banner

Ahoj,

jmenuji se Naďa a s manželem Tomášem máme dvě děti. Kubíka, kterému budou v lednu 4 roky, a Haničku, která v září oslaví své druhé narozeniny.

 

 

Září bude pro naši rodinu plné novinek. Kubík totiž nastupuje do školky. Jsem moc zvědavá, jak svou novou roli zvládne. Do kolektivu dětí chodí od miminka. Chodili jsme na různá cvičení i do kurzů pro plaváčky, takže víme, že Kubík má děti rád a rád si s nimi hraje. Jen velmi výjimečně mu některé dítě nesedne.

Je Kubík zvyklý být bez maminky?

Vzhledem k tomu, že se řadím mezi pracující maminky, využívám pravidelně služeb hlídací tety. Mou nepřítomnost zvládá Kubík naprosto s přehledem. Věřím, že i díky této průpravě, si na školku rychle zvykne.

O naší školce

Školku jsme vybírali podle jediného kritéria a tím byla vzdálenost od domova. Tím, že mám ještě mladší dcerku, nesnažila jsem se Kubíka „udat“ stůj, co stůj. Přihlášku jsme dali jen do jedné školky – do té nejbližší. Do této školky jsme Kubíka neúspěšně hlásili už loni a tehdy, při rozhovoru s paní ředitelkou, jsem se rozhodla, že jinou školku ani zkoušet nebudeme. Paní ředitelka je totiž velmi sympatická a vstřícná a to považuji za důležité. Měla jsem možnost si popovídat i s paní učitelkou, která má na starosti nejmenší děti (a která tedy zřejmě bude mít u sebe ve třídě i našeho Kubíka) a i ta byla hrozně ochotná a sympatická a trpělivě mi odpověděla na všechny mé dotazy. Zajímala jsem se hlavně o to, co vše dítě musí umět a s čím jsou ochotni pomáhat.

Co by mělo dítě umět?

V naší školce je to tak, že dítě má být bez plenky. Má se umět obléknout, nebo alespoň na pokyn zvládnout přinést oblečení. Má si umět obout boty. Paní učitelka nám doporučila boty na suchý zip, které si dítě zvládne i samo zapnout. Dále má dítě samo chodit na záchod s tím, že paní učitelka dětem připomíná a ptá se, zda nepotřebují. A není nutné, aby se dítě umělo utřít – s tím ochotně pomáhají. Dítě se má umět samo najíst, přičemž i tady platí, že pokud paní učitelka vidí, že někomu to nejde, tak pomůže.
Všechny potřebné činnosti Kubík zvládá, takže na tomto poli problémy nepředpokládám.

Potřeby pro školkáčka

Dle pokynů ze školky už mám pro Kubíčka nachystáno:
•    povlečení a prostěradlo na dětskou postýlku, včetně polštáře a deky
•    pyžamko
•    látkovou tašku s náhradním oblečením, včetně spodního prádla
•    bačkůrky / ne pantofle – hrozí nebezpečí úrazu /
•    vhodné oblečení na pobyt ve třídě
•    sportovní oblečení a obuv na pobyt venku
•    pláštěnku
•    papírové kapesníky

Z počátku jsem byla zaskočená tím, že máme mít vlastní povlečení, včetně polštáře a deky. Na druhou stranu – pokud skutečně bude spát ve vlastním – tak aspoň budu vědět, že spí v čistém a vypraném. Otázka taky je, jak to vůbec s tím spaním bude. Kubík už po obědě nespí od dvou let, nicméně předpokládám, že když bude ráno muset vstávat a budeme ho budit, tak unavený bude a odpoledním odpočinkem určitě nepohrdne.

Ceny

Školkovné: 660 Kč/měsíc
Stravné: 638 Kč (zálohově)

A jak by to u nás mělo probíhat?

Kubíček bude vstávat ráno s tatínkem. Zatím jsme se ještě pevně nedomluvili na čase, ale počítám, že 6:30 by mělo být tak akorát, aby se zvládli nasnídat, umýt, vyčistit zoubky, obléknout, vypravit se do školky a tatínek, aby ještě rozumně dorazil do práce.

Možná se ptáte, proč do toho vůbec tahat tatínka, když jsem doma na rodičovské. Naše děti jsou spáči a obvykle vstáváme až kolem osmé hodiny. Jenže právě do osmi už dítě musí být ve školce a tak by mi nezbylo nic jiného než vzbudit obě děti... a všechny činnosti absolvovat dvojmo a každé ráno se stresovat, zda to stihneme. A byl to manžel, který přišel s návrhem, že bude Kubíka do školky vodit. Tak uvidíme, jak nám tento plán bude fungovat. Změnit ho můžeme vždycky.

Vyzvedávání už bude na mně a na Haničce. A protože Hanička chodí spinkat po obědě, budeme i Kubíka vyzvedávat až po odpočinku. Teď si nejsem úplně jistá, ale mám dojem, že nejdříve si ho budu moct vyzvednout ve 14 hodin.

Během září budu muset režim rodiny skloubit také s výukou studentů. To zatím vůbec nedokážu odhadnout, jak se to povede. Ale ráda bych učení naplánovala tak, abych měla hotovo v době, kdy půjdu vyzvednout Kubíka, abychom nemuseli nikam pospíchat a mohli čas trávit pohromadě.

První  den

Prvního září bude ovšem speciální den a chceme ho pojmout trochu slavnostně. Taťka si chce vzít půl dne dovolenou a půjdeme do školky všichni společně. Přemýšlím, že bych Kubíkovi i koupila nějaký drobný dáreček – hračku, kterou by si mohl vzít s sebou do třídy.

Vyzvednout ho už zřejmě půjdu jen já  s Haničkou, a pokud nebude nějaký problém, tak až po té druhé hodině, až se Hanička vyspinká.

A jaké jsou mé pocity?

Jsem absolutně rozpolcená. Jsem nadšená z toho, že se Kubík těší. Jsem vyděšená z toho, jak to zvládne on a jak to odloučení ponese Hanička – ona není vůbec zvyklá být bez Kubíka, maximálně pár hodin v týdnu, když má Kubík plavání.

 




Jsem ráda za to, že si od sebe s Kubíkem odpočineme a budeme se na sebe víc těšit. Jsem smutná z toho, že ten čas tak utekl. A bojím se, že to ponesu hůř než Kubík. :)

 

Připravila Naďa Barochová.

 

Představení školkáčka Kubíka - diskuze

ať se ti Kubíčku ve školce moc líbí a najdeš si hodně kamarádů a mamča ať si moc nestýská
ta poslední fotka je fakt boží!!!!!!
přeju ať to všichni zvládnete co nejlíp a Kubíkovi se ve školce líbí nejen první den

čeká nás to taky:-)

strašně to uteklo a naši kluci jsou už velcí chlapi a jdou do školkypřeji Kubíkovi, ať se mu ve školce líbí a všechno s přehledem zvládne
Nás to zítra čeká taky a v podstatě jsme na tom stejně jako vy, takže předpokládám, že by problémy být neměli, ale člověk nikdy nevíjisté obavy mám a jsem lehce nervózní...povlečení a peřinu teda mít nemusíme a celkově budeme na účet školky posílat 890Kč.Petr dnes přijede v noci z Prahy, aby se první Adámkovy cesty do školky účastnil s námi
I já si myslím, že dítě z tak sympatické rodiny školku hravě zvládne. Pocítila jsem mírnou závist, při čtení o aktivitě tatínka, u nás proběhlo jednou uvětou :\" No to já bych nestíhal do práce.\"
A máš pravdu v tom, že odloučením by se mohl utužit vztah, v to já pevně doufám.
A jak jsem sondovala to spaní ve školkách,tak prý většinou jsou unavené děti ze vstávání, procházky a když se převlečou a lehnou, učitelky přečtou pohádky a dobrá polovina u toho usne a co s tím zbytkem nespavců? To nevím

Poradna

Období vzdoru?
avatar Siry 16. 07. 2025

Dobrý den, nevím zda se to řadí mezi období vzdoru, protože Peťa (v srpnu 3 roky) byl vždycky svéhlavý a vše dělal po svém. Jinak, než by udělal kdokoliv z nás, nebo kterékoliv jiné dítě. Je hodně akční, neposedí ani u jídla a když už ho tedy přemluvím, tak alespoň houpe nohama, nebo listuje knížkou. Rád hází věcmi, od malička vším a je těžké ho to odnaučit, ale je fakt, že hází velice dobře. A i když to zní jako ADHD, nemyslím si, že je to náš případ, protože když se s ním učím logopedii nebo čtu knížku, nebo dělám jakékoliv jiné aktivity tak u toho vydrží i hodinu v kuse. Nevím, možná se mílím, spíš to tak cítím. Učíme se logopedii už od 1 roku, protože má oboustranný rozštěp rtu i měkkého a tvrdého patra. S tím by to taky nemělo souviset je to jen kosmetická vada. Vše zvládá s přehledem. Spíš mě teď trápí to, že minulý týden začal hodně zlobit ve školce (v malé skupince dětí). Chodí tam už 3 měsíce a teď znovu hází věcmi (to už přestal dělat) i po dětech, plácá děti, dělá naschvály, nechce chodit spávat s ostatními dětmi a neposlouchá, paní učitelky jsou mu pro smích i když se zlobí. Nejde to ani po dobrém, ani po zlém. Někdy chytne amok, že brečí když není po jeho a kdybych neodvedla pozornost někam jinam tak brečí třeba celé hodiny. Někdy ani odvést pozornost nestačí. Když se uklidní, tak mu to vysvětluji a on poslouchá a sám řekne ,,ne, nedělá se to, nejde to. Ovšem neuběhne ani 5 minut a jsme tam kde jsme byli. Pokud je to tedy období vzdoru tak prosím alespoň o potvrzení. Nechci to podcenit, pokud by to bylo vážnější, chci to řešit za včas tak jako když jsem řešila vše kolem rozštěpu. Předem moc děkuji za zpětnou vazbu. S pozdravem Sarah Člupná.

