Celkem výsledků pro výraz "unava": 34
Dobrý den, měli bychom dotaz. Dnes jsme byli s naší holčičkou na prvním očkování. Doktor to nechal teď na leden kvůli svátkům, takže to bylo naše první očkování. Holčičce jsou 3. měsíce, doktor nám jen sdělil , že dostane první základní očkování, to bylo vše. Ale dcera doma měla záchvaty breku, skoro se až dávila, byla nevrlá a celkové se zdálo, že jí to dost trápí apod. Samozřejmě jsme se změnou chování počítali, ale zdálo se nám, že se až moc trápí. Nakoukli jsme do očkovacího průkazu a zjistili jsme, že místo klasické jedné povinné dávky Hexavakcíny do nožičky, dostala ještě druhou do druhé nožičky Synflorix. Chci se zeptat, co je povinné, a co je nepovinné? A jestli na to měl doktor vůbec právo. Jelikož jsme nebyli vůbec s ničím seznámeni. Po diskuzi s ostatními maminkami nám bylo řečeno, že tak malé děťátko by poprvé mělo dostat jen jednu vakcínu, a to povinnou Hexavakcínu do jedné nožičky. Druhá Synnforix je prý vakcína nepovinná, a na očkování této vakcíny je potřeba písemný souhlas obou rodičů. Chci se tedy zeptat, co je na tom pravdy, jestli opravdu je Synflorix nepovinná vakcína a je povinností lékaře o tom informovat rodiče a zeptat se, jestli s tím souhlasíme. Protože jestli náš lékař nám tuto informaci zatajil, protože jsme ani jeden z rodičů nic nepodepisovali, ani jsme se ústně nedomlouvali, jestli nějakou nepovinnou vakcínu chceme. Bylo nám řečeno, že dostane základní jedno očkování. A zároveň bych se rád zeptal, jestli jí to nijak neublíží, když dostala obě vakcíny v jeden den naráz, každou do jedné nožičky. Předem moc děkuji za objasnění situace.
Dobrý den,
obě vakcíny patří do kategorie tzv. pravidelného očkování, u kterého je snaha státu o co nejvyšší proočkovanost. I proto jej plně hradí zdravotní pojišťovny a pro dítě je tím pádem zdarma. Skutečně jsou obě považovány za základ. Pan doktor se snažil udělat a taky udělal pro Vaše dítě to nejlepší. Druhou věcí je to, že v našich centrech dbáme na to, aby byl pacient resp. rodiče dítěte o všem podrobně informovaný a všemu rozuměl.
Prosím berte v úvahu, že lékař mohl být časově přetížený, případně se mohl spolehnout, že bude tuto věc s rodiči komunikovat podrobněji sestřička. V této době jsou ordinace praktických lékařů pro děti a dorost přetížené nemocnými dětmi a tak v rámci hodin vymezených na prevenci už může být značná únava. To samozřejmě věc neomlouvá, vakcína Synflorix je nepovinná a měli jste být srozumitelně poučeni. Věřím však, že se to pokusíte řešit smířlivou formou a budete nadále v očkování oběma vakcínami pokračovat. Úplně stejné vakcíny a najednou při jedné návštěvě pediatra dostalo i moje teď už 6 leté dítě. Věděl jsem o tom všechny možné detaily a rozhodl jsem se jít touto cestou. Dítě může být po očkování mrzuté, místo vpichu ho může bolest, o to smysluplnější je ale redukce očkovacích dnů na minimum formou současné aplikace dvou doporučených vakcín. Hlavní je, že nejde o nic většího. Obě vakcíny chrání před zákeřnými nemocemi, které mohou způsobit trvalé následky nebo dokonce i úmrtí dítěte.
S pozdravem
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,dle gynekologa bych dnes měla být 8+1 tt. Na ultrazvuku jsem byla minulé pondělí, vše bylo v pořádku. Do té doby jsem měla poměrně dost příznaků, bolesti v podbřišku na denním pořádku, citlivá prsa, žaludek jako na vodě, únava, bolesti hlavy...Zhruba od poloviny minulého týdne jakoby příznaky ustaly... bolest břicha už není vůbec, žaludek se ohlásil do dneška spíš náhodně a prsa už také příliš citlivá nejsou, teď už jen bradavky a to minimálně. Na další kontolu jdu za 3 týdny, samozřejmě jsem si načetla spoustu věcí o zamlklém těhotenství a teď mám strach. Je to normální, že příznaky během počátku těhotenství takto ustanou, nebo bych měla raději navštívit lékaře? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, může to tak být. Těhotenské příznaky jaké jste popsala většinou ustanou koncem prvního trimestru, tj. kolem 12. týdne, ale může to být i dříve. Rozhodně to nemusí znamenat zamlklé těhotenství. To by se později začalo projevovat krvácením či špiněním, takže k lékaři utíkat určitě ihned nemusíte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, měla jsem menstruaci 3.3. a skončila 9.3. Plodné dny jsem měla 14.-19.3. a použili jsem s přítelem Concieve gel pipety. Minulý týden od čtvrtka mám divné stavy v těle: velká únava, bolesti zadní části hlavy, divné tlaky v podbříšku, střídání ve vaječnících, sem tam cukání v čípku, pocit na zvracení a zvracení 2 krát, pocit na omdlení, který je každý den. V sobotu 25.3. jsme měli trošku tvrdší milování s přítelem a měla jsem narůžovělou krev, které byla ve spermatu, který ze mě odcházelo do záchodu. Dělala jsem si minulý týden těhotenský test a dneska odpoledne taky, ale vyšly mi negativní a další menstruaci mám dostat 3.-5.4. Děkuji za radu.
Dobrý den, těhotenský test může být pozitivní před, ale většinou bývá pozitivní až po zpoždění očekávané menstruace. Vyčkejte tedy a udělejte si test až pokud se menses zpozdí.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den 5.3.jsem byla na miniinterupci v 5tydnu v sanusu a 7.3.na kyretazi dělohy poté jsem mnela menstruaci jeden den a po 4tydnech dvakrát sex s prezervativem dnes 11.4.mne je už 4"den divné motani hlavy únava, pocení a ještě jsem to nedostala je možné že jsem vtom
Dobrý den, pokud jste měla pohlavní styk s prezervativem, pak je těhotenství málo pravděpodobné. Nicméně pokud chcete mít jistotu, pak si 14 dní po styku udělejte těhotenský test.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,ráda bych se zeptala, kdy je možné mít po revizi ovulaci. Je možné, že ovulace je 3 dny po zákroku? Test ovulační je pozitivní. Přetrvává hcg z minulého těhotenství? A nebo je ovulace aktuální tak brzy? Stále je mi pořád divně - únava, bolest v podbřišku, slabo, těžko od žaludku. Děkuji.
Dobrý den,
ovulační testy nedetekují hormon hCG, ale LH, tzv. luteinizační hormon. Může se jednat o rezidualně zvýšenou hodnotu po revizi, neboť LH v raných stádiích těhotenství stimuluje žluté tělísko k produkci progesteronu, který byl klíčový pro probíhající těhotenství.

Pro akci je nutné přihlášení
Jsem nyní začátku 30. týdne a byl mi zjištěn CMV. CMV mi byl zjištěn náhodnou, potom co jsem cca před 14 dny překonala lehké nachlazení. Ošetřující lékař mi nabral krev a výsledky vyšly pozitivně. Dle laboratoře CMV IGM HRANIČNÍ HODNOTY 0,9 A CMV IGG POZITIVNÍ 116. Jelikož mám skoro všechny laboratorní výsledky u sebe. Zjistila jsem, že 6 měsíců před otěhotněním (únor 2014) jsem CMV měla u obou hodnot negativní. Musela jsem se tedy prvotně nakazit buď před těhotenstvím nebo v něm. Pokud zapátrám do své paměti, tak je to hlavně na červenec 2016 (cca 2měsíce před otěhotněním). Najednou z ničeho nic vysoké teploty, únava, bolest hlavy. Trvalo to skoro celý červenec 2016, dokonce jsem ležela i na neurologii, mysleli si, že mám zánět mozkových blan. Test na CMV mi však nikdo neprovedl. V srpnu už byli opravdu jen lehké dozvuky a v září poslední menstruace. Na začátku října jsem zjistila, že jsem těhotná. Ani ve snu by mě nenapadlo se ničeho obávat. Ultrazvukové vyšetření proběhly v pořádku, screeningové vyšetření také. A teď přišla taková rána. Diskuze na toto téma jsou ale spíše negativní. Obvodní lékařka na to konstatuje jen to, že znovu udělá odběr za 14 dní a počká se na výsledek. Jsem bezradná, snad víc zoufale jsem se necítila. Ta bezmoc. Můj gynekolog bude v ordinaci za týden. Zastupující lékařka mi řekla, že proběhlo CMV a nyní mám hodnoty na hraničních hodnotách, takže se neví, zda ho mám znovu. Možná mě chtěla uklidnit, nevím, ale řekla mi, že pokud by se miminko nakazilo touto nemocí, jistě by "něco" na ultrazvuku šlo vidět. Avšak diskuze a články mluví o hluchotě, slepotě.Mohla bych Vás jako odborníka poprosit o Váš názor. Děkuji.
Dobrý den, nelze bohužel zpětně ani dle výsledků zjistit, kdy infekce CMV proběhla. Hraniční hodnoty IgM značí, že se nejedná o akutně probíhající infekt. Pokud nákaza proběhla před graviditou, pak nemusíte mít obavy o osud plodu. Vaše lékařka měla pravdu, že těžké postižení CMV infekcí je většinou patrno na ulrazvuku plodu ještě před porodem. Ale je popsána i izolovaná hluchota, mentální retardace atd. I když dle toho, co popisujete, je to konkrétně u vás velmi málo pravděpodobné. Bohužek Vám k tomu nedokáži více říci. Výsledky, které máte k dispozici, pravděpodobně nic negativního neznačí a budete muset věřit, že bude vše v pořádku.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám dotaz ohledně možného otěhotnění. Dne 31.3. jsme se mazlili, ale k sexu nedošlo, udělal se, došel na záchod a o pár minut později mě prstil. To samé se stalo i o cca týden později. Od té doby jsem měla menstruaci normálně a dvakrát tak, jak by měla být (cyklus cca 26 dní byl vždy dodržen), ale dnes je to 25. den tohoto cyklu, menstruace se ještě nedostavila, nějak mě pobolívá podbřišek ale pořád nic. Jinak příznaky těhotenství jako například únava nebo zvracení nemám... jen ten podbřišek a to jen lehce.. a to ještě pár posledních dní (cca 3). Myslíte, že těhotenství je zcela vyloučené? Bojím se. Poznámka: pettingy byly nejvýše 5 dní po menstruaci.
Dobrý den, příliš nerozumím tomu, proč jste nervózní, když ještě nejste v podstatě ani v termínu menstruace. Pokud máte cyklus 26 dní a nyní je 25. den, k žádnému meškání zatím nedošlo. Pokud chcete mít jistotu, pak si udělejte těhotenský test. Za 14 dní od možného otěhotnění by měl již být pozitivní, pokud byste byla těhotná.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám takový problém.. celé dva týdny jsem měla 80% příznaků, že jsem těhotná, tak jsem čekala jestli dostanu menstruaci nebo ne.. menstruaci jsem nakonec dostala o 8 dní pozdějí.. Ale po normální menstruaci ty příznaky zůstaly... zvětšila se mi prsa, břicho mám stále nafouklé, chodím často na malou, nemohu spát. Mám bolest v pravém podbřišku, únava, nevolnost, mám i zvýšenou vnímavost pachu, zácpa, výtok, bolest zad. Bazální teplotu mám po menstruaci 35,2 v ústech pod jazykem, a v pochvě 36,9. S přítelem se nijak nechráníme, využíváme přerušovaný styk. Ještě k tomu všemu mám sníženou fuknci štítné žlázy, ale prášky beru pravidelně. Děsí mě to, protože i moje matka měla menstruaci až do 4. měsíce těhotenství. Hodně se na internetu píše, že si často ženy vsugerují ty příznaky, ale jelikož já těhotenství neplánuji a všimla jsem si toho až potom, co jsem si četla jeden článek, kde byly ty příznaky sepsané, jinak by mě nikdy nenapadlo že by to zrovna mohlo být ono. Já doufám, že se děsím úplně zbytečně...Děkuji za radu , snad mě uklidníte, že to má určitě nějaký jiný důvod..
Dobrý den, abyste zjistila, zda můžete být těhotná či nikoliv, bude nejlepší zakoupit a udělat si těhotenský test. Ten by mě být pozitivní již 10-14 dní po oplozující souloži.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chci se zeptat. Vysadila jsem prášky po 4 letech. Dostala jsem v 15 mences a hned je začla brat. Teď mám příznaky jako hlenovitý výtok, únava, nadýmání, přecitlivělost, těkavá rýma... apod. Nechci to hned přisuzovat k těhu, ale nedalo mi to a změřila jsem si poprvé bazální teplotu a mám 37,2 a TT je negativní. Používám FAMCUP, ale nejednou se stalo, že kalíšek byl bokem.. Děkuji moc
Dobrý den, příznaky, které popisujete, jsou obecně velmi nespecifické. Mohou značit těhotenství, ale nemusí. Antikoncepce, kterou používáte, nemá samozřejmě 100% ochranu, proto si raději, pokud se zpozdí menstruace, udělejte těhotenský test.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,ráda bych se optala, právě bych se měla nacházet v 7tt. Testy jsem dělala 5 dní po očekávané M/S - kterou jsem jenom prošpinila . Volala jsem své gynekoložce a na první UTZ jdeme 12.12. Tzn. 8tt. Na krev mě na potvrzeni nevzala a tak se bojím, aby teda bylo vše Ok (aby se nejednalo o falešné testy). Paní doktorka mi řekla, že dřívější UTz je zbytečný, že by bylo málo vidět (volala sem ji v 5tt), testy jsem dělala odpoledne a ukázaly se ihned pozitivní do několika sekund. Nějaké extra nevolnost není, jen nadýmání, únava, citlivější bradavky. Můžete mě prosím trochu uklidnit ?Jsme s manželem nadšení, ale zároveň se bojím, abychom nebyli zklamání . Děkuji za odpověď


Dobrý den, vaše lékařka zvolila zcela správný postup. Pokud žena s pozitivním těhotenským testem nemá žádné potíže (krvácení, akutní bolesti břicha..), pak není nutné ihned těhotenství verifikovat. V 8. týdnu bude již vše jasné, plod by měl mít v té době již jasně patrnou srdeční akci, v 5. týdnu jsou pacientky často v rozpacích, pokud není těhotenství jasně vidět na UZ a zbytečně se stresují. Hodně štěstí!
Pro akci je nutné přihlášení
Ahoj všem tady, jsem tu poprvé a snad i píšu správně. Chci se zeptat, jestli mohu být těhotná, už dlouho se snažíme s přítelem o miminko, pak už jsem to neřešila a minulý měsíc jsem měla menses jen tři dny, příznaky jako strašná únava, akné, výkyvy nálad, citlivost, svědění a bolest bradavek, lehká čára pod pupíkem, velmi časté močení, návaly horka a pocení. Teplota 37 a dnes už 37,7, tmavé rodidla, jeden den špinení, asi týden zpoždění, bolest hlavy, motá se mi hlava, bolest zad. Chci se jen ujistit, zda to nemám teď vsugerované, ale tyto příznaky jsem dřív neměla, na poslední prohlídce u lékaře mi bylo řečeno, že jsem zdravá, tudíž močový měchýř v pořádku, mívám i výtoky a nafouklé břicho, zácpa. A tak mě zajímá, zda si myslíte, že je čas na test. Děkuji moc za odpověď, mám i pocit, jakoby se ve mě pořád něco hýbalo, asi jsem blázen už.
