banner

Celkem výsledků pro výraz "onemocneni": 100

Vážená paní doktorko,léčím se s hypotyreozou a autoimunitním zánětem štítné žlázy. Nyní jsem v 8.tt těhotenství. Výsledky na endokrinologii mi vyšly v pořádku, zůstala mi medikace Letrox 75. Chtěla jsem se zeptat, zda mohu brát nějaké doplňky stravy pro těhotné. Všude je jód a nevím, zda je to pro mě vhodné. Paní doktorka na endokrinologii říkala, že se jód bere až ve 3. trimestru. Nicméně se mi strašně začaly ničit nehty, a tak se bojím, aby to nebyla známka, že mi a miminku něco bude chybět.Velice děkuji za odpověď. Hezký den.

Dobrý den, k užívání jódu v graviditě při onemocnění štítné žlázy, bych respektovala doporučení Vašeho endokrinologa. Co se týče doplňků stravy v graviditě, volila bych ty bez jódu – v lékárně Vám jistě poradí. Co se týče doplňků stravy na lámání nehtů – je vhodné doplnit vit. sk. B a stopové prvky ( selen, zinek…) , dobrý a ne  zbytečně předražený je preparát Biotin, který v graviditě určitě užívat lze a je bez jódu. Jsou jistě i další, o kterých Vás zase bude lépe informovat farmaceut v lékárně.

Dobrý den, paní doktorko,prosím Vás o radu ohledně nastalé situace:Dcera (5 let) byla před 4 dny na návštěvě u příbuzných, kde mají stejně starého syna. Včera mu byla diagnostikovaná mononukleóza. Jeho stav si prozatím nevyžádal hospitalizaci v nemocnici. Má teplotu 38°C.Dle informací o tomto onemocnění je inkubační doba 2-3 týdny.Jelikož se chytáme počátkem měsíce července k moři, chci se Vás optat, kdyby se tato nemoc projevila i u naší dcery a měla by lehčí průběh (bez nutnosti hospitalizace):- zda-li je možné jet s dcerou k moři i při dodržení diety a klidového režimu?Popř. co je vhodně ještě zabezpečit.S díky za Váš čas,Klaudie P.

Dobrý den. Mononukleosa může mít různý průběh - lehce, bez příznaků, nebo s teplotou, exantémem, angínou a postižením jaterních testů. Tedy dle klinického stavu dítěte, pokud budou jasné příznaky, nedoporučuji pobyt u moře, pokud se nic neprojeví, není třeba žádných opatření. 

Dobrý den, byla jsem na prvotrimestrálním screeningu a NT testu, ultrazvuk mi vyšel v pořádku, NT bylo 1,5mm a nosní kůstka je přítomna. Celkově ale vyšel pozitivně na downův syndrom, protože výsledky krve byly špatné. Konkrétně velmi nízka hodnota Papp-a, tuším 0,245Mom a taky vyšší HcG. Můj věk je 31. První těhotenství, žádné vvv v rodině nemáme. Celková pravděpodobnost DS byla 1:92. byla mi doporučena návštěva genetické poradny. Můžu se zeptat jak velké je to riziko DS a jestli je neinvazivní metoda odberu krve DNA spolehlivá? Ty invazivní zatím nechci. Jaké máte prosím zkušenosti? Slyšela jsem často, že ten test biochemický rozbor krve často vychází špatně. Taky se chci zeptat zda výsledky krve nemohl ovlivnit fakt, že jsem dva týdny před odběrem byla nemocná, celkově oslabená, asi angína. Moc děkuji za odpovědi.

Dobrý den, na vaši otázku, jak velké je riziko Downova syndromu (nebo jiných trisomií), odpovídám, že takové, jaké vám vyšlo. T.j.1:92.. To, jak s touto pravděpodobností naložíte, je už jen na vás. Některým ženám přijde i pravděpodobnost 1:500 hodně vysoká, naopak nekdo i s vyšší pravděpodobností, než ve vašem případě, žádnou další diagnostiku nechce a zariskuje..Každý má jiné vnímání rizika.. Co se týče neinvazivní diagnostiky, splehlivost je vysoká, i když samozřejmě z vaší krve jsou schopné tyto testy vyšetřit jen panel nejběžnějších chromozománím vad, kdežto amniocentéza vyšetří větší spektrum chromozomálních odchylek. U neinvazivní diagnostiky však není riziko potratu narozdíl od amniocentézy. Toto riziko je ale i tak velmi nízké, kolem 1%. Vaše onemocnění /chřipka, angína/, určitě výsledek neovlivnilo.

Endometrióza
avatar Jitkape 10. 07. 2019

Dobry den,pred tremi mesici jsem si nasla bouli na brise a diagnoza byla endometrióza.Pani gynekolozka nasadila antikoncepci Ayreen stim at ji beru bez vysazeni v kuse.Na konci cervence jsem mela jít na operaci a odstraneni boule a i pres HA jsem menstruaci dostala.Menstruace trvala pet dni a dalsi ctyri dny jsem mela spineni.Dnes jsem menstruaci dostala menstruaci znova je to normalni pri teto nemoci?Nebo jak mam dál postupovat?

Dobrý den, nevím, na základě čeho se diagnóza endometriozy potvrdila, nicméně poud by se o toto onemocnění jednalo, pak může mít na menstruační cyklus vliv. Jestliže jste potíže s krvácením mimo cyklus před nasazením antikoncepce neměla, pak mohou být tyto potíže způsobeny i samotnou antikoncepcí. Domluvte se na užívání s lékařem, který vaši situaci zná a antikoncepci vám předepsal.

Dobrý den,Chtěla bych se zeptat, jakou máme s manželem šanci otěhotnět přirozenou cestou s výsledky testů:Manžel - spermiogramVzhled: Normální, Doba zkapalnění: Normální, Vizkozita: Normální Aglutinace: 0,0000, Koncentrace spermií: 24 mil/ml, Celková motilita: 63 %, Progresivní poh.: 21 % ? 32%, Na místě: 42 %, Bez pohybu: 37 %, Morfologie: 87 % patol. Forem, Příměsy: kulaté buňky: Ne epitelie: Ne, detrirus: Ne gelové částice: NeMoje výsledky:AMH: 1,5 ng/ml UZ vag: AFC 10: obě ovaria s 5–6 antr. folikuly, děloha napřímená, norm. vel, endometrium nízké, CD bez volné tekutiny.TSH:1,307, ft4:11,8Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,

šance na otěhotnění nejde bohužel stanovit na základě nějakých jednotlivých vybraných parametrů, když o tom ve skutečnosti rozhoduje mnoho dalších, které bohužel neznáme. Spíše je třeba se řídit  i věkem partnerů a dobou, po kterou otěhotnět nelze, vědět další chronická onemocnění, léky, které berete, škodliviny, které užíváte či přijímáte. Ze zaslaného vyplývá, že máte nižší ovariální rezervu jak z hlediska nižšího AMH, tak i počtu antrálních folikulů. U partnera je snížený podíl pohyblivých spermií a zvýšený podíl morfologicky abnormálních spermií. Můžete i napsat více  o Vašem páru na adresu kvesela@repromeda.cz, pokusím se pro Vás stanovit určitou prognózu či dotázat se na další potřebné parametry.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den. Již zhruba půl roku beru hormonální antikoncepci Ebelya. MS dostávám 5. Den po dohrání HA, zhruba 3. Den jsem dostala angínu a pak právě 5. Den začala brát antibiotika. MS se nedostavila, pouze velmi slabé špinění, které bylo zhruba jen jeden den. Pohlavní styk jsem měla během posledního cyklu pouze jeden, přítel se udělal do mě. Má otázka zní, zda li zbytečně plaším a nedostavení MS je pouze důsledkem nemoci nebo je pravděpodobné těhotenství. Těhotenský test si udělám až za pár dní, teď není možnost se pro něj dostat. Chyby užívání HA si nejsem vědoma.

Dobrý den, krvácení po dobrání platíčka ATB může být ve formě slabého špinění i bez nemoci či jiných důvodů, ale onemocnění či užívání jiných léků může mít na intenzitu také vliv. Nicméně pokud chcete mít jistotu, proveďte těhotenský test cca 14 dní po pohlavním styku. Žádná antikoncepce není 100%.

Dobrý den, paní doktorko, možná se na Vás obracím s podivuhodně jednoduchým dotazem, ale věřte, že se snažím najít jasnou informaci a nedaří se mi. Při propuštění z porodnice nám sdělili a máme tak i v nemocničním letáčku, že normální teplota do 2. měsíce věku je 36,5-37,3. V porodnici jsme ale neodečítali 0,5 stupně při měření v zadečku.Můj dotaz tedy zní: Jaká je normální teplota u kojence od 2 měsíců a odečítá se již v této době půl stupeň při měření v zadečku (do kdy se tedy neodečítá? šestinedělí? nebo pouze pár dní?).Konkrétně: Maličkému jsou 2 měsíce a 3dny a naměřila jsem mu v zadečku 37,7 stupně. Je to tedy 37.2 stupně a už zvýšená teplota? Nebo ještě v normě? Doteď jsem měřila bezkontaktním teploměrem bez odečtů na čelíčku, ale mám obavy, že to není úplně přesné. Sama jsem nastydlá, tak nevím, jestli maličký také. Je trochu plačtivý, ale můžou to být i prdíky, co nás trápí od narození. Proto bych to ráda kontrolovala tím měřením teploty.Mockrát děkuji.L. Srpová

Dobrý den. Kojencům a malým dětem, kreří neudrží teploměr, se měří teplota v konečníku, půl stupně se odečítá vždy.Teplota u takových dětí pokud je po odečtení 38 st C a výše, znamená onemocnění, do 38 st C teplota nic neznamená.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat v září jsem podstoupila hsk+abraze s biopsií.Pro nepravidelné menstruace a bolesti při pohlavnim styku.Z výsledků mi bylo řečeno že mám 15% přednádorového onemocněni sliznici hrdla a snad i dělohy,,Dostala jsem léky DUPHASTON 15 den cyklu. V únoru se jdu objednat opět na stejný zákrok zda je to v pořádku.Můžete mi prosím říci zda tyto léky pomůžou nebo bude lepšií hned odebrání dělohy,nechci zase čekat na výsledkya ve finále mi stejně odstranění dělohy doporučí.Bude mi 47 let mám jiý 3 děti další určitě neplánuji,prosím máte s tímto nějaké zkušenosti? Jsem zoufalá.Děkuji mockrát a přeji hezký den. Martina

Dobrý den, neznám přesně výsledke vaší histologie z abraze, takže se nemůžu vyjádřit bohužel přesně k vaší otázce. pokud se jedná o !komplexní hyperplasii endometrie" ( ale opravdu se mkohu z vašeho popisu pouze domnívat), pak ve vašem věku při splnění reprodukce je rozumnější dělohu odstranit. Hormonální terapie je na místě u žen, který mají stejný nález, nicméně ještě plánují těhotenství.

Dobrý den paní doktorko, syn, 11 měsíců se nám budí každou noc co 2 hodiny. Někdy i dříve. Hladem to není, když mu prso nabídnu, je si poduda a hned usne. Snažím se ho ukonejšit hlazením, mazlením, povídám, zpívám atd. Každé probuzení je brek a volání mě k sobe. Jakmile jsem u nej, hned usne. Obejme mě, nebo se ke mně jen otočí na bok a je v klidu. Spí s námi v posteli. Poslední dobou se nám ale stává , že první 2-3 probuzení v první polovině noci (chodí spát kolem 19h) je pláč silný, syn kope nohama, má napjatě tělíčko, v naruci se převrací, nejde uklidnit. Trvá to zhruba 3 minuty, pak hned usne. Ocicka má celou dobu "záchvatu" zavřené, jako by spal. Děje se to každý den. Nevíme, zda se přiklánět k separační úzkosti, že nás chce mít vedle sebe, nebo noční besy. Těch se bojím o to víc, protože tyto probuzení jsou ob den-2dny, už zhruba 2 mesice. Bojím se epolepsie nebo jineho váženého onemocneni. Syn jinak prospívá krásne, vývojove taky v pořádku. S ničím se nelecime. Ani já ani manžel jsme na noční besy netrpěli. Moc vám děkuji za pomoc. Denisa R.

Dobrý den Deniso,

děkuji za Váš dotaz, který bych si dovolila rozdělit na dvě části. V té první zmiňujete poměrně časté buzení u Vašeho 11 měsíčního chlapečka, v té druhé zmiňujete jeho bouřlivé noční "záchvaty", které Vás poslední dobou znepokojují.

Začnu tedy tím častým buzením. Nepíšete víc o synově spánkovém režimu přes den, o tom, zda máte nastaveny nějaké večerní uspávací rituály, zda usíná syn sám, jestli je uspáván kojením apod. Vyjdu tedy z informace, že s Vámi spává v posteli. Rozumím tomu, že ho chcete mít nablízku (přitulení dítěte je tak příjemné!) a určitě je i praktičtější, že při každém probuzení nemusíte vstávat a vytahovat syna z postýlky :-) Zkusme se na to ale podívat z jiného úhlu: není možné, že právě společné spaní může mít svůj podíl na častějším buzení syna? Blízká přítomnost maminky je určitě pro dítě potřebná a uklidňující, mám ale pocit, že toto v noci tak úplně neplatí a mnoho dětí se v těsné blízkosti maminky naopak budí daleko častěji, než když spí ve své postýlce (a mají správně nastavené spací "návyky"). Osobně jsem zastáncem toho, že v noci je lepší, když mají děti (a tím pádem i rodiče) svůj vlastní prostor sami pro sebe. Určitě je dobré mít postýlku blízko postele, ale přece jen-vlastní postel je vlastní postel :-)

Samozřejmě záleží na každých rodičích, jak si vše nastaví a zda to tak celé rodině vyhovuje, pokud ale uvažujeme nad tím, co udělat pro to, aby dítě spalo lépe, je dobré pouvažovat i nad dosavadním uspořádáním, zda je to jediné možné řešení a zda na to nejít trochu jinak.

Více než vřele doporučuji pročíst knihu „Každé dítě může dobře spát". Je k dispozici i volně ke stažení, takže můžete začít čerpat praktické návody a příběhy mnoha dětí (a jejich mnohdy znavených rodičů) třeba hned. Najdete v ní myslím vše, co k dobrému spánku dětí potřebujete vědět J.

Tímto se dostáváme k druhé části otázky, která se týká synových nočních stavů , ze kterých máte s manželem obavy. Vše najdete krásně vysvětlené ve výše zmíněné knize, ale než si ji přečtete, alespoň stručně se dotkneme toho, oč se jedná.

Rozumím tomu, že tyto stavy, kdy nevíte přesně, co se s chlapečkem děje, zda nemá z něčeho strach, případně, zda se nejedná o nějaký vážnější zdravotní problém, vypadají mnohdy až děsivě a naplňují Vás obavami. Jsem ráda, že Vás mohu v tomto směru uklidnit. Nejen, že se z největší pravděpodobností o žádný zdravotní problém nejedná, ale syn neprodělává v noci žádné hluboké úzkosti a strachy, dokonce nejde ani o žádné hrozivé sny.

Oč se jedná: dítě přechází během noci z fáze hlubokého spánku do fáze neúplného probuzení (dítě polospí – polobdí) a zase zpět, do spánku hlubokého. Přechodová fáze je u většiny dětí plynulá, méně nápadná – dítě se pouze zavrtí, otočí, něco si zamumlají a opět upadnou do fáze spánku hlubokého. U části dětí, ke kterým zřejmě patří i Váš syn, jsou tyto přechody kostrbatější - déle zůstávají ve fázi polobdění a tam se právě odehrává ten noční pláč, křik, případně výrazné pohyby, kopání nohama apod. Nejde o sen, ale neúplné probuzení a déle trvá, než se pak dítě dostane zpět do fáze hlubokého spánku. Jedná se v podstatě o to, že není stále dokončen proces dozrávání mozku a proto tyto přechody nejsou tolik plynulé. Vše by se tedy mělo upravit samo, společně s dozráváním mozku. Protože děti v této polobdělé fázi příliš nereagují na jakékoliv uklidňující taktiky, naopak někdy se zdá, že uklidňování děti ještě více rozrušuje, nejlepší, co můžete udělat, je dítě v postýlce zkontrolovat, případně pohladit a počkat, až se samo zklidní tím, že se opět propadne do hlubokého spánku. Nejedná se o nic nebezpečného a pokud dítě jinak prospívá a je spokojené, jak píšete, není třeba se znepokojovat, jen to přijmout jako jednu z vývojových, tedy přechodných záležitostí, která sama odezní.

Držím Vám palce, ať se spaní daří!

Míša