Příspěvek na péči u autistů
Co je vlastně PNP a kdo na něj má nárok?
Tento příspěvek je určen osobám, které potřebují z důvodu svého zdravotního stavu pomoc jiné osoby (blízká osoba, asistent sociální péče atd.) při zvládání základních životních potřeb.
Nárok na PNP má osoba starší 1 roku, a výše se liší podle stanoveného stupně závislosti. K příjmům ostatních členů domácnosti se nepřihlíží.
Při posuzování stupně závislosti osoby se hodnotí schopnost zvládat tyto základní životní potřeby: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a péče o domácnost (péče o domácnost se neposuzuje u osob do 18 let). Bližší vymezení schopností zvládat základní životní potřeby a způsob jejich hodnocení stanoví vyhláška č. 505/2006 Sb.
Výše příspěvku na péči pro osoby do 18 let věku činí za kalendářní měsíc:
- 3 000 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost)
- 6 000 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost)
- 9 000 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost)
- 12 000 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost)
Pozn.: Příspěvek může být v určitých případech zvýšen o 2000,- měsíčně, ale zde už se posuzují příjmy všech členů domácnosti a musí být nižší než dvojnásobek životního minima.
Jak se posuzuje PNP u autistů?
U autistů se nárok na PNP posuzuje stejně jako u jiné osoby. Žádost o příspěvek se podává na Úřadu práce dle trvalého bydliště. Z tohoto úřadu provedou úřednice šetření, při kterém zjišťují schopnost samostatného života v přirozeném sociálním prostředí, tedy u dítěte doma. OSSZ Lékařská posudková služba pak na základě sociálního šetření úřednic, nálezu vydaného poskytovatelem zdravotních služeb, popř. dalších vyšetření (u autistů jde hlavně o psychiatrické, psychologické vyšetření), která si vyžádá, určí stupeň závislosti.
Co autaista smí a nesmí?
Tento problém mají i děti s jiným postižením, vždy se přihlíží k potřebě pomoci i dohledu jiné osoby u zvládání jednotlivé životní potřeby, která je posuzovaná podle zákona č. 108/2006 Sb. O sociálních službách a prováděcí vyhlášky č. 505/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
Pokud podle závěrečného posudku autista nedosáhne na žádný stupeň PNP, nevzdávejte to. Odvolejte se k odvolacímu orgánu MPSV ČR, případně žádejte opakovaně s odstupem asi tak půl roku, nebo v nejkrajnějším případě je možné podat žalobu (pokud nevyjde odvolání).
Rodič může být doma s dítětem také dobrovolně, může si dobrovolně platit důchodové pojištění a na zdravotní pojišťovně si požádat, aby zdravotní pojištění platil stát (lze do 7 let/15 let v případě péče o dvě a více dětí).
Jakmile je některý stupeň PNP přiznán, lze si do 10 let dítěte požádat i o hrazení důchodového pojištění státem.
Co dělat, když dítě nedosáhne na žádný stupeň PNP?
Nárok na PNP se průběžně přehodnocuje a posuzuje se většinou k věku, kdy se u dětí nějak mění psychomotorický vývoj, zda se jejich soběstačnost zlepšila - do 7 let věku zhruba po 1-2 letech.
Ovlivní nárok na PNP budoucnost dítěte?
Z toho nemusí mít rodiče obavy. Příspěvek na péči se nerovná stupeň invalidity, ta se posuzuje za jiným účelem a u dospělých lidí! Navíc pobírání PNP není věc veřejná, záleží na rodině, komu tuto informaci sdělí a není proto důvod, proč by dítě mělo být přiznáním příspěvku na péči stigmatizováno.
Zdroj: MPSV https://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek
Předchozí článek:

Dětský autismus
Následující článek:

Specifické poruchy učení
Příspěvek na péči u autistů - diskuze
Autista
Dobrý den. Mám doma autisty. Dostávám příspěvek na malýho ZTP, ale chtěla bych s ním víc zůstat doma. Pomáhá mu to víc se soustředit. V době kdy by byl ve škole bych s byla v práci na 4 hod. Mám nárok na příspěvek ikdyz budu chodit na zkrácený úvazek do práce? Děkuji
Poradna
Dobry den, chtela bych se zeptat, co delat, kdyz jsem obcankou CR, zamestnana v CR, mam zde i trvale bydliste, ale vdala jsem se na Slovensko. Podle vaseho clanku nevim, jestli mam narok na rodicovskou dovolenou vzhledem k memu bydlisti na slovensku. Zatim jen prechodny pobyt. Dekuji za nejake informace a preji hezky den.Barbora Martiniakova
Dobrý den, podle pravidel přednosti v rámci EU platí, že za výplatu rodinných dávek je odpovědná země, ve které společně posuzované osoby pracují/vykonávají výdělečnou činnost. Pokud s manželem máte odlišné země výkonu práce, je dalším kritériem faktické bydliště dítěte. Blíže může Vaši konkrétni situaci posoudit Úřad práce.
Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Související recepty
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků