banner

Celkem výsledků pro výraz "rodicovska dovolena": 100

Dobrý den, chci se zeptat. Jsem po druhé těhotná a termín porodu mám 28.6. Již jsem si upravila rodičovský příspěvek, který dočerpám k poslednímu dubnu. Ale dle výpočtu, nyní, jsem zjistila, že nástup na PPM bych měla nastoupit až 3.5. A chci se zeptat, zda nepříjdu o nárok na PPM, když mi tam 2 dny budou chybět a zda se mám nahlásit na pojišťovnu na ty dva dny jako péči o dítě. Změnit rodičák již nemohu, mám změnu od března a měnit se může po 3. měsících, aby mi to protáhli do 2.5.Děkuji mockrát a přeji krásný zbytek dne

Dobrý den, z Vašeho dotazu mi není jasné, jestli jste zaměstnaná a v zaměstnání čerpáte rodičovskou dovolenou a případně dokdy máte rodičovskou dovolenou nahlášenou. Pokud jste na rodičovské dovolené v zaměstnání a na další PPM nastupujete před skončením nahlášené rodičovské dovolené, pak Vaše rodičovská dovolená trvá až do nástupu na PPM/mateřskou dovolenou, a to bez ohledu na nastavení rodičovského příspěvku. Rodičovská dovolená v zaměstnání může být maximálně do 3 let dítěte. Pokud budou dítěti 3 roky dříve než můžete nastoupit na další PPM, je potřeba řešit situaci se zaměstnavatelem – nastoupit do práce, požádat o neplacené volno, případně to řešit pracovní neschopností, pokud by k ní byl zdravotní důvod. Pokud nejste zaměstnaná a na PPM nastupujete v ochranné lhůtě, je potřeba pojišťovně oznámit ukončení pobírání rodičovského příspěvku a následně nástup na PPM. Na těch pár dní se můžete formálně nahlásit na pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 let, pokud splňujete podmínky. Není to ale nutné, nebudete muset za těch pár dní nic doplácet na zdravotním pojištění, protože se nejedná o celý kalendářní měsíc.

Dobrý den,chci se zeptat zda mám nárok na pracovní neschopnost,když 17.6. mi končí rodičovská dovolená a jsem znovu těhotná,ale neschopenku mi vystaví až v červenci. 2 měsíce už chodím na dohodu a od července jsem měla nastoupit na plný úvazek. Do toho jsem ještě měnila smlouvu u stejného zaměstnavatele (Změna pracovni pozice ).A mám nárok i na mateřskou?Děkuji

Dobrý den,

pokud máte trvající pracovní poměr, můžete po skončení rodičovské dovolené (tedy nejdříve od 18. 6.) být v pracovní neschopnosti, pokud Vám ji lékař vystaví. Výše nemocenského se vypočítá z doby, kdy jste měla započitatelný příjem z tohoto pracovního poměru. Také u práce na dohodu můžete být v pracovní neschopnosti (mít omluvenou nepřítomnost), ale případný nárok na náhradu mzdy a nemocenské u dohody závisí na tom, jestli jste i z této dohody účastna nemocenského pojištění. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít při trvání pracovního poměru také (je na ni nárok i v ochranné lhůtě, která je max. 180 dní od konce zaměstnání). Nerozumím ve Vašem dotazu ale tomu, jakým způsobem jste se dohodla se zaměstnavatelem na návratu na plný úvazek až od července. Pokud Vám končí rodičovská dovolená 17. 6. (dítěti jsou 3 roky) a nebudete od 18. 6. v pracovní neschopnosti, měla byste se vrátit do zaměstnání v souladu s pracovní smlouvu (případně se dohodnout na zkrácení úvazku dodatkem ke smlouvě) nebo se se zaměstnavatelem dohodnout na neplaceném volnu (doporučuji písemně).

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak je to z RP a MD.Nyní pobírám RP, a od 10.12.2020 bych měla nastoupit opět na MD, jsem stále vedena jako zaměstnaná tudíž nárok mám, ale, v tuto chvíli mám RP větší než budu mít MD. Četla jsem že pokud je RD větší než MD mohu až do porodu čerpat RD. Jak ale zaměstnavateli nahlásit kdy jdu na MD když bych chtěla až do porodu pobírat RD? RD za první dítě vyčerpán nemám, tak v tom by být problém neměl. Nebo varianta že na MD půjdu již od 1.12.20 když, jak všude čtu, nemohu za jeden měsíc pobírat RD i MD současně to bych byla 9 dnů bez peněz a rozdíl by v rozpočtu opravdu chyběl.Děkuji za odpověď

Dobrý den,
v měsíci souběhu rodičovského příspěvku a peněžité pomoci v mateřství (PPM) náleží rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi zvolenou výší rodičovského příspěvku a PPM za daný měsíc. V měsíci narození mladšího dítěte však už vůbec nemáte nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě. Pokud rodičovský příspěvek nemáte dočerpán, je vhodné zvolit nástup na PPM co nejpozději, tedy počátkem šestého týdne před termínem porodu. Úřadu práce je potřeba nahlásit nástup na PPM, aby mohl dopočítat, kolik z rodičovského příspěvku Vám ještě doplatí. Je potřeba také oznámit narození mladšího dítěte, aby ÚP zastavil výplatu příspěvku na starší dítě. Zaměstnavatele obvykle stačí požádat o mateřskou dovolenou prostřednictvím formuláře Žádosti o PPM, kterou dostanete od gynekologa. Rodičovská dovolená v zaměstnání nesouvisí s čerpáním rodičovského příspěvku. Rodičovská dovolená skončí nástupem na další mateřskou dovolenou.

