Celkem výsledků pro výraz "vypocet materske": 100
Dobrý den, moc děkuji za předchozí rychlou odpověď. A pokud to tedy dobře chápu, tak manžel nemůže jít na mateřskou, protože tou dobou bude na uřadu práce. Mohli bychom to udělat tedy takto? Manžel pracuje už nějakých 5 let u OKD, když teď v červnu skončí, tak kdyby byl na pracáku jen cca 1-2 měsíce (než nastoupí na mateřskou) by se nechal zaměstnat, tak by měl nárok na PPM a mohl by tedy v 7. týdnu po porodu na nic nastoupit? Nevadilo by, že byl chvíli na pracáku? A mateřská by se mu vypočítávala z čeho, i z platu OKD ještě a započítalo by se do toho i odstupné, které dostane? Moc děkuji.
Dobrý den, to by byla situace jiná - musí stejně jako matka splňovat podmínku 270 dní platby nemocenského pojištění v posledních dvou letech, což splní. Výpočet PPM se provádí z posledních platů, které jsou k dispozici - tedy z nového zaměstnání. Jen ještě upozorňuji, že pokud bude PPM čerpat otec, musí být skutečně doma a protože se matka písemně vzdá nároku na PPM, musí si sama platit povinné sociální a zdravotní pojištění/být zaměstnaná/v evidenci nezaměstnaných.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,ráda bych se zeptala, jak je to s PPM u druhého dítěte. Aktuálně jsem s dcerkou (21M) na mateřské dovolené. Pro současného zaměstnavatele praci již několik měsíců na DPČ s měsíčním odvodem záloh soc./zdrav na pozici jinou, než uvedenou v pracovní smlouvě, ze kreré plyne nárok na PPM. RD mám nahlášenou do 3 let věku dítěte. Nyní jsem podruhé těhotná, s termínem porodu na začátku června 2018. Jak je to, prosím, s PPM u tohoto druhého dítěte tak, abych získala původní výši PPM jako u prvního dítěte? Můžu s DPČ pokračovat i při nástupu na druhou MD? Musí být DPČ ukončena před nástupem na druhou MD? Někde jsem četla, že je možné příjem z DPČ sloučit s původním výměrem pro výpočet výše při druhé PPM. Za jakých podmínek? Příjem Z DPČ přesahuje částku 10000,-/měs, jsou odváděny zálohy na soc./zdrav. a mám podepsané prohlášení. Nyní již DPČ trvá 9 měsíců.Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, druhá PPM se vám vypočte ze stejného základu jako ta první. Ohledně sloučení bohužel nevím, jak se provádí, ale jít by to mělo – pak ale nebudete moci činnost vykonávat. Pokud nebudete z DPČ PPM čerpat, nemusíte smlouvu ukončovat. Jen ještě upozorňuji, abyste si navýšila RP na možné maximum, abyste stihla před nástupem na PPM vyčerpat co nejvíce, protože zahájením čerpání PPM zaniká nárok na RP na první dítě.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, pracuji na Základní umělecké škole na třetinový úvazek (pracovní smlouva na dobu neurčitou, mám odpracováno více než 270 kalendářních dnů), další 2 dny soukromě hudbu vyučuji (živnostenský list) a současně studuji v doktorském programu na VŠ, kde pobírám stipendium. Mohu se zeptat, jestli mi náleží mateřská? A podle jakého vzorce se v tomto případě vypočítává? Bere se v úvahu můj celkový příjem nebo jenom ze Základní umělecké školy? V případě, že se do této částky nezapočítává výdělek na živnostenský list, existují nějaké podmínky, za kterých by se mi do mateřské započítal i tento příjem? Děkuji
Dobrý den, aby se vám příjem ze živnosti započítal do základu pro výpočet PPM, musela byste si platit nepovinné nemocenské pojištění. Jinak za současné situace máte nárok na PPM pouze z výdělku na umělecké škole.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám dotaz ohledně výše peněžité pomoci v mateřství. Mám tři děti, narozené 2009, 2011 a 2015. Na další mateřskou budu nastupovat před dovršením 4 let nejmladší dcery, pravděpodobně v lednu 2019. Nyní jsem zaměstnaná, ale do jejích 4 let mám domluvené neplacené volno. Před jejím narozením jsem pracovala na zkrácený úvazek (od září 2014 do března 2015), a tehdy se mi výše PPM počítala z příjmu před prvním porodem (r. 2009), protože byl vyšší než příjem ze zkráceného úvazku. Měla bych to tak i v tomto případě? Mezi prvním a druhým dítětem jsem do práce nenastupovala, až pak před narozením třetího. Celou dobu (od roku 2008) jsem zaměstaná u stejného zaměstnavatele. Předem moc děkuji za odpověď, Daniela Bechyňová
Dobrý den, ano, výpočet další mateřské, pokud ji nastoupíte do 4 let věku posledního dítěte, se bude provádět ze stejného základu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer. Jelikož se v tom vůbec nevyznám, moc prosím o radu. Jsem v 25tt a řeším nástup na mateřskou. Vím, že se nastupuje 6.-8.týdnů před termínem porodu. 8.týdnů mi vychází na 30.12.2019. Co bude z finančního hlediska lepší? Nastoupit hned 30.12. anebo až ten nejzazší termín, tj. 13.1.2020? Děkuji moc za pomoc. N.
Dobrý den,
při nástupu na mateřskou dovolenou později můžete o dva týdny déle pracovat a mít tak příjem ze zaměstnání, případně čerpat déle nemocenské, pokud byste byla v pracovní neschopnosti. Na celkovou délku mateřské dovolené a peněžité pomoci v mateřství (PPM) nemá vliv, které datum v rozmezí 6 až 8 týdnů před porodem zvolíte. Lišit se ale bude rozhodné období, ze kterého se bude vypočítávat vyměřovací základ pro výpočet výše PPM. V případě nástupu na PPM v prosinci bude rozhodným obdobím prosinec 2018 až listopad 2019 (pokud zaměstnání netrvalo kratší dobu). Při nástupu na PPM v lednu bude rozhodným obdobím leden 2019 až prosinec 2019. Můžete tedy vzít do úvahy, které období pro Vás vychází výhodněji, zejména pokud máte pohyblivou mzdu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla bych se vás zeptat jak se vypočítává výše PPM na druhé dítě. Momentálně jsem na RD s prvním dítětem a plánujeme další. Zároveň mám nabídku od zaměstnavatele nastoupit zpět do práce (na hpp) s tím, že bych práci vykonávala z domova a jednou týdně bych dojížděla do kanceláře. Jak dlouho bych musela být zaměstnaná, abych měla nárok na PPM? V případě, že bych práci a péči o dceru nebyla schopna skloubit nebo v případě otěhotnění bych se chtěla vrátit na RD. Zároveň bych ale také chtěla, aby výše PPM by jako u prvního dítěte.Děkuji za odpověď
Dobrý den,
pokud jste stále v pracovním poměru, po celou dobu trvá Vaše účast na nemocenském pojištění, tedy bude mít nárok na další PPM. Pokud na další PPM nastoupíte do 4 let předchozího dítěte a za trvání stále stejného zaměstnání, porovná se aktuálně zjištěný denní vyměřovací základ s vyměřovacím základem pro předchozí PPM a pro výpočet PPM se použije vyšší z nich.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla bych poprosit o informaci ohledně přechodu z OSVČ na HPP v posledních měsících před nástupem na PPM. Jsem těhotná a v současné době pracuji již několik let jako OSVČ, platím si po celou dobu dobrovolné nemocenské pojištění (splňuji 270 dní za poslední 2 roky). Nyní mám možnost nástupu na HPP, s tím bych živnost přerušila nebo ukončila. Nástup na mateřskou mi vychází na konec prosince 2021, v zaměstnání bych tedy do té doby pracovala zhruba 3,5 měsíce s případným následným návratem po mateřské. Jaký bych měla v tomto případě nárok na PPM?Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud přejdete na ty 3,5 měsíce do zaměstnání, jak píšete, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství z daného zaměstnání. Do potřebných 270 dní nemocenského pojištění se Vám započítá i dobrovolné nemocenské pojištění ze samostatně výdělečné činnosti. Výše PPM (při nástupu na PPM v prosinci) by se vypočítala z doby od nástupu do zaměstnání do konce listopadu.
Pro akci je nutné přihlášení
Přeji krásný pátek, paní inženýrko. Přicházím na tyto stránky s otázkou, kterou nemohu vyřešit a okolí mi také není schopno moc pomoci, poněvadž také netuší. Pracuji ve zdravotnictví (domácí péče-všeobecná sestra), dceři je 17 měsíců, pobírám tedy rodičovský příspěvek. Peněžitou pomoc v mateřství jsem také pobírala. Až by dcera dovršila tří let (únor 2025), neměla jsem jistojistě rozhodnuto, že bych nastoupila opětovně do práce - Respektive zvažujeme s partnerem dalšího potomka, ale celá situace se do teď odvíjela podle toho, jak bude postupovat stavba domu. Ovšem minulý týden jsem se neoficiální cestou dozvěděla, že zaměstnavatel společnost prodal a od 1.9. bych měla spadat pod společnost jinou. Dle mých informací nebyly podány na poradě žádné další informace-což mi přijde naprosto do nebe volající. Společnost byla prodána společnosti, u které původně také proběhl pohovor, když jsem hledala zaměstnání. Ovšem jsem si ji nevybrala z toho důvodu, že platí minimální mzdu a zbytek peněz je dle vaší aktivity. Chtěla jsem mít vyšší základ právě kvůli “mateřské” a důchodu. Samozřejmě se bude podepisovat nová pracovní smlouva (až mě někdo informuje). Ale bylo by mi divné, že bychom my, co jsme byli tzv. prodaní, měli vyšší plat než ostatní sestry a jiní zaměstnanci. Obavám se tedy, že přede mne bude položena k podpisu smlouva, kde bude právě tato minimální mzda. Abych se ale dostala k jádru dotazu. Pokud by opravdu smlouva obsahovala minimální mzdu, já ji podepsala, následně bych příští rok otěhotněla a ještě před nástupem do práce jsem nastoupila na “mateřskou” případně na pracovní neschopnost a následně na “mateřskou”, z čeho to bude vypočítáno? Ještě ze starého výpočtu ve staré společnosti nebo už z nové, kde jsem ještě “nepracovala”? Děkuji za odpověď.Hezky den Pavlína
Dobrý den,
tady by bylo na místě poradit se spíše s právníkem, který by Vám objasnil Vaše práva jako zaměstnance spojená s prodejem společnosti, zda je nebo není nutné s novou firmou podepisovat novou pracovní smlouvu. Od toho se také bude odvíjet nárok a výpočet Vaší peněžité pomoci v mateřství. Obecně totiž platí, že nemocenské pojištění (které je nutné pro nárok na PPM) vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení doby zaměstnání. V případně skončení jednoho pojištění (zaměstnání) a začátku nového pojištění (zaměstnání) se výše PPM vypočítává pouze z toho nového.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, dceři je 7 měsíců a stále ji kojím. Jednou denně zkoušíme příkrm, pak ji dokojím. Mám dávat na zapití čaj nebo mateřské mléko? Stále stačí. Děkuji Ryšavá
Dobrý den, mateřské mléko stačí. V této fázi zavádění příkrmů není potřeba jiné tekutiny přidávat.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Proč nemůže být syn umístěn do mateřské školky během rodičovské dovolené, když já půjdu pracovat na HPP? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, nepíšete, jak staré dítě máte. Pokud je starší 2 let, není jeho pobyt v MŠ nijak omezen. Je-li mladší, pak je omezen na 46 hodin měsíčně.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,prosím o radu - chystám se vyplnit žádost o rodičovskou na ČSSZ, nejsem si však jista k jakému datu ji mám požadovat. Po mateřské si budu u stávajícího zaměstnavatele ještě vybírat dovolenou. Má být uveden den po dni, kdy mi skončí mateřská nebo kdy mi skončí dovolená na zotavenou?Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, můžete uvést den po skončení mateřské. Žádost se ale podává na ÚP - sociální odbor, ne na ČSSZ.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, když dělam rok a půl na DPP budu mít vůbec nárok na mateřskou dovolenou?? Bavila jsem se přítelem o miminku, on to vidí jednoduše, ale já v tom třeba co se týče financí ohledně mateřské a mé dohody se zaměstnavatelem vidím docela problém. Děkuji za odpověď
Dobrý den, musíte si na správě sociálníhi zabezpečení zjistit, kolik za vás je odváděno na nemocenské pojištění (nějaké by se z Dohody o pracovní činnosti odvádět mělo, z Dohody o provedení práce se nemocenské neodvádí). Podle toho pak vysoká případná PPM.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, všude se dočítám že půl roku po porodu mohu užívat jakoukoliv antikoncepci i při kojeni. Ale proč tomu tak je? Stejně se hormony dostávají do mateřské mléka a i když se již začíná s příkrmy, mateřské mléko je stále hlavní složkou. Děkuji.
Dobrý den, není tomu tak. Pokud kojíte - a je jedno, jak často, pak není vhodné užívat antikoncepci s estrogenní složkou. Vhodná je gestagenní antikoncepce či nitroděložní tělísko.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,prosím o informaci k přivýdělku na mateřské dovolené. Jsem zaměstnaná na HPP, kde jsem take odevzdala formulář na penižitou pomoc v mateřství. Na mateřskou nastupuji v lednu 2018. K HPP mám ještě dohodu o provedení práce u jiné firmy. Je nutné na šestinedělí smlouvu na DPP přerušit nebo smlouva může plynout dál? Předem děkujji a hezký den.
Dobrý den, DPP rušit nemusíte, protože z této formy zaměstnání nečerpáte mateřskou.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chci se zeptat jsem zaměstnaná na dobu neurčitou od 1.8. jsem na mateřské (porod 18.9.2017) mateřská je tedy půl roku, jak se provádí přechod z Md na rodičovský příspěvek to musím zajít na Úřad práce a co potřebuji i do zaměstnání musím? Děkuji za odpověď....
Dobrý den, o RP se žádá na úřadu práce – sociální odbor. Potřebujete rodný list dítěte, vaši OP. Více zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím o radu, jsem na mateřské a mám ji na 4 roky a zajíma mě to, že když dítě dám do školky v září a to má v červenci 3 roky, jak to bude s pobíráním příspěvků, když už bude ve školce, budu mít pořád nárok na peníze, když budu vlastně ještě ten rok doma? Může být ve školce celý den nebo jen nějakou dobu, nebo jen několik hodin v týdnu? Žádné menší dítě už nemám, děkuji předem za radu.
Dobrý den, děti starší 2 let mohou navštěvovat školku bez omezení a vy dál čerpat RP.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den mám dotaz. Od května jsem na mateřské, v srpnu mi bude teď končit smlouva. Musím to někde hlásit třeba na pracáku? Jak je to potom s rodičovskou a tak dále? Prosim poraďte ať nic nezanedbam
Dobrý den, protože jste na mateřské, tak nemusíte řešit nic. Až po skončení rodičovské se musíte do 8 dnů evidovat na ÚP nebo nastoupit do nového zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem od 5.8.2021 na mateřské dovolené. Když má mateřská trvat 28 týdnů, tak mi končí 17.2.2022 nebo to počítám špatně? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
posledním dnem mateřské dovolené je 16. 2. Dne 17. 2. už by začínal 29. týden.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,ráda bych se poradila, z čeho by se mi případně vypočítala výše mateřské dovolené. V současné době jsem 3. rokem zaměstnaná na poloviční úvazek a k tomu mám souběh se zaměstnáním (vedlejší), nemocenské pojištění mi tedy hradí zaměstnavatel. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud si nehradíte dobrovolné nemocenské pojištění jako OSVČ, bude se Vám počítat výše peněžité pomoci v mateřství pouze ze zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám dotaz, na nějž mi bohužel každý odpovídá úplně jinak a jsem v této problematice ztracená. Prosím o radu ohledně PPM a RP. Jsem zaměstnaná na HPP od roku 2015. Nejprve na plny úvazek, od září 2016 na zkrácený (na zkráceném úvazku hrubý měsíční příjem kolem 11.000 - 12.000 Kč). V červenci 2016 jsem otěhotněla a pracovní smlouva mi skončí teď 16.2.2017. Zaměstnavatel mi vyšel vstříc a prodloužil mi tuto pracovní smlouvu do konce března 2017. Během března, konkrétně 7.3. odcházím na mateřskou (termín porodu mam 18.4.). Jak to tedy bude s mou mateřskou a hlavně s rodičovským příspěvkem? Je pravda, že při výpočtu RP budu posuzována jako nezaměstnaná a bude mi vyplacena nejnižší možná částka po dobu 4 let (3.800 Kč)? Nebo budu mít nárok si délku RP vybrat jako všichni pracující? Chtěla jsem se vrátit co nejdříve do práce a tato informace mě značně zmátla...Děkuji Vám za odpověď!
Dobrý den, nemusíte mít obavy - jako nezaměstnanou Vás posuzovat nemohou, protože mateřskou dovolenou budete nastupovat z platného pracovního poměru (dokonce ani nebylo nutné prodloužení smlouvy, protože maminky mají ochrannou lhůty 180 dní a pokud v ní nastoupí mateřskou, je na ně při žádosti o PPM pohlíženo jako na aktuálně zaměstnané). Na věci tedy nic nemění ani to, že Vám v průběhu mateřské pracovní poměr skončí - během mateřské a později rodičovské je jako Váš hlavní pracovní poměr vedena péče o dítě. O PPM tedy požádáte jako všichni pracující u zaměstnavatele a bude vám vypočtena jako 70% z denního vyměřovacího základu. Protože Vám vznikne nárok na PPM, budete si moci volit výši Rodičovského příspěvku - jen bude omezena výší Vašich příjmů.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,u současného zaměstnavatele pracuji několik let, smlouvu mám na dobu neurčitou. 31.3. nastupiji na mateřskou dovolenou, měla bych mít tedy nárok na dovolenou na zotavenou za celý kalendářní rok 2017, je to tak?Protože mi zaměstnavatel chce dát výpověď, nemám zájem si řádnou dovolenou čerpat mezi mateřskou a rodičovskou. Dočetla jsem se, že právě při čerpání dovolené v tomto období se na zaměstnankyni nevztahuje ochranná doba.Můj dotaz tedy zní, zda mi zaměstnavatel může čerpání dovolené v tomto období nařídit, nebo zda má povinnost mi umožnit plynulý přechod z mateřské na rodičovskou a nevyčerpanou dovolenou mi převést až po skončení rodičovské, pokud si to tak sama určím.Je mi jasné, že dovolená se mi bude krátit, nicméně plánujeme více dětí za sebou a také hypotéku, proto bych byla nerada ve výpovědi, ačkoli by mi výpovědní doba doběhla až po rodičovské.Předem moc dekuji za Vaši odpověď.
Dobrý den, na dovolenou vzniká v daném roce nárok jen za odpracované dny a dobu na mateřské - za celý rok 2017 to u Vás tedy nebude. Zaměstavatel má ze zákona povinnost Vám dovolenou poskytnout pouze v období po skončení PPM. Jiný termín je na vzájemné dohodě, ale těžko Vám dá před mateřskou dovolenou za období, které teprve bude následovat. Vašemu problému ohledně ochranné doby bohužel z popisu nerozumím - zkuste ho v dalším dotazu nějak lépe vysvětlit.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,děkuji za Vaši včerejší odpověď a posílám ještě upřesnění dotazu.V současné době jsem těhotná, tedy v ochranné době před výpovědí. Na konci března nastupuji na mateřskou dovolenou, kde budu také chráněna před výpovědí. A právě abych nedostala výpověď, chtěla bych přejít z mateřské dovolené plynule na rodičovskou, na kterou se také vztahuje ochrana před výpovědí.Můj dotaz je, zda mi zaměstnavatel může určit čerpání řádné dovolené na dobu mezi mateřskou a rodičovskou (a tedy mi v tomoto období dát výpověď, jelikož se na něj žádná ochrana nevztahuje), nebo zda mi musí umožnit plynulý přechod z mateřské na rodičovskou, budu-li si to tak přát.Vím, že právě na období mezi mateřskou a rodičovskou se vztahují určité výjimky, např. že zaměstnavatel zaměstnankyni musí umožnit čerpání dovolené v tomto období, ale nikde jsem bohužel nedohledala, zda může vysloveně určit vyčerpání dovolené na toto období.Předem moc děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den, není zač a já děkuji za vysvětlení. Bohužel se v tomto případě má věc tak, že termín čerpání dovolené určuje zaměstnavatel a vy skutečně nejste v době dovolené chráněná. Napadá mě pak jediná možnost: protože během Vaší dovolené nestihne doběhnout výpovědní doba (2 měsíce), skončí Vám pracovní poměr až po skončení rodičovské. Kdybyste tedy nastoupila další mateřskou dříve než skončí první rodičovská, máte právně stále platný pracovní poměr a nárok na další PPM.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,ráda bych Vás požádala o zodpovězení dotazů týkajících se nároku na PPM pokud by šel na ni manžel. Nejprve nastíním vzniklou situaci a poté jednotlivé dotazy.Od 4/2014 jsem si založila živnostenský list, abych se mohla živit jako OSVČ. Pracuji z domu, jako švadlena dámské módy.Jelikož jsem v roce 2014 teprve začínala jako OSVČ, tak jsem automaticky platila nejnižší měsíční zálohy na soc. poj. 1894,- a dobrovolné nemocenské poj. 115,-.Pak jsem otěhotněla a 9/2015 šla na mateřskou ( 12.11.2015 - porod), po mateřské následovala rodičovská a ta trvá do teď.Od nástupu na mateřskou jsem si bohužel neplatila dobrovolné nemocenské poj. ( bohužel jsem o tom nevěděla, že se musí platit ) a tudiž teď, když jsem znovu těhotná, tak nebudu mít nárok na mateřskou. Chtěli bychom tedy, aby na mateřskou šel manžel. Ten je momentálně zaměstnán u OKD, která končí... Manžel tedy musí skončít v práci k 31.6.2017 a pak jde na úřad práce ( kde má domluvenou již rekvalifikaci).Termín porodu mám cca 13.8.2017A můj dotaz zní:ad1. Může tedy jít na mateřskou manžel, když já nemohu? A ikdyž bude v té době evidován na pracovním úřadě ( evidován bude cca 3 měsíce na PÚ než by nastoupil na mateřskou)?ad2. Co budu zatím dělat já ? - teď jsem na rodičovské a k tomu podnikám na vedlejší činnost. Do kdy tedy budu brát rodičovskou za první dítě? Do porodu a nebo mohu i nadále po porodu v době šestinedělí než nastoupí manžel na mateřskou?ad3. Nebo mohu jít před porodem/po porodě na nemocenskou, když jsem jako osvč na vedlejší činnost a začala bych si ještě tento měsíc platit dobrovolné nemocenské poj.? A tím bych nemusela platit zálohy na zdrav. a soc. poj. a byla bych krytá po dobu šesti nedělí a pak by 7. týden po porodě nastoupil na mateřskou manžel?ad5. nebo jsem slyšela, že existuje nějaká ochranná lhůta a měla bych být půl roku před nebo po porodě krytá - že nemusím platit zálohy apod. Existuje něco takového, pokud podnikám na vedlejší činnost a nemám nárok na mateřskou?ad6. Pokud tedy může nastoupit na mateřskou manžel, kde a co všechno si máme zajít vyřídit a kam to nahlásit?( potřebuji od gynekologa nějaký papír k tomu?, co potřebuje manžel, když bude na pracáku?, ....)ad7. A pokud půjde tedy manžel na mateřskou, může nastoupit do nové práce a já se budu starat o děti, ale mateřská bude na manžela, může se to?ad8. Pokud to lze a půjde namžel do nové práce, ikdyž bude na mateřské, tak co budu zase já? Musím si platit zálohy jako Osvč nebo to jde jinak?Předem moc děkuji za odpověď a pomoc v ujasnění této situace.S pozdravem a přáním hezkého dne
Dobrý den, to je tedy dávka dotazů... odpověď ale nebude složitá, protože manžel není těhotná žena a tudíž nemá nárok na prodlouženou ochrannou lhůtu a tedy ani nemůže čerpat PPM, když nebude mít trvající pracovní poměr v době nástupu na mateřskou. Každopádně vy můžete rodičovskou čerpat až do data zahájení čerpání RP na další dítě - tedy do data jeho narození. Platit nemocenskou si můžete a využít možnosti 6 týdnů před a 6 po porodu (v tomto případě musíte ukončit čerpání RP na první dítě ke dni zahájení čerpání nemocenské), pak budete čerpat RP. U OSVČ je to tak, že pokud si neustále neplatí nemocenské pojištění, nemá nárok na nic.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na klasickou dovolenou za rok 2017 (máme 25 dní), když jsem od 17.1.2017 byla na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství až do 30.4.2017. Od 1.5. 2017 pracuji. Dovolenou jsem čerpala 1 den. O mateřskou dovolenou bych chtěla žádat až 6 týdnů před porodem což mám stanoveno gynekologem na 3. září 2017 (Termín porodu 15.10.2017) 1.Je tedy možné dostat od zaměstnavatele dovolenou celých 24 dní, nebo se z důvodu nemocenské bude krátit?2.Je možné si tuto dovolenou vyčerpat až po mateřské dovolené? Tedy od 19.3.2018?3.Pokud by to bylo možné, vycházelo by to, že bych byla až do 23.4.2018 na dovolené čerpané z roku 2017 a ještě by se k tomu připočítaly dny dovolené za mateřskou dovolenou a čerpanou dovolenou za rok 2018? Což by bylo až do 7.5.2018? 4. Nebo v roce 2018 budu mít nárok na dovolenou minimálně 14 dní dle zákona za odpracovaných 60 dní (mateřská dovolená + dovolená za rok 2017 a 2018)?. 5.Kdy je potřeba žádat o rodičovské dávky po skončení mateřské dovolené a případné dovolené?Děkuji. Přeji hezký den. LJ.
Dobrý den, na přesný počet dnů a možnosti čerpání dovolené se budete muset zeptat účetní - k nějakému krácení dovolené u vás dojde (asi o 1/12). Nárok na dovolenou vám vznikne i v roce 2018 - za období, kdy budete čerpat PPM. O Rodičovskou si můžete požádat hned v návaznosti na mateřskou, dovolenou můžete čerpat nezávisle.
Pro akci je nutné přihlášení