banner

Celkem výsledků pro výraz "priprava na porod": 100

Porodné
avatar Zuz* 07. 01. 2020

Dobrý den,blíží se mi porod dvojčat(muj první porod),a zajimalo by mě jestli mám nárok na porodné, pokud já jsem posledního půl roku na neschopence,a otec dětí je OSVČ, ale prozatím nema udělané daňové přiznání. Nevim z čeho počítat jeho příjem,za poslední čtvrtletí? a zda mně se bude počítat neschopenka jako příjem,nebo reálná mzda před nechopenkou?děkuji moc za odpověď

Dobrý den,

pokud jste ve čtvrtletí, které předchází čtvrtletí narození dítěte, byla v pracovní neschopnosti, bude se jako Váš příjem počítat nemocenské vyplacené v rozhodném čtvrtletí. U OSVČ je to složitější a záleží, jestli se jedná o činnost hlavní nebo vedlejší, jestli byla vykonávána i v předchozím roce. Pokud otec dítěte vykonával činnost i v předchozím kalendářním roce, zohledňují se příjmy v daňovém přiznání za předchozí rok a pokud se jedná o hlavní činnost, započítává se vždy nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Pokud v předchozím roce činnost nevykonával a jedná se o činnost hlavní, započítává se 25 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Podrobnější informace Vám poskytne úřad práce, odbor státní sociální podpory. Případně můžete využít call centrum ÚP 844 844 803.

Dobrý den,Rád bych Vás poprosil o radu s čerpáním PPM, když jsem zaměstnán a zároveň vedlejší OSVČ (minimální pojištění).Jde mi o situaci, kdy je manželka na RD (rodičovská dovolená) s 1 letým dítětem a čekáme druhé dítě.1. Je možné nějak odložit PPM, abychom stihli dočerpat celý RP? Tedy začít čerpat PPM až od porodu nebo případně až 2 týdny po porodu? 2. Je možné čerpat PPM bez MD (mateřské dovolené), když je manželka (případně manžel viz. dále) technicky vlastně na probíhající RD?3. Vzhledem k mému vyššímu DVZ bych chtěl pobírat PPM já jako manžel. Pokud porod nastane v očekávané době, tak je možné začít pobírat PPM manželkou až od porodu do konce 6. týdne (tedy 6 týdnů) a manželem pak od 7. týdne do 28. týdne (22 týdnů),nebo je nutné začít pobírat PPM manželkou už od 6-8. týdne před porodem až do konce 6. týdne po porodu (a tedy počítaného z jejího DVZ)? Popřípadě je možná situace, že manželka je na MD (jedno od kdy a jak dlouho - předpokládám, že PPM není vázána na MD ženy), ale PPM čerpá manžel celých 28 týdnů?4. Pokud je nutné čerpání PPM manželkou alespoň těch 6 týdnů po porodu, je možné čerpat PPM manželem v délce 22 týdnů, když porod neproběhne dříve? Tedy asi tak, že před porodem 8 týdnů manžel po porodu 6 týdnů žena a pak zase 14 týdnů manžel? 5. A teď hlavní dotaz - jak jsem psal na začátku, jsem zaměstnán i OSVČ. PPM bych čerpal z pojištění a DVZ ze zaměstnání - tedy vůbec nijak z OSVČ. Musel bych v tomto případě přerušit činnost OSVČ po dobu pobírání PPM (není nikdo na zástup) nebo by stačilo mít jen RD v zaměstnání? O děti by se starala doma manželka. Přijde mi nelogické nemoci vykonávat i OSVČ, když PPM jde úplně z jiného pojištění - v zaměstnání. 6. Poslední dotaz jen čistě ze zvědavosti - mohou být oba rodiče na RD zároveň (a tedy státní pojištěnci)? Popřípadě jeden na RD a druhý jako pečující o dítě do 7 let? Moc díky. Je to asi dost specifická situace a asi dost složitá, protože jsem to nedokázal nikde najít, ale každopádně předem mockrát děkuji za odpovědi.S pozdravem Robo

Dobrý den,

začnu odpovídat od konce:

6) Ano, oba rodiče mohou čerpat rodičovskou dovolenou v zaměstnání současně a oba budou státními pojištěnci z hlediska zdravotního pojištění. Případně může být matka na mateřské dovolené a otec na rodičovské dovolené nebo například jeden rodič na rodičovské dovolené s mladším dítětem a druhý rodič jako osoba celodenně pečující o starší dítě (do 7 let).

5) Při čerpání PPM nesmíte vykonávat pouze tu činnost, ze které nárok na PPM vznikl. Pokud budete čerpat PPM ze zaměstnání, nemůžete dané zaměstnání po dobu čerpání vykonávat (budete v něm na rodičovské dovolené), ale samostatně výdělečnou činnost přerušovat nemusíte.

4) Manžel (otec dítěte) má nárok na PPM nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, nemůže tedy PPM čerpat před porodem. Podpůrčí doba je u manžela maximálně 22 týdnů. Do této doby se započítává doba, po kterou byla PPM vyplácena matce dítěte, s výjimkou doby od porodu do konce šestého týdne po porodu.

3) Pokud si žena nezvolí nástup na PPM v rozmezí 6 až 8 týdnů před termínem porodu, bude za nástup na PPM a tedy začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu.

2) Zákon o nemocenském pojištění sice přímo nespojuje čerpání PPM s povinností čerpat mateřskou dovolenou v zaměstnání, ale z charakteru dávky vyplývá nutnost čerpat nějakou podobu "volna" v zaměstnání, jelikož není možné vykonávat činnost, ze které nárok na dávku vznikl. A tímto "volnem" je pro ženy mateřská dovolená, která je navíc na rozdíl od rodičovské dovolené považována za výkon práce pro účely řádné dovolené (u muže je za výkon práce považována rodičovská dovolená do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou).

1) Pokud žena bude čerpat PPM, podpůrčí doba poběží nejpozději od šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud by nečerpala PPM, bude Vám jako manželovi náležet PPM nejdříve od sedmého týdne po porodu, ale jen po dobu 22 týdnů. Nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě však zaniká nejpozději poslední den měsíce, který předchází měsíci narození mladšího dítěte.

Dobrý den, již jsem sem jednou psala ohledně porodu s uterus duplex. Nakonec se zjistilo, že celková diagnóza mě vady je Uterus duplex, cervix duplex (přepážka v pochvě odstraněna že 3/4). Rodila jsem 11/2020 císařským řezem. Dcera byla KP. Můj dotaz zní, když v dalším těhotenství bude mimi hlavičkou dolů šel by s mou vadou přirozený porod ? Alespoň jednou bych chtěla porodit normálně. Další těhotenství plánuji cca rok a půl po SC. Tak že bych ráda byla předem připravena na své možnosti. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, v tomto případě není kontraindikace k vaginálnímu porodu, lze tedy porodit vaginálně, záleží však na daném pracovišti, jak se k tomuto nálezu staví. Lze se setkat i s pracovištěm, které bude požadovat císařský řez. Hezký den

Dobrý den, máme 5 měsíční miminko syna Petra. Za mě jsme i šesti neděli zvládli dobře. Ano oba jsme se učili... a ne vždy to bylo růžové. Během porodu jsem řešil i problémy v podnikání a zpožděné fakturace. Na začátku šestinedělí se ze mě stála doslova Mary Poppins, ale dobrovolně a plánovaně. Bohužel v půlce šestinedělí mi přeskočilo a pomoc od pritelčiné maminky jsem začal odmítat. Řekl bych i žarlit, protože pro přítelkyni a syna jsem dělal vše. Naopak přítelkyně byla vysazena zase na mojí maminku... Pořád když se zpětně ohlednu časem, tak těch 5 měsíců hodnotím pozitivně. Máme za sebou výlety, milování, úsměvy, krásné fotky a vzpomínky. Na okolí působíme jako ideální rodina. Ale. Mám možnost velkou část pracovní doby pracovat z domu a plánovat si čas. Jsem neskutečně šťastný , že jsem s nimi a vidím růst mého syna. Ale přítelkyni to vadí... na šestinedělí nevzpomíná v dobrém a ani na porod. Porod byl těžší , ale ty objetí a to společno. Nikdy jsem necítil takovou propojenost mezi námi. Po šestinedeli přišla přítelkyně ze zrušením svatby v příštím roce. Navíc dva měsíce zpátky uvažovala, jaké to bude když s malým bude sama... Teď přišla s tím, že mě má ráda, ale nemiluje, a "asi" chce být rodina. Je to jak na horské dráze... Většinu času jsme šťastná rodina pusy, objetí, úsměvy blbnutí s malým..., ale přijde menší nedorozumění a je vše špatně a minimálně na rozchod. Interval sexu se snížil ale je. Pred narozením syna jsme byly zamilovaný par i během těhotenství. Nevím co stim milují přítelkyni i svého syna a udělám cokoliv pro naši rodinu. Proto píšu i o radu, ať mám i zpětnou vazbu mimo naše okolí a hlavně co stimuluje? Nechci o ně přijít.

Dobrý den, na tomto místě odpovídám na dotazy ohledně vývoje dítěte, na vztahové obtíže nejsem odborník. Doporučuji vám proto obrátit se na Poradnu pro rodinu a mezilidské vztahy, kde vám se vztahovými problémy pomohou. Ohledně vaší situace bych vám zatím doporučila na přítelkyni netlačit, více jí a jejím potřebám naslouchat. Období po porodu a péče o maličké dítě je pro ženu velmi náročné, prochází také bouřlivými hormonálními změnami, může být vyčerpaná, nevypadá, depresivní. Některá maminka uvítá pomoc okolí, partnera, babiček, jiná chce být naopak s dítětem sama, sladit se, nastavit si režim a denní rytmus. Proto je potřeba s přítelkyní více komunikovat a její potřeby respektovat. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Dobrý den paní doktorko, zajímá mě, jestli má smysl cvičit s Aniballem, když je miminko otočené koncem pánevním (jsem v 36 tt)? Při prvním porodu jsem s Aniballem cvičila a byla to super zkušenost. Porod bez poranění, dítě 4 kg a porodu jsem se nebála. Kamarádky mají stejnou pozitivní zkušenost, ráda bych využila Aniball i teď. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud chcete rodit eventuálně konec pánevní vaginálně, pak cvičit s Aniballem můžete - žádné kontraindikace vzhledem k poloze plodu zde nejsou.

Dobrý den, včera jsem byla na vyšetření ve 38+2 týdnu. Po návratu domu jsem zjistila, že mám červenohnědé výtoky. Začalo mi tvrdnout břicho. Ve zprávě mám napsáno: fundusx/3, php, postaveni l, kr4/s.H lavička pevně naléhá na vchod pánevní, hrdlo děložní v ose těsně pro 2 prsty prostupné. Děkuji za radu.

Dobrý den, tvrdnutí břicha a špinění ve 39. týdnu těhotenství je naprosto normální. Tělo se připravuje na porod. Navíc pokud vás na vyšetření lékař vyšetřoval vaginálně, pak špinění může být i tím. 

Dobrý den, jsem v 35 tt a trápí mě bolest v krku. Chtěla bych zkusit bylinky a nevím, zda-li tyhle můžu. Našla jsem čaj LOYD, který má tyhle bylinky. Nechtěla bych si vyvolat porod nebo ublížit miminku. Děkuji

Dobrý den, čaj z bylinek, které uvádíte (anýz, fenykl, mateřídouška a tymián) můžete v těhotenství bez obav pít. Určitě vám ani miminku neublíží.

 

Dobrý den, mám naměřené rozměry pánve 21-23-29-16. Bylo mi řečeno, že ten poslední rozměr (CE) je menší, než je obvyklé, ale nic bližšího. Co to pro mě tedy prakticky znamená jako (prvo)rodičku?Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nelze jen z rozměrů pánve jednoznačně stanovit, zda žena porodní vaginálně či ne. Záleží na váhovém odhadu plodu, také na tom, zda se v průběhu porodu bude hlavička správně rotovat. Čili pro vás jako prvorodičku tato informace sama o sobě neznamená nic. Porodník před porodem zhodnotí všechny parametry a rozhodne se, zda není kontraindikace k vaginálnímu porodu.

Dobrý den, chci se zeptat jsem zaměstnaná na dobu neurčitou od 1.8. jsem na mateřské (porod 18.9.2017) mateřská je tedy půl roku, jak se provádí přechod z Md na rodičovský příspěvek to musím zajít na Úřad práce a co potřebuji i do zaměstnání musím? Děkuji za odpověď....

Dobrý den, o RP se žádá na úřadu práce – sociální odbor. Potřebujete rodný list dítěte, vaši OP. Více zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.

Dobrý den, mám velmi intimní dotaz. Mám 3 měsíce po vaginálním porodu. Měla jsem pouze 2 vnitřní stehy. Porod byl bez nástřihu. Dnes jsem ale objevila u poševního vchodu jakési nárůstky nebo zjizvení? Vůbec nevím, co by to mohlo být? Nijak to nebolí.. Nevím, zda je nutné navštívit gynekologa? Moc děkuji.

Dobrý den, dle fotografie se nejspíš jedná o běžné pozůstatky penenské blány (tzv. karunkuly). Ty jste tam pravděpodobně měla i před porodem, nicméně genitál se po porodu každé ženě změní a všimla jste si jich až nyní.

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat ohledně čaje z maliníku, zda je vhodné ho pít, když hlavička miminka čím dál víc tlačí na spodek, abych si nevyvolala kontrakce, jsem 35+6? Lněné semínko jím zatím 3 dny 2 lžičky semínka, zaleju vodou, tu vypiju a to semínko s tím slizem jím v jogurtu. Děkuji za odpověd, jen se bojím, abych něco nepodcenila.

Dobrý den, myslím, že přírodní preparáty jako maliník či lněné semínko samy o sobě předčasný porod nevyvolají, spíše bych ale jejich užívání  (hlavně maliníku) posunula až na konec těhotenství. Ve 36. týdnu není potřeba jej užívat.

Miniinterupce
avatar Aknelka1979 07. 06. 2019

Dobry vecer.mam dotaz jsem.maminkou tri deti 22, 7, 3 z toho u obou mladsich porod cisarskym rezem, ted mi vysel pozitivni tehotensky test, presto ksem asi tri dny trochi krvacela. Zajima me kak jsem v nekterem z predchozich prispevku cetla jak to je s tim ze po dvou cisarskych rezech je interupce zdarma?

Dobrý den, ano, po 2 císařských řezech je interupce hrazena pojištovnou ze zdravotní indikace.

Dobrý den mám dotaz, dnes nastal kontrakce po 5 minutách, jeli jsme do porodnice kdy mi jedna paní doktorka řekla že už si mě tam radši nechají, a za půl hodiny došla druhá paní doktorka, která mě poslala domu, přestože mám kontrakce po 5 minutách, které byli viditelné i na ozvach, co mám tedy dělat?

Dobrý den, nezáleží jen na subjektivním vnímání kontrakcí, ale hlavně na nálezu na porodních cestách a jeho změna v čase.. Také je třeba přihlédnout k jiným skutečnostem - zda je pacientka v termínu, po kolikáté rodí atd.

Dobry den, mohu rodit prirozene kdyz mam akutni zanet stredniho ucha(36tt),ted beru antibiotika, ale jde mi o ten tlak na ucho pri porodu, nerada bych mela nejake nasledky. Tak chci znat vice nazorů. Dekuji

Dobrý den, zánět v uchu určitě není kontraindikace vaginálního porodu. Buďte bez obav.

Porod
avatar 3dana1 16. 06. 2020

Dobry den chci se zeptat mam rok a pul po porodu a stale mi vrta hlavou jaktoze mam dvojvajecna dvojcata kluka a holku a meli spojenou placentu dekuju za odpoved

Dobrý den. Nedovedu vám odpovědět, je to spíš otázka pro gynekologa nebo genetika.

Těhotenství
avatar martina208 17. 03. 2022

Dobrý den, s manželem se snažíme o druhé miminko, ale nějak nám to nejde. V roce 2018 jsem podstoupila kyretáž, v roce 2020 se mi narodila dcera a loni jsem opět podstoupila kyretáž. Jaká je šance na otěhotnění a následný porod? Popřípadě rada jak otěhotnět? Jsme oba zdraví.

Dobrý den,

procentuální šance otěhotnění se takto stanovit nedá. Doporučuji častý nechráněný pohlavní styk, vyváženou stravu, eliminace stresu, pravidelnou přiměřenou fyzickou aktivitu.

Hezký den.

Dobrý den, mám dítě 10 let, (porod i otěhotnění bez komplikací). Rozhodli jsem se pro druhé dítě a po vyndání nehormonálního tělíska na konci listopadu 2022 se nám podařilo otěhotnět. (Jsem 8+0). Chtěla jsem se zeptat na váš názor na létání v prvním trimestru. Mám se synem zaplacenou dovolenou na jarní prázdniny - v den doletu budu 11+4. (5hodin letu). Pokud bych byla bez komplikací (špinění atd.) myslíte, že je vhodné letět? Děkuji moc.

Dobrý den, nevidím v tom problém.

Porod
avatar Tosoli 04. 03. 2025

Vážená paní doktorko, omlouvám se ještě za další dotaz. Zajímalo by mě, kdybych měla v těhotenství zavedený tampon odešel by porodem? Děkuji za odpověď

Ano, při porodu by odešel z pochvy mimo jiné i takovýto tampon.

Hranice
avatar Michaljuv 11. 05. 2025

Paní doktorko bylo by možné v dnešní době rodit po roce od oplodnění nebo je určitá hranice kdy už se musí porod vyvolat …

Dobrý den,

na Váš podobný dotaz již paní doktorka odpovídala:

těhotenství se v ČR ukoncuje do 42+0. Těhotenství trvající rok je nesmysl, je vysoce pravděpodobné že by plod při takové délce těhotenství již nežil.

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně velice silného nočního pocení během menstruace. Tento problém se objevil až po porodu (porod proběhl před 17ti měsíci). Nekojím již 7 měsíců. Pocení se vyskytuje i přes to, že jsem začala užívat HA (Triregol 21+7 - užívala jsem ji i před otěhotněním). Má gynekoložka mi poradila brát antikoncepci bez přestávky, abych se pocení vyhla, což se mi ale nezdá jako řešení příčiny, pouze vyhýbání se problému. Nevím, jestli s tím nemůže souviset i slábnutí menstruace (je mi teprve 27 let). Prosím Vás tedy o radu, jak postupovat, případně kam se s problémem obrátit. Všude jsem četla, že je to hormonální nerovnováhou, ale nevím, jak se dá řešit. Moc děkuji za radu.

Dobrý den, noční pocení může být opravdu způsobeno hormonální nerovnováhou, obzvlášť pokud se vyskytuje v souvislosti s menstruací. Pokud by se vyskytovalo i v jiné době, může to být příznak jiných onemocnění. Vhodné by bylo odebrat hormonální profil, což Vám může zajistit Váš gynekolog a pokud by se změny v hormonálních hladinách potvrdily, pak se dají určitě řešit.

Zánět dělohy
avatar LucaV8815 30. 12. 2016

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou a dotazem. Minulý týden jsem byla u své gynekolozky s problémem, že mě bolí břicho a při močení řeže. Udělala mi rychlou prohlídku a zjistila, že mám zánět poševního vchodu a je i zasažena děloha. Ultrazvuk nedělala. Nasadila mi čípky, mast a entizol. Vše jsem před dvěma dny dobrala, ale bolesti břicha neustupují, ale při močení je vše, jak má být. Dnes jsem se pokoušela sehnat nějakého lékaře, ale marně. Proto se na Vás obracím. Mám to také během 3 dnů dostat. Myslíte, že ty bolesti jsou stále k zánětu a mohlo by se to zhoršit, když už jsem to přeléčila, nebo je to podrážděné a boli mě to kvůli očekávané menstruaci? Děkuji za odpověď. Hezký den.

Dobrý den, v první řadě nelze potrvdit, zda se vůbec jednalo o zánět dělohy. Zánět dělohy je všeobecně onemocnění, které se vyskytuje u mladých zdravých žen minimálně a pokud ano, většinou je spojeno s předchozím zákrokem na děloze (samovolný potrat, interupce, porod...) nebo se zavedeným nitroděložním tělískem. Navíc se kromě bolestí břicha projevuje vysokými horečkami, zvýšenými zánětlivými parametry v krvi a výtokem. Což vše příliš nedpovídá vašemu popisu. Bolest břicha může být způsobena např. i cystou na vaječníku nebo jiným problémem, ale to Vám bohužel nejsem schopna po mailu říci. Nyní mohou být bolesti způsobeny i přicházející menstruací. 

Dobrý den,chci se zeptat na Váš názor ohledně císařského řezu z důvodu inkontinence moči. Mám za sebou dva spontánní porody, oba bez komplikací. Po druhém porodu mi ale zůstaly problémy s udržením moči. Jsem 2 roky po druhém porodu a mám s tím stále problémy. Nyní jsem neplanovaně otěhotněla, miminko si necháme. Už teď mám ale strach, jak to se mnou bude, až porodím. Nyní mám klasické těhotenské nevolnosti, takže často zvracím a musím dodat, že se při každém zvracení doslova pomočím. :-( Při kašli, při kychnuti, při zasmátí..je to dost nepříjemné. Snažím se posilovat pánevní dno, ale výsledky zatím žádné. A teď k dotazu. Na poslední kontrole jsem sdělila problém své lékařce a zeptala se, zda by v mém případě, nebyl možný císařsky řez, neboť se bojím, jak to se mnou bude po 3. porodu. Lékařka mi ohledně inkontinence nic nerekla, jen chladně odpověděla, že třetí už půjde jako po másle. Docela mě to mrzí. Myslíte, že bych v tomto případě mohla mít nárok na císařský řez? Nebo jaký na to máte názor Vy?Děkuji za odpověď.

Dobrý den, v první řadě je potřeba, abyste absolvovala urogynekologické vyšetření, zda se vůbec o inkontinenci jedná, popřípadě jakého je typu a stupně. Na základě toho lze pak zvažovat, jakym způsobem budete rodit. Nevím, zda je praxe taková všude, ale měla by být, protože porodník musí důvod císařského řezu stanovit a na základě něčeho operaci schválit. Není to tak jednoduché, císařský řez musí být oprávněný, protože se jedná o poměrně rozsáhlou břišní operaci, která má také svá velká rizika a pokud by se Vám v průběhu císařského řezu něco závažného stalo, porodník musí argumentovat, proč se tento způsob porodu zvolil. Obecně se císařské řezy občas z důvodu inkontinence dělají, ale ve velmi vzácných případech a stav musí posoudit urogynekolog. Je pravdou, že 3. porod je většinou rychlý a nekomplikovaný a císařský řez pro Vás bude jistě daleko větší zátěží.

Dobrý den, jsem 4 roky po porodu, porod byl vyvolaný. Cca 3 roky mívám bolesti tam dole, jako by mě tam někdo nakopal. Bolesti se vrací buď před menstruací nebo během menstruace nebo po ní. Někdy to bolí aji během ovulace, někdy to bojí víc, někdy méně. Nepříjemně se mi pak i sedí, pobolívá to při nebo po sexu. U lékaře jsem byla s tím a ten to jen prohmatal, že stydká kost je ok, že mě tam nemá co bolet. Mně to normální už nepřijde a hledám si nového gynekologa. Nevíte, v čem by mohl být problém? Fakt to bolí, občas je to nepříjemné. Těhotná nejsem, mohlo se tam něco porušit při porodu? Kluk byl velký a nastřihli mě. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,pokud Vás lékař pečlivě vyšetřil včetně ultrazvuku a nic na Vás neshledal, nic zásadního by to být nemělo. Samozřejmě tyto potíže mohou souviset s proběhlým porodem, během vaginálního porodu se mění poměry v malé pánvi, bývají někdy i porušeny nervy v oblasti malé pánve a může to být doprovázeno nepříjemnými pocity. Může se jednat i o pokles dělohy či pochvy, který někdy po porodu vznikne, ale to by Váš gynekolog při vyšetření viděl. Bohužel takto po mailu Vám těžko mohu poradit. 

 

Dobrý den, jsem těhotná (35+2). Jsem po 3 ledvinových kolikách, kdy mi bylo sděleno, že kamínek tam zřejmě stále mám, ale rentgen a rozbití budou dělat až po porodu po šestinedělí. Poslední koliku jsem měla 2.2.2017, kdy jsem ležela 4 dny v nemocnici na kapačkách - zavodnění, léky na bolest + buscopan. Po propuštění mi dali tablety Buscopan, kdyby mě to doma zase chytlo. Od 19.2.2017 jsem měla tři dny bolesti - nešlo rozeznat, zda jsou to bolesti menstruační (spojitost s porodem) nebo močového měchýře, pálení jsem při močení nepociťovala. Ale třetí den jsem měla moč rudou, na kontrole mi řekli, že je krev v moči na 3 křížky. Dále mě vycévkovali a potvrdila se opět krev i bílkovina v moči obojí na 3 křížky, leukocyty negativní a dále nějaký další údaj prý nešlo hodnotit (sděleno mi po telefonu doktorkou). Prý si mám vzít při bolestech Buscopan, v nejhorším přijet do nemocnice na kapačky. Léky jsem nedostala žádné. Výsledky laboratorní z moče a krve budou až za týden, kdy mám přijít na kontrolu. Chci se zeptat, zda je tento postup normální. Vysoké stádium těhotenství, žádné léky a každý den mám stále krvavou moč a bolesti močového měchýře takové, že chvílemi nemůžu ani chodit. Děkuji za objasnění, případně radu, jak dále postupovat. PS: chodím již do poradny do nemocnice, kde takto postupují.