Dobrý den, těhotenský test je vhodné udělat cca 14 dní po pohlavním styku. Do té doby nemusí být vždy spolehlivý. Pokud by příznaky, které popisujete souvisely s těhotenstvím, pak už by těhotenství muselo být v takovém stádiu, že by test pozitivní byl. Pokud test bude negativní, pak je těhotenství nepravděpodobné.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám dotaz zda je možné se nakazit žloutenkou typu A krevní trans. V roce 2017 3.10. mi byla podána krevní trans. před plánovanou operací hemeroidů. Krevní trans. byla infikována údajně žloutenkou typu A. 11.10. jsem byla očkována. Měla jsem lehký zánět jater. Bohužel mám stále zdravotní problémy , únava, bolesti kloubů , nechutenství, vysoký prolaktin. Ale nějak se mi nechce věřit, že by to byla žloutenka typu A. Od tří lékařů mi bylo řečeno, že není možné se nakazit krevní trans. žloutenkou typu A. Děkuji Hana Hnátková
Dobrý den,
pokud podáme do krevního oběhu jakýkoliv patogen, skoro u všech může dojít k nákaze. Možné to tedy je, na druhou stranu transfúzní stanice přijímají taková opatření, aby se riziko nákazy minimalizovalo. Absolutně to však vyloučit nelze. Podání vakcíny za 8 dní po expozici mělo nákaze zabránit nebo jí alespoň zmírnit. Uvedené příznaky jsou však v kontextu klinického obrazu virové hepatitidy A. Je to tedy komplikované, ale pokud Vám byla podána infekční krev, k nákaze virovou hepatitidou A dojít určitě mohlo.
S pozdravem
Rastislav Maďar
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, je mi 36 let a mám dvě děti (18 a 10 let), nyní se s manželem třetí měsíc snažíme o miminko. Menstruaci mám pravidelnou, ovulace taky probíhá pravidelně, poznám podle bolesti v podbřišku. Nyní mám 4 dny do očekávané menstruace. Poprvé tento měsíc mám typické příznaky těhotenství, bolestivá prsa, obrovská únava, bolest hlavy, nadýmání... jsem netrpělivá a dnes ráno jsem si udělala časný těhotenský test (citl. 10 mlU) a vyšel negativni, jsem zklamaná, je možné, že bych přece jen mohla být těhotná? Děkuji za odpověď
Dobrý den, těhotenský test bývá zpravidla pozitivní 10-14dní po oplozující souloži. Největší spolehlivost je však po zmeškané menstruaci.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám pocit příznaků těhotenství ale testy jsou negativní. Je mi 27 let, od 17,5 jsem brala antikoncepci s pauzama. 6.12 poslední tbl, snaha o miminko. 10.12 mentruace cca tři dny. Od ledna změna psychiky jsem přecitlivělá, potřeba koukat na romantiku, více cítím vše roztomilé, nemohu se pořádně vytočit, zvýšené sexuální libido a únava, více vnímavá na sny. Záchvaty přejídání jednou na sladké jindy na slanné. Pnutí v prsou více v pravo a citlivé ze stran, bradavky normální. Břicho pocitově větší a nafouklé, pobřišnice mi přijde napjatá nemohu spát na břiše ani na bokách. Pořád nauzea bez vomitu, i když bych raději už to zvracení uvítala. Podbříšek citlivější, pocit pnutí až občas do třísel. PŘEDEM VÁM DĚKUJI ZA VAŠÍ ODPOVĚĎ A VÁŠ ČAS.
Dobrý den, těhotenský test bývá pozitivní cca 10-14 dní po oplozující souloži. Změny nálad atd mohou nastat spontánně i po vysazení antikoncepce, kdy hormonální hladina není stálá celý měsíc, ale kolísá. Takže toto může imitovat některé z " těhotenských příznaků". Pokud máte zpoždění menstruace a test je negativní, zopakujte jej třeba pro jistotu ještě za pár dní. Nicméně nepravidelnost menstruace či její absence může po vysazení dlouhodobě užívané antikoncepce přetrvávat i půl roku. Vše by se mělo samo upravit.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý deň,prvý deň poslednej MS 18.3.20. Podľa ovulačného testu mala ovulácia prebehnúť 30.03.20. Domáci test mi vyšiel pozitívny a tak som navštívila gynekológa kde mi 16.4. (na 30 deň od poslednej MS) odobral krv, HCG z krvi bolo 717. Dnes 23.4. som bola na utz. pričom dr. videl len gestačný vačok o veľkosti 13mm. Vačok bol prázdny a tvarovo bol viac oválny ako guľatý. Chcem sa opýtať či po 37 dňoch od MS (asi 5tt + 1), by už malo byť vidieť na sone embryjko, prípadne či tento sono nález zodpovedá príslušnému dňu tehotenstva. Nemám vôbec žiadne tehotenské príznaky – žiadna nevoľnosť, zvracanie, únava, či naliate a bolestivé prsia. Občas 1-2x za deň pociťujem iba tlak v podbrušku.Viac krát sme podstúpili neúspešne ivf a toto sa nám podarilo počať spontánne (vek 40r.), mám veľké obavy či vačok nebude prázdny. Ďakujem za odpoveď.
