Celkem výsledků pro výraz "rodice": 100
Dobrý den,náš 4lety chlapeček je postižený DMO.Nechodí,nemluví,plenkuje.Opakovaně dostává záchvaty kdy dostane křeče a záškuby do obličeje a hlavičky,slintá a často k tomu dostává i křeč do levé ručičky a v obličeji zmodrá.Tyto záchvaty trvají i 30minut.Do bezvědomí však neupadá.Záchvat odeženeme Diazepam čipky,ale nás stále trápí že nevíme co to jsou za záchvaty....prostě neznáme diagnozu.Podařilo se nám zjistit,že převážne tyto záchvaty dostane když je unavený a nechce nám odpoledne spinkat....večer příjde záchvat.Vyšetření na epilepsií proběhlo v nemocnici asi před 3 měsící a vše je v pořádku.Na dětský afektívní záchvat nám to také nesedí....jelikož naše záchvaty trvají dost dlouho a do bezvědomí neupadame.V nemocnici ho nikdy v takovém stavu neviděli,jelikož než sanitka dorazila bylo skoro po záchvatu...takže vždy udali do zprávy afektívní záchvat.Strašně nás trápí že nejsme schopni jako rodiče zjistit o jaký záchvat či diagnozu se jedná.Už nevíme kam se obrátit.Děkuji moc za jakoukoliv radus pozdravem Maminka Martina
Doporučila bych genetické a metabolické vyšetření.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,už nevíme s manželkou, jak své dítě vychovávat dál. Máme téměř 5letou a 2letou dceru. Problémy jsou nyní hlavně s tou starší.Na veřejnosti nebo někde na chatě, kam jezdíme s kamarády, bývá zlaté dítě, neodmlouvá, všichni ji chválí a téměř závidí. Jenže když je doma nebo venku sami, promění se v divoké dítě, které neví, kdy přestat. Nejhorší stav je tehdy, když je unavená a přetažená. To mám dojem, že už neví o světě kolem, a upne se na jednu věc, kterou chce udělat, ale my to nedovolíme, protože je přetažená. Dám příklad: Na jednu akci dojela s manželkou na kole, já za nimi později autem. Tam řádila, hrála si, tzn. po třech hodinách byla přetažená. Zpátky jsme rozhodli, že pojede se mnou autem, kolo dáme do kufru, protože by jízdu na kole nemusela zvládnout. Chytla hysterický záchvat, že chce jet na kole, začala brečet, křičet, dupat. Nepovolili jsme a jela se mnou autem, ikdyž připoutat do sedačky nebylo jednoduché. Za jízdy pořád vřískala a kopala do sedadla před sebou. To jsem byl ještě v klidu. Doma jsem ji musel vytáhnout z auta, nechtěla jít do výtahu, musel jsem ji odnést i do bytu (nemohl jsem ji tam nechat, vezl jsem i druhé), po celou dobu vřeštěla, dupala, kopala a máchala rukama. Doma už jsem to nevydržel, dal jsem jí na zadek, opláchnul v chladnější vodě, a začala křičet, že chce jít pryč. Pak uložili a usnula.Vím, že to bývá z únavy, je občas těžké tomu předcházet, ale nikdy neměla takový záchvat, že by tak dupala, a křičela, že chce pryč. Samozřejmě druhý den jí to připomínám, protože to mám v sobě (asi to není správné řešení), ale myslím si, že by měla vědět, že nás to trápí, a že není správné se takhle chovat.Zda-li má pocit odstrčení kvůli mladšímu sourozenci to nevím, snažíme se jim hodně věnovat, jezdíme na kole, na výlety, na různé akce, doma si hrajeme, nesedíme u PC a TV.Hodně mě mrzí to její chování, a hlavně mě mrzí to, že nevím, jak reagovat, aby se to neopakovalo nebo aby se uklidnila. (v tomhle případě jsem ji i choval a mluvil na ni v klidu, hladil po ruce, stejně to nepomohlo).Děkuji za jakoukoliv radu, asi spíš potřebuju poradit, jak my máme reagovat na tyto problémy.Děkuji.
