Inzerce
Inzerce
Inzerce

Plácajda

Pravidla hry


Děti si stoupnou či sednou do kruhu. Udělají mezi sebou mírné rozestupy tak, aby mohly rozpažit. Každé dítě položí svojí pravou ruku na dlaň svého souseda a levou podsune pod hřbet ruky druhého souseda. Vznikne tak takový řetěz. Vybere se začínající dítě. Začne se odříkávat: „Plave mýdlo po Vltavě, jakou barvu asi má?“ Do rytmu odříkávání plácne první dítě svojí pravou rukou souseda do levé dlaně. Po plácnutí vrátí svojí ruku zpět na levou dlaň dítěte sedícího vedle něj. Vše se opakuje dokola. Když je odříkaná první část říkadla, tak dítě, které je s plácnutím na řadě, si vymyslí nějakou barvu a řekne jí nahlas. Ta se říká pomalu po písmenkách a při každém vysloveném písmenku se pokračuje dál s plácáním dokola. Při vysloveném posledním písmenku. Plácající dítě má za úkol rychle plácnout souseda do ruky. Soused se snaží rukou rychle uhnout tak, aby plácnut nebyl.

Pokud se dítěti, které je na řadě, povede souseda plácnout, soused z kola vypadává a jde si sednout mimo kruh. Pokud se ho plácnout nepovede, vypadává z tohoto kola sám. Zbývající hráči udělají nový kruh. Vítězí to dítě, které během celé hry nevypadne.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Plácajda - diskuze

Poradna

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mám jako učitelka nárok čerpat dovolenou v plném rozsahu, tedy 40 dnů? Na mateřskou jsem nastoupila na začátku roku, skončila mi v půlce července. Zaměstnavatele jsem včas požádala o čerpání řádné dovolené v návaznosti na ukončenou mateřskou. Účetní mi již dříve říkala, že podle ní mi bude mateřská krácena, a opravdu mi přišla na účet dovolená pouze za půlku července a srpen. Předpokládala jsem však, že mi část vyjde i na září. Prosím Vás o názor. Děkuji.

Dobrý den,

pokud Váš pracovní poměr nekončí v průběhu roku a požádala jste o čerpání řádné dovolené v návaznosti na skončení mateřské dovolené, máte nárok na celou dovolenou za kalendářní rok. Mateřská dovolená se považuje za výkon práce pro účely dovolené, díky tomu jste splnila podmínku alespoň 60 dnů konání práce v roce a máte tedy nárok na dovolenou za kalendářní rok. Pro krácení dovolené platí, že se krátí až při 100 a více zmeškaných směnách a zákoník práce přímo uvádí, že dovolenou vyčerpanou v návaznosti na mateřskou dovolenou před nástupem na rodičovskou dovolenou není možné krátit z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené (§ 223).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 17.10.2019, 15:12
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce