Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kdy je nejvhodnější doba na očkování proti meningitidě?

Dobrý den, chtěla bych nechat dceru očkovat proti meningitidě a chtěla bych znát Váš názor, kdy je nejvhodnější doba. Dceři jsou 2 roky, narodila se na 36. týdnu s váhou 1650 g (hypotrofie plodu + hellp syndrom). Je vhodné počkat s očkováním až po 3. roce, případně později nebo očkovat už nyní? A stačí očkovat novou vakcínou na typ B nebo kombinovat s vakcínou na ostatní 4 typy meningokoka? A kdy je vhodné očkovat takhle malé děti proti klíšťové encefalitidě? Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Odpověď doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D.:

Dobrý den, pokud je dcera bez neurologických či jiných závažných dlouhodobých následků, je v tomto věku již hypotrofie plodu i hellp syndrom v graviditě vzhledem k očkování irelevantní. Typ B meningokoka je nejnebezpečnějším patogenem v České republice a způsobuje tři čtvrtiny všech meningokokových zánětu mozkových blan u nás. Častý je např. i v Kanadě, Asii nebo Austrálii. Naproti tomu v některých jiných zemích je nejčastější jiný typ meningokoka, např. A, W. K tomu i ve vyspělých zemích Evropy přibývá počet infekcí způsobných typem Y.  Záleží tedy na tom, jestli dítě cestuje nebo je v kontaktu s cizinci. Čistě pro pobyt v ČR je nejdůležitější očkování proti typu B. Nad 2 roky se aplikují 2 dávky vakcíny Bexsero, očkuje se už od 2 měsíců věku. Vzhledem k tomu, že se po očkování touto vakcínou ve studiích vyskytovala častěji než u jiných zvýšená teplota, doporučuje se preventivní užití brufenu nebo paracetamolu ještě před očkováním, případně i po něm. Zvýšená teplota neznamená, že vakcína není bezpečná a v porovnání s hnisavým zápalem mozkových obalů, kdy jde po pár hodinách často život dítěte, je to banalita.
Proti typům A,C,Y,W-135 meningokoka se očkuje od 1 roku vakcínou Nimenrix a od 2 let vakcínou Menveo. Jedna dávka poskytuje imunitu na 5 až 10 let podle věku. Tyto moderní vakcíny chrání i před vznikem nosičství meningokoků na sliznicích. Pokud se dítě pohybuje v oblastech výskytem klíšťat, očkovat je možné od 1 roku věku. Kolem meningokokových vakcín se vyžaduje odstup alespoň 2 týdnů. Ve všech případech se jedná o neživé vakcíny, kdy klíčová imunitní odezva nastává v lokální mízní uzlině tj. při očkování do ramena v podpažní uzlině.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Kdy je nejvhodnější doba na očkování proti meningitidě? - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×