banner

Celkem výsledků pro výraz "odber plodove vody": 100

Dobrý den, jsem 20+6tt, dnes jsem byla na druhém těhotenském ultrazvuku na klinice prenatální diagnostiky. Bylo mi řečeno, že jsem měla špatné výsledky krve u prvního ultrazvuku NT+ 1/303. Oba ultrazvuky v pořádku, VVV ani VCC nenalezeny. V levé komoře echogenní fokus a lehce rozšířené ledvinové pánvičky. Z tohoto důvodu mě paní doktorka objednala ke genetické konzultaci a doporučila odběr plodové vody hned na zítřek. Chtěla bych znát názor odborníka, zda je odběr plodové vody opravdu nutný? Na ultrazvuku byl hezky vidět nos miminka i horní ret, žádné vrozené vady v rodinách nemáme. Ale z dnešních výsledků jsem vystresovaná. Ještě dodám, že je mi 32 let, moje první těhotenství před sedmi lety bez komplikací, dítě zdravé. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, výsledek kombinovaného testu v 1. trimestru byl, jak píšete 1:303, což je negativní výsledek. Pokud byly oba ultrazvuky v pořádku, pak není k odběru plodové vody důvod. Rozšířené ledvinné pánvičky jsou nález, který se nepojí s chromozomálními genetickými vadami. Časteji jej nacházíme u plodů mužského pohlaví, je dobré během těhotenství sledovat, zda se nález nezhoršuje, ale většinou tomu tak nebývá a po porodu se spontánně upravuje. Takté echogenní fokus v komoře většinou sám mizí a nepojí se tento nález druhém trimestru s vývojovou vadou srdce. Takže z mého pohledu není odběr plodové vody nutný, i když konečné rozhodnutí je na Vás. Je třeba si ale také uvědomit, že je tento výkon více rizikový než v 16. týdnu, kdy se standartně provádí.

Dobry den,prosim Vás mam dotaz jak by jste postupoval Vy v mém případě ve 12 tt prvni screening utz v pořádku ale nízká hodnota paap riziko down po upraveni 1: 10 000,nasazen anopyrin pro riziko preeklampsie kontrolni utz v 16 tt ukazal mirnou dilataci ledvin a zvysenou echogenitu strev nasledne TRIP. TEST negativni riziko down. 1:22 000 na utz v prenatalnim centru v brne nyni v 18 tt utz stejny s tim ze pan dr neshledal zadne vyvojove vady ani srdecni vady ale opet vyssi echogenita strev odebrana krev na CMV viry plus na cystickou fibrozu pan doktor rikal ze by odber plodove vody nedelal ,ze je vetsi riziko to,nez ze to dite by neco mělo ale znervoznuje me ta echogenita strev zda jsem opravdu nemela pro jistotu podstoupit odber plodove vody,prosim o nazor nyni jsem 19 tt dekuji moc

Dobrý den, důležité je, že zatím všechna vyšetření v těhotenství máte v pořádku. Nejsou zmíněny výsledky z krve na cytomegalovirovou infekci atd. Skládá se vždy vícero informací dohromady. Dilatované ledviny ve většině případů nepůsobí miminku potíže, po porodu se většinou srovná sama. Zvýšená echogenita střev může být např. u cytomegalovirové infekce či u cystické fibrózy. Neznám ovšem celé pozadí situace, nelze proto určovat, zda se měla nebo neměla provést amniocentéza (odběr vzorku plodové vody). Obecně se v těchto případech odběr plodové vody provést dá (ať už na žádost pacientky) ke zpřesnění informace. Riziko spontánního potratu/odtoku plodové vody je cca 0,5 %. Neváhejte situaci znovu prokonzultovat s Vaším ošetřujícím gynekologem, který Vás zná nejlépe. Hezký den.

UTZ 16tt
avatar Mihalka87 18. 04. 2020

Dobrý den,paní doktorko, potřebovala bych objasnit či poradit v mé situaci.Jsem těhotná po IVF(KET). Od začátku je těhotenství trochu problematické. Špinění a následné krvácení v 10 a 11tt - hematom. Poté v pořádku, po velkém UTZ ve 13tt opět hematom 29x5mm a krvácení po UTZ. Dle UTZ vše v pořádku, ale dle výsledků krve nižší PAPP-A 0.34 doporučen test NIPT na tři chromozomy - výsledek negativní. Po-té kontrolní UTZ v 16tt a zde zjištěno toto: málo plodové vody (AFI 50mm ve 4 kvadrantech, nejvyšší sloupec 30mm - střední oligohydramnion, opět hematom 45x10mm, plod dle UTZ bez VVV, ale dle odběru krve (týden před) velmi vysoké hodhoty AFP - opět odběr krve na infekční markery. Dle Dr. UTZ v pořádku, ale krev vždy špatná. Prý to může způsobovat ten hematom - při krvácení odtok části plodové vody a zkreslení výsledků krve - mohla by to být prý nějaká infekce...Chci se zeptat, jak moc jsou podle Vás tyto výsledky špatné a zda tyto dva problémy spolu souvisí? Čekám na výsledky krve (inf. markery) a kontrolní UTZ 30.04.Velmi děkuji za Vaši odpověď MV

Dobrý den, nižší hladina PAPP-A (protein produkován placentou) v krvi v 1. trimestru může signalizovat eventuální (možné) riziko nedostatečné funkce placenty (a s tím spojené riziko opoždění růstu plodu - a v této souvislosti snižování množství plodové vody, možné riziko rozvoje onemocnění u těhotné - zvané preeklampsie apod.), dále riziko chromozomálních vad plodu, nejčastěji Downův syndrom (dále pak Edwardsův a Pataův) - Vy máte vyšetřený NIPT a je negativní, tudíž toto riziko je naprosto minimální.  Krvácení či hematom v děloze v těhotenství může zkreslovat hodnoty AFP  (protein vylučovaný plodem a placentou do krve těhotné)  v krvi a mohou být zpravidla zvýšené. Vyšší hodnoty AFP mohou být také spojeny s rizikem snížené funkce placenty (viz výše), těžko říct, zda jeho zvýšená hodnota ve Vašem případě je kombinací těchto dvou příčin zde zmíněných, anebo pouze jednou z nich. AFP může dále být zvýšený u těhotných s rozštěpovými vadami u plodu (což se u Vás nepotvrdilo, pokud jsem správně pochopila). Příčinou sníženého množství plodové vody je její nedostatečná tvorba (projev snížené funkce placenty nebo např. poruchy funkce ledvin plodu či obstrukce - překážka - v močových cestách) nebo její předčasný odtok. Vaše miminko (včetně hematomu, množství plodové vody atd.) bude na ultrazvuku pravidelně kontrolováno a sledováno, jak prospívá, jak je spokojené. Počkejte na výsledky krve a kontrolní ultrazvuk. Hezký den.

Dobrý den,jsem diabeticka I.typu 18let. Včera jsem byla na kontrole v rizikové pořádně kde mi doktor řekl že mám hodně plodové vody. V papírech mám napsáno polyhydramnion AFI 24, žaludek +, včera jsem byla 27+3. Hned by nabrali krev, doktor mi řekl že mám špatné kompenzovanou cukrovku. Výsledky dopadli dobře krevní obraz i moč mám v pořádku. Hned jsem včera šla za moji dia doktorkou co dělám špatně a že mi řekli že mám špatně kompenzovanou cukrovku. Ta mi řekla, že tím to není, že mám diabetes kompenzovany výborně s glykovanym 43. Ale neřekla mi z čeho by to mohlo být. Proto píši sem abych se zeptala čím to může být způsobené, popripade čemu se vyvarovat? Napadlo mě jestli to nemůže být tím že moc pijí protože vypiju 3-4l čisté vody denně. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, množství plodové vody může být do určité míry ovlivněno i stupněm hydratace těhotné. Nejčastěji se však vyskytuje u špatně kompenzované cukrovky, u některých infekcí, vrozené vady u plodu apod. V některých případech se příčina většího množství plodové vody nepodaří objasnit. Podstatná je další domluva s Vaším ošetřujícím gynekologem. Rozhodně je velmi pozitivní, že cukrovka je správně kompenzovaná.Pitný režim zhruba 2-3 litry denně je určitě vhodný. Hezký den.

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Aktuálně jsem 37+0tt a cca 14 dní trpím zmnoženým vag. výtokem. To bych řekla, že je s blížícím porodem normální, nicméně mě trápí, že výtok je především vodnatý, někdy s bílým zabarvením uprostřed a někdy zcela bez něho. Proto je pro mě těžké odlišit, zda se jedná skutečně o výtok nebo o plodovou vodu. 26.12. Jsem kvůli tomu byla na pohotovosti, protože se mi na kalhotkách udělalo několik mokrých kol se zabarvením dožluta. Únik plodové vody vyloučili. Dnes jsem byla na kontrole u své lékařky a ta říkala, že plodové vody je tam sice norma, ale na spodní hranici – AFI 6,7. Což nevím, jestli není na tento týden těhotenství málo. Řekla mi, abych při dalším podezření na odtok se nechala raději vždy zkontrolovat v porodnici. Mě ale trápí to, že tento vodnatý výtok mám téměř každý den a neumím si představit, že bych jezdila denně otravovat do porodnice. Poradíte mi prosím, co s tím? Přijde mi, že se mi to nejvíce stává po toaletě, když se utřu a natáhnu kalhotky. Ačkoliv mám pocit, že jsem se utřela důkladně, mnohdy cítím vlhko. Někdy se to děje ale jen tak. Myslíte, že by mi mohla opravdu plodová voda postupně unikat? A kdy bych měla jet s podezřením do nemocnice? Vždy je to kolečko o průměru třeba 3–4 cm, tak já nevím, jestli se dá říct, že to množství by muselo být větší. Omlouvám se za dlouhý dotaz, opravdu mě to stresuje, protože bych nerada něco zanedbala, ale zároveň nechci neustále obtěžovat v nemocnici, protože to by bylo opravdu denně. Termín porodu mám 23.1.2025. Moc děkuji za rady a přeji pěkný den.

Dobrý den, 

takto v rámci poradny Vám určitě nejsem schopna říct, zda se jedná o plodovou vodu či nikoliv. Od toho je klinické vyšetření - např. pomocí Temeschvaryho roztoku, event. Actim prom test.

 

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jsem 20+4 a našly naší princezně cysticky na mozecku a doktor mi řek že by bylo lepší podstoupit odběr plodové vody ale mam strach a hlavně říkal že do 24 týdne by měly zmizet tak si myslí že je zbytečné riskovat a chodit na plodovou vodu jakej máte nazor vy mockrát děkuji

Dobrý den,

já Vám samozřejmě v rámci internetové poradny nemohu říkat, co máte či nemáte dělat, nicméně odběr plodové vody patří mezi nízké rizikové výkony v těhotenství. Řiďte se doporučením Vašeho ošetřujícího lékaře.

Dobrý den,čekám dvojčata, ale mám pozitivní test z prvního trimestru, riziko DS 1/10. Jsem po IVF. Doporučili mi odběr plodové vody nebo neinvazivní Maternity21 Test. Zvolila jsem test, ale na jeho výsledek se čeká déle. O dalším případném postupu jsem se nedověděla a teď mám strach, že utíká čas k případnému možnému zákroku. Pokud se dozvím výsledek až ke konci 15tt, je ještě možné ukončit život jednoho plodu a jaké jsou šance, že druhý to přežije? Plody leží vodorovně nad sebou, odděleny jen tenkou membránou od sebe (jako na palandách). Jak se v takových případech postupuje, když je jeden plod DS pozitivní a jaké jsou časové faktory k zákroku? Děkuji.

Dobrý den, příliš nerozumím tomu, proč Vám lékař nabízel Maternity test, pokud čekáte dvojčata. Test patří do skupiny neinvazivního testování genetických vad na principu vyšteření genomu z buněk plodu v krvi matky. Nicméně i kdyby Vám vyšel tento test pozitivní, nelze nikdy 100% říci, od kterého plodu tyto pozitivní buňky pocházejí. Všeobecně se ženám tento test při dvojčetné graviditě nedoporučuje, protože jeho výsledek, pokud vyjde pozitivní, nic neřekne a stejně byste musela podstoupit odběr plodové vody k potvrzení výsledku. Co se týče poté redukce dvojčat z důvodu vrozené vady, tak to samozřejmě na specializovaném pracovišti možné je, ale čím dřív se provede, tím je menší riziko potratu. Lze jej ale provést i v 15. týdnu gravidity.

Vývojové vady
avatar MValk 01. 04. 2021

Dobrý den, byla jsem na prvním screeningu ve 12. týdnu těhotenství. Lékař mi doporučil další konzultaci ... Mám však dva zcela odlišné názory odborníků a zajímal by mě další názor. Ultrazvuk dopadl relativně dobře až na abnormální trojcípou chlopeň a výsledky na T21 1:757. Jedna lékařka doporučuje odběr plodové vody a druhá mě uklidňuje, že je důležitý UZ, který je v pořádku a že jsem se nevešla do “tabulek” z důvodu věku (32 let, první těhotenství) a že ta chlopeň se většinou dá do pořádku sama, že se uvidí na dalším UZ ve 20tt. Ráda bych věřila tomu, že je vše v pořádku, ale raději bych znala i jiné názory. Děkuji za odpověď

Dobrý den, oba názory jsou variantou, jak se rozhodnout dál. Nic není povinné a Vy se můžete sama rozhodnout, jaký postup byste zvolila. Odběr plodové vody je jediná metoda, která poskytne 100% informaci o genetické výbavě plodu. Pokud byste chtěla mít jistotu, je variantou amniocentéza. S velkou přesností pracuje také superkonziliární ultrazvuk v období kolem 20. týdne. Váš výsledek T21 je hraniční riziko (buď může být negativní, hraniční nebo pozitivní). Lze také provést neinvazivní screeningové vyšetření z Vaší krve (není hrazeno pojišťovnou, cena se pohybuje cca 10 000-12 000 Kč) - tzv. NIPT. V krvi těhotné se nachází DNA plodu, kterou lze vyšetřit a detekovat u plodu nejčastější chromozomální vady (mezi které patří Downova choroba) - a to s přesností >99 %. Hezký den

Dobry den,Před 2ma dnami som bola na 12 tyzdnovom ultrazuku plus mi zobrali krv na genetiku a vyvojove vady. Včera volali s tym ze mi vyslo riziko downovho syndromu 1 z 253. Je mi 33 rokov ( o 2 mesiace 34). Jedno dieta uz mam, syna narodeneho před 3mi rokmi v 33+1 akutnym cisarskym. Narodeny skor kvoli mojej zdvojenej maternici, zacala mi odtekat plod. voda v 32+4, syn bol otoceny naopak. Syn je vporiadku. Doktorka mi ponuka bud odber plod.vody alebo DNA test z krvi. Na odber plod.vody velmi nechcem ist kvoli riziku potratu alebo skorsiemu porodu, i tak si myslim ze budem rodit zase predcastne, kdeže syn tam uz v 32 tyzdni nemal miesto. Manzel by zase chcel aby som tam isla, kvoli 100% vysledkom. Z DNA testu su výsledky na 99%. Co by ste mi poradili ? Viem ze rozhodnutie je na mne, okolie mi radi ist na odber plod.vody.Dakujem

Dobrý den, riziko 1:253 je v podstatě dle doporučených postupu negativní výsledek, pokud byl UZ plodu v pořádku. Až výsledek 1:100 a méně je považován za pozitivní. 100% jistotu, že plod nebude postižen ale nemáte. Vzhledem k tomuto výsledku bych spíše (pokud se rozhodujete mezi aminocentézou a vyšetření genetiky z vaší krve) volila neinvazivní vyšetření z vaší krve. Toto vyšetření by mělo odhalit nejběžnější genetická onemocnění. 

Císařský řez
avatar Mia13 25. 08. 2021

Dobrý den, prosím o raduJsem 37+4 tt podle prvního dne poslední menstruace a miminko mám v poloze KP. Vyšetřoval mě doktor, který se mě hned po příchodu ptal, jak se cítím. Odpověděla jsem mu po pravdě, že mám poslední týden každý den poslíčky, bolesti v kříži a podbřišku a že následkem toho už ani nespím. Jeho odpověď byla ,,to máte blbý, co vám na to mám říct" ... Dále mi sdělil, že má naše miminko velikou hlavu oproti bříšku, ale že je to na hranici zatím. Celkově má 2970g. Potom, že má malinko plodové vody kolem sebe a žádné místo, proto má nožičky i ručičky před obličejem (to mi ukazoval). Na závěr mi sdělil, že rozhodně půjdu císařem, protože u mě by byl komplikovaný porod i kdyby byl otočený správně už kvůli té hlavičce. Na základě těchto informací vím od svého doktora, že je lepší aby šlo dítě ven minimálně týden před termínem přirozeného porodu, což bylo u mě 9.9 podle mého doktora, ale podle nemocnice to je 15.9. nicméně, v nemocnici nemají místo na termín císaře, takže mi nabídli jediný termín na zákrok a to 14.9...prosím o radu, zda je toto správný postup? Odchází mi už hlenová zátka a bolesti jsou nepravidelné, ale hrozné. Není ten termín císařského řezu už docela pozdě? Nemůže být miminko díky té plodové vodě v ohrožení? Přemýšlím zda nezkusim jinou porodnici kvůli dřívějšímu termínu a celkovému přístupu. Děkuji za radu.

Dobrý den, co se týče vedení porodu vaginálně versus císařský řez, záleží na mnoha faktorech - na rozměrech Vaší pánve ku hlavičče miminka, vašem celkovém somatotypu, na tom jak je miminko orientováno, na jeho váze a samozřejmě také na Vašem uvážení. Pokud se zbytečně trápíte a máte dlouhodobě bolesti, bylo by dobré zvážit, zda si nenajít dřívější termín v jiné nemocnici. Bez ultrazvukového vyšetření nemohu posoudit, jak moc málo plodové vody máte. Co se týče poslíčků, může pomoci teplá voda, hořčík, být v klidu a odpočívat. Držím palce, hezký den

Dobrý večer, paní doktorko. Jsem ve 22. týdnu těhotenství a u plodu byla diagnostikována regurgitace trojcípé chlopně. Co vím, je to jeden z indikátorů Downova syndromu. Všechny ostatní výsledky byly v pořádku - screening v 1. trimestru (vyšetření srdce neproběhlo) i tripple testy v 16. tt. Chci se zeptat, jestli i tato jedna vada může indikovat Downův syndrom a také, zda se ještě v této fázi těhotenství dá případně provést nějaký test k jeho potvrzení/vyloučení? Moc děkuji. Dana

Dobrý den, v mnoha případech tato vada nesouvisí s žádnou chromozomální vadou. Vyloučit to lze ale samozřejmě pouze genetickým vyšetřením plodu - odběr plodové vody (aminocentéza). Tento výkon má ale ve 22. týdnu vyšší riziko potratu či odtoku plodové vody než v 16. - 17. týdnu, kdy se standartně dělá. To je důležité si uvědomit při rozhodování.

Dobrý den, chci se zeptat. Před chvílí jsem se probudila a měla jsem pod sebou menší mokro. Bolesti žádné nemám jen tlak dolů na pochvu. Jsem ve 36+4tt. Podle paní doktorky minulý týden jsem byla otevřená na dva prsty. Co bych podle vás měla dělat, když nemám žádné velké bolesti..?

Jela bych se do nemocnice nechat vyšetřit, může se jednat o odtok nebo prosakování plodové vody. Kameníková