, tvaroh. Omáčky také nejsou nutné, ale denně maso, přílohy - brambory, rýže, těstoviny, pohanku, jáhly, dostatek ovoce a zeleniny a 6 dní v týdnu maso. Pečivo nemusí být bílé - rohlíky, ale chleba a tmavé pečivo.

"Plaché" miminko

Dobrý den, holčičce je 11 měsíců. Posledních pár dní je uplakaná, sotva se na ní někdo cizí jen podívá. Nemůže si jí pochovat ani babička s dědou, protože malá hned začne plakat. Máme problém i s usínáním. Od narození jí stačilo položit do postýlky a malá během pár minut sama usnula. Teď tam ustavičně pláče, až z toho kašle. Zabere až chování. Poradíte, prosím, co s ní mám dělat? Děkuji.

Odpověď:

Jedná se o vývojovou fázi, často se s tím u takto starých dětí setkávám. Buďte trpěliví, nenaléhejte na dítě, postupně ji přivykejte znovu na okolní osoby. Večer ji položte do postýlky a odejděte, pokud bude plakat, zkontrolujte, pohlaďte, pochovejte, znovu uložte a odejděte. Vypadá to jako nekonečné, ale změní se to. K podpoře vyzrávání mozkových funkcí můžete přidat Pyridoxin 1xdenně 1/2 tablety.

Dcera, křeče v noze

Dobrý den, prosím, mám na Vás velkou prosbu. Dcera má 15 měsíců, a když dlouho klečí, tak se potom nemuže postavit, jako kdyby měla křeč v noze. Jinak běhá a nemá jiné problémy. Prosím, co máme dělat? Děkuji za radu, Kořízková

Odpověď:

Dobrý den, sledujte dítě a nenechávejte je dlouho klečet, pokud by křeče přetrvávaly, požádejte dětského lékaře o odeslání na vyšetření k neurologovi.

Separační úzkost ve třech letech?

Dobrý den, prosím o radu. Dcera 3 roky je citlivá, nemá ráda změny. Jelikož mám rizikové těhotenství a nevím, kdy budu muset nastoupit do nemocnice, začala dcera chodit do speciální školky, jelikož má DMO. Mentálně je dcera v pořádku, jen je tichá, neprůbojná. Doma je to veselé a upovídané dítě, ale v kolektivu je spíše pozorovatelem, kterému každé dítě vezme hračku, strčí ji. Po nástupu do MŠ se zhoršil spánek a dcera vyžaduje pouze mě. Partner chce situaci zvládnout už vzhledem k mé možné hospitalizaci, ale dcera to špatně snáší. Situaci ohledně nemocnice (cca 3 měsíce) řešíme před dcerou a já si myslím, že sama vnímá změny a má strach, že o mě přijde. Mohlo by se jednat o separační úzkost? O miminku jí povídáme, říkáme jí, že ji máme rádi, věnujeme se jí. Jak se máme k dceři chovat nebo jak ji vysvětlit můj případný odchod do nemocnice? Další otázkou je, že léto bude pravděpodobně trávit u babiček cca 200 km od našeho bydliště a z toho plyne, že se např. 2 týdny neuvidíme. Do této doby jsem s ní všude jezdila já. Nyní se bojím, aby moje hospitalizace nezanechala na citlivé dceři nějaké následky. Děkuji za odpověď M.

Odpověď:

Dobrý den, určitě se jedná o separační úzkost, kdy si dítě pomalu zvyká na nepřítomnost matky. Tato situace může vyvolávat nespavost, nechuť k jídlu, agresivitu. S diagnózou DMO musíte být velmi trpěliví a jemně dceru připravovat na budoucí situaci. Požádejte o spolupráci i pedagogy v mateřské škole, protože Vaše dcera potřebuje individuální přístup. S diagnózou DMO jste vedeni ve speciální poradně, kde doporučujeme se domluvit na konkrétním postupu u dcery. Pokud budete před porodem v nemocnici, přítel Vás bude moci s dcerou navštěvovat – to ji objasněte, že Vás bude moci denně vidět, neztratí Vás. Co se týká pobytu u babičky 200 km daleko – doporučovala bych raději přítomnost a pomoc babičky u Vás, bude pro dceru snesitelnější. Více se dočtete: http://www.babyonline.cz/vyvoj-ditete/separacni-uzkost nebo v psychologické poradně: http://www.babyonline.cz/vyvoj-ditete/psycholog-radi

Sdílejte stránku