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.Od 18.05.2020 pracuji jako prodavačka pro jednu firmu. Dne 31.01.2022 mi ale končí smlouva na dobu určitou a smlouvu mi nikdo neprodlouží.Momentálně jsem ale na neschopence, těhotná a termín porodu mi vychází na 18.07.2022. Na co prosím tedy budu a nebudu mít nárok? Jedná se o moje první těhotenství tak si vůbec nevím rady co a jak.Mockrát dekuji za případnou odpověď a rady.

Dobrý den,

pokud bude dále trvat zdravotní důvod, můžete nemocenské čerpat i po skončení pracovního poměru, a to až do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Na PPM můžete nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Žádost o PPM Vám dá lékař, předáte ji bývalému zaměstnavateli a ten ji odešle na OSSZ. PPM je u jednoho dítěte 28 týdnů. Před jejím skončením podejte na úřadu práce žádost o rodičovský příspěvek. Více informací o rodičovském příspěvku najdete v článku Rodičovská dovolená.

Po skončení pracovního poměru oznamte každou změnu zdravotní pojišťovně do 8 dní - tedy doložte čerpání nemocenského po skončení zaměstnání, následně doložte potvrzení o čerpání PPM a potom přechod na rodičovský příspěvek.

Dobrý den, nikde jsem nenašla, jak je to s mateřskou a rodičovský příspěvkem v případě, že bych byla zaměstnaná po celou dobu mateřství po porodu na hlavní pracovní poměr – pracovní smlouvu u zaměstnavatele. Pracuji totiž na homeoffice, kdy je mi to umožněno. Můj dotaz tedy zní.Je povinné čerpat mateřskou dovolenou a případně v jaké minimální době? Je nárok na rodičovský příspěvek 300 000,- podmíněn čerpání mateřské? Je možné o něj žádat i právě v případě, že budu zaměstnaná na hlavní pracovní poměr (například doložením hlídání babičky či chůvy, která by byla mnou placena).Moc Vám děkuji.

Dobrý den,
podle zákoníku práce nesmí být mateřská dovolená v souvislosti s porodem nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Existují právníci, kteří z tohoto ustanovení vyvozují, že je mateřská dovolená povinná. Druhá skupina právníků se kloní k tomu, že mateřská dovolená je právo, nikoli povinnost a uvedené ustanovení se uplatní až v případě, že žena na mateřskou dovolenou skutečně nastoupí. Nejsem tedy schopná Vám jednoznačně odpovědět. Zákoník práce však nedává zaměstnavateli možnost Vám mateřskou dovolenou nařídit. Pokud budete vykonávat práci, ze které vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nebudete mít nárok na výplatu této dávky. Čerpání rodičovského příspěvku není podmíněno vyčerpání peněžité pomoci v mateřství. Úřad práce od Vás může navíc požadovat potvrzení, že Vám OSSZ dávku nevyplácí. Výkon práce při čerpání rodičovského příspěvku není omezen, není omezen ani výdělek. Hlídání jinou fyzickou osobou také není omezeno a nedokládá se. Omezená je pouze docházka dítěte mladšího 2 let do jeslí, školky nebo obdobného zařízení na maximálně 92 hodin měsíčně. Docházku do zařízení by bylo potřeba úřadu oznámit do 8 dnů a následně dokládat rozsah docházky.

Dobrý den, do 31. 7. 2020 jsem vyčerpala rodičovský příspěvek. 25. 10. 2020 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, která mi končí 9. 5. 2021. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na dovolenou z práce, ať vím jak postupovat dál a odkdy si vyřídit rodičovský příspěvek, popř. poslat žádost o dovolenou svému zaměstnavateli.Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
mateřská dovolená se považuje pro účely dovolené za výkon práce, vzniká Vám tedy během ní nárok na dovolenou. Od letošního roku se pro nárok na dovolenou započítává jako výkon práce při splnění podmínek i rodičovská dovolená (maximálně do výše dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby). Dovolenou můžete čerpat ihned v návaznosti na skončení mateřské dovolené, žádost předejte zaměstnavateli před skončením MD. Rodičovskou dovolenou můžete čerpat po vyčerpání dovolené. Rodičovský příspěvek můžete začít čerpat po skončení peněžité pomoci v mateřství (PPM), bez ohledu na čerpání dovolené a rodičovské dovolené v zaměstnání. V případě souběhu PPM a rodičovského příspěvku v jednom měsíci Vám bude náležet rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší než PPM v daném měsíci, a to ve výši rozdílu mezi zvolenou částkou RP a PPM za daný měsíc.