Dobrý den, předesílám, že toto je otázka spíše pro urologa. Nevím, zda jste někde na urologii sledovaná a zda Vám tato vyšetření prováděli na urologii či gynekologii. U nás jsou pacientky s opakovanými kolikami na urologii sledované. Pokud máte krev v moči a hlavně bolesti v oblasti močového měchýře, mohlo by se jednat o zánět močových cest. Ale pokud nemáte horečky, pak je lepší počkat na výsledky kultvace z moči a do té doby pouze dostatek tekutin, analgetika. Jinak by bylo vhodné vzhledem k Vaším opakujícím se potížím porod vyvolat po 38. týdnu. Tím by se mělo vše vyřešit.

Dobrý den, paní doktorko,dne 27.2.2014 jsem měla podstoupit hysteroskopii kvůli sekundární amenorei a hematometre, ale při předoperačním vyšetření mi zjistili, že mám cystu na pravém ovariu a po CS v roce 2014 (hypotonie děložní, B-lynch, nyní ztenčelá jizva) srůsty pánevní pobřišnice a chronický zánět vejcovodů a vajecniků, takže mi k tomu ještě udělali laparoskopii. Zjistili mi také, že mám v místě jizvy po SC klínovitý defekt 5 mm, funkční myometrium 3-4 mm, ovarium vlevo při hraně děložní 23x12 mm s jedním foliklem 7,5 mm. Ovarium vpravo 32x25 mm spotřebováno jednokomorovou hypoechogenní cystou 22x18 mm...Po zákroku mi bylo řečeno, že si mám ještě nechat udělat chromopertubaci.....Moje otázka zní, nikdo mi přesně nevysvětlil, co to vše znamená. Chtěli bychom s manželem druhé dítě. Myslíte, že budu moci otěhotnět (pan doktor říkal něco o rizikovém těhotenství a o IVF). Je ten klínovitý defekt a ztenčelá děloha vážný problém? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, pokud máte chronický zánět vejcovodů a srůsty, pak by mohl být problém s otěhotněním. Chromopertubací lze zjistit, zda jsou vejcovody průchodné. Nerozumím příliš tomu, proč Vám neudělali chromopertubaci zrovna při operaci. Jedná se totiž o nastříknutí dělohy barvivem a sledování v průbehu laparoskopie, zda barvivo prochází vzestupně přes vejcovody. Musela byste tudíž kvůli tomuto vyšetření opět podstoupit laparoskopii. Co se týče nálezu na děloze, tak vzhledem ke ztenčení v místě jizvy po předchozím císařském řezu a defektu je riziko prasknutí dělohy v průběhu těhotenstí nebo také možného uhnízdění oplozeného vajíčka v jizvě. Navíc pokud jste měla takto komplikovaný předchozí porod s velkou krevní ztrátou při hypotonii a zákrok na děloze, nelze vyloučit opakování problému. Je tedy na zvážení, zda všechna tato rizika podstupovat. Každopádně v případě tehotenství byste měla být sledována v ambulanci rizikového těhotenství v perinatologickém centru.

Placenta praevia
avatar MarPav 31. 03. 2017

Dobrý den, paní doktorko, mám prosím dotaz, mám placentu praevia marginalis na zadní straně, jsem v 23. týdnu a placenta se stále pomalu posunuje. Zajímalo by mě, jak musí být placenta daleko od VS, aby byl bezpečný normální porod? Děkuji mnohokrát za odpověď. MP

Dobrý den, jako bezpečné pro vaginální se považuje vzdálenost cípu placenty od vnitřní branky 1cm a více. Pokud jste ve 23. týdnu, pak se placenta ještě může vysunout směrem nahoru poměrně hodně. Záleží pak také na tom, zda je cíp placenty tenký či navalitý (alespoň tak to posuzujeme komplexně na našem pracovišti my). Každopádně by měl váš stav na konci těhotenství posoudit ultrazvukový specialista gynekolog-porodník. 

Dobrý den, paní doktorko, jsem 9 týdnů po porodu a stále špiním. Porod byl vyvolaný a těžký. Miminko mělo více jak 4 kg. Momentálně stále kojím, mléko převážně odstříkávám, také mám problém s plochými bradavkami. Intenzita krvácení se během šestinedělí snižovala, dokonce už výtok byl hnědý, v 7. týdnu potom žlutý, ale v 8. týdnu špiním opět jasně červenou krví a to tak, že jeden den špiním, potom mám 3 dny bez špinění a potom znovu nějaký den špiním. Tento stav trvá aji v 9. týdnu. Bolesti a teplotu nemám. Mám vyhledat lékaře? Děkuji.

Dobrý den, pokud takto prodlouženě krvácíte či špiníte, bylo by dobré lékaře vyhledat, aby vyloučil, zda nejsou v děloze ještě zbytky placenty. To bývá často důvod prodlouženého špinění. Stejně tak se ale už může jednat o menstruaci (i když kojíte), či také můžete být znovu těhotná. 

Dobrý den, v červenci 2015 jsem porodila první dceru. Celé těhotenství probíhalo bez komplikací, porod také proběhl hladce, ale problém začal, když se nechtěla odloučit placenta. Po nějaké době ji musel pan doktor násilím vytrhnout, začala jsem hodně krvácet a na narkózu prý nebyl čas, takže celou kyretáž mi dělali při vědomí. Horší bolest jsem nezažila. Musela jsem dostat transfúzi a plasmu. Nyní jsem znovu těhotná, termín porodu se blíží a začínám mít obavy. Chtěla jsem se jen zeptat, zda si myslíte, že by se stejná situace mohla opakovat? Můj gynekolog mé obavy nebere příliš vážně. Před tím jsem neprodělala žádný gynekologický zákrok ani potrat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, váš lékař má pravdu. To, že se u jedné pacientky opakuje problém s adherující placentou i v druhém těhotenství, pokud mezitím neprodělala zákrok na děloze, je velmi malá pravděpodobnost. Většinou je to u zdravých pacientek totiž věc náhody. Takže nemějte zbytečné obavy. 

Dobrý den paní doktorko, obracím se na Vás s dotazem. Aktuálně jsem ve 31 tt, před 14 dny jsem byla hospitalizovaná kvůli krvácení, dg. placenta praevia marginalis s krvácením, ve zprávě mám uvedeno "placenta na přední stěně 7 cm pod pliku až k vnitřní brance". Branku mi nepřekrývá. Zakrvácela jsem jednorázově, na jednu vložku. V nemocnici jsem asi 2 dny dostávala 3x denně injekce Dicynone a magnesium. Asi po 4 dnech jsem opět jednorázově zakrvácela, opět Dicynone. Po té jsem zakrvácela jednorázově ještě jednou, a to po vaginálním ultrazvuku. Jinak se krvácení už neobjevilo, děloha mi netonisuje, hrdlo mám uzavřené a čípek v pořádku. Včera jsem byla propuštěna domů s nařízením přísného klidového režimu a užíváním 3x denně 2 tablety magnesia. Dnes na WC ze mě odešla jakoby krevní sraženina, jednalo se o starou tmavou krev. Chci zeptat na Váš názor na propuštění z nemocnice. Je nutná hospitalizace až do porodu, nebo postačí klidový režim doma (chodím pouze na WC) a užívání magnesia?Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den, pokud placenta nepřekrývá vnitřní branku, ale pouze k ní dosahuje, není dlouhodobá hospitalizace před porodem nutná. V situaci, kdy placenta překrývá vnitřní branku je obecně doporučována hospizalizace od 33.-34. týdne a porod plánovat po ukončeném 37.týdnu. Pokud se jedná o marginální previi, pak nejsou doporučení tak přísná. Záleží ale také na průběhu těhotenství (zda došlo v pruběhu gravidity ke krvácení či nikoliv) a také záleží na zvyklostech daného pracoviště. Není to tak jednoduché, vše se musí posuzovat individuálně. Také zálež na tom, jak blízko vnitřní branky se cíp placenty nachází...Takže nelze jednoznačně odpovědět.

Dobrý den, chtěla jsem se poradit, jsem 6 týdnů těhotná, z výtěru mi zjistili streptokoka, paní doktorka mi volala, že z důvodu předchozího předčasného těhotenství by mi raději dala antibiotickou mastičku. U prvního těhotenství jsem měla zánět placenty, byla na odběru plodové vody a rodila jsem 26+5. Většinou se to řeší antibiotiky až před porodem, že? Neměla by se brát i moč? Mně žádnou nebrali. Chtěla bych vědět váš názor, trochu se bojím, aby mi mastička nenarušila mikroflóru. Hlavně jsem četla na internetu, že většinou se to ani nevyléčí. Děkuji moc za radu. S pozdravem Vacíková

Dobrý den, u žen, které nemají v anamnéze předčasný porod z důvodu zánětu dělohy, určitě nemá smysl přeléčovat streptokoka v pochvě - a to v průběhu celého těhotenství. Jedná se totiž většinou o patogena, který se v pochvě některých žen vyskytuje běžně a po přeléčení je za pár dní v kultivaci opět. Ve vašem případě bych vyšetřila ještě kultivačně moč a pokud by byla sterilní, pak bych nepřeléčovala. Preventivě by bylo vhodné užívat lokální dezinfekční globule - Borglycerin atd. k udržení zdravé mikroflory a eliminování infekce.

Dobrý den, děkuji za odpověď, chtěla jsem se ještě zeptat, dá se kultivačním vyšetřením moči předejít zánětu? Nasadit včas léčbu, aby se předešlo zánětu placenty jako při prvním těhotenství? Antibiotickou mast zatím užívat nebudu, při příští náštěvu, což je na konci května, si zažádám o kultivační vyšetření moči. Nechci brát antibiotika zbytečně a ještě když jsem četla příbalový leták, těch vedlejších účinků je tam taky spoustu. Moc děkuji za pomoc.

Dobrý den, patogenů, které mohou způsobit zánět plodových obalů a následně předčasný porod, je takové množství, že jejich výskyt nelze nějak eliminovat. Ale situace, kdy běžné patogeny, které se v pochvě vyskytují, způsobí zánět a přejdou přes čípek na plodové obaly je tak vzácná, že je minimální pravděpodobnost, že by se opakovala. 

Dobrý den,ráda bych Vás požádala o zodpovězení dotazů týkajících se nároku na PPM pokud by šel na ni manžel. Nejprve nastíním vzniklou situaci a poté jednotlivé dotazy.Od 4/2014 jsem si založila živnostenský list, abych se mohla živit jako OSVČ. Pracuji z domu, jako švadlena dámské módy.Jelikož jsem v roce 2014 teprve začínala jako OSVČ, tak jsem automaticky platila nejnižší měsíční zálohy na soc. poj. 1894,- a dobrovolné nemocenské poj. 115,-.Pak jsem otěhotněla a 9/2015 šla na mateřskou ( 12.11.2015 - porod), po mateřské následovala rodičovská a ta trvá do teď.Od nástupu na mateřskou jsem si bohužel neplatila dobrovolné nemocenské poj. ( bohužel jsem o tom nevěděla, že se musí platit ) a tudiž teď, když jsem znovu těhotná, tak nebudu mít nárok na mateřskou. Chtěli bychom tedy, aby na mateřskou šel manžel. Ten je momentálně zaměstnán u OKD, která končí... Manžel tedy musí skončít v práci k 31.6.2017 a pak jde na úřad práce ( kde má domluvenou již rekvalifikaci).Termín porodu mám cca 13.8.2017A můj dotaz zní:ad1. Může tedy jít na mateřskou manžel, když já nemohu? A ikdyž bude v té době evidován na pracovním úřadě ( evidován bude cca 3 měsíce na PÚ než by nastoupil na mateřskou)?ad2. Co budu zatím dělat já ? - teď jsem na rodičovské a k tomu podnikám na vedlejší činnost. Do kdy tedy budu brát rodičovskou za první dítě? Do porodu a nebo mohu i nadále po porodu v době šestinedělí než nastoupí manžel na mateřskou?ad3. Nebo mohu jít před porodem/po porodě na nemocenskou, když jsem jako osvč na vedlejší činnost a začala bych si ještě tento měsíc platit dobrovolné nemocenské poj.? A tím bych nemusela platit zálohy na zdrav. a soc. poj. a byla bych krytá po dobu šesti nedělí a pak by 7. týden po porodě nastoupil na mateřskou manžel?ad5. nebo jsem slyšela, že existuje nějaká ochranná lhůta a měla bych být půl roku před nebo po porodě krytá - že nemusím platit zálohy apod. Existuje něco takového, pokud podnikám na vedlejší činnost a nemám nárok na mateřskou?ad6. Pokud tedy může nastoupit na mateřskou manžel, kde a co všechno si máme zajít vyřídit a kam to nahlásit?( potřebuji od gynekologa nějaký papír k tomu?, co potřebuje manžel, když bude na pracáku?, ....)ad7. A pokud půjde tedy manžel na mateřskou, může nastoupit do nové práce a já se budu starat o děti, ale mateřská bude na manžela, může se to?ad8. Pokud to lze a půjde namžel do nové práce, ikdyž bude na mateřské, tak co budu zase já? Musím si platit zálohy jako Osvč nebo to jde jinak?Předem moc děkuji za odpověď a pomoc v ujasnění této situace.S pozdravem a přáním hezkého dne

Dobrý den, to je tedy dávka dotazů... odpověď ale nebude složitá, protože manžel není těhotná žena a tudíž nemá nárok na prodlouženou ochrannou lhůtu a tedy ani nemůže čerpat PPM, když nebude mít trvající pracovní poměr v době nástupu na mateřskou. Každopádně vy můžete rodičovskou čerpat až do data zahájení čerpání RP na další dítě - tedy do data jeho narození. Platit nemocenskou si můžete a využít možnosti 6 týdnů před a 6 po porodu (v tomto případě musíte ukončit čerpání RP na první dítě ke dni zahájení čerpání nemocenské), pak budete čerpat RP. U OSVČ je to tak, že pokud si neustále neplatí nemocenské pojištění, nemá nárok na nic.

Dobrý den, je mi 36, jsem v prvním trimestru těhotenství (porod vychází týden před 37. narozeniny). Mám dvě zdravé děti (vždy vystřídáno zamlklým těhotenstvím v úplném počátku, zřejmě kvůli viróze). Gynekoložka mě posílá na genetiku, že v tomto věku je odůvodnění pro amniocentézu. Prosím, opravdu se provádí takto rutinně? Děkuji! VH

Dobrý den, v dnešní době rozhodně není pouze věk důvodem k aminocentéze. Prvořadý je výsledek ultazvuku ve 12. týdnu, který se provádí z důvodu vyšetření vrozených vývojových vad. Pokud je ultazvuk negativní a biochemický screening (krev, která se odebírá také v prvním trimestru) také negativní, pak rozhodně není důvod k aminocentéze.

Zlatý stafylokok
avatar Abcd84 13. 06. 2017

Dobrý den, jsem ve 22. týdnu těhotenství a od začátku mám problém s výtoky, až nyní mi gynekolog provedl kultivaci a zjistil zlatého stafylokoka. Ještě před tím jsem brala Macmiror complex, ale žádný rozdíl. Teď výtoky paradoxně moc nemám, nebo spíš celkem normální, i když pořád trochu do žluta. Doktor mi nasadil na "zlataka" Amoksiklav 625 mg. Mám strach o miminko, aby se mu něco nestalo, pokud antibiotika nezaberou. Četla jsem, že je to hodně odolný prevít. Objednala jsem si už i lichorerisnici, vyčetla jsem, že je na to dobrá. Má otázka zní, jak vážná je situace, pokud by antibiotika nezabrala? Vím, že při streptokokovi B se dávají antibiotika při porodu, ale u stafylokoka jsem nic takového nevyčetla. Co hrozí miminku při porodu a po něm? A co hrozí mně, pokud by se při porodu stafylokok dostal do krve? Jak se jej zbavit? Děkuji.

Dobrý den, zlatý stafylokok by neměl při porodu ohrozit plod, jen může být ve vzácném případě důvodem infekce a předčasného porodu. Ale jelikož se i zlatý stafylokok může vyskytovat v pochve jako součíst běžné mikroflory, pak by to musela být shoda více okolností, aby předčasný porod zpusobil. Pokud tedy ATB nezaberou, už bych další dávku nedávala. Je možné do porodu užívat dezinfekci do pochvy - např. Borglycerinové čípky. Při porodu se stafylokok z pochvy do vaší krve určitě nedostane v takové míře, aby vám způsobil nějaké potíže.

Dobrý den,jsem ve 36tt a chtěla bych začít používat Aniball, abych se připravila na porod. Mám ale nízkonasedající placentu na zadní stěně vzdálenou 2 cm od branky, což prý přirozenému porodu nebrání, je to ale problém pro cvičení s Aniballem? Jinak jsem kvůli nízké placentě za celé těhotenství žádné problémy ani krvácení neměla. Předem děkuji za odpověď.

Dobý den, jako lékaři nemáme s Aniballem příliš zkušeností - používá se na trhu v ČR ještě velmi krátkou dobu, abychom mohly mít vypovídající data. Jen dle zkušeností od našcih pacientek - cvičení s Aniballem může způsobit krvácení u pacientek s poruchou placentace a příliš bych jej nedoporučovala.

Dobrý den, chtěla bych se zpetat. V nemocnici jsem byla kvůli silnému krvácení. Přišli mi na to, že mám hematom. Při příjmu byl hematom o průměru 2,8 cm a 1,8 cm. Při propouštění se vstřebal už na 1,1 cm a 0,7 cm. Když mě propustili, krvácení ani špinění nebylo. Včera ráno se špinění spustilo, šla jsem hned ke gynekologovi a ten mi řekl, že je vše v naprostém pořádku, že žádný hematom ani nic. Jen nějaký výrůstek, dali mi léky na vkládání do vagíny. Večer už to špinění bylo větší. Moje otázka zní, je to normální, že špiním sem tak, taková tmavší krev, ale nic moc. Beru ascorutin a magnesium plus to vkládání do vagíny a vitamíny. Obávám se toho, je to moje první a vytoužené. Lékař nakázal klidový režim. Jenže uvařit si musím, když žijeme sami s přítelem a ten je celý den v práci. Nemůže to nijak uškodit? A nemůže uškodit, když jedu k lékaři autem na kontrolu? Jsem v 22+2tt. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, nevím, co měl váš lékař na mysli výrůstkem, pokud jste měla pod placentou hematom, je tmavé špinení po dobu vyprazdňování normální. Co se týče klidového režimu - myslím si, že běžné činnosti vykonávat můžete. Nejrůznější studie ukázaly, že klidový režim nemá příliš na porat či předčasný porod vliv.

Dobrý den, mám dotaz ohledně mateřské a následně navazující rodičovské. Momentálně jsem s jedním dítětem na rodičovské a ta vyprší za 4 měsíce tj. v říjnu a pak se budu hlásit na úřad práce, protože mě v předešlé práci ukončili pracovní poměr - léto 2014. Jsem na začátku 3 měsíce druhého těhotenství, porod má být v půlce ledna. Tudíž na mateřskou bych měla nastoupit v prosinci. Jenže nejsem zaměstnána. Jak to tedy bude? Děkuji za odpověď a rady.

Dobrý den, jestliže budete nezaměstnaná, nebudete mít nárok na PPM, ale až na rodičovský příspěvek od data narození dítěte. Pokud nebudete chtít 4letou variantu, můžete při podávání žádosti dodat výši vyměřovacího základu otce (pokud je plátcem nemocenského pojištění/zaměstnancem) a na jeho základě si zvolit jinou výši/délku RP.

Dobrý den, prosím vás, jsem z toho psychicky úplně rozpoložená. Dva týdny se mi zpozdila menstruace, už se mi to párkrát stalo, ale ne na tak dlouho. Nemám pravidelný cyklus a s přítelem si dáváme fakt velký pozor. Nemusíte psát, že i přesto můžu otěhotnět, ale poslední měsíc jsem cestovala a byla dost ve stresu, může to být i tím? Doktorů se strašně bojím, nenávidím injekce a takové ty věci, proto jsem z toho úplně na dně a nedokážu si představit porod. Těhotenský test jsem si zatím nedělala, prosím o radu. Já už s ez toho zblázním, ani jíst nechci nic. Děkuji moc.

Dobrý den, pokud jste ze zpoždění menstruace psychicky rozložená, pak doporučuji udělat si těhotenský test a tak se dozvědět, zda jste či nejste těhotná. Jiný postup vám bohužel neporadím.

Dobrý den, jsem 5 týdnů po vaginálním porodu. Miminko bylo větší, skoro 4 kg, nastřihávali mi hráz a bohužel jsem si vytlačila hemoroidy. Byl to můj třetí porod. Chtěla bych se zeptat, co mám dělat, nebo jaké speciální cviky mám dělat, když mám problém udržet stolici. Ve chvíli, kdy se mi chce na záchod, musím jít okamžitě, jinak bych se po. Dá se tento problém vyřešit cvičením na zpevnění pánevního dna? Ještě jsem někde četla, že existuje nějaké křeslo na zpevnění pánevnho dna. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, vaše potíže mohou být spojeny s porodem většího miminka. 5 týdnů je ještě málo na návrat do normálu. Celé šestinedělí se vaše tělo dává do normálu. Určitě cvičte pánevní dno a časem by se mělo vše upravit. Určite ale na kontrole po šestinedělí informujte o tomto problému svého lékaře.

Dobrý den,prosím o radu, jaký je postup při přechodu z mateřské na rodičovskou dovolenou.Na mateřskou s 1. dítětem jsem nastoupila 1.3.2017. Porod byl 11.4.2017 a pracovní smlouva u zaměstnavatele mi skončila 30.4.2017. Mateřská dle potvrzení OSSZ mi bude trvat do 12.9.2017. Při konzultaci s ÚP ohledně Žádosti o rodičovský příspěvek mi bylo řečeno, ať si o příspěvek požádám až od 1.10.2017. Je tento postup správný, anebo je třeba žádat již od 13.9.? Je třeba nástup na rodičovskou dovolenou někde hlásit (např. zdravotní pojišťovna, OSSZ...), když už nyní nejsem zaměstnaná? Anebo stačí pouze podat Žádost o rodičovský příspěvek na ÚP? Děkuji Jana H.

Dobrý den, měla byste nastoupit na RP hned po skončení PPM, aby vám nevznikla mezera v placení povinného pojištění (protože už nejste zaměstnaná a zaměstnavatel za vás tedy nebude nahlašovat délku rodičovské, což byste si musela v případě opožděného nástupu ohlašovat sama).

Dobrý den, :) mám novorozeně, holčičku, které je dneska 7 dnů. Kojím v pořádku, v porodnici jsem se musela každé 3 hodiny probouzet, abych jí nakojila. V noci spala v postýlce, všechno v pořádku. :)) Když mě nedávno poslali domů, tak jsem zkusila kojit v leže, včera a dneska přes noc vleže a ve dne v sedě klasika. Včera i dnes jsem usnula u nočního kojení, ale ne do slova. Včera jsem to zkusila poprvé kojit vleže, malá se přisála, kdy potřebovala a já jsem mohla v klidu ležet. Dneska přes noc to bylo jiný, když jsem jí naposled kojila vsedě 0:00 h a potom ve 3 ráno, malá mi usnula u prsu jako vždy, dala jsem jí do postýlky a ona se vzbudila a začala brečet, tak jsem jí vzala do náruče a přestala, když jsem jí uspala a dala jsem jí znovu do postýlky, tak opět začala brečet. Šla jsem si s ní lehnout do postele, sála mlíčko, potom usnula, prso jsem zandala a dala jsem jí do postýlky, ale ona se probudila a začala brečet, tak jsem to několikrát zkoušela, ale ona nevydržela v postýlce, tak jsem s ní dneska přes noc spala v posteli a ona spokojeně usnula vedle mě. Když jsem jí teď šla odnést do postýlky, usnula a spinká. Přes noc mi tohle udělala a bojím se, že si na to zvykla z toho jednoho dnu, co jsem zkusila kojit vleže, jak jsem to zkoušela a teď to chce pořád ;O. Poraďte mi prosím, chci, aby jsem jí nakojila přes noc v sedě, potom aby spala v postýlce. Děkuju za odpověď předem.

Dobrý den, z Vašeho dotazu není zřejmé, kolik dítě váží a zda porod a další období probíhalo bez komplikací. Jde totiž o to, že i novorozenci je třeba nastavit určitý denní i noční režim. Jestliže během dne kojíte zhruba po 3 hodinách, tak v noci by mělo stačit jen jedno kojení, za předpokladu, že máte dostatek mléka. Pokud se dítě budí častěji, není to vždy hladem, ale vyžaduje prostě utišení maminky. Kojenec by měl spát ve vlastní postýlce a k utišení mnohdy stačí pohlazení, tiché promlouvání, případně lze podat  pár lžiček kojenecké vody nebo dětského neslazeného čaje (zvláště v tomto horkém letním období). Jestliže ale podlehnete, může se Vám stát, že budete mít dítě v posteli trvale. Vše o těchto problémech najdete v kapitolách o režimu kojence a kojení, navíc Vás čekají častější kontroly v poradně u ošetřujícího pediatra, který Vás jistě poučí o vhodném postupu.

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Jsem 35tt a už tak týden má malý několik hodin denně škytku. Ve většině případů je to když si lehnu. Chytá ho to tak cca od 22-01 a od 06 někdy až do oběda. Nemusí to být úplně v kuse, ale když konečně přestane a já si lehnu třeba na druhý bok, tak zase začne. Je to prostě pravidelné ťukání v podbříšku cca co 2s. Vím, že je to asi prkotina, ale já už z toho šílím, přijde mi to děsně otravné a nemohu s toho nikdy usnout. Nevíte co s tím? Nebo musím počkat až na porod. Mockrát děkuji.

Dobrý den, se škytáním plodu rozhodně vy sama nic udělat nemůžete. Jedná se o zcela fyziologický jev, takže nemusíte mít žádné obavy.