banner

Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena": 100

Dobrý den, do 31. 7. 2020 jsem vyčerpala rodičovský příspěvek. 25. 10. 2020 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, která mi končí 9. 5. 2021. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na dovolenou z práce, ať vím jak postupovat dál a odkdy si vyřídit rodičovský příspěvek, popř. poslat žádost o dovolenou svému zaměstnavateli.Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
mateřská dovolená se považuje pro účely dovolené za výkon práce, vzniká Vám tedy během ní nárok na dovolenou. Od letošního roku se pro nárok na dovolenou započítává jako výkon práce při splnění podmínek i rodičovská dovolená (maximálně do výše dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby). Dovolenou můžete čerpat ihned v návaznosti na skončení mateřské dovolené, žádost předejte zaměstnavateli před skončením MD. Rodičovskou dovolenou můžete čerpat po vyčerpání dovolené. Rodičovský příspěvek můžete začít čerpat po skončení peněžité pomoci v mateřství (PPM), bez ohledu na čerpání dovolené a rodičovské dovolené v zaměstnání. V případě souběhu PPM a rodičovského příspěvku v jednom měsíci Vám bude náležet rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší než PPM v daném měsíci, a to ve výši rozdílu mezi zvolenou částkou RP a PPM za daný měsíc.

Dobrý den, od 13.5.2015 - 31.11.2016 jsem byla zaměstnaná, bylo mi placeno pojištění a zároveň jsem měla živnost jako vedlejší činnost k zaměstnání, kterou jsem ovšem nevyužila a po ukončení zaměstnání jsem ji pozastavila. Nyní jsem těhotná s termínem porodu 6.3.2018. Získala jsem aktuálně zaměstnání, kam mám nastoupit během září. Zajímá mě tedy, zda budu mít nárok na mateřskou (za předpokladu, že zůstanu zaměstnaná do porodu)? Budu mít nárok i po obnovení živnosti k zaměstnání jako vedlejší činnost? Jaký je nejvyšší možný příspěvěk měsíčně (je mi jasné, že jak se to počítá, jen mě zajímá, zda je ze zákona nějaký limit)? Děkuji.

Dobrý den, pokud budete zaměstnaná až do porodu, nárok na PPM mít budete. Živnost obnovit můžete, ale jestli z ní neplatíte nemocenské pojištění, PPM budete čerpat jen podle příjmů ze zaměstnání. Maximální výše PPM je 34470,- Více zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena.

Dobrý den, paní doktorko Tautová, omlouvám se za jistě se opakující dotaz, ale některé záležitosti mi dělají problém pochopit. Budu stručná. Jsem v jedné práci zaměstnana tři roky a osm měsíců s jednou nemocenskou loni. Dostávám plat 18 600 Kč čistého a z několika důvodů již v práci nechci setrvávat. Je rozumný nápad ukončit poměr, jít na UP a na podzim otěhotnět? Z čeho se mi budou počítat peníze? Neuskodim si? A v případě ukončení poměru a přechodu do jiné práce se bude částka počítat z čeho? Navíc mé těhotenství bude od začátku rizikové (RS), z čeho by byl rodicak, mateřská? Z práce dlouhé skoro čtyři roky, z UP, nebo jen případné nové práce? Velice Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, nejsem doktorka (to je jen automaticky přiřazené oslovení) :-)

Plánovat těhotenství a být na ÚP dobrý nápad není, protože přijdete o nárok na mateřskou – PPM. Mohla byste čerpat pouze rodičovský příspěvek a až od data porodu. Pokud přejdete jinam, pak se vám bude PPM počítat z posledních platů, které budou k dispozici. V tomto případě se ale i tak vystavujete riziku, že vám prac. poměr ukončí ve zkušební době a na PPM mít nárok nebudete. Pokud tedy jste ve fázi plánování, rozhodně nejlepší pro vás bude buď těhotnět hned za současného zaměstnání nebo nastoupit jinam a vydržet s otěhotněním až po skončení zkušební lhůty. Jinak obecně se mateřská počítá ze stejného základu jako nemocenská a rodičovský příspěvek viz zde: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.html

