banner

Celkem výsledků pro výraz "miminko": 100

Dobrý denKolik dní to je podle velikosti reálné po ovulaci?Děkuji

Dobrý den,

jedná se o velmi časnou fázi těhotenství, přesně stáří Vám takto nelze říct, nicméně vzhledově embryo odpovídá cca 6.-7. gestačnímu týdnu.

Dobrý den, nechala jsem si udělat test ovariální rezervy, abych věděla, zda ještě mohu odkládat mateřství. Výsledek mám 0,5 ng/ml. Menstruaci mám celkem pravidelnou, avšak mnoho dní (obvykle třeba 10) mám pouze "špinění", než hned poté nastane silnější menstruace, která při 2 posledních cyklech trvala již jen 2 dny. V předchozích měsících trvala 5 - 7 dní. Hormonálni antikoncepci neužívám již cca 2 roky, první 4 měsíce po vysazení menstruace vypadala jako bych stále užívala HA, dále se krvácení začalo různě prodlužovat, pár měsíců jsem menstr. dostala dokonce 2x, ale nyní již asi půl roku spíše přetrvává výše uvedené. Již v ty dny "špinění" cítím bolest prsou, v noci to bývá asi nejhorší, když se tou bolestí vzbudím při přetáčení na bok, ale neřekla bych, bych nemohla bolestí spát, jen o tom prostě vím. K tomu mne bolívají často klouby - kyčle, kolena, občas spíše jakoby kosti nohou - to nedokážu zcela přesně popsat. Bazální teplotu si neměřím. Mám chronický zánět štítné žlázy, léčený, užívám Euthyrox 50 (1 - 0 - 0) - nevím, do jaké míry by toto mohlo ovlivnit výsledek AMH testu a nevím, do jaké míry štítná žláza ovlivňuje menstruaci. Momentálně mne nejvíce zajímá to, zda je tento výsledek důvodem k návštěvě lékaře (test jsem si nechala udělat na vlastní náklady v jedné laboratoři v Č. Budějovicích, i když vzorek odesílali do Hradce Králové). Výsledkem jsem totiž, v souvislosti po prostudování očekávaných hodnot, zaskočena a nevím, jak toto řešit dál, pokud se nechci připravit o možnost mít alespoň jedno dítko. Ještě uvedu informaci, že cca před 3/4 rokem jsem prodělala HPV infekci, chodila jsem na pravidelné kontroly ke svému gynekologovi, který mi po 3. kontrole sdělil, že již je vše v pořádku, ale i tak mám nyní kontroly častější - 1x za půl roku (dle slov mého oš. lékaře - že na to mám od pojišťovny nárok). Děkuji za Váš čas.

Dobrý den, vaše hodnota AMH je nízká, takže dle toho lze soudit, že ovariální rezerva není příliš vysoká. AMH je ovšem orientační marker ovariální rezervy. Nelze říci, že nemůžete otěhotnět, i když budete mít AMH téměř nulový. Také samozřejmě záleží i na tom kolik je vám let. Ve vyšším věku je nízká hodnota AMH častější, což je logické a také kvalita případných vajíček nebývá valná. Užívání Euthyroxu určite hodnotu AMH nijak nezkresluje. Pokud je vaše menstruace dlouho trvající a pouze ve formě špinění, i to může poukazovat na neoulační cykly. Takže zpět k vaší otázce - mateřství není nikdy radno příliš odkládat (po 25. roce věku se obecně pravděpodobnost otěhotnění výrazně s rostoucím věkem, snižuje), natož s nízkou hodnotou AMH.

Dobrý den, můj syn se narodil v termínu, ale s nízkou porodní hmotností. Již v porodnici ho dokrmovali Nutrilonem Nenatal 0. Kojila jsem pouze dva měsíce a zároveň dvakrát denně dokrmovala tím NutrilonemNenatal 0 a pak 1. Dva měsíce už je syn pouze na Nutrilonu, nyní Nutrilon 1 Pronutra. Stále má ale problémy se stolicí. Kaká jednou za tři až čtyři dny. První dva dny je spokojený, třetí den popř. čtvrtý už pobrekává, kroutí se, tlačí, ale nic. Pediatrička mi doporučila dávat probiotika (dáváme BioGaia Protectis), před jídlem Espumisan, heřmánkový čaj, masírovat bříško Emulgelem Pupík, už jsem nyní od ukončeného čtvrtého měsíce dávalašvestkovou šťávu Hipp, ale nic nepomáhá. Je to čím dál tím horší. Už nevím, co mám dělat dál. Děkuji za odpověď. Hezký den. S pozdravem Vybíralová

Zkuste jinou značku mléka. Od 4. měsíce lze přidat zeleninové příkrmy, dítě dostane do zažívání více vlákniny a stolice by se měla upravit.

Dobrý den paní doktorko, mám 3 měsíční dceru (nar. 28. 6., 3250 g, 49 cm, těhotenství i porod bez komplikací - pouze epidural a oxitocin, apgar skore 10-10-10). Od narození je dcera velice spavá, na kojení jsem ji musela pravidelně budit, jinak by už od narození prospala prakticky celou noc. Od kojení jsme přešly v 6 týdnu k lahvi s odstříkaným MM (snížená tvorba mléka, líné sání). Teď aktuálně dcera probdí (když opravdu posčítám veškeré bdění cca 5 - 7 hodin - ale spíše těch 5 - 6), ale to na ní "číhám", kdy se probere a pak ji hodně aktivizuji. Přibývá dobře - ve 3 m 6000 g a 63 cm (roste hodně do délky). Problém ale je, že tím, jak hodně spí, tak nemá zpevněné svaly (axiální hypotonie, od min. týdne rehabilitace). Snažím se ji v době bdění věnovat, ale ona se vzbudí už celkem hladová, takže ji přebalím, ponosím v koníkovu, zkoušíme pást koníky (5 minut většinou, 5 - 10 minut velice zřídka), potom už musí jíst, pak tak 30 - 45 minut si hrajeme a když ji chci zase dát pást koníky, tak už je unavená a potřebuje spát. Někdy prospí přes den i 4 - 5 hodin, to ji pak budím, jinak je narušený celý den. Večer usne cca mezi 8 - 9, v noci 1x pije (když zakňourá, beru to jako náznak, že by se najedla - neznám u ni vůbec, že by kričela hlady) a vstáváme před 7 (to ona má lehlý spánek, sem tam otevře oči - tak ji lehce "dobudím"). Čím by prosím ta nadměrná spavost, zvýšena únavnost mohla být způsobena? Kdyby byla čilá v době bdění a neopožďovala se v PMV (při trakčním testu hlava přepadává dozadu, nešahá po hračkách, teď se ji ani nechce otáčet hlavu za hračkou, přitom to uměla dobře), tak mě to tak netrápí. Jinak si spojuje ruce na hrudníčku a pozoruje si je (+ strká do pusy), nohy zvedá vysoko a kolínka přitahuje k hrudi (rukami si ale ještě nesahá do třísel), při pasení ji musím dopomáhat, poslední dny má tendence zvedat zadek a dělat letadlo (taky to dříve nedělala). Byla teď nachlazená (tez beplot, suchý kašel, trošku rýma). Zdá se mi hodně unavená, málo živá (na to, že má už 3 měsíce) a velice mě trápí ta hypotonie a omezená doba pro hraní a "cvičení". Mé doktorce se zdá OK, štítnou žlázu měla OK (odběr z patičky), anemii by prý poznala poslechově, očkování hexavakcínou jsme odložili.Omlouvám se, za komplikovaný dotaz, chtěla jsem být podrobná, ať máte přehed.

Dobrý den. Požádejte pediatra o doporučení na neurologické vyšetření, může to být jen povahový rys dítěte, ale doporučuji vyloučit neurologický problém.

Unavené miminko
avatar Kučís 24. 01. 2019

Dobrý den, mám 7m syna. Od narození trochu uplakánka, ale tak od 4. měsíce pozoruji, že je to kvůli únavě. Probudí se a cca po 20 minutách začne kňourat, nic ho nebaví, není schopný se v tomhle stavu ani pořádně najist, ale usnout taky ne, tak se ho snažím zabavovat aspoň jeste hodinu a pak ho jdu uspat. Spi tak 30 - 40 minut a je to znova dokola. Od 4. měsíce přikrmuji, ale je dost vybíravý, ovoce moc nechce, UM přes den vůbec nepije, jen v noci. Přes den dávám 2x kaši aby měl mléko. Na váze přibírá. V noci se budi cca 4x ( z toho 1x -2x krmim). Nedávno jsme ho přestěhovali do svého pokoje, protože se budil i 20x. Je to normální, že je takhle hned unavený? Můžu mu nějak zkvalitnit spánek? K lékaři jdeme až za měsíc. Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Zkuste nasadit Pyridoxi tbl 1xdenně 1/2 tbl, ze to vitamín B6, podporuje vyzrávání mozkových funkcí a pomáhá zklidnění.

Snaha o miminko
avatar Anys23 05. 05. 2020

Dobrý den chtěla bych poradit. Dne 15.3 jsem si vzala prášky postinor. Následovně jsme se bavily s přítelem, že bychom chtěli pro Peťu sourozence. Menstruaci jsem měla normálně od 2.4 do 7.4 Plodné dny jsem měla od 14.4 do 22.4 sex jsme měli 15.4 a 18.4. Menstruaci jsem měla mít 3.5 zatím nic test byl negativní. Tak bych se chtěla zeptat kdy bych si měla udělat test, nebo jak mám pokračovat přeci jen je mi 20 a žila jsem jen s tátou. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den, těhotenský test je vhodné provést zhruba týden od vynechání menstruace, protože pokud je proveden příliš brzy, může vyjít falešně negativní (= negativní výsledek testu, který je však nesprávný), proto jej ještě zopakujte, pokud Vám menstruace nepřijde za týden od očekávaného data. Hezký den.

Dobrý den paní doktorko. Má dcera má 3 měsíce, chtěla bych se zeptat na následující: Když pije Sunar, kdy a kolik ml denně má vypít vody, čaj nemůže, měla anémii. Dále Rilastil baby sensitive zda už může používat proti slunci, není tam napsaný věk, firma nemá telefonní číslo a lékárny to neví. Od kdy ji můžu čistit ouška a jak? Od kdy může další výživu a jak začít? Četla jsem, že dívčí genitálie jsou občas od stolice, a opravdu jsou, jak je umývat a usušit, abych ji nezranila, musím prevarit vodu, i když máme boiler?

Dobrý den, potřeba tekutiny je 150 ml na kilo a den včetně Sumaru i vody s přípravkem Rilastil baby nemám zkušenost  čištění uší, vatovou štětičkou zevně boltec a lehce jen zevní zvukovod, nezatlačovat štětičku do zevníno zvukovodu, na vyčištění mázku lze použít olejový spray - např. Vaxol péče o genitál děvčátka po stolici lze umýt pod tekoucí vodou, nebo hygienickým ubrouskem směrem zepředu dozadu očistit prostory mezi stydkými pysky, poranění nehrozí.

Dobrý den, mám skoro 2 měsíčního syna, trápí ho prdiky, a teď kolikrát třeba 3 dny nekaka, vykaka se pomocí rourku. Tu zavádí jen z důvodu že když 3 den nekaka tak začne blinkat. Jsme na umělé stravě používáme nutrilon profutura 1. Jednou jsem zavadela rourku a stolice miminka byla nazacatku tuhá a poté zmekla ale trápí mě že byla světle zelená. Jinak dáváme espumisan kapičky a balonix med

Dobrý den, při umělé stravě se doporučuje ještě přidat další tekutiny - fenyklový čaj, kojeneckou vodu. Pokud se problém neupraví, doporučuje se výměna mléka.

Dobrý den, mam 2,5měsíční dcerku, kterou od 2 týdnů trápí bříško. Do té doby měla učebnicovou stolici i hezky prděla. Teď má vodnatou stolici s hlenem a občas s pěnou, barvu má od žluté přes oranžovou až po zelenou, jak kdy, střídá se to i během dne. Sama ji nevytlačí, takže jí už 2 měsíce pomáhám, naše doktorka je přesvědčena, že se o žádnou potravinovou alergii nejedná. Musím jí pomáhat třeba i 4x denně, protože neustále tlačí a když už se kvůli tomu ani nenají nebo tím tlačením vše vyzvrací, nemám jinou možnost. Paní doktorka celou dobu tvrdila jak je to u kojených dětí normální a že je to jen kolika. Když jsem dávala dceři kapičky, ať už na prdíky nebo probiotika, přišlo mi, že se to akorát zhoršilo. Přestala jsem jíst mléko a po měsíci i lepek, vejce a kuřecí maso a po týdnu dcera začala hezky prdět i sama kadit, sice byla stolice pořád šílená a dcera hodně tlačila, než se jí to povedlo, ale šla ven sama, nicméně nám teď po 2 měsících trápení konečně udělala Dr. stěry a zjistilo se, že má dcera ve střevech campylobakterii, takže jsme museli nasadit probiotika a dcera už zase nevytlačí stolici a ani neprdí. Může to být těma kapičkama nebo spíš tím lepkem? Přestala jsem hlídat stravu, protože Dr. říkala, že nemám důvod se omezovat.Předem děkuji za Váš názor

Dobrý den, potíže budou způsobeny bakterií a probiotiky, vy dietu nemusíte držet, k probiotikům přidejte Espumisan, jakmile bude výtěr stolice v pořádku, probiotika vysaďte.

Dobrý den,můj syn (narozen 29.10.2021, 2700 g, 48 cm) byl 21.1. operovaný s tříselnou i pupeční kýlou. Od 14. dne je plně na UM Nutrilon AR. Před operací jedl 7x denně 150 ml (dle domluvy s pediatrem), v nemocnici mi bylo řečeno, že je to příliš. Dávku jsme tedy snížili. Nyní dostává 120 ml 7x denně a ubývá na váze. Při propuštění z nemocnice v pondělí 24.1. vážil 4915 g, dnes 4850 g. Můžu dávku UM zvýšit? Nebo se může jednat o nějaký pooperační problém? Dnes mu jsou 3 měsíce.Děkuji

Dobrý den, může se jednat o pooperační úbytek, podle váhy by mělo stačit 120 ml 7x denně.

Dobrý den,mám dcerku,3 a čtvrt roku a před 2 měsíci se nám narodil syn. Dcera byla od malička zvyklá chodit s tatínkem,babičkou a dědou nebo tetou ven,na hřiště,na zmrzlinu, na výlety,prostě kamkoli. Vždy byla nadšená že má někdo přijít,hodinu předem už byla obutá a oblečená,jen čekala a těšila se že za ní někdo přijde a postará se jí o zábavu. U babičky bývala i celý den,spinkala tam přes poledne a na mě si ani nevzpomela... když se ale narodil syn,z ničeho nic chce být jen se mnou,24h denně,chodí se mnou i do sprchy,na záchod,neustále mě musí mít na očích a jakmile na minutu zmizím z dohledu,začne dělat hrozné scény,brečí,třepe se řve kde je maminka... překvapuje mě že ji nikdo z rodiny nenaláká na to,co dřív tak zbožnovala,dokonce ani tatínek(jízda na kole,plavání...) tatínek na ni nesmí ani sáhnout,(třeba ji obléct mikinu atd)jinak zase spustí,všechno musím dělat já. Nechce být například ani na zahradě zatímco já jsem vevnitř v baráku. Nedávno byla s manželem v pokojíčku(to měla výjimečně na tatínka naladu)a dívali se na pohádky,já chystala večeři když v tom uviděla na zdi moji fotku a v tom chytla zase úplnou paniku až ji manžel musel přinést do kuchyně za mnou. I přes to ze se starám o miminko, se toho pro dcerku moc nezměnilo,pořád se jí věnuju (skoro)stejně,chodíme spolu ven,usínáme spolu,vstáváme spolu,hrajeme si...Připadá mi to jako celkem extrém,chápu že miminko je pro sourozence celkem šok,ale neumím si vysvětlit proč najednou nechce jít s nikým ani na hodinu na procházku,dokonce i když jim dám malého syna do kočárku,ona chce být se mnou doma.Nevím jestli je to jen období a časem to přejde samo,a hlavně nevím jak se k ní mám momentálně chovat během dne,i během těch histerických záchvatů. Mám si toho nevšímat nebo naopak se ji snažit uklidnit?

Dobrý den,

narození dalšího dítěte je vždy pro celou rodinu velká změna. Starší dítě může narození mladšího sourozence vnímat jako ohrožení své dosavadní role a pozice v rodině. Dalo by se říci, že čím více pozornosti mu bylo věnováno, o to více si uvědomuje, že se najednou musí o rodičovskou pozornost dělit. Změní se také klima v rodině, najednou není ten jediný, kolem kterého se všechno točí, návštěvy se chodí dívat na miminko, a ne pouze za starším dítětem. Navíc předpokládám, že maminka byla pravděpodobně po nějakou dobu pryč – v porodnici, než se miminko narodilo. Takže i když máte pocit, že se starší dceři věnujete stále hodně a nic podstatného se pro ni nezměnilo, tak pro ni se může jednat o změnu velikou. A to máte štěstí, že vaše druhé dítě je zřejmě velice hodné, když máte stále dost příležitostí se starší holčičce věnovat. Dcerka si už navíc zřejmě začíná uvědomovat, že ten malý "vetřeleček" nikam neodejde a zůstane v rodině už napořád. Tyto skutečnosti jsou pro ni zdrojem napětí a nejistoty a reaguje na ně separační úzkostí. Přistupujte k dceři citlivě k jejím pocitů a strachu, neodhánějte ji od sebe, poskytněte jí svoji přítomnost, jak jen to bude možné. Nechte pootevřené dveře na záchod, do sprchy, ať vás dcera vidí a je klidná. Nenuťte a nepřemlouvejte ji do aktivit bez vás, i když víte, že je má ráda. Zkuste naopak poslat někoho – babičku, tatínka na procházku jen s miminkem a udělejte si s dcerou holčičí čas jen pro sebe. Dcera potřebuje vaši výlučnou pozornost, můžete ji někdy vzít i někam ven na její oblíbené aktivity, když třeba miminko spí a má vám je kdo pohlídat. Pomoci by mohlo také zapojení dcery do péče o miminko, může například podat plenku, hračku, asistovat při přebalování, koupání, zazpívat bratříčkovi písničku. Je potřeba ocenit, jak už je velká, kolik toho již umí, jak se o bratříčka dokáže postarat. Posílit v ní pocit, že je velká sestra, která má kompetence pomoci při péči o sourozence. Pokud se vám zdaří reagovat na dceřiny potřeby citlivě, pak separační úzkost odezní tak rychle, jak přišla a z dcery bude zase ta veselá a aktivitami hýřící holčička. Trpělivý ať je také tatínek, ať svoji přítomnost a aktivity nabízí, ale nepřesvědčuje, nevnucuje, u dcery by to způsobilo úzkost. Však jeho čas zase zanedlouho přijde a dcera nebo i obě děti si budou jeho pozornosti užívat a je možné, že si potom dcera zase na vás ani nevzpomene. Přeji vám hodně trpělivosti a ať se s vámi (nebo spíše s dcerkou) separační úzkost rychle rozloučí. Pokud by potíže i přes zavedená opatření přetrvávaly delší dobu např. několik měsíců, pak by bylo na místě vyhledat odbornou radu u dětského klinického psychologa.

S pozdravem

Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog

Dobrý den, včera jsem byla v porodnici v Podolí na ultrazvuku kvuli tehotenske cukrovce. Pan doktor měřil miminko opravdu podrobně a vyšlo mu, ze v 36+0 je váhový odhad 2270 g, což odpovídá percentilu 8. Byla jsem na ultrazvuku naposledy ve 33+0 a tam vážilo miminko 1950 g, což odpovídalo tabulkám. I u předchozích screeningů vždy velikostně odpovídalo. Na další ultrazvuk jdu proto za týden plus na první monotory. Pan doktor měřil průtoky, ty byly v pořádku, mám i normální množství vody plodové. Ptala jsem se, čím to může být způsobené, a říkal, že příčin může být hodně, např.preeklampsie, ale bílkoviny v moči nemám a tlak mám naopak nízký a nemám otoky. Dost mě to vyděsilo, kdyby miminko i nadále nepřibíralo, myslíte, že by museli vyvolat předčasný porod? A nemůže být nízká váha plodu způsobená tou dietou při cukrovce? Cukrovku mám kompenzovanou, pouze na dietě. Celkově jsem přibrala cca 7,5 kg, z toho poslední 3 měsíce (od zjištění cukrovky) mám váhu pořád stejnou. Děkuji za odpověď. Lenka

Dobrý den, dieta při cukrovce určitě nižší váhu plodu způsobit nemůže. Menší váha může být dána nedostatečnou funkcí placenty a pokud by miminko i nadále nepřibíralo, postup je takový, že se většinou vyvolává porod mezi 37. - 38. ukončeným týdnem, protože miminko už je v podstatě dozrálé. Pokud je důvodem jeho nižší váhy nedostatečná funkce placenty, je lepší již jeho porod než udržovat těhotenství do termínu.  

Dobry den,mám dotaz. Včera jsem byla na 3D ultrazvuku a byla jsem ve 25 tt+3 dny. Na obrazovce se ukázalo, že miminko váží něco přes 1kg a že jsem v 27tt+2dny a tím byl jiný i termín porodu. Mám tomu rozumět tak, že je miminko větší než by mělo nebo že jsem o 14dní déle těhotná? Doposud mi termín porodu dle poslední menstruace i dle ultrazvuku seděl prakticky na den, max. odchylka byla den. Slyšela jsem, že se to podle ultrazvuku počítá max. do 12tt, poté už každé miminko může růst jinak.Takže důležité je, že to do toho 12tt souhlasilo, je to tak? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano, termín porodu se již nemění. Ten, který byl stanoven dle velikosi plodu ve 12. týdnu zůstává stejný. Miminko je pravděpodobně větší a tudíž odpovídá 27+2, ale neznamená to, že jste o 14 dní déle těhotná. Ultrazvukový přístroj vždy dle aktuální váhy přepočítá i termín porodu, ale toho si nevšimejte, to pro Vás není směrodatné.

Dobrý den. Nyní jsem ve 28. tt a ještě na žádném UZ, na kterém jsem během těhotenství byla, nebylo miminko otočené hlavou dolů (ani podle pohybů mimo kontroly tomu tak nenasvědčuje). Nejčastěji je KP a na UZ ve 20. tt bylo napříč. Je možné, že se ještě otočí? Do kterého týdne to tak bývá? A pokud se neotočí, kdy se rozhodne o císařském řezu? A plánuje se cca na 38. tt.? Moc děkuji

Dobrý den, na otočení má miminko stále mnoho času - ve 28. týdnu není poloha stabilní. Plod ji mění i několikrát během dne. Určitě se může otočit do 36. týdne. Pokud i potom je poloha koncem pánevním, pak pravděpodobnost spontánního otočení je již malá (větší váhový odhad, méně plodové vody..). V naší porodnici je praxe taková, že pokud se do konce 36. - 37. týdne miminko neotočí, nabízíme pacientkám obrat plodu zevními hmaty (pokud uvážíme pacientku za vhodnou). Má uspěšnost cca 70%. Pokud se nepodaří miminko otočit, pak se zvažuje spontánní porod či císařský řez dle situace (váha plodu, přesná poloha, připravenost porodních cest atd.). Pokud se císařsý řez zdá být nejlepší variantou, pak se provádí cca týden před termínem porodu, dříve ne.

Dobrý den, mám dvouměsíční holčičku, která přes den venku usne hned, doma ji chvilku pochovám a spí. Chodíme hodně ven, jezdíme na návštěvy (ne denně), jezdíme tramvají atd. Přijde večer, vykoupaná, mlíko a uspávání. Sama v postýlce - šílený řev. Na ruce a sedím - šílený řev. Prostě mě donutí hodinu chodit po bytě a chovat. Musím chodit. Ovšem já už fyzicky nemůžu, záda mě bolí, jak se zastavím, oči přes půl hlavy. Pak si lehnu do naší postele (to už ale musí být polotuhá), ona hodinu usíná, usne, vzbudí mě, máchá rukama nohama, rejdí očima, usne a zas vzhůru a takhle furt dokola, nakonec vytuhne. Akce od 19/20 do 21/22 hodin. Musím být u ní, jinak řev. Jakoby se neumí uklidnit. Asi zpracovává všechny zážitky? Nevím, zda nedělám něco špatně. Možná se ji dovyvíjí nervová soustava? Děkuji.

Dobrý den, večerní pláč miminka může být způsoben mnoha faktory, případně jejich kombinací. Může to být množství podnětů, které miminko přes den zažilo a potřebuje je zpracovat, narušení denního režimu a rytmu, spánkový režim dítěte přes den (například příliš mnoho denního spánku, který již děťátko v některém z období vývoje nepotřebuje), důležitý vliv může mít také nervozita maminky z pláče dítěte před usnutím. Snažte se proto dodržovat jednoduché spánkové rituály, které si s vaším dítětem zavedete a které vám i jemu budou vyhovovat také ze zdravotních důvodů (pokud vás bolí záda, pak určitě večerní nošení v náručí není vhodným rituálem a také není nutné). Dávejte pozor, abyste večerní uspávací rituály stále neměnila a nestřídala, podle různých "zaručených" rad kamarádek či známých. Zvolte prostě jeden rituál a u toho vytrvejte, než se miminko zklidní a naučí se předvídat, co bude následovat, může to trvat třeba týden, nebo i déle, po tuto dobu je potřeba zachovat klid, trpělivost a vytrvat. Miminkům k usnutí často výborně pomáhají fyzické doteky například se osvědčuje hlazení čelíčka, kolem očiček, či hlazení po hlavičce, některé maminky si chválí masáž chodidel dítěte, která ho uklidňuje. Důležité je také vaše chování při uspávání dítěte, jste-li nervózní a nejistá, pak to vaše miminko z vás vycítí a také znervózní a znejistí a reaguje pláčem a neklidem. Soustřeďte se na svůj dech, dýchejte klidně, hluboce, jako při spánku, mluvte na děťátko tichým a klidným hlasem, některým miminkům pomáhá stejná večerní písnička - ukolébavka. Pokud chcete miminko naučit spávat v jeho postýlce, pak jej do neberte do vaší postele, ale hlaďte a konejšete jej v jeho postýlce. Pokud vám spaní vašeho dítěte ve vaší posteli nevadí a vezmete si ho tam, pak to také neměňte a snažte se, aby dítě usínalo vždycky stejně, ne pokaždé jinak a jinde. Můžete zkusit také mírně regulovat denní spánkový režim vašeho dítěte, snažte se mu naslouchat, pozorovat ho, kdy se zklidňuje a dodržovat jeho denní rytmus. Zachovejte hlavně klid a trpělivost, výsledky se určitě dostaví v podobě zklidnění a lepšího usínání vaší holčičky. Zdravím

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den minulý týden v úterý jsem měla po pohlavním styku silné krvácení byla jsem hospitalizovana na 3 dny. Jsem v 13 tt těhotenství zjistily mi nizkopolozenou placentu. Mám nákazany klidový režim a žádný pohlavní styk to je jasné to zcela chápu. Miminko je prý v pořádku a pokud lehce spinim doma nemusím se bát jen při opětovném silnějším krvácení se mám dostavit do nemocnice. Placenta by se měla prý vytáhnout jak miminko roste chci se zeptat nebyli mi schopni odpovědět hrozí mi že o miminko přijdu nebo je malé riziko? vše mám v pořádku jinak, a doma trochu spinim jak jdu čůrat nebo při stolici nevadí to? Napsali mi 2 prášky večer utrogestanu k čemu slouží neřekli mi skoro nic. Jen že čípek a malý je v pořádku a hematom nemám děkuji za odpověď

Dobrý den, mluvit o nízko položené placentě ve 13. týdnu je pro vás zbytečný stres. Děloha je zatím v tomto týdnu minimálně zvětšená a vzhledem k tomu, že plocha placenty zaujímá velkou část děložní stěny, ve spoustě případů je nízko položená. Pokud není placenta uložená centrálně přes porodní cesty, pak by neměla miminko ohrožovat.  

Ultrazvuk
avatar B82 30. 07. 2020

Dobrý den, byla jsem na ultrazvukovém vyšetření v 21tt vše ok, ve zprávě mám napsáno: Velmi špatné akustické podmínky-výpovědní hodnota i detekční schopnost vyšetření je výrazně snížena. Nevím, co to znamená, vyšetření všech orgánu bylo v pořádku, cely ultrazvuk vyšel v pořádku. Snímek jsem si ani nevzala, prý dnes nebylo moc vidět. Můžete mi prosím napsat, co to znamená? Jestli to je něco negativního, nebo mám mít obavy i když vše dopadlo Ok? Dekuji

Dobrý den, v rámci specializovaných ultrazvukových vyšetřeních, která se provádí v prvním, druhém a třetím trimestru, se hodnotí sonoakustické podmínky, za jakých bylo možné ultrazvuk provést. Zjednodušeně řečeno, tyto podmínky závisí na tom, jak široká je břišní stěna (množství tukové tkáně) maminky, přes kterou ultrazvukové vlnění prostupuje. Čím širší břišní stěna je, tím je horší přehlednost, tím hůře se miminko prohlíží a snižuje se tak detekční přesnost vyšetření (toto nemá souvislost s "šikovností" lékaře). Jak dobře přehledné miminko bude, jak dobře půjde ultrazvuk provést a jak přesný bude, záleží jednak na tom, jak je břišní stěna u maminky přístupná (čím větším množství tukové tkáně, tím hůře lze miminko prohlédnout a přesnost vyšetření úměrně klesá) a také na tom, zda miminko "spolupracuje" = zda leží v příznivé poloze k ultrazvukovému vyšetření. Hezký den.

Dobrý den, dcera 23 měsíců spí celou noc (párkrát pobrekne bez nutnosti asistence) cca od 10 měsíců, od 7 měsíců spí sama v pokojíku ve své postýlce. Usíná sama bez problémů po večerním rituálu, který je stále stejný od malinka. Dcera je velmi živé dítě a i v noci po postýlce dost cestuje.Mmt asi 3 týdny se začala v noci budit až hysterickým pláčem, byla zpocená, klepala se, ale při vědomí ... stačilo pochovat, hned si ukázala na postýlku a usla. Někdy byla tato epizoda 1x, někdy 3x za noc. Střídali jsme se s manželem v utěšování. Nyní se situace zhoršuje ... začala se tulit (nikdy moc tulivá nebyla), sem tam něco povídá, již nechce zpět do postýlky - začne zase hystericky plakat, když to zkusíme. Trvá to než ji přemluvíme, budí se častěji a častěji, třeba i 7x a posl. noci, když ji jde uklidnit manžel, tak začne ještě víc hystericky brečet a chce mě, kdy se ke mně hned přitulí, ale nejde odložit ... Ráno začala vstávat o cca 1,5 hod. dřív a odpoledne spí min. 1,5 hod., spíš lehce přes 2 po obědě ... Zásadní změny v režimu dne, aktivitách si neuvědomuji. Jedině, že jsem těhotná, ale bříško bylo vidět už nějakou dobu, než tohle začalo. Mohu nějak dcerce pomoci k delšímu spánku a zachránění našeho spánku? Děkuji

Dobrý den, dětský spánek prochází různými fázemi. Jsou období, kdy dítě spává klidně celou noc, ale pak také takové, kdy je spánek neklidný a dítě se i vícekrát za noc budí. Důvody mohou být různé, může se jednat o růst zubů, rychlý psychomotorický vývoj dítěte v určitém období, fyzický růst dítěte, nebo také strachy a úzkosti spojené s nějaký stresem, se kterým se dítě vyrovnává. U dětí ve věku 2 - 4 roky se často objevují noční děsy, úzkosti, strachy, projevující se probuzením s křikem, nebo křikem ze spánku podle fáze spánku, ve kterém se noční můra objeví. Dítě ve spánku zpracovává události během dne, kterých na něj při jeho bouřlivém vývoji může být hodně. Potíže se spánkem mohou nastat také, pokud se dítě nachází v přechodné fázi, kdy se mění délka jeho spánku, tak jako možná i u vás. Je potřeba být klidní a trpěliví, neměnit rituály před spaním ani během spánku. Když se dítě necítí dobře, pak je normální, že se dožaduje spíše matky, v noci také není dobrá doba na boj nebo výchovu dítěte. Proto choďte za dcerou tedy vy, pokud vás požaduje a snažte se vyvarovat vzniku hysterického pláče, který jí pak zabraňuje znovu usnout. Z postýlky, na kterou je dcera zvyklá ji neberte, ale přitulte se k ní, přilehněte, obejměte, konejšete, mluvte klidným a tichým hlasem. Vyčkejte dokud dcerka znovu neusne. Vaše těhotenství může být také důvodem, proč se dcerka cítí být znejistěná a může být ve stresu. Popisujete, že vaše bříško bylo vidět už dříve, takže se termín vašeho druhého porodu zřejmě blíží. Dcera z vás může cítit určité napětí, také se doma o příchodu dalšího dítěte určitě bavíte, připravujete mu věci, výbavu. Tato nejistota, že neví, co se bude dít, může způsobovat poruchy spánku i to, že dcera v noci dožaduje vás. Zkuste s dívkou začít více pracovat na přípravě na sourozence. Povídejte si s ní o tom jaké to bude, když budete v porodnici, jaké to bude až přijde domů miminko. Zdůrazněte kladné stránky příchodu sourozence. Nezapomeňte však dceru ujistit, že ji budete mít stále stejně ráda, i když přijde další miminko, že tu vždy budete pro ni, děti si někdy myslí, že je nové miminko v rodině nahradí.
Informace podávejte přiměřené věku dcery, nemusíte se obávat, že by vám dcera nerozuměla. K rozhovoru a k přípravě dítěte na sourozence můžete využít různé knihy, na jejichž tvorbě se dítě může samo podílet a zapojovat. V naší rodině se osvědčily například tyto publikace: "Maminka má miminko", nebo "Bude nás o jednoho víc" - malujeme a tvoříme. Nezapomeňte, že je potřeba trpělivost, neočekávat zázračný efekt hned, váš klidný spánek se vám však určitě zase vrátí. Přeji hodně radosti z vašich dětí. Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj