Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Aktuálně jsem 37+0tt a cca 14 dní trpím zmnoženým vag. výtokem. To bych řekla, že je s blížícím porodem normální, nicméně mě trápí, že výtok je především vodnatý, někdy s bílým zabarvením uprostřed a někdy zcela bez něho. Proto je pro mě těžké odlišit, zda se jedná skutečně o výtok nebo o plodovou vodu. 26.12. Jsem kvůli tomu byla na pohotovosti, protože se mi na kalhotkách udělalo několik mokrých kol se zabarvením dožluta. Únik plodové vody vyloučili. Dnes jsem byla na kontrole u své lékařky a ta říkala, že plodové vody je tam sice norma, ale na spodní hranici – AFI 6,7. Což nevím, jestli není na tento týden těhotenství málo. Řekla mi, abych při dalším podezření na odtok se nechala raději vždy zkontrolovat v porodnici. Mě ale trápí to, že tento vodnatý výtok mám téměř každý den a neumím si představit, že bych jezdila denně otravovat do porodnice. Poradíte mi prosím, co s tím? Přijde mi, že se mi to nejvíce stává po toaletě, když se utřu a natáhnu kalhotky. Ačkoliv mám pocit, že jsem se utřela důkladně, mnohdy cítím vlhko. Někdy se to děje ale jen tak. Myslíte, že by mi mohla opravdu plodová voda postupně unikat? A kdy bych měla jet s podezřením do nemocnice? Vždy je to kolečko o průměru třeba 3–4 cm, tak já nevím, jestli se dá říct, že to množství by muselo být větší. Omlouvám se za dlouhý dotaz, opravdu mě to stresuje, protože bych nerada něco zanedbala, ale zároveň nechci neustále obtěžovat v nemocnici, protože to by bylo opravdu denně. Termín porodu mám 23.1.2025. Moc děkuji za rady a přeji pěkný den.
Odpověď odborníka:
Dobrý den,
takto v rámci poradny Vám určitě nejsem schopna říct, zda se jedná o plodovou vodu či nikoliv. Od toho je klinické vyšetření - např. pomocí Temeschvaryho roztoku, event. Actim prom test.
Pro akci je nutné přihlášení
Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Už máte naplánovánu letní rodinnou dovolenou? Kam zamíříte?
20 %
311 hlasů
14 %
219 hlasů
19 %
298 hlasů
15 %
232 hlasů
16 %
254 hlasů
15 %
241 hlasů
Celkem hlasovalo 1 555 unikátních návštěvníků
Související články
Plodová voda, její význam v těhotenství i během porodu
Mohlo by vás zajímat
Zodpovězené dotazy
Celkem 5 447 zodpovězených dotazů
Dobrý den, chci s zeptat. Před chvílí jsem se probudila a měla jsem pod sebou menší mokro. Bolesti žádné nemám jen tlak dolů na pochvu. Jsem ve 36+4tt. Podle paní doktorky minulý týden jsem byla otevřená na dva prsty. Co bych podle vás měla dělat, když nemám žádné velké bolesti..?
Dobrý den, samozřejmě se může jednat o výtok nebo prosak plodové vody, ale toto se dá vyšetřit pouze u gynekologa v ambulanci nebo v porodnici. V těchto případech bude lepší, když budete tyto věci konzultovat se svým lékařem či porodníkem.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat: mám po zamlklém těhotenství, kdy plod se přestal dle lék. zprávy vyvíjet 5+5, revize provedena 9+4. Bylo to mé první těhotenství, první potrat. Vím, že příčiny se zkoumají až po opakovaných potratech, ale chtěla bych se zeptat, zda si mohu nechat udělat nějaká vyšetření jako samoplátce, popřípadě která? Vzhledem k tomu, že mám endometriózu (před otěhotněním jsem se léčila - Aridya 2mg, otěhotněla jsem po vysazení po 1.cyklu), léčím se s non-radiologickou spondylartritidou (žádné léky neberu), dříve jsem měla opakovaně ureaplazmu (teď nevím) a vzhledem k věku (34), bych chtěla snížit alespoň trošku riziko, že by se to mohlo opakovat, pokud to mělo nějakou zdravotní příčinu. Děkuji.
Dobrý den,
Vaše ztráta mě mrzí, nicméně máte pravdu, vyšetření se běžně provádějí až v případě opakovaných těhotenských ztrátách. Mezi rizikové faktory patří jistě fakt, že se léčíte s endometriózou. Z těch běžných "krevních" vyšetření můžete ve spolupráci např. s Vaším obvodním lékařem nebo přímo s laboratoří podstoupit vyšetření štítné žlázy TSH a anti-TPO, screening antifosfolipidových protilátek (APA – antiphospholipid antibodies; průkaz LA – lupus antikoagulans), antikardiolipinových protilátek (ACA – anticardiolipin antibodies), protilátek proti β2 glykoproteinu I a antinukleárních protilátek (ANA – antinuclear antibodies). Nicméně vyhodnocení testů patří do rukou lékaře, tudíž i indikace by měla být z jeho strany, což po prvním nezdaru běžné nebývá.
Přeji hodně štěstí.
Pro akci je nutné přihlášení