Dobrý den den..Pracují od 4.6.2018 DPP a od 1.7.2018 na HPP chtěla bych se zeptat,zda mám nárok na materskou,když od 17.4.2019 mám 8 týdnů do porodu a jaká bude financni výše mateřské,když čistou měsíční mzdu mám 13300,- předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne..S pozdravem Sarka

Dobrý den,

potřebnou dobu nemocenského pojištění splňujete a máte tedy nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Výše PPM je 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Vyměřovací základ se zjednodušeně zjišťuje z Vašich hrubých příjmů, obvykle za posledních 12 měsíců předcházejících měsíci, ve kterém na PPM nastupujete, ale ve Vašem případě to bude z období od července 2018 do konce března 2019. Více o výpočtu se můžete dočíst v článku Mateřská dovolená 2019

Dobrý den,Potřebovala bych poradit.Chtěla bych cca za rok dítě a dávno mi už skončila pracovní smlouva, takže bych neměla nárok na mateřskou dovolenou ale pouze na rodičovskou dovolenou. Dočetla jsem se že může na mateřskou můj přítel a zajímalo by mě jestli může pobírat mateřskou dovolenou a zároveň chodit do práce a mít plný úvazek a já bych byla doma s dítětem a nebo je to nějak omezené?Vím že musí mít jiné zaměstnání takže by musel dělat v jiné práci a nebo ve stejné práci ale jinej druh práce. A taky mě zajímá jak bych na tom byla s rodičovskou dovolenou mohla bych si určit délku rodičovské třeba kratší nebo to že by byl přítel na mateřské nemá vliv?Nyní jsem na rodičovské a za cca rok mi končí. Děkuji za odpověď s pozdravem Zuzana

Dobrý den,

otec dítěte může pobírat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu a je potřeba, abyste sepsali dohodu, že dítě od daného dne přebírá do péče. Dohoda musí mít úředně ověřený podpis, je možné ji sepsat přímo na OSSZ. Na dobu čerpání PPM požádá otec dítěte v zaměstnání o rodičovskou dovolenou (mateřská dovolená ve smyslu volna v zaměstnání náleží pouze ženám). Pro jiného zaměstnavatele v té době může pracovat a může vykonávat i jiný druh práce na jinou smlouvu/dohodu pro stejného zaměstnavatele. Vy v té době musíte vyřešit zdravotní pojištění, například si ho platit sama nebo se nahlásit na pojišťovně jako osoba celodenně pečující o dítě do 7 let (v tomto případě o starší dítě). U rodičovského příspěvku můžete volit vyšší měsíční částku než 7 600 Kč, pokud doložíte vyměřovací základ otce dítěte (to můžete i v případě, že PPM čerpat nebude, pokud podmínky nároku na PPM splňuje). Maximální částka rodičovského příspěvku je 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. 

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda mám jako učitelka nárok čerpat dovolenou v plném rozsahu, tedy 40 dnů? Na mateřskou jsem nastoupila na začátku roku, skončila mi v půlce července. Zaměstnavatele jsem včas požádala o čerpání řádné dovolené v návaznosti na ukončenou mateřskou. Účetní mi již dříve říkala, že podle ní mi bude mateřská krácena, a opravdu mi přišla na účet dovolená pouze za půlku července a srpen. Předpokládala jsem však, že mi část vyjde i na září. Prosím Vás o názor. Děkuji.

Dobrý den,

pokud Váš pracovní poměr nekončí v průběhu roku a požádala jste o čerpání řádné dovolené v návaznosti na skončení mateřské dovolené, máte nárok na celou dovolenou za kalendářní rok. Mateřská dovolená se považuje za výkon práce pro účely dovolené, díky tomu jste splnila podmínku alespoň 60 dnů konání práce v roce a máte tedy nárok na dovolenou za kalendářní rok. Pro krácení dovolené platí, že se krátí až při 100 a více zmeškaných směnách a zákoník práce přímo uvádí, že dovolenou vyčerpanou v návaznosti na mateřskou dovolenou před nástupem na rodičovskou dovolenou není možné krátit z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené (§ 223).