Inzerce
Inzerce
Inzerce

Zoologická zahrada Ústí nad Labem

Milujeme různá zvířata a líbí se nám zoologická zahrada v Ústí nad Labem, proto jsme si vymysleli takovou malou rodinnou tradici – krom výletu do zoo v létě tam každý rok pojedeme také na Vánoce, a to 24. prosince dopoledne (ten den mají otevřeno do 14 hodin).

I zvířátka dostávají vánoční dárky

V tento den všechna zvířátka dostávají vánoční dárky. A je velmi dojemné sledovat, jak medvěd vyjde ven jakoby nic a pak spatří něco zajímavého – krásně zabalenou krabici (jo, i dárky pro zvířata jsou zabaleny do barevných papírů). Přiblíží se, očuchá krabici a začne ji rozbalovat. Používá k tomu tlapy s velkými drápy, ale na nějakou chvíli se vám zdá, že je to dítě v kostýmu medvěda, tak obratně on to dělá. Roztrhá papír, otevře krabici a začne s chutí okousávat velký ananas a jiné dobroty.

Opice dělají legrace celoročně, ale s těmi dárky je to něco. Jelikož je jich víc, tak se o hračky a dobroty musí podělit s ostatními příbuznými. Nejmenší opičky se snaží prolézt úplně všude a jsou velice rychlé. A tak se vám najednou zdá, že je jich víc, než ve skutečnosti je.

Inzerce

I slon si přijde na své sloní hračky – jsou obrovské a těžké. Hned jde na to. Vyzkouší nadílku a raduje se z ní jako malé dítě.

Inzerce

Pohádková vánoční chvíle

O Vánocích v zooparku vše vypadá trochu jinak, lidí je málo, všude klid a ticho a my si opravdu užíváme této pohádkové chvíle.

Ruch v létě, dětská hřiště a kontaktní zóna s domácími zvířaty

V létě je v zoologické zahradě rušno, děti se vyřádí na několika dětských hřištích, je tam i kontaktní zóna s domácími zvířaty (kozy, králíci atd.).

Inzerce

Hmyzí hotel

Zaujala nás novinka – hmyzí hotel. Je to takový domeček pro skoro všechny druhy hmyzu. Syn strávil hodně času pozorováním života malých tvorů.

Inzerce

Koho nakrmit můžete a koho ne

Ale nejraději má někoho krmit (v žádném případě nikomu nedává nic zakázaného). Jídla je v létě vždycky dost, krmí zvířata totiž jen trávou, a to zebry, kozy a žirafy, které to spořádají raz dva.

Já nejvíc miluju divoké kočky, a je mi líto, že si je nemůžu pohladit nebo nakrmit :-).

Zábavné surikaty a předváděcí akce se zvířaty

Také klidně strávíme i půlhodinu u rodinky surikat. Podle našeho názoru jsou zábavnější a roztomilejší než opice.

A určitě stojí za to stihnout pravidelné předváděcí akce se zvířaty – krmení a různé hry.

Dva vchody, jeden na vršku svahu, druhý dole

Takže v létě výlet do zoo určitě zabere celý den. Jsou tam proto stánky s občerstvením, záchody a spousta míst k sezení i odpočinku. Cesty v celé zahradě jsou vhodné pro kočárek, jen musíte počítat s tím, že rozlehlá zoo leží na svahu, a proto má dva vchody. Bezplatné parkoviště je naproti spodnímu vchodu. Když máte menší děti, je lepší využít vláček, kterým se vyvezete nahoru, a pak pohodlně sejdete dolů. Nebo při cestování MHD přijet na zastávku vedle horního vchodu a odjet ze zastávky u spodního vchodu. Jen pozor, v zimním období (listopad–únor) je horní pokladna uzavřena.

Po každé návštěvě odcházíme ze zoo plně nabití energií a v dobré náladě.

Podle deníčku maminky Inny zpracovala Adéla Skládaná.

 
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Zoologická zahrada Ústí nad Labem - diskuze

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×