banner

Celkem výsledků pro výraz "onemocneni": 100

Dobrý den, vždy při každém pohlavním styku s mým partnerem se mi udělá malá ranka u vchodu pochvy, tak 1 cm dlouhá, vždy na spodní straně. Trvá to už více-měně rok a abych pravdu řekla, začíná mě to pěkně omezovat. Soulože se už spíše bojím, než abych se na ní těšila. Gynekolog mi doporučil používat krém na vaginální suchost, že neví co jiného by to mohlo způsobovat. Ikdyž s vlhkostí nemám nejmenší problém, tak jsem dala na radu pana doktora, ale jak jsem předpokládala, výsledky byly marné. Lubrikační gely taky nepomáhají. Ranky se dělají pořád. Sex omezuji jak se dá, abych se vyhnula bolesti, ale třeba i po 10 dnech pauzy, když se dotknu té spodní sliznice u vchodu pochvy, která má sklony se trhat, tak mně to pálí a štípe. Budu opravdu vděčná, kdybyste mi napsali všechny možně příčiny, co vám přelítnou přes hlavu, abych věděla, na co si udělat testy. Prosím pomozte!!! Jsem opravdu nešťastná. P.S.: K tomu všemu mám také dlouhodobě zvýšenou teplotu. Asi tak půl roku se moje tělesná teplota pohybuje mezi 36,9 a 37,3. Dnes jsem si měřila teplotu v pochvě - 37,6. Myslíte, že to může mít nějakou spojitost s rankami v pochvě? Krevní testy mám všechny v normě. Virusy, bakterie, hormony, jaterní testy atd - vše v normě. Doktorka říkala, že je možné, že zvýšenou teplotu způsobuje antikoncepce, před pár dny jsem ji vysadila, tak uvidíme.

Dobrý den, nevím, že by antikoncepce způsobovala dlouhodobě zvýšenou teplotu. Stavy, které mohou tyto slizniční poruchy způsobovat, je mnoho. Zkuste váš problém zkonzultovat i s odborníkem na kožní onemocnění.

Spíše se bude jednat obecně o problém s hojením a pouze lokalita ranky nebude gynekologa opravňovat tento problém řešit. 

Dobrý den, prosím dovolte mi se zeptat na jednu nepříjemnost. Byla mi zjištěna Leidenská mutace (když jsem chodila s migrénami a preventivně jsem musela podstoupit x vyšetření, aby potvrdili, že se jedná skutečně pouze o migrénu), takže mi bylo doporučeno začátkem třetího trimestru si píchat fraxiparine. Zatím mám všechny výsledky v pořádku, nicméně samozřejmě chápu, že se takto lékaři preventivně brání proti vzniku možných rizik. Jsem toho názoru, že kdyby mi náhodou tato mutace zjištěna nebyla, nikdo by mě ani nijak nevyšetřoval na možnou trombózu a já bych byla více klidnější a v této jisté nevědomosti bychom v klidu odrodili. Také mě zrovna nepřesvědčil fakt, že lékaři nechávají volbu na mě, nicméně doporučení mi řekli (začátek 3. trimestru), protože co kdyby bylo kdyby... V každé nemocnici se to prý navíc dělá jinak - někdo dává fraxiparin 14 dní před porodem, někdo ve 3. trimestru, někdo ani neví, že sklony k trombóze má a nedostane nic. Nedokáži si představit, že si budu 3 měsíce píchat do těla nějakou látku. Prosím o Váš názor. Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den, v prvé řadě bych ráda podotkla, že toto je otázka spíše na hematologa, který o aplikaci nízkomolekulárního heparinu rozhoduje (zda a kdy k ní dojde). Alespoň v naší nemocnici to takto platí a myslím, že i obecně by to tak být mělo. Trombofilní stavy jsou hematologické onemocnění a také tedy o léčbě rozhoduje hematolog. Zkušenost je tedy ale taková, že pokud je zjištěna Leidenská mutace a trombózu jste v minulosti neprodělala, pak byste měla preventivně píchat poslední trimestr a event. celé šestinedělí. Argument, že pokud byste nevědela, že mutaci máte, pak byste si nic píchat nemusela, mi přijde trochu zvláštní. Měla byste být ráda, že se na mutaci přišlo, protože riziko trombozy v graviditě je vyšší i pro nerizikové pacientky, natož pro rizikové.

Rotaviry
avatar Osvobozeni30 30. 06. 2017

Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu. Chtěla jsem nechat dceru naočkovat proti rotavirům, ale naše paní doktorka, respektive sestřička mi říkala, ať si to nejdříve pořádně rozmyslím a prostuduju, že se to moc nedává, tak mě tím zmátla. Jak vy vnímáte toto očkování? Děkuji.

V mé ambulanci očkujeme proti rotavirům často. Očkování chrání proti nebezpečným průjmům hlavně kojence. I pokud jsou děti kojeny, mohou tímto průjmem onemocnět. Kojení je proti tomu plně nechrání. U kojenců dochází k velmi rychlé dehydrataci s nutností infuzní terapie za hospitalizace. Po zavedení očkování i v mé ambulanci počet těchto onemocnění velmi poklesl.

Očkování je šetrné, podává se v kapkové formě, děti to snášejí velmi dobře.

Samozřejmě může dojít k nežádoucím účinkům, jako při každem jiném očkování.

Zatím jsem se nesetkala s velkými extrémy, jen se zhoršením bolestí bříška a řidší stolicí, to ale po několika dnech odeznělo.

Molusky
avatar Marr 07. 08. 2017

Dobrý den,5 letá dcerka se potýká již 1,5 roku s moluskami. Některé jí hnisají a udělají se z nich stroupky, které se sami zahojí. Posilujeme imunitu hlívou ústřičnou, biopronem, homeopatiky, koupeme v tužebníku, potíráme Infectodellem a zanícené Imazolem. Po zhojení se na kůži tvoří takové malé dírečky. Četla jsem toho mnoho a i názory od lékařů jsou různé. Seškrabování, propichování, vymačkávání - některý lékař, že je to nutné, některý nám zase tvrdí opak, že se to spíše šíří mnohem více a máme jen posilovat imunitu. Nakažlivost v kolektivu a v bazénu - do školky dcerka chodí, protože ani nemáme jinou možnost, prý můžeme. Teď přes léto se párkrát vykoupala u sousedů v bazéně, tak jsem se kvůli tomu ptala lékařky, zda jsme tím ohrozili ostatní a bylo mi řečeno, že pravděpodobnost nákazy je nízká, pokud to nemá rozškrábané a nic nepropichujeme apod., že je infekční jen ta tekutina uvnitř toho pupínku. V cizině se to prý vůbec neřeší a dítě žije plnohodnotný život a chodí do veřejných bazénů zcela normálně. Dost se ale dočítám, že právě bazény jsou největším šiřitelem tohoto onemocnění. Tak nevím a prosím o Váš názor. Dost mně to teď trápí kvůli sousedům a také to, zda-li ty malé dírečky po moluskách se ztratí nebo zůstanou doživotně, jestli to nechat samo vyhnisat nebo raději seškrábnout. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, bohužel, s molusky je to většinou neustálý boj, jde totiž o virovou nákazu, která se velmi dobře šíří v bazénech, ale k ošetřování, prevenci i následné léčbě opakovaného výskytu by se měl vyjádřit kožní specialista.

Clostridium
avatar Petraa.o 25. 08. 2017

Dobrý den, prosim o pomoc. Synovi (2mesice) byl zjisten pozitivni toxin na clostridie. Chtela bych se zeptat na zavaznost tohoto onemocneni u tak maleho miminka. A co je to vubec za bakterii. Muze se to prenest i na nas rodice? ... Strasne moc ho trapi brisko... Mel krvavy hlen ve stolici dr. To uzavrela jako ABKM ... Bolesti krouceni stale pretrvavalo... Po necelem mesici kdy jsem vytrvale dochazela k dr. Ze se mi to nezda ... Ze nutrilon alergy digestive care nezabira a ze se stale krouti mu udelala test na clostridie.. A tedy zaver pozitovni toxin na clostridie ..Cim se tato bakterie siri. A bude syn v poradku nebo to vyzaduje dlouhodobou lecbu. Predem moc dekuji za odpoved.

Clostridiových bakterií je spousta druhů, mohou se vyskytovat va zažívacím traktu, pokud nepatří do nebezpečných skupin, neléčí se, organismus se s nimi vypořádá.

Pohlavné choroby
avatar Wawy 09. 09. 2017

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je možné dostať alebo nakaziť sa kvapavkou alebo chlamidiami (resp. inou pohl. chorobou) od partnera, hoci je to môj jediný a ustálený sexuálny partner a z jeho strany je to rovnaké? Pretože mám problém so žltkastým výtokom, ktorého je veľmi veľa, mám mokré nohavičky a niekedy aj nohavice, taktiež mám aj svrbenie. A neviem či toto s tým súvisí ale aj bolesti chrbta. Ďakujem

Dobrý den, kapavka a chlamydie jsou pohlavně přenosné choroby, takže pokud jste si 100% jistá, že je vám věrný, pak byste se neměla jak nakazit. Může se jednat ale i o jiné bakteriální onemocnění, takže bych radila gynekologické vyšetření.

Menstruace
avatar Aaksaj 15. 09. 2017

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně menstruace. Je mi 22 let a menstruaci mam od 10, bohuzel ale nepravidelnou. Od dětství trpím hypofunkcí štítné žlázy, takže každé ráno užívám Letrox 50. Odjakživa mám nepravidelnou MS. Moje gynekoložka mi řekla, že se s tím nic nedá dělat, že je to způsobeno štítnou žlázou a jediná možnost pravidelné menstruace je pokud budu užívat antikoncepci, jinak jsem prý ale zdráva. Antikoncepci jsem asi rok užívala, ale poslední rok už ji neberu, nechci do sebe cpát další hormony. Teď už jsem zase šestý měsíc bez MS. Chtěla bych se zeptat, jestli nepravidelná MS může mít vliv na plodnost, jestli by se mohlo stát, že v budoucnu nebudu moci mít děti, případně jestli neexistuje nějaký jiný způsob kromě antikoncepce, jak by se MS stala pravidelnou. Mockrát děkuji

Dobrý den, nepravidelná menstruace v době, kdy budete plánovat rodinu, problémem být určitě může. Nepravidelná menstruace může být způsobena s mnoha vlivy - jiné hormonální onemocnění, anovulační cykly (nedochází při nich k ovulaci), stres, nízká váha.. Porblém se dá řešit i užíváním gestagenů v druhé polovině cyklu - např. 15-26. den. Toto schéma nemá antikoncepční učinek. Pokud zatím děti nechcete, je možné také ponechat cyklus bez terapie, pokud hormony užívat nechcete. Je třeba ale určitě došetřit, zda máte  či nemáte i nedostatek estrogenu. Pokud by tomu tak bylo, pak je třeba estrogen dodávat, aby u vás nedošlo k řídnutí kostí a jiným potížím.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho je potřebné být na pracovní neschopnosti po kyretáži? 23. 8. jsem měla kyretáž (missed abort v 13. týdnu), asi 5 dní po zákroku jsem dostala zánět sliznice dělohy, byla jsem týden v nemocnici. Nasadili mi antibiotika a po propuštění jsem dostala mykózu. Teď jsem už i po první menstruaci. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem.

Dobrý den, otázka délky PN v případě onemocnění či operací je vždy velmi individuální. Někdo je schopen jít po propustění z nemocnice druhý den do práce, někdo se necítí na příchod do zaměstnání ještě za 3 týdny. Záleží, jak se sama cítíte a jaké zaměstnání děláte.

Dobrý den,je mi 37 let a mezi lety 2012-2015 jsem se pokoušela otěhotnět s tehdejším partnerem, který byl neplodný (absolvovali jsme klasická vyšetření, následovalo IUI a několik neúspěšných IVF). Na mé straně nebyla tehdy nalezena žádná překážka otěhotnění - cyklus v pořádku, ovulace probíhala, poruchy a onemocnění vyloučeny atd.).Před nedávnem jsem několik měsíců brala HAK (s novým partnerem) a po jejím vysazeni se čtvrtý měsíc snažíme otěhotnět. Problém je v tom, že všechny dosavadní cykly po vysazení HAK byly anovulační (hlídám pomocí ovulačních testů, se kterými mám zkušenost z dřívějška, kdy mi vždy ovulaci spolehlivě ukázaly). Je to ještě v pořádku, anebo to může znamenat počínající přechod? Jaký další postup byste mi doporučovali?

Dobrý den, anovulační cykly mohou přetrvávat po vysazení HA několik měsíců (i půl roku). Pokud by ale přetrvávaly déle, nelze toto svést jen na předchozí užívání HA, ale je třeba situaci dále řešit. To, že nemůžete otěhotnět, nemusí být způsobeno předchozím užíváním HA či anovulačními cykly, ale nekvalitními vajíčky, jejichž počet s přibývajícími roky rapidně narůstá. Určitě bych se tedy po půl roce bez úspěchu obrátila na IVF centrum ke konzultaci.

Dobrý den, s přítelem bychom chtěli v brzké době miminko, naše první, ale má to háček - já mám od narození vitiligo, má ho moje matka, její matka, atd, prý se to dědí ob jedno dítě (liché v pořadí), a skutečně, já jsem prvorozená a mám vitiligo, můj bratr (druhorozený) nemá, má sestra (třetí v pořadí) má. Taktéž to měla i má matka, je prvorozená - vitiligo má, ale druhorozená teta už nemá. Já bych chtěla, aby mé první dítě vitiligo nemělo, ale samozřejmě nechci chodit na potrat každé liché těhotenství. Doba je zlá a s přítelem nechceme, aby naše miminko bylo terčem různých posměšků. Chci se tedy zeptat, zda existuje nějaká možnost, nějaká klinika, kde by z mého vajíčka vyjmuli tuto genetickou informaci o vitiligu? A pak by mi dali ,,zdravé,, vajíčko, oplodněné přítelovým spermatem do mého těla jako umělé oplodnění? V tv jsme viděli pořad, kde matka měla genetickou chorobu, kde byla na vozíku a měla zakrnělé ruce a nepohyblivé nohy, její muž byl zdravý a právě někde na klinice jim udělali něco na tento způsob, zda jsme to správně pochopili, že z jejích vajíček vyjmuli ty ,,špatné,, genetické informace a mají zdravé miminko. Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den, dodnes se přesně neví, co vitiligo způsobuje. Pouze v malém procentu se jedná o genetické onemocnění, nicméně nalézt a vyšetřit v embryu gen, na kterém je tato informace uložena a tyto embrya pak vyselektovat, je dle mého názoru v dnešní době nemožné. To, o čem mluvíte (preimplantační genetické vyšetření embryí) se provádí, ale provádí se bud u žen, které trpí onemocněním, které má jasný genetický základ nebo u žen, které opakovaně potrácí a nedá se vyloučit, že důvodem je geneticky vadné embryo. Těmto ženám se poté preimplantační diagnostika nabízí, nicméně na embryu se vyšetřuje základní spektrum genetických chorob, do kterých se vitiligo určitě neřadí. 

Dobry den, som v 9 tyzdni tehotenstva a pred tyzdnom mi vyberali nervy zo zubu, zub je podla zubara vycisteny,uzavrety vlozkou a bude o mesiac zavrety korenovou vyplnou. Par dni pred tym ako mi robili zub som bola prechladnuta,teplota bola 37 asi 3 dni. Potom klesla. Od dna kedy mi tahali nervy je teplota 37,3-37,5. Zubar tvrdi,ze ziadne lieky netreba,no gynekolog mi radi nasadit si antibiotika dalacin.Aky je vas nazor? ja sama sa mam rozhodnut,co je lepsie, som len v prvom trimestri,bojim sa ze ohrozim plod ale zas ohrozit ho pripadnym neliecenym zapalom v tele tiez nechcem.Dakujem krasne za odpoved

Dobrý den, já osobně bych antibiotika pouze na základě zvýšené teploty bez dalších vyšetření (zvýšení zánětlivých parametrů v krvi, aj.) nenasazovala. Zvýšená teplota může mít i jiné příčiny než zánět. Navíc onemocnění způsobující zvýšenou teplotu může být virové a tudíž na něj antibiotika stejně nezaúčinkují.

Tanga a plodnost
avatar Denisa17 16. 10. 2017

Dobrý den, asi před půl rokem jsem začala nosit tanga, klasické kalhotky nenosím už vůbec, dokonce i v době menstruace nosím tanga v kombinaci s tampony.. Mé mamce se to nelíbí, říká, že tanga můžou způsobit neplodnost a odrazuje mě od nich.. Zajímalo by mě, jestli je to pravda? A pak ještě ohledně těch tamponů.. také jsem slyšela o syndromu toxického šoku, ale myslím, že při dodržení hygienických zásad by to nemělo ničemu vadit.. nebo je tu nějaké riziko?Děkuji za odpověď.

Dobrý den, přesně tak. Syndrom toxického šoku je velmi vzácné onemocnění, které je dáváno do souvislosti s používáním tamponů. Je to ale tak raritní záležitost, že není třeba se toho obávat. Co se týče nošení kalhotek typu tanga - rozhodně nemají s neplodností nic společného.

Dobrý den,dcera je ve 22. týdnu těhotenství. Při dnešní kontrole jí bylo řečeno, že musí do FN na vyšetření, dítěti byly zjištěny stíny na střevech. Nevím, co to obnáší a nikde jsem k tomuto dotazu nic nenašla. Může se jednat o Cronovu chorobu, kterou trpí dcery otec? A jaká je jiná možnost zjištění? I dcera má potíže se střevy, ale crohn neprokázán. Díky za odpověď.

Dobrý den, pojem stíny na střevech jsem ani já nikdy neslyšela. Maximálně se může jednat o tzn. hyperechogenitu střeva, která může značit vadu gastrointestinálního traktu, proběhlou hypoxii (chvilkový nedostatek kyslíku), ale také to nemusí znamenat vůbec nic. Crohnovu chorobu na UZ před narozením určitě poznat nelze. Je to onemocnění, které se vyvíjí až s přibývajícím věkem.

Dobrý den, paní doktorko, nikdy jsem žádné problémy neměla, nicméně včera jsem se dozvěděla tento nález... Trápí mě hlavně první uvedený problém, mám teprve druhého partnera v životě a z toho již 4 rok stejného.. Je tedy evidentní, že on musel mít styk s někým jiným, abych onemocněla touto nemocí? Nebo kde jsem k ní mohla přijít? Je to vážné onemocnění? Děkuji, budu vděčná za odpověď!

Dobrý den, patogeny, které jste vyjmenovala, bývají u některých žen běžnou součástí poševní mikroflory a mohou se více či méně pomnožovat. Stejně tak muži mohou být chronickými přenašeči a v době "snížení imunity" mohou poté u ženy způsobit infekci. Nález tedy neznamená, že váš partner se nakazil u jiné žen. Může být dlouhodobým přenašečem, stejně jako vy můžete mít tyto patogeny jako součást mikroflory již delší dobu.

Dobrý den, moc mě trápí chování mé dvouleté dcerky, nevím, jestli je vše v normě.Moje dcerka má spoustu rituálů, které vyžaduje dodržovat, jinak má několika minutový záchvat pláče a vzteku. Tím "rituály" myslím například to, že lampičku u postele rožíná pouze ona, nebo když jde skládat puzzle (mimochodem skládá už i puzzle o 40-ti dílkách), tak musí pred tím sama zavřít dveře, nebo po probuzení si ona sama musí donést papučky k obuti a podobně. Je jich vícero a například když dcerku hlídala babička, která rituály nezná, byl to problém, dcerka se hodně vztekala.S tím možná souvisí to, že dcera ve svých (za dva týdny) dvou letech má problémy s mluvením a nedokáže říct, co chce. Používá docela hodně slov a hlavně poslední dva měsíce se její slovní zásoba značně rozšířila (dokonce už pozná i bílou a žlutou barvu), ale říká pouze jednotlivá slova, rozhodně je nespojuje do vět a sloves zná velice málo. Kromě mě a manžela ji navíc nikdo nerozumí, i když i pro nás je to hodne často těžké. Slova komolí a slova jako letadlo jen jakoby zazpívá ("a-a-a").Hlavně nedokáže říct"ano" nebo "jo", prostě vyjádřit souhlas, ani zakyváním hlavy. Nesouhlas zato umí důrazně, kromě ne, i gestikuluje rukou.Jinak se snažíme spolu dorozumět, spíš jí poslední dobou říkám, že nerozumím, at mi to řekne jinak, ale to moc efekt nemá,spíš hodně ukazuje nebo mě chytne za ruku a zavede kam potřebuje.Poslední věc, která se teď ale několik týdnů neobjevila - od svých prvních narozenin se dcera vždy kolem jedenacté hodiny večer probudila a hrozným pláčem, pomohlo až lehké probrání. S podobným neutišitelným pláčem se často stále probouzí po odpoledním spánku (spí cca 2,5 hodiny).Moc Vám děkuji za Váš čas a jsem zvědavá na Vaši odpověď.

Doporučila bych psychologické a neurologické vyšetření k vyloučení hlubšího problému. Popisované rituály mohou být součástí negativismu v tomto věku, i noční neutišitelný pláč, ale může znamenat i onemocnění.

Cytologie
avatar Spiralka 15. 11. 2017

Dobrý den,před 3 měsíci mi byl odebrán stěr na cytologii, výsledek ale nebyl uspokojivý (dle gynekologa se jedná o pozánětlivé virové změny), poté jsem šla na vyšetření podruhé a stále to není v pořádku. Mám přijít opět za 3 měsíce. Neměl by mě gynekolog poslat na nějaké důkladnější vyšetření, opravdu stačí abych přišla opět až za 3 měsíce? (Asi před 2 lety jsem měla genitální bradavice, ale na vypalování jsem nebyla - nevím jestli to s tím souvisí, mívám i problémy se záněty).. Hormonální antikoncepci neberu téměř rok a mám nehormonální nitroděložní tělísko. Ještě bych se chtěla zeptat, zda by mi mohlo nějakým způsobem pomoci užívání Wobenzymu.Děkuji za odpověď

Dobrý den, vzhledem k tomu, že jste neuvedla, jaký typ dysplasie (změn) na čípku máte, pak nelze na vaši otázku přesně odpověědět. Nicméně histopatolog, který cytologii honotí vždy na základě nálezu napíše doporučení, kdy provést další kontrolu a tím se gynekolog řídí. Co se týče souvislosti s nálezem na čípku a předchozími genitálními bradavicemi, pak tyto dva  nálezy souvislost mají - obě onemocnění vyvolává HPV virus. Co se týče užívání Wobenzymu, který podporuje reparační hojící procesy, určitě vám neublíží.

Dobrý den, mám pálení a svědění v oblasti kolem stydkých pysků a také někdy u řitního otvoru (hlavně po stolici a chvíli poté). Byla jsem na vyšetření na gynekologii, kde mi nenašli nic, poslali mě na urologii, protože mé pálení bylo také při čůrání, ale na urologii také nic nezjistili. Na urologii mě cévkovali a pro jistotu nasadili antibiotika Zinnat. Ale všimla jsem si, že po utření (jak po močení, tak i po stolici se mi na papíře objeví bílé ,,drobky". Vypadá to jak kousky toaletního papíru, ale není to (nejvíce jich mám ve vnější straně stydkých pysků) Myslíte si, že na prohlídce na gynekologii by přišli na pohl. nemoc? Já partnery nestřídám, ale jsem už nešťastná, protože nevím oč se jedná. A bojím se, že to přenesu na svého partnera, jelikož spolu spíme bez ochrany. Na ty pysky a u análního otvoru si to mažu mastí Canesten, svědění lehce ustoupilo, ale pálení je stále. Antibiotika beru sice teprve 3. den. Nevíte oč by se mohlo jednat? Na urologii mi řekli, že to může být také z prochladnutí. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud jste byla na gynekologii řádně vyšetřena, pak by určitě na zánět (např. kvasinky) musel lékař přijít. Ještě by bylo dobré vyloučit, zda se nejedná o nějaké parazitání onemocnění (např. roupy) - pokud tedy vaše potíže přetrvávají, upozorněte gynekologa na tento nález. Z prochladnutí by jistě potíže, které popisujete, být neměly.

Dobrý den, dnes mi obvodní lékař předepsal na angínu Azitromycin sandoz 500mg s tím, že by v těhotenství tyto antibiotika vadit neměla. V příbalovém letáku jsem se ale dočetla, že se v těhotenství užívat nesmí. Kontaktovala jsem tedy známého, což je také obvodní lékař, a ten mi sdělil, že tyto antibiotika v žádném případě brát nemám. Momentálně jsem v 15+4tt a nevím, zda mám nebo nemám léky brát? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, je pravdou, že makrolidy nejsou v těhotenství antibiotika první volby. I když v 16. týdnu gravidity po ukončeném 1. trimestru, by již krátkodobá léčba zásadně vadit neměla. Při onemocnění angínou je první volbou penicilinová řada antibiotik - peniciliny během těhotenství nejsou žádnou překážkou. Pokud ale máte alergii (nebo nevím, jaký jiný důvod měl váš lékař k předepsání azytromycinu), pak i ten užít nyní můžete.