banner

Dětská lékařka MUDr. Ludmila Vomelová odpovídá na Vaše dotazy! 9. února 2016, v 8 hodin

Prolongovaná infekce při vysazení antihistaminika

Dobrý den, paní doktorko, dcera trpěla alergií na pyly atd. - již nepotvrzena. Proto jsem se snažila jí postupně vysadit antihistaminikum. Nejprve na polovinu tablety, pak na čtvrtinu. V této fázi dostala infekt typu bronchitidy, který trval snad 4 týdny. Připadalo mně, že se jedná už pouze o imunitní reakci bez původce infekce, tak jsem antihistaminikum opět nasadila. Situace se ještě jednou opakovala, čili opět při vysazování a braní 1/4 tablety onemocněla a infekce trvala dlouho. Co radíte, prosím? Mám zkusit do třetice vysadit, nebo alespoň snížit dávku na polovinu tablety denně? Nebo mám podávat stále? Nemám příliš u dětí léky v oblibě. Děkuji.

Odpověď:

Po virózách se antihistaminikum ještě nějakou dobu doporučuje podávat, působí jednak jako stimulant imunity, dále snižuje překrvení sliznic – působí jejich dekongesci. Není se třeba obávat nežádoucích reakcí na antihistaminikum a je nutné podávat v plné dávce dle věku nebo váhy dítěte. 

Doporučuji antihistaminikum ještě ponechat po dobu možnosti opakování infektů. Momentálně probíhá chřipková epidemie a v jarních měsících jsou děti náchylné k infektům. Tedy dle klinického stavu dítěte doporučuji antihistaminikum ponechat v plné dávce.

Echinacea - funguje na imunitu? Co je na posílení imunity nejlepší?

Všude se doporučuje na imunitu echinacea. Četla jsem v anglických novinách, že její účinek není prokázaný. Co si mám tedy vybrat? Existuje nějaká studie potvrzující účinek? Resp. jak mám posílit imunitu dítěte v tomto ročním období? Děkuji.

Odpověď:

Echinacea má prokázaný účinek na podporu imunity, odkaz na článek Vám asi nenajdu. Podává se jako potravinový doplněk, stejně jako imunoglukan - výtažek hlívy ústřičné. K podpoře imunity jsou také vhodné vitamíny, lactobacily, otužování. Pokud je dítě opakovaně nemocné, lze nasadit imunomodulátory - Ribomunyl, Bromchovaxom po poradě s lékařem a imunologem.

Colostrum na imunitu

Dobrý den, dcera (3 roky) má slabší imunitu, velmi rychle chytá virozy, bacily a máme to i podloženo krevními testy (ig 30). Náš dětský lékař nám doporučil colostrum. Ráda bych věděla jak mohu její imunitu zvýšit (kromě obvyklých doporučení) a jestli opravdu colostrum může pomoci. Nechci ji pokaždé dávat antibiotika. Předem děkuji za odpověď. Anna Jeř.

Odpověď:

Colostrum velmi dobře podporuje vývoj imunity, ale jedna kůra většinou nestačí, je třeba před další sezónou opět nasadit. Pokud i přes to nemocnost trvá, doporučuji imunologické vyšetření.

Posílení imunity po mononukleoze

Dobrý den, paní doktorko, mám 10letého syna a před měsícem prodělal mononukleozu a od té doby je stále nastydlý, kašle a má rýmu. Chtěla bych poradit jakým způsobem posílím jeho imunitu. Myslíte že by bylo vhodné jít na imunologii, aby mu něco napsali? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Infekční mononukleóza oslabí imunitu dítěte, protože protilátky proti CMV a EBV v těle přetrvávají dlouho. Imunologické vyšetření a následné nasazení imunomodulátoru je vhodné.

Očkovací vakcina příušnice, zarděnky, spalničky

Pěkný den, paní doktorko Vomelová, jak dlouho vydrží očkovací vakcina příušnice, zarděnky, spalničky? Teď jsem četla článek, že pouze do 14 let věku dítěte a pak to už nepůsobí. Děkuji K.Aftanasová

Odpověď:

V příbalovém letáku u očkování je uvedeno, že Priorix tetra se očkuje do 12 let, protože je pouze do 12 let připravena očkovací látka, u starších by nemusela vyvolat tvorbu protilátek. Očkování by mělo poskytovat celoživotní imunitu.

Zelený výtok z nosu

Co mám dělat, když se dceři – jeden a půl roku - rýma s čirým výtokem z nosu změnila na zelenou?

Odpověď:

Doporučuji léčbu nosními kapkami na uvolnění průchodnosti, zvlhčovat sliznici fyziologickým roztokem nebo Vincentkou nebo mořskou vodou. Pokud se stav neupraví cca do 14 dní je vhodné nasazení lokálního antibiotika do nosu – Pamycon kapky.

Antibiotika a kolektiv

Syn právě užívá antibiotika na angínu. Jak dlouho se mají správně brát? Jak dlouho po jejich doužívání by měl ještě zůstat doma mimo kolektiv?

Odpověď:

Dle klinického stavu nemoci se antibiotika podávají 7 až 10 dní. Po dobrání antibiotika je doporučena rekonvalescence 3 dny až týden.

Vakcína proti klíšťatům

Naočkovala byste nyní v této době, kdy začíná chřipka, dítě s kašlem vakcínou proti klíšťatům?

Odpověď:

Ne, určitě ne, počkala bych do uklidnění epidemiologické situace, tedy do března nebo dubna. Očkování proti klíšťatům není omezeno pouze na zimní měsíce, ale lze očkovat celoročně.

Léky na vysokou teplotu

Při jak vysoké teplotě mám začít dítěti dávat léky a jaké?

Odpověď:

Teplota do 38 stupňů Celsia v podpaží (38,5 v konečníku) se léky nesráží, při teplotě nad tuto hodnotu se podává přípravek s účinnou látkou paracetamol (Paralen, Panadol, Calpol), pokud teplota neklesá lze prostřídat s přípravkem s účinnou látkou ibuprofen (Nurofen, Brufen, Ibalgin). Dávka jednoho léku se může opakovat po 6 hodinách, tedy při neklesajících teplotách lze po 3 hodinách střídat.

Test citlivosti bacilů na antibiotikum

Máme už druhé antibiotikum, to první nezabíralo. Lékař udělal výtěr z krku, ale známá mně doporučuje, aby udělal test citlivosti bacilů na antibiotikum. Je to nutné? Bojím se lékaři o to říci. Ale známá říká, že se jinak nepozná, že lék zabere. Dělá se to běžně?

Odpověď:

Citlivost bacilů k antibiotikům by se měla provádět běžně, zvláště v situaci, kdy jedno antibiotikum nezabralo. Nebojte se lékaře o vyšetření požádat.

Zánět středního ucha a očkování

3letý syn má již druhý zánět středního ucha od podzimu, mám jej nechat naočkovat? Pokud ano, čím a kdy?

Odpověď:

3leté děti, pokud si rodiče zvolili, bývají již vakcínou naočkovány – očkuje se současně s hexavakcínou. Pokud dítě naočkované není, lze je očkovat, a to vakcínami Prevenar 13 nebo Synflorix.

Mám obě děti doma s virózou, jeden má zánět průdušek, druhý hrtanu – bez antibiotik. Kdy můžou zase do školky?

Odpověď:

Pokud děti mají ještě kašel, zkontrolujte jejich zdravotní stav u lékaře, pokud nebude poslechový nález na plicích, mohou děti do kolektivu. Pokud dítě ještě občas zakašle, ale není poslechový nález na dýchacích cestách, může dítě do kolektivu.

Nemocné dítě ve školce

Opakovaně jsem s dcerou doma. Nejprve donesla ze školky hnisavou rýmu, pak úporný kašel a nyní průjem. U všech onemocnění je vidět, od jakého dítěte to chytla, rodiče jej tam přímo s nachlazením nebo onemocněním přivedli. Existuje nějaká vyhláška, že by rodič měl dítě dovézt do školky zdravé a kdy by měla zasáhnout učitelka a rodiče s dítětem poslat domů?

Odpověď:

O vyhlášce mně není nic známo, ale v jakém zdravotním stavu je dítě přivedeno do školky, je na zodpovědnosti rodiče, následně by mělo projít filtrem přes paní učitelku, která by měla každé dítě přivítat a zeptat se rodičů, zda je všechno v pořádku.  Pokud dítě silně kašle, má hnisavou rýmu, průjem, viditelně je s teplotou, neměla by dítě v takovém stavu přijmout do kolektivu.

Neštovice ve školce

Máme ve školce neštovice, co mám dělat? Nechat tam dítě chodit, snažit se je nakazit, ať už to má za sebou, nebo je nechat doma? Některé matky se domlouvaly s rodiči nemocných, že k nim zajdou na návštěvu, ale mně se to nezdá. Syn má tři a půl roku a doma jsem ještě s půlročním miminkem. Za jak dlouho po nákaze se neštovice projeví, jak dlouho je nemocný pro okolí nebezpečný?

Odpověď:

Dříve byly děti, které se setkaly s nemocným s neštovicemi v izolaci, aby ostatní nenakazily, to již dnes neplatí. Čili syn může do školky chodit. Neštovice tam může i nemusí dostat. Návštěvy u nemocných a cílené nakažení bych vůbec nedoporučila. Neštovice nemusí mít vždy pouze lehký průběh. Vzhledem k půlročnímu miminku by bylo možná vhodné dítě nechat doma, pokud se však již setkalo s nakaženým dítětem – infekčnost neštovic je již 3 dny před objevením se příznaků, tj. prvního pupínku. Další možností je očkování proti neštovicím, ale až po odeznění posledního případu infekce ve školce. Inkubační doba neštovic je 14 až 21 dní, ale nemocný s neštovicemi je infekční již ony 3 dny před vypuknutím prvních příznaků, kdy o jeho onemocnění ještě nikdo neví. Nemocný je pro okolí nebezpečný do zaschnutí puchýřků.

Dráždivý kašel

Dobrý den, syn dráždivě kašle, dala jsem mu Mucosolvan a Hedelix, kašle ještě víc, mám s ním jít k lékaři?

Odpověď:

Určitě navštivte lékaře. Zjevně se jedná o chybně nasazené léky. Na suchý dráždivý kašel se používají antitusika – léky zastavující kašel. Až dítě začne kašlat naopak vlhce, podávají se léky, které zmiňujete, ale pouze 1 lék. Mucosolvan i Hedelix působí na zkapalnění hlenu, tím dítěti způsobujete nadprodukci hlenu, proto více kašle. Ještě je mezi léky na suchý a vlhký kašel jedna odlišnost, zatímco léky na suchý kašel se podávají i a hlavně na noc, aby se dítě zklidnilo a usnulo, tak léky na vlhký kašel se podávají odpoledne nejpozději 3 hodiny před usnutím, příp. v 17 hodin odpoledne.

Vlhký kašel a antibiotika

Dcera vlhce kašle, má určitě zasažené průdušky, ale doktor mi tvrdí, že to na antibiotika není, protože průdušky zasaženy nejsou. Co mám dělat? Znovu jít k doktorovi nebo do nemocnice?

Odpověď:

Vlhký kašel neznamená zákonitě onemocnění dolních cest dýchacích – průdušek. Pokud lékař naznal podle poslechového nálezu, že jsou průdušky čisté, bylo by antibiotikům zbytečnou zátěží pro tělo dítěte. Pokud se vám stav dítěte přesto nelíbí, navštivte znovu svého lékaře, srovná vývoj zdravotního stavu od minulé návštěvy. V nemocnici by toto srovnání neměli.

Průjem u dítěte

Dítě má průjem, babička na mě tlačí, ať mu dám jogurt, že mu to jenom prospěje. Mohu nebo ne?

Odpověď:

Babička to určitě myslí dobře, jogurt obsahuje laktobacily, ale také tuk, který při průjmu není vhodný, nemocná sliznice jej není schopna trávit. Podejte laktobacily v podobě léku. Podávejte je po dobu průjmu i týden až 14 dní po jeho odeznění. Jakmile průjem odezní, můžete začít podávat jogurt.

Nosní kapky po odeznění rýmy

Moje dítě kašle, rýmu nemá – měl ji před týdnem. Doktorka mně včera předepsala nosní kapky, abych mu je kapala, ale on rýmu nemá, doktorka tvrdí, že ano.

Odpověď:

Hlenění nosohltanu při rýmě přetrvává i po zjevných příznacích, kdy dítěti teče rýma z nosu. To pak způsobuje po viditelné rýmě tento kašel. Proto je nutno doléčit rýmu, která zatéká do nosohltanu, aby nedráždila ke kašli.

Laktobacily a antibiotik

Mám podávat u antibiotika laktobacily nebo až po? Slyšela jsem na to různé názory.

Odpověď:

Můj osobní názor je ten, že laktobacily velmi často zamezují vedlejším příznakům podávání antibiotik, jako je průjem. Proto doporučuji je podávat v průběhu léčby i týden až 14 dní po.

Sdílejte stránku