Dobrý den, na termín ovulace a menstruace se nedá nikdy přesně spolehnout. Bude teď důležité, jak plod podle ultrazvuku poroste. V současnosti může být u Vás na ultrazvuku viditelný jen samotný gestační váček, při další kontrole by však již mělo být vidět embryo (či embryonální základ). Nedá se ale v tuto chvíli odhadnout, jak se Vaše těhotenství bude dál vyvíjet. Vyčkejte na příští ultrazvukovou kontrolu, která ukáže a poskytne cenné informace. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat , jsem už 3 měsíce po porodu, když jsem navštívila mého gynekologa po šestinedělí udělal mi ultrazvuk a řekl ať eště přijdu po první MS, ta trvala 5 dní a následně jsem šla na další prohlídku a pan doktor mi řekl že tam něco je že s MS neodeslo to co mělo, následně mi dali injekci do boku aby sem začala znovu krvácet vůbec tomu nerozumím mám hrozný strach abych nemusela na nějaký zákrok po injekci jsem už 3 den a stále nic , co to může být eště nejaky zbytek po porodu?? Mohl by mi pomoct i bylinný čaj Kontryhel? Prý je výborný i na do čištění dělohy, jinak nemám bolesti, teploty, není 3 měsíce už dlouhá doba aby mi něco mohlo zůstat v děloze eště? Je to běžné? Opravdu se chci vyhnout nějakým zákrokům, kdyz se do 10 dnů nedostaví krvácení jaký je další postup popřípadě??? Děkuji moc nemám žádné zkušenosti pekny den
Dobrý den, může se se stát, že po porodu zůstanou v děloze ještě nějaké krevní sraženiny, popřípadě zbytky plodových obalů nebo placenty (možno i několik měsíců po porodu). Nelze posoudit, co Váš gynekolog na ultrazvuku přesněji viděl. Jednou z možností, jak děloze pomoci vyprázdnit obsah, který do ni "nepatří", je aplikace injekce do svalu, obsahující látku, která má za úkol dělohu ještě více zavinout, aby tímto vytlačila svůj obsah ven. Někdy se může stát, že přebytečný obsah v děloze se zanítí, jsou teploty, horečky, únava, zánět se může z dělohy šířit dále, v tom případě je vhodnější dělohu vyčistit (v celkové narkóze). Tento zákrok se dále také dělá preventivně, aby právě k těmto komplikacím nedošlo. Rozhodnutí, zda zákrok provést, je vždy velice individuální a vždy záleží na konkrétním případu. Často si také příroda poradí sama a děloha se vyčistí i bez pomoci. Jsou i případy, kdy v děloze zbyl po porodu např. menší kousek placenty a maminka nemá žádné potíže, zákrok se neprovede. Postupem času se tento obsah v děloze vstřebá. Bylinné čaje určitě popíjet můžete. Uvidíte na příští kontrole, je potřeba vždy sečíst více faktorů dohromady, aby bylo možné provést co nejvhodnější řešení. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Chtěla bych se zeptat. Měli jsme s manželem pohlavní styk na konci 5 týdne po spontánním potratu. Potrat proběhl v 10 tt. A krvácení trvalo týden. Do kolika dní po styku by se mohla projevit případna infekce dělohy? Jak je velká pravděpodobnost, že k ní může dojít. A je možné, že už bylo v tuto dobu děložní hrdlo uzavřené? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pravděpodobnost infekce dělohy nelze vyčíslit, obecně čím rizikovější chování, tím je pravděpodobnost vyšší. Její projevy mohou být v podobě bolestí břicha, beder, nevolnost, slabost, únava, zimnice, teploty, výtok, krvácení mimo menses. Hrdlo by mělo být touto dobou uzavřeno. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, zpozdila sem mi menstruace jiz o 10 dni. Nikdy se mi to nestalo, vzdy byla pravidelna. Nezmenila sem zadny ze svych navyku, praci, nic... jedina zmena kterou pozoruju je vetsi precitliveni, chut na sex a unava. Test jsem si delala 5.den zpozdeni a negativni. Je moznost, ze jsem tehotna, ale je na test brzo nebo je to nejaky zdravotni problem?Predem dekuji za odpoved
Dobrý den, těhotenství vyloučit nelze, stejně tak jako nepravidelnost menstruačního cyklu (možný vliv stresu atd.) Těhotenský test je přesnější, když se provede nejdříve cca týden od vynechání menstruace, pátý den je příliš brzy. Proto test zopakujte nyní a pokud bude negativní a menstruace se nedostaví, vyhledejte svého gynekologa (to i samozřejmě v případě, když bude pozitivní). Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,měla bych dotaz za sestřenici. Má 5letého syna. Již dlouho má problém s kakáním, že si nedokáže dojít jinde než doma, má nějaký blok.Bohužel teď se to hodně zhoršilo. Měl zácpu a bolelo ho to. Od té doby nechce chodit na velkou. I přes projímadlo a další se snaží to zadržovat dokud to jen jde. A potom na záchodě šíleně brečí, křičí a hysterčí, protože se bojí, že to bude bolet. U doktora už byli, vše je u něj v pořádku. Dle doktora je to jen v hlavě. I doktorovi řekl, že se bojí, že to bude bolet.Už zkoušeli vše - stále vysvětlovat, že dřív to nebolelo a když bude chodit pravidelně, bolet to nebude. Doktor mu hrozil nemocnicí, zkoušeli mu nabízet odměnu, atd. Nic nepomáhá. Nakonec vždy musí donutit ho jít na záchod a sedět tam tak dlouho, dokud se nevykaká, protože už pak jen polehává, posedává a nejí, jak už hodně potřebuje. Dokonce se mu objevily únava a zimnice, dle doktora taky psychosomatické.Už neví, jak mu pomoci a jak to řešit. Ještě doplním, že za měsíc se mu má narodit sourozenec a i když se malý těší a vymýšlí, co všechno bráškovi dá a co s ním bude dělat, tak se jeho máma bojí, jestli to právě nesouvisí s blížícím se porodem.Nenapadá vás prosím něco, co by se dalo ještě udělat v takovém případě? Děkuji za radu
Dobrý den, takzvaná psychogenní zácpa patří poměrně k častým potížím u dětí. Příčiny mohou být různé, například nějaký stres, který dítě zažívá, často se objevuje po nástupu do kolektivního zařízení (dítě tam nechce jít vykonat potřebu kvůli ostatním dětem, nebo záchody jsou nečisté apod.). Ať už je příčina jakákoliv u dítěte dojde k zadržení stolice, která se hromadí, je tuhá a při vyměšování pak způsobí nějakou drobnou trhlinku nebo jde vyměšování dítěti těžce a je bolestivé. A problém je na světě. Dítě se pak skutečně bojí vykonání potřeby, zadržuje ji a tím se zácpa zhoršuje. Dochází ke vzniku začarovaného kruhu, čím více dítě stolici zadržuje a bojí se jí, tím se jeho obtíže pak zhoršují. Na místě je určitě porada s lékařem, důležité je dodržování režimových opatření, jako podávání hodně tekutin, dostatek pohybu, strava obsahující hodně vlákniny, ovoce, zeleniny, omezení sladkostí, čokolád, některým dětem pomůže koupel v teplé vodě ... Dobře se také osvědčuje podávání přípravků na změkčení stolice např. lactulosa, sirup pro děti. Pokud je stolice měkčí, pak je menší riziko vzniku trhlinky a bolestivosti při kakání. Asi každý, pokud by dlouhodobě zadržoval stolici, by měl zimnici a únavu, proto je potřeba snažit se, aby dítě mělo stolici co nejpravidelnější, nejlépe každý den. Obtíže dítěte a případně prožívaný stres nebo nejistota v životě dítěte se mohou na zhoršení, přetrvávání či vzniku této situace významně podílet. Problematice zadržování stolice a k práci s dítětem v případě těchto obtíží vyšla kniha Honzík a zlobivé hovínko, kterou lze při vysvětlování chlapci využít. Pokud je příčinou stres z příchodu nového sourozence, který se zvyšuje s blížícím se porodem, pak je opět vhodné s dítětem pracovat na přípravě na narození sourozence. Důležité ale je prvorozené dítě kromě kladného vykreslení výhod spojených s příchodem sourozence, také ujistit, že ho budeme mít stále stejně rádi a bude pro nás stále stejně důležité, že sourozenec do rodiny přibude, ale nejedná se o nahrazení prvního dítěte, že má své místo v rodině stále jisté. K přípravě na příchod sourozence lze také využít různé knihy a interaktivní tvořivé materiály, které dítě provedou těhotenstvím matky, jsou v nich zodpovězeny otázky, které s příchodem sourozence souvisejí a dítě se může na vytváření těchto knih aktivně podílet, uplatnit zde své představy. Jedná se například o tituly Maminka má miminko, nebo Bude nás o jednoho víc - výtvarná dílna. Pokud by obtíže se zácpou přetrvávaly a ze strany lékařů byla vyloučena fyziologická příčina obtíží, pak je možné kontaktovat dětského klinického psychologa, který by s chlapcem terapeuticky pracoval. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem nyní na konci 18. týdnu těhotenství. Od 6.-15. tt jsem denně zvracela a celkově byla hodně zesláblá a nevolnosti mě opravdu daly zabrat (musela jsem párkrát užít ondasetron k zastavení toho nejhoršího). Žaludek na vodě mě úplně nepustil, ale je to o hodně lepší. Bohužel to odnesla i psychika a tak se chci zeptat, je možné aby se to vrátilo? Mám se bát zbytek těhotenství, že se bude 1. trimestr opakovat? Čím to je, že to bylo tak extrémní? Je to moje druhé těhotenství, v tom prvním jsem měla klasické nevolnosti (občasné zvracení, únava), tohle bylo o dost horší. Děkuji
Dobrý den, ve druhém trimestru by se už tato situace neměla opakovat, nejčastěji se tyto potíže vyskytují během prvního trimestru. Každá prožívá tyto nevolnosti jinak, někdo víc intenzivně, někdo nemá tyto problémy vůbec. Z nejhoršího byste měla být venku. Pokud se však objeví opět zvracení, vyhledejte Vašeho gynekologa, může se jednat o jiné důvody. Hezký den
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych se zeptala na dotaz ohledně cestování při těhotenství, jsem nyní začátek 9. týdne, za 2 týdny máme jet na firemní dovču na týden na jachtu do Chorvatska. Chci se zeptat, zda je to vhodné? Je mi 24, první těhotenství, ivf kvůli endometrióze, první ET vyšel, srdíčko bije, nemám nevolnosti, jen únava, od začátku ani kapka krve, cítím se moc dobře, mám nasazený od doktora utrogestan 3*den, nikdy jsem těhotná předtím nebyla, nadváhu nemám.Jednalo by se o 7 dní dovolenou na jachtě, každý den zastavuje v přístavu. Moc jsem se na odpočinek těšila, ale doktorka mě odrazuje, prý kvůli houpání lodi. Tak nevím. Nechci děťátku ublížit. Upřímně mě ani nenapadlo, že týden volna ve stínu na moři by mohlo uškodit. Je pravda, že na jachtě jsem nikdy nebyla, ale celkově nemám problém s nevolnostmi ani normálně ani teď, když jsem těhotná. Tam pojedeme autem a v půli cesty zastávka a přespání u jezera.Myslíte,že je to vhodné nebo radši nejezdit - proč?Moc děkuji za odpověď
Dobrý den, chápu, že se cítíte naprosto v pořádku a stejně tak momentálně probíhá i Vaše těhotenství a to je moc dobře. Nicméně je pravdou, že první trimestr je při každém těhotenství rizikovým obdobím, kdy je zvýšená pravděpodobnost potratu. Obecně se doporučuje vynechat cestování v prvních týdnech a obzvlášť pokud je to letadlo či loď, jelikož nikdy člověk neví, co změny tlaku, houpání, nevolnost, horko apod. s námi udělají. Sama píšete, že jste po IVF, takže bych popřemýšlela, zda paní doktorku neposlechnout. Samozřejmě nikdo Vám nemůže nic zakazovat, pouze doporučit a výsledné rozhodnutí je čistě na Vás.
Pro akci je nutné přihlášení