Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě nechodí

Moje druhá otázka se týká pohybového vývoje. Syn má 19 měsíců a nechodí a ani se zatím nepostaví. Na jaře jsme chodili na rehabilitaci proto, že jsme nelezli. Začali jsme lézt ve 14 měsících a bylo nám řečeno, že není důvod, proč bychom nechodili. Teď je to 5 měsíců, co syn leze a leze hodně rychle. Vydrží ve vysokém kleku bez držení, sedí krásně, je jinak moc šikovný, breptá, všemu rozumí, napodobuje, opakuje, podotýkám, že je naprosto zdravý a narozený v den termínu porodu. Asi měsíc je to, co začal dělat tzv. most, ale ne dozadu pochopitelně, vypadá to, jako když dítě, které chodí, upadne a sbírá se ze země, zkrátka stojí na rukách i nohách současně. Třeba u židle, taburetu nemá potřebu si stoupat. Co si o tom myslíte paní doktorko? Velmi děkuji za Váš čas a odpovědi. S pozdravem Eva K.

Odpověď

Doporučuji v rehabilitaci pokračovat. Tento dotaz zašleme k vyjádření ještě fyzioterapeutce, odpověď doplníme.

Odpověď fyzioterapeutky Mgr. Kamily Vorlové

Myslím si, že je potřeba řádné neurologické vyšetření. Pokud je tam z tohoto pohledu vše v norně, pravděpodobně se jedná o opoždění vertikalizace. Chybí opěrný svalový systém. Chlapeček nevyužívá opory posturálního systému. Z pohledu fyzioterapeuta je potřeba vrátit se na krátko do stádia vzpřimování  na rukou a  zapojení svalů obou pletenců. Pak natrénovat tzv. rytíře a nášlap na jednu nožku a do vytažení do stoje. Dá se využít kromě Vojtovky hlavně Bobath koncept. Dále rovnováhu na míči a stimulaci stoje. Maminka nepíše, jestli když je veden za ruce má chuť střídat nožky. Určitě by měli navštívit fyzioterapeuta a malý vše dožene.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Dítě nechodí - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×