Dobrý den, doporučila bych vám konzultovat potíže s výchovným přístupem k dceři při osobní konzultaci nejlépe u dětského klinického psychologa. Ideální samozřejmě je snažit se výskytu vámi popisovaných situací předcházet a aktivity pro vaše děti plánovat tak, aby je byly schopné zvládnout bez "přetažení" a následných výstupů, které plynou z únavy. Je lépe z nějaké akce dříve odejít, než potom řešit případné následky. Ve věku pěti let však vaše starší dcera chce také otestovat své schopnosti, rodí se její sebedůvěra a sebevědomí a je také potřeba jí umožnit vyzkoušet si vlastní síly. Ohledně některých věcí by vám mohlo pomoci se s dcerou předem domluvit, nerozhodovat se až na místě poté, co tři hodiny řádila a víte, že je unavená, pak už je na všechny domluvy pozdě. Dítěti je také možné dát předem na výběr z variant, které jsou pro vás jako pro rodiče přijatelné. Např. pojedeš s maminkou na akci na kole a buď odjedeme dříve a ty pojedeš zpět na kole, nebo zůstaneme déle, budeš si déle hrát, ale potom pojedeš zpět s tatínkem autem, nebo je možné dohodnout se na části cesty na kole a na části cesty autem. Variantu, kterou si dcera zvolí pak dodržet. Dcera tak bude moci rozvíjet svoji sebedůvěru, uvidí, že respektujete její vůli a berete ji vážně. Pokud rozhodujete autoritativně v takových situacích za ni, cítí se nepochopená, nerespektovaná a zároveň bezbranná, což může být příčinou vámi popisovaných výstupů.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Mám skoro 8 měsíčního kluka. Stále ho kojím, ale už dáváme i příkrmy. Chci se zeptat, zda takhle je to dle Vás v pořádku? 7:00 - 7:30 hod. kojení, v 10 hod. 100 g přesnídávky bez cukru, 11:30 hod. 100 g příkrm od hippu, 13:00 hod. kojení, 15:30 - 16:00 hod. 100 g ovoce s rýží či ovocné příkrmy bez cukru od hippu nebo rýž. nemléčná kaše, 17:30 hod. kojení, 20:15 hod. kojení, 2:00 - 2:30 hod. kojení. Kojení 8- 10 min. + během dne jsem mu teď začla dávat kukuřičné křupky - ne moc . Pak se chci ještě zeptat: 1) od kdy vynechat kojení kolem oběda a dávat jen jídlo? 2) Od kdy by měl spát celou noc bez kojení? ( Někdy syna musím v noci budit na kojení) . 3) Už mu teď trochu dávám čaj po lžičkách, je to v pořádku? Kolik cca ml čaje doporučujete? A je vhodné zkusit pítko nejdřív silikonové a pak přejít na tvrdé? Nebude mi odmítat pak kojení? Vím, že je to moc dotazů.. Předem moc děkuji za odpovědi.
V prvních měsících zavádění příkrmů děti nesní velké množství jídla. Učí se to a drtivá část jejich celkového příjmu tvoří mateřské mléko. Nadále se kojí. PŘÍKkrmy se dítěti PŘIdávají, nemají za úkol snižovat počet kojení nebo zájem o kojení. Mnoho dětí se často kojí i v noci.
- po skončení výlučného kojení bude mateřské mléko ještě mnoho měsíců hlavní součástí výživy dítěte.
- při zavádění příkrmů je důležité neustále zabezpečovat dobré kojení
- děti se často kojí i v noci - na kojení bych je nebudila v pravidelných intervalech jak píšete, ale kojení na druhé straně neodmítejte. Nějakou dobu to bude ještě trvat, než dítě prospí celou noc bez kojení. Kojení není jen o jídle, pomáhá dítěti jen například znovu usnout. (kolem 9 měsíce je to časté, souvisí to se skokovým rozvojem mozku)
V otázkách zavádění příkrmů je chaos, doporučení bývají rozmanitá (např. krmení po 3 hodinách,...). Jedním z nesprávných předpokladů je, že účelem příkrmů je odstranit kojení (existuje nesprávná představa, že příkrmy kojení nahrazují). Naopak - příkrmy se ke kojení, které zůstává zachované ve stejném rozsahu, přidávají. Normální je, že se dítě kojí klidně před příkrmem nebo po příkrmu.
Při příkrmech je důležité, aby to dítěti chutnalo, mělo z jídla radost (než přesné množství a druh snědeného jídla). Děti projevují zájem o skutečné jídlo, které jedí rodiče. Může jíst běžná zdravá rodinná jídla, o která projeví zájem. papat se bude učit v průběhu následujících měsíců. Vůbec není kam spěchat a znepokojovat se množstvím a načasováním jídla. Ani pořadí zaváděných jídel není důležité (pokud pro to nemáte nějaký specifický důvod), mateřské mléko je sladké, proto mezi prvním jídly může být ovoce.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám obavy o vývoj své neteře. Děvčátku budou v srpnu dva roky. Je to velmi šikovné vnímavé dítě, hezky mluví, snaží se opakovat jednoduché říkanky, zvládne si obout botičky. Ráda papá, na pokyny i vysvětlování reaguje velmi vstřícně, pokud ji požádáte aby něco udělala (něco přinesla, utřela po sobě stůl, obula si botičky) reaguje okamžitě snahou vyhovět.Bohužel je celá rodina v nelehké situaci, zhruba před rokem, tedy cca v jejím jednom roce jí zemřela maminka. Od jejího narození byla maminka vážně nemocná, o holčičku ale láskyplně pečovala (jak to dovolil její zdravotní stav), nejčastěji střídavě s babičkou, se kterou bydlí rodina ne ve společné domácnosti, ale ve stejném domě. O holčičku se nyní stará střídavě tatínek a obě babičky. Často tak mění "opatrovatele" a domácnosti ve kterých pobývá, skoro po dni nebo po dvou. Dosud to vypadalo, že s tím holčička nemá problém, v posledních týdnech je více fixovaná na tatínka, plačtivější pokud není v dohledu. To mi připadá celkem normální, také si pamatuji období, kdy mlůj syn zoufale vřískal, když jsem šla jenom na záchod. Co mi ale připadá znepokojivé a tady se dostávám k jádru mého dotazu - holčička ve společnosti velmi snadno přejde od "malá malá" k rychlému útoku, ať už se jedná o plácání, škábání, či stisk. Útočí často na obličej nebo krk s překvapivou silou. Vypadá to, že útočí bez zjevného důvodu (není za tím žádný zákaz, nebo jiné omezování, nedostatek pozornosti). Nerozlišuje mezi rodinou - lidmi které zná a např. dětmi, které náhodně potká na koupališti. Jak říkám, není za tím hádka o hračky, nebo boj o pozornost. Z opatrovatelů reaguje každý jak umí, samozřejmě říkáme, že to nesmí, vysvětlujeme , ale v tomto se vše míjí účinkem. Táta se s ní někdy v odpověď "pere" čímž se mi zdá, že její projevy vlastně zlehčuje a dělá z nich legraci. To samozřejmě neplatí pokud si vybere za cíl cizí holčičku. Obávám se, aby to nebyla známka toho, že jí ubližuje poněkud kočovný život, který z mého pohledu může vypadat jako nedostatek jistot. Že nás trestá, za to že si s ní hrajeme a pak ji "opouštíme". Do tohoto modelu ale nesedí útok na cizí děti.Ve výchově svých dětí jsem byla v jejich nízkém věku zstáncem pravidelného denního režimu, samozřejmě porušeného občas nějakou návštěvou, s jedním vychovatelem. To u neteře bohužel není možné, ale možná to není pro její zdravý vývoj nutné? Ráda bych se sama do péče o holčičku zapojila, ale tři rodiny se nám zatím vzhledem k jejímu věku zdají až až. Máme se obávat? Nebylo by prospěšnější, dát děvčátko na dopodne alespoň na čtyři dny v týdnu do školky, aby se režim více opakoval a dodal jí na jistotě? V obci, kde bydlí je malá školka a asi by rodině vyšli vstříc, ale obáváme se jak útoků na děti, tak i toho, jak by holčička vnímala další prostředí a jak by opouštěla tatínka, na kterém je nyní docela závislá. Neradi bychom jí vzhledem ke složitému startu do života neuváženými rozhodnutími a experimenty ublížili.Děkuji za radu.
Dobrý den, vývoj holčičky tak, jak jej popisujete se jeví naprosto normální. Pro dítě jsou důležití stabilní vychovatelé, láskyplné a klidné prostředí. Fixace na otce, který je v životě děvčátka nejstabilnějším článkem je v pořádku a znakem jejího zdravého vývoje. Agresívní chování ve formě různých "útoků" na rodiče, vychovatele patří také k normálnímu experimentování v tomto věku. Dítě zkouší hranice vychovatelů, zkouší co se stane, když někoho kousne, bouchne apod. Důležité je, aby se vychovatelé drželi jednotného přístupu a měli na paměti několik obecných zásad při zvládnutí projevů agresívního chování.
- agrese je pro dítě v jeho vývoji důležitá, dodává mu energii, žene ho kupředu, důležité je agresívní chování nasměrovat konstruktivním, nikoliv destruktivním směrem
- zaměstnejte dítě, výborným prostředkem je společná hra, není však vhodné zápasení a hravé praní se, které s dětmi často provozují tatínci, lépe je něco společně stavět, vytvářet.....
- dítě by mělo mít dostatek pohybu, aby mohlo vybít svou energii společensky přijatelným způsobem
- nezapomínat, že chování dospělých je pro dítě prvním a nejdůležitějším vzorem, pokud se tedy rozčílíme a začneme na dítě křičet, pak reagujeme na násilí opět násilím. Přístup je důležité udržet klidný, trpělivý, ale důsledný a dítěti vysvětlit, že tohle se nedělá, odvést jeho pozornost k žádoucímu chování, zasáhnout ihned, nenechat nežádoucí chování vystupňovat.
Ohledně zahájení docházky do mateřské školy je potřeba zvážit zralost dítěte, přikláněla bych se k nástupu do MŠ od tří let věku dítěte.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu, jak docílit toho, aby naše 22 měsíční princezna začala spát celou noc? Stále se v noci budí na pití. Vstavala x krát za noc a často ani pití nedostala jen jsem odvedla zpět do postýlky ( ma vyndáne tyčky, aby si mohla přijít sama jelikož spí sama v pokojíčku). Pak se sama uklidnila a začala se budit jednou za noc, napila se čaje a spala zase krásně dal. Jenže poslední týden co byla nemocná a dostavala dithiaden na celkove uklidnění (na doporučení dr) se za budí x krát za noc a je takto vzhůru i dvě hodiny. Přes den taky ten poslední týden nechce noc spát, usíná třeba i hodinu a spí půl hodiny max třičtvrtě hodiny. Jsem znovu těhotná a je to docela unavuji, když si neodpocinu ani ve dne ani v noci. Přítel mi v tomhle moc nepomůže jelikož dělá trismenny provoz a sám si potřebuje trošku odpočinout. Nejdůležitější je pro mne samozřejmě to, že malá sama nemá kvalitní spánek jak by měla mít, tudíž je i ona sama docela protivna a unavená, když se blíží doba doba spánku. Večer chodí spát ve 20:30, ráno vstává mezi 6:30 až 7:30 a odpo chodí spát mezi polévkou a hlavním jídlem mezi 11:45 až 12:30. Můžete mi prosím poradit, jak docílit toho, aby spala celou noc popřípadě, aby se nebudila tak často a měla tedy i kvalitnější spánek? Mockrát děkuji za odpověď a radu
Doba kolem 22. měsíce je často doba přechodu, kdy děti již nemají tak velkou potřebu spánku. Někdy spí déle, jindy méně. To se během dne nedá ovlivnit. Špatné noční spaní po nemoci může chvíli přetrvávat, ale mělo by se samo uklidnit. Léky se na to žádné nepodávají, ale zkuste přidat Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl, je to vitamín skupiny B6, podporuje vyzrávání mozkových funkcí. MUDr. Ludmila Vomelová
Vyjádření psycholožky Mgr. Michaely Matouškové:
Dobrý den, každé vybočení z denního rytmu dítěte může být příčinou vzniku potíží s usínáním či spánkem. Ve vašem případě byla příčinou změny běžného rytmu pravděpodobně nemoc vaší holčičky a také podávání léků. Ohledně možnosti opačného účinku Dithiadenu, čili možnému nabuzení dítěte a následně vzniku poruch spánku se poraďte se ošetřujícím lékařem dcery. Po odeznění nemoci je důležité se vrátit a dodržovat vaše pravidelné večerní ukládací rituály. Přes den dbejte na dodržování denního režimu, který by měl kromě odpoledního spánku zahrnovat také dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, který má na spánek dítěte dobrý vliv. Děti ve věku vaší dcery nespí již tak tvrdě, jak tomu bylo v kojeneckém věku, mohou se ze spánku častěji probouzet a zkoušet trpělivost a pozornost rodičů souběžně s tím, jak získávají pocit nezávislosti. Je proto potřeba, aby rodiče byli trpěliví a vytrvali, kvalitní spánek je pro dítě velmi důležitý. Mějte tedy trpělivost, holčičku vždy vraťte do postýlky, nebo uložte tam, kde je zvyklá usínat, pokud bude vyžadovat vaši přítomnost, tak u ní chvíli setrvejte, pohlaďte ji, pomozte jí s usnutím. Ohledně obecných zásad, které je dobré dodržovat před spaním jsem již psala v některých předchozích odpovědích. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám dotaz k podání žádosti o RP. 12.12. 2017 jsem nastoupila na mateřskou z DPČ, která mi skončila k 31.12.2017. DPČ jsem uzavřela od 1.11.do 31.12.2017. Předtím jsem byla zaměstnána u stejného zaměstnavatele od roku 2015 na HPP s ročním prodlužováním smlouvy. O PPM jsem žádala přes zaměstnavatele. V podmínkách žádosti o RP je uvedeno, že se posuzuje mzda rodiče, který má vyšší příjem.Znamená to, že oba s otcem dítěte musíme dokládat příjmy při žádosti o RP? Za jaké období? RP chci čerpat na sebe na dobu 3 let věku dítěte. Jsem de facto svobodná matka, s otcem dítěte nejsme sezdaní. Domnívala jsem se, že na částku 220.000 Kč nemá předešlá výše příjmu vliv a že tato se rozpočítá jen na období, po kterou se čerpání zvažuje.Musím tedy dokládat výši svého příjmu z ukončeného zaměstnání a výši vyplácené PPM? Pokud ano, kdo mi doklad o PPM vystaví? Od ČSSZ jsem žádné vyrozumění o výši PPM neobdržela, jen chodí peníze na účet. Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, pokud nechcete RP čerpat v minimální výši, která je 7600,- pak budete muset své příjmy doložit. Příjmy otce samozřejmě musíte dokládat pouze tehdy, pokud byste chtěla využít jeho vyššího příjmu pro čerpání vyššího RP, který ale bude i tak psán na vás. Veškeré doklady by vám měli vystavit na správě sociálního zabezpečení.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký je možný maximální interval mezi poslední dávkou hexavakcíny a vakcínou Boostrix. Syn narozený 4/2012 dostal poslední Infanrix 11/2013, přeočkování Boostrixem jsme odložili pro časté infekty a tikovou poruchu. Stav stále trvá, synovi je 6 let. Jak dlouho je možné podání Boostrixu ještě odložit? Nerada bych jej vystavila novému očkování tetanem a spol., zároveň chci ještě vyčkat, až se syn doléčí. Druhý dotaz mám na NMR, které měl syn podané 2/2015. Kdy je nejzazší termín k podání druhé dávky v případě kontraindikací k přeočkování v řádném termínu? Nejde mi v tuto chvíli o úhradu pojišťovnou, ale maximální dobu mezi jednotlivými dávkami. Děkuji za Váš čas.
Dobrý den,
maximální možné intervaly se ne u všeho testují, jelikož by to mohlo být vůči studovanému vzorku dětí neetické. Pokud byl Váš syn očkovaný hexavakcínou ve schématu 3+1 v řádných intervalech, další dávka dtap (Boostrix) by měla mít posilující booster efekt klidně i za 1-2 roky nad horní hranici doporučeného intervalu.
U spalničkové trojvakcíny MMR existuje např. na Slovensku schéma s podáním druhé dávky až v 11. roce života – tedy po dovršení věku 10 let. Musíme si však uvědomit, že jedna dávka nedává tak spolehlivou ochranu jako dvě, takže odkladem té druhé nemůžete mít nejvyšší dosažitelnou míru protekce.
Pokud bude dočasně kontraindikovat očkování váš praktický lékař pro děti a dorost, zdravotní pojišťovna by to měla uhradit i při delším přesahu stanoveného intervalu. Osobně nejsem zastáncem toho, aby to uměle posunovali rodiče bez souhlasu svého lékaře, i když jsou ochotni si to uhradit. To ale samozřejmě nemusí být váš případ.
S pozdravem
Rastislav Maďar
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,můj syn (věk 12 týdnů) je týden po první dávce hexavakcíny. Paní doktorka nám říkala, že do 14 dnů od tohoto očkování se v těle začínají tvořit protilátky. Nicméně na internetu čtu, že ochranu poskytuje až plné dokončené očkování. Jedná se mi především o riziko černého kašle. Hrozí nákaza se stejně těžkým průběhem po již prvním očkování stejně jako u ještě vůbec neočkovaného miminka? Mám z toho hrozný strach, na internetu se o černém kašli píše s téměř vždy fatálními následky. Myslíte, že i kdyby první dávka nezabránila nemoci, bude např. probíhat mírněji. Je to možné? Nebo je stále stejné riziko chytit černý kašel s průběhem, který jsem bohužel u miminka viděla?Ještě bych se ráda zeptala ohledně očkování Prevenar - jdeme 14 dní po hexavakcíně a jelikož mám zájem i o očkování vacínou Bexsero, naše lékařka nám chce Prevenar i Bexsero naočkovat najednou. Myslíte si, že to je vhodné? Po hexavakcíně jsme neměli žádné problémy. A doporučujete očkování vakcínou Bexsero? Četla jsem, že se jedná o novou vakcínu, není s ní ještě mnoho zkušeností a podle všeho rodiče často z finančních důvodů tuto vakcínu nechtějí očkovat, tudíž se nikde moc nedočtu, jaké s ní má kdo zkušenosti. Velmi děkuji za odpověď a přeji krásný den! S pozdravem Nela H.
Dobrý den. První dávka Hexavakcíny chrání proti černému kašli, onemocnění se není třeba obávat, plná a dlouhodobá ochrana je potom po všech 3 dávkách.
Očkvání Bexsero je velmi vhodné, lze naočkovat spolu s prevenarem, nebo v odstupu 14 dní. Očkovací látka je velmi kvalitní.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chci si zažádat o rodičovský příspěvek, ale přítel je cizinec. (rumu) Tak by mě zajímalo jaké jsou podmínky o zažádání? Moc děkuji
Dobrý den, u rodičovského příspěvku se posuzují jako společně posuzované osoby děti a oba rodiče. Všechny osoby by měly mít trvalý pobyt v ČR a především skutečné bydliště v ČR. Bydlištěm se rozumí, že se tady osoba dlouhodobě zdržuje, pracuje, žije s rodinou apod. Pokud toto splňujete, tak máte nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud některá osoba toto nesplňuje, i tak může vzniknou nárok v ČR, ale posuzování je složitější a záleželo by jaká konkrétně ta Vaše situace je.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, Jmenuji se Křiklavová Marie a chtěla bych se zeptat, zda si rodičovský příspěvek mohu rozdělit na 26 měsíců nebo je to dané pouze na 2,3 nebo 4 roky? Děkuji za odpověď. S pozdravem Křiklavová Marie
Dobrý den, paní Křiklavová,
rodičovský příspěvek se rozpočítává na měsíce podle zvolené částky, nevolí se pevně 2, 3 nebo 4 roky. Nejkratší doba pobírání vychází na 6 měsíců pro rodiče s vysokými příjmy. Každý rodič bez ohledu na předchozí příjmy může volit do částky 7600 Kč měsíčně (u vícerčat 1,5násobek). Vyšší částku můžete zvolit v případě, že jste měla vyšší vyměřovací základ pro peněžitou pomoc v mateřství (nebo nemocenskou v souvislosti s porodem) nebo doložíte vyměřovací základ otce dítěte. Stropem je pak 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Chtěla jsem se zeptat momentálně žiji v UK a zde i pracuji po dobu 2 let. Teď jsem v 7 týdnu těhotenství a chci se vracet zpět do ČR. Jakmile se vrátím do ČR chci se nahlásit na UP jelikož mě asi nikdo již nezamestna. Tak se chci zeptat Mám nárok na mateřskou dovolenou v ČR popřípadě co musím doložit za dokumenty abych na ni nárok měla?Předem děkuji za odpověď Aneta. L.
Dobrý den,
pojem mateřská dovolená (příp. rodičovská dovolená) se vztahuje k volnu poskytovanému zaměstnavatelem. Vás pravděpodobně zajímají ale peněžité dávky, ty se označují jako peněžitá pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek. Nárok na PPM se váže v České republice na účast na nemocenském pojištění. Je nutné splnit alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (nastupuje se v období 6-8 týdnů před porodem) a zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání (příp. jako OSVČ, ale tam jsou i další podmínky) nebo v ochranné lhůtě.
Jelikož jste pracovala v UK, je v první řadě důležité, zda jste tam byla účastna příslušeného pojištění pro případ mateřství (tedy obdoby českého nemocenského pojištění), které by zakládalo nárok na peněžitou dávku v mateřství v UK. Pokud nebyla, pak Vám ani v ČR nárok na PPM nevznikne. Pokud jste v UK účastna pojištění byla, měla byste v první řadě zjistit, zda máte možnost čerpat tuto dávku z UK (zákony v UK bohužel neznám). Pokud taková možnost čerpání z UK není, ale byla jste účastna příslušného pojištění, tak za určitých podmínek je možné čerpat PPM v ČR. Je to možné v případě, že byste v ČR nastoupila do zaměstnání, ze kterého by bylo odváděno nemocenské pojištění. Pak by se Vám do potřebných 270 dnů započítalo i pojištění z UK. Informace o konkrétním postupu a potřebných formulářích dostanete na ČSSZ. Pokud už do práce v ČR nenastoupíte, tak existuje taky možnost vzniku nároku na PPM v ČR, ale za velmi specifických podmínek. Podstatné je, zda jste si po dobu práce v zahraničí zachovala tzv. centrum zájmu v ČR. Dále je podstatné, zda v zahraničí bylo splněno 270 dnů pojištění, zda se vejdete do ochranné lhůty a zda by Vám byla přiznaná podpora v nezaměstnanosti. Je to ale specifická situace a proto doporučuji si tyto a případné další podmínky ověřit na ČSSZ. Ohledně nároku na podporu a posuzování centra zájmu se můžete obrátit na úřad práce (call centrum +420 844 844 803).
Rodičovský příspěvek se čerpá po vyčerpání PPM nebo od narození dítěte, pokud ani jeden rodič PPM nečerpá. V rámci rodičovského příspěvku se posuzují jako společně posuzované osoby standardně děti a oba rodiče. Neuvádíte informace o otci dítěte, proto není možné konkrétně posoudit Váš nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud byste všichni měli v době podání žádosti trvalý pobyt v ČR a měli tady i skutečné bydliště (žili zde, pracovali apod.), tak byste nárok v ČR měli. Pokud je ale například otec cizinec pracující v zahraničí, tak je posuzování složitější a v takovém případě doporučuji se obrátit s dotazem na úřad práce.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,měla bych dotaz-při nástupu na rodičovskou dovolenou už nebude přicházet výplata od zaměstnavatele, ale pouze rodičovský příspěvek? V případě, že bych chtěla být se svým dítětem doma celé 3 roky,jaký by byl můj měsíční příjem z tohoto navýšeného příspěvku?Děkuji za odpověď, Lavičková G.
Dobrý den, rodičovská dovolená je volno v zaměstnání bez náhrady mzdy, tedy od zaměstnavatele nepřicházejí žádné peníze. Během té doby je možné čerpat sociální dávku "rodičovský příspěvek" od úřadu práce. Nastavení rodičovského příspěvku je na nastavení rodičovské dovolené zcela nezávislé, lze ho tedy čerpat kratší nebo i delší dobu (max. do 4 let dítěte). Rodičovský příspěvek je celkem 220 tis. Kč při jednom dítěti (o navýšení na 300 tis. se teprve jedná, novela zákona není schválená). Těch 220 tis. si rozpočítáte na počet měsíců, které chcete příspěvek pobírat (např. do těch 3 let dítěte). Do částky 7600 Kč mohou volit všichni rodiče, nad tuto částku jen ti, kde alespoň jeden z rodičů má dostatečně vysoký vyměřovací základ zjišťovaný pro peněžitou pomoc v mateřství (nebo nemocenskou v souvislosti s porodem), pak je stropem 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Dnes jsem byla u lékaře a jsem ve 4.tydnu těhotenství. Nevím co mám dělat. Od přítele jsem odešla. Vybral si radši huleni marihuany než rodinu a začal po mě vykrikovat že doufa že potratim atd. Je mi 18 let. Dosud jsem dělala jen na dpp a včera jsem podepsala hpp. Nemám tudíž odpracovaný rok moje rodina je v tíživé situaci aby mi mohla pomoci. Nevím co mám delst. Na co mám nárok? Nechci o miminko přijít ale jak ho řádně zabezpečit? 10.12 mám říct doktorovi mě vyjádření. Děkuji za každou radu.
Dobrý den,
můžete požádat sociální odbor městského úřadu o poradenství ve Vaší složité situaci. Tam mohou s Vámi řešit situaci osobně a komplexně, co se týče bydlení, dávek, nároků od otce dítěte. Případně zkuste najít ve Vašem okolí neziskovou organizaci, která poskytuje sociální poradenství. Já nastíním takový základ, co se týče dávek pro rodiče.
Pokud z DPP nebylo odváděno nemocenské pojištění (měsíční výdělek byl max. 10 tis. Kč), tak podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství splnit nestihnete. Pokud byste ale v novém zaměstnání vydržela přes zkušební lhůtu a zaměstnání by trvalo alespoň do doby 6 týdnů před termínem porodu, tak počátkem toho šestého týdne před porodem můžete nastoupit na neschopenku v souvislosti s porodem a zůstat na ni do konce šestinedělí. Poté byste přešla na rodičovský příspěvek. Pokud byste měla v těhotenství zdravotní potíže dříve, tak na neschopenku je možné nastoupit kdykoliv během trvání pracovní poměru (nejpozději sedmý den po skončení pracovního poměru) a být na ni do konce šestinedělí. Pokud se nejedná o práci, která je těhotným zakázána, nemáte povinnost zaměstnavateli těhotenství oznamovat.
Na rodičovský příspěvek budete mít nárok v každém případě. Celková výše je 220 tis. Kč, pobírat ho lze maximálně do 4 let. Pokud byste neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani byste nepobírala nemocenskou v souvislosti s porodem, nešel by Vám zjistit vyměřovací základ a mohla byste provést volbu rodičovského příspěvku do výše max. 7600 Kč měsíčně. Pokud vyměřovací základ zjistit lze, pak se maximální výše odvíjí od něj.
Dále existuje přídavek na dítě, porodné, příspěvek na bydlení a dávky hmotné nouze, které závisí na příjmech a dalších okolnostech, vše se řeší na úřadu práce stejně jako rodičovský příspěvek. Kromě toho máte nárok také na výživné od otce dítěte, a to nejen na dítě, ale také pro sebe do dvou let dítěte plus příspěvek od otce na uhrazení nákladů souvisejících s těhotenstvím a porodem. Situace je nelehká, ale zcela bez finančních prostředků určitě nezůstanete.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, potřebuji poradit, narodilo se mi dítě, otec je cizinec, a když jsem šla vyřizovat mateřskou, tak mi řekli, že musím doložit od otce zdravotní kartičku, a kde se zdržuje, jestli pracuje. Otcovství je podepsané, ale otec dítěte je na Slovensku, nežijeme spolu a nic o něm nevím .. Můžete mi prosim poradit, co mám dělat? Děkuji, Dunková
Dobrý den,
z Vašeho dotazu není úplně jasné na co se ptáte. Mateřská, tedy peněžitá pomoc v mateřství, je vázána k účasti na nemocenském pojištění dané osoby a nedokládají se u ní údaje o dalších osobách. Z toho soudím, že se pravděpodobně ptáte na rodičovský příspěvek, který se vyřizuje na úřadu práce. U rodičovského příspěvku se automaticky berou jako společně posuzované osoby oba rodiče a dítě. Pokud s Vámi otec dítěte prokazatelně nežije, požádejte o jeho vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob. Formulář a informace o dalších požadovaných dokladech k jeho vyloučení by Vám měli dát na úřadu práce. Případně se můžete obrátit na call centrum ÚP (tel: 844 844 803).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chci se zeptat, marně pátrám a mám pocit že na úřadech mi nikdo není schopný normálně odpovědět,e proto volím tuto cestu.Do 30.6.2018 jsem byla vedena jako OSVČ, nemocenskou jsem si neplatila, tudíž vím, že na PPM nárok nemám. Poté jsem živnost zrušila a byla samoplátce ZP. Ale jak s rodičovským příspěvkem? Nárok na něj mám, ale chtěla jsem se zeptat zda bych si mohla určit že chci pobírat RP třeba jen rok nebo rok a půl. Jsem vdaná a manžel je v současné době OSVČ, v posledních dvou letech byl zaměstnán po dobu 6 měsíců a cca 1 měsíc byl na ÚP, před tím byl OSVČ a ani tehdy si nemocenskou neplatil Jak to tedy teď budeme mít? Moc děkuji za radu.
Dobrý den,
každý rodič může volit do částky 7600 Kč měsíčně (rodiče vícerčat 1,5násobek této částky). Při částce 7600 Kč vychází doba pobírání rodičovského příspěvku na 28 měsíců. Pro volbu vyšší částky (a tím kratší doby pobírání) je nutný dostatečný vyměřovací základ jednoho z rodičů. Ten u Vás stanovit nelze a pokud si manžel ani nyní neplatí dobrovolné nemocenské pojištění, tak nelze stanovit ani jemu, a tedy nesplňujete podmínku pro volbu vyšší částky.
Pro akci je nutné přihlášení