Dobrý den, podle popisovaného chování vašeho syna se s největší pravděpodobností jedná o projevy období vzdoru. V této době se dítě teprve učí pracovat se svými emocemi a zvládat je, jeho psychika není ještě dostatečně rozvinutá,  aby je mohlo zvládnout rozumově. K dítěti je potřeba přistupovat laskavě a trpělivě se současným nastavováním hranic a pravidel,  vytvořit mu bezpečné a přijímající prostředí. Projevy chování mohou zhoršit či posílit prožívané zátěžové situace jakou je například nástup do školky.  Adaptační reakce může být i odložená a v plné míře se projeví teprve potom co si dítě uvědomí,  že školka není pouze hraní si v dětské herně,  ale že se jedná o jakousi dětskou povinnost ( obdobu zaměstnání). Zároveň pobyt ve školce klade na dítě také nároky sociální ve formě rozvoje vztahů s cizími dospělými a vrstevníky a rozvoj kooperace s nimi. Dobré je předávat si vzájemně se školkou zkušenosti, které postupy a metody se vám u syna osvědčily a co u něj zabírá,  například zmiňované odvedeni pozornosti.  Velmi pěkně postupujete,  když se synem po jeho uklidnění situaci probíráte.  Doporučila bych vám se hodně konkrétně zaměřit na chování,  které by syn dělat měl,  které je požadované a pouhou snahu o něj velmi ocenit. Neříkat si tedy pouze to, co by dělat neměl, co je špatně. Dítě totiž často neví,  jakým jiným chováním by to nežádoucí mělo nahradit. Můžete využít přehrávání různých situací s pomocí hraček, na trhu jsou i různé dětské knížky určené k rozvoji rozpoznání a porozumění emocím a k práci s nimi a jsou i pro takto malé děti s hodně obrázky a názornosti.  
 

Ohledně rozštěpu rtu a patra se do budoucna bude jednat o spíše kosmetický problém ( i když se již dá velmi dobře řešit a nebude na synovi jistě nic poznat), avšak předpokládám,  že syn v raném dětství zřejmě podstoupil a ještě bude postupovat určité lékařské zákroky možná spojené s operací v anestezii. Tyto rané zážitky, i když jsou nevědomé, se mohou promítnout do vývoje křehké dětské psychiky a projevit se například vyšší dráždivostí dítěte či specifiky v chování při zátěži, které by však postupně měly odeznít. 
 

Ohledně podezření na ADHD se jedná o diagnózu psychiatrickou, kterou by měl rozhodnout dětský psychiatr,  v naší terminologii se používá pojem porucha pozornosti s hyperaktivitou nebo hyperkinetická porucha chování (ADHD je pojem užívaný v americké klasifikaci nemocí). Tuto diagnózu psychiatr obvykle neuzavírá před šestým rokem věku dítěte,  pokud tedy projevy nejsou extrémně silné.  Jinak se totiž může jednat jen o přirozený vývoj a zrání nervového systému,  kdy se dítě jako hyperaktivní může jevit, ale " vyroste z toho", jak se říká, právě přibližně do věku šesti let. Postupně se můžete snažit prodlužovat dobu zaměřené pozornosti i u aktivit, které syna tolik nezajímají,  strukturovat čas na dobu volné hry a nějaké povinnosti. Přirozeně tuto schopnost trénujete také procvičováním logopedie. 
 

V případě prohlubování výchovných obtíží ve školce bych doporučila zkusit se obrátit na Pedagogicko-psychologickou poradnu k posouzení možnosti nějaké podpory ve školce,  případně k doporučení kontaktovat další odborníky či výchovná doporučení. 
S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

 

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky