banner

V Evropě se vyskytují desítky tisíc případů spalniček. Je to mutací viru spalniček nebo něčím jiným? 

Odpověď doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D.:

Očkování proti spalničkám se kdysi provádělo jednou dávkou, to se ale ukázalo u části dětí jako nedostatečné, proto se přistoupilo k dvoudávkovému schématu. To bylo tak úspěšné, že před 20 lety mě jako studenta na lékařské fakultě učili, že spalničky jsou v Evropě na prahu eliminace. Podvodná studie o nežádoucích účincích tohoto očkování a někdy až nepochopitelná hysterie části veřejnosti však následně vedla k poklesu proočkovanosti. Ne sice moc, většina rodičů, tj. přes 80 %, dokáže logicky argumenty a jejich zdroje vyhodnotit, přesto však pokles efektu kolektivní imunity vedl k epidemiím. Dnes já učím své studenty, že v dnešní době mají menší riziko nakazit se spalničkami v některých chudých afrických zemích, kde maminky očkování zdarma neodmítají, než v některých oblastech Evropy. Dvě vakcíny proti spalničkám v dětství nechrání celý život, ale nejrizikovější dětské období ano. Je to ve své podstatě skutečně závažná nemoc a není dobré ji podceňovat. I v dospělosti lze imunitu navíc posílit přeočkováním.

Sdílejte stránku

Následující článek:

Očkování meningokok

Poradna

Dobrý den, ráda bych se zeptala na informace ohledně časových odstupů mezi očkováním. Zhruba na konci dubna bychom chtěli letět na Bali s naším momentálně 19 měsíčním synem a chtěli bychom ho nechat očkovat proti žloutence typu A a doplnit ještě očkování proti spalničkám, které jsme odložili. Ráda bych věděla, zda je lepší dát první žloutenku a pak spalničky nebo obráceně a jak dlouhý by měl být ideální časový odstup mezi očkováním. Syn je momentálně nachlazený, měl i teploty, tak je pro mne i důležité, za jak dlouho je bezpečné ho očkovat. Nebo jestli se na tu dovču máme radši vykašlat, aby nás netlačil čas a mohli jsme nechat mezi očkováním dostatečný prostor. Moc vám děkuji za odpověď

Dobrý den, 

u obou vakcín stačí do odjezdu jen jedna dávka, času je tedy ještě dost a dovolenou odkládat nemusíte. Pořadí stíháte ještě libovolné. Pokud se aplikuje jako první vakcína proti virové hepatitidě A, směrem ke spalničkové trojvakcíně MMR se musí dodržet minimální odstup 2 týdny. Pokud pořadí obrátíte, odstup musí být alespoň 1 měsíc po očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, než se podá vakcína proti hepatitidě A. Odborně je v pořadí v podstatě jedno, lehce bych se osobně přikláněl k variantě aplikovat nejdříve neživou vakcínu tedy proti virové hepatitidě jako první. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0