Celkem výsledků pro výraz "materska": 100
Dobrý den, mám dotaz k výši mateřské, resp. k jejímu výpočtu. V roce 2020 od 1.1.2020 do 14.3.2020 jsem byla zaměstnána za 15000 hrubého V roce 2020 od 1.4.2020 do 14.8.2020 jsem byla jako OSVČ (připlatila jsem si minimální dobrovolné pojištění) V roce 2020 od 15.8.2020 do 15.8.2021 (smlouva na dobu určitou) jsem zaměstnána za 30000 hrubéhoNa mateřskou dovolenou mám nastoupit 15.6.2021 (termín mám 1.8.2021)Nyní dejme tomu 11.2.2021 to vypadá že půjdu na neschopenku, ale ne na rizikové, ale na normální - ovšem je možné, že na ní zůstanu až do mateřské. Jak vypočítám výši mateřské? Alespoň zhruba? Plus mám možnost neschopenku odložit o měsíc, kdy si vyberu dovolenou, Jak by vypadala částka při této variantě?Děkuji moc za odpověď. Nevím jak si to spočítat. Krásné dnyTereza
Dobrý den,
postup výpočtu výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) můžete najít v našem článku Mateřská dovolená 2021, najdete v něm také odkaz na kalkulačku MPSV. Výše PPM se Vám bude počítat pouze ze současného zaměstnání. Rozhodné období pro výpočet denního vyměřovacího základu nebude ve Vašem případě 12 měsíců, jak je to běžné, ale bude se jednat o období od 15. 8. 2020 do 31. 5. 2021. Z tohoto období se vyloučí tzv. vyloučené dny, což je například právě dočasná pracovní neschopnost, o které píšete.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní inženýrko,mám dotaz ohledně rodičovské dovolené s druhým dítětem. V současné době mám díte 2 roky (tj. pobírám na něj rodičovský příspěvek). V původní práci mám smlouvu na dobu neurčitou a během rodičovské dovolené u nich pracuji na DPP. Od září se mi však ještě objem práce zvýší, takže by bylo možné si nastavit např. půl úvazek. Bylo by to pro mne lepší např. i kvůli vyřizování případné hypotéky atd. Nicméně mi jde o to, že např. po roce bychom chtěli druhé dítě. V případě mateřské bych ale tímto předpokládám přišla o velkou část peněz - protože by se mi mateřská vypočítávala pouze z půl úvazku? Nabízí se mi zde varianta zaměstnat se buď u původní organizace (na jiné pozici, v rámci administrativy) nebo u partnerské organizace (tj. jiného zaměstnavatele). Nevím, zda by toto mělo vliv a zda existuje nějaká možnost, aby se mi opět mateřská vypočítávala z původního zaměstnaní - respektive platu?Děkuji Vám za odpověď
Dobrý den,
pokud máte vedle pracovního poměru ještě další zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění, posuzuje se splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) u každého zaměstnání zvlášť. Pokud bude stále trvat Váš pracovní poměr, budete z něj mít nárok na PPM v každém případě. Když splníte podmínky i v dalším zaměstnání, můžete mít PPM vypočtenou z obou zaměstnání, a to i v případě, že by další dohoda nebo pracovní smlouva byly u stejného zaměstnavatele.
Co se týče výše PPM, pokud na další PPM za trvání stále stejného zaměstnání nastoupíte do 4 let věku předchozího dítěte, vypočítá se PPM ze stejného denního vyměřovacího základu jako u předchozí PPM, pokud je tento vyměřovací základ vyšší než ten aktuální. Takže i v případě, že byste u původního pracovního poměru zkrátili dohodou se zaměstnavatelem úvazek, nemělo by to negativní vliv na výši Vaší PPM, pokud na ni nastoupíte do 4 let věku dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem zaměstnána u současného zaměstnavatele od 1.6.2017 (před tím jsem pracovala u jiného 10let vkuse). Mám pracovní poměr na dobu určitou do 31.5.2018. V březnu budu nastupovat na mateřskou dovolenou. Bude mi vyplácena mateřská i po skončení tohoto pracovního poměru, pokud se zaměstnavatel nerozhodne mi smlouvu prodloužit? Děkuji předem za odpověď.Tereza
Dobrý den, ohledně PPM se pro vás nic nemění a ukončení prac. poměru by měl nahlásit zaměstnavatel. Po skončení PPM normálně přejdete na rodičovskou dovolenou.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,16.5. jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, znamená to tedy, že příští měsíc mi už mateřská normálně přijde?Děkuji
Dobrý den, ano, měla by – jen má SSZ jiné výplatní termíny než zaměstnavatel, tak to může potrvat. Zjistěte si to případně přímo na vaší OSSZ.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, 4 roky pracuji na Slovensku a mám smlouvu na dobu neurčenou, ale předtím jsem pracovala v ČR. Chtěla jsem se zeptat, jestli můžu mateřskou pobírat v ČR a nebo musím na Slovensku? Případně jestli můžu mateřskou pobírat na Slovensku a rodičovskou v ČR. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, mateřská (PPM) se vyplácí „ze zaměstnání“, takže tu můžete pobírat jen podle slovenských pravidel. RP je závislý na trvalém bydlišti a pobytu, takže pokud pobýváte v ČR, můžete o něj požádat tady.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, potřebovala bych ujastnit/doplnit/potvrdit pár informací k tématu MD, RD, dovolená.Mateřská dovolení - v rámci kalkulace se bere poslední kalendářní rok před nástupem na MD, pracovní neschopnost se nezapočítává, pouze se zahrnují odpracované měsíce (od 4.1.2017 jsem na PN - riz. těhotenství, termín porodu 21.6.2017)Dovolená - (Jak jsem psala výše od 4.1.2017 jsem na PN, v tomto kalendářním roce odpracován pouze 1 pracovní den - 3.1.2017, 2.1.2017 jsem čerpala dovolenou z důvodu nemoci). Na kolik dní dovolené budu mít nárok? Záleží na počtu odpracovaných dní? Počítá se i z MD?Je lepší dovolenou proplatit před nástupem na rodičovskou? Nebo dovolenou tzv. vybrat? Mezi mateřskou a rodičovskou si vzít dovolenou? Jaká je kalkulace dovolené? Z čeho, z jakého období vychází? (předchozího kalendářního čtvrtletí, tzn. pokud tam čerpám MD, bude se počítat z ní?)Rodičovská dovolená - má vliv na to, jestli půjdu na mateřskou 6. nebo 8. týden před MD na výši platu? (dnes mi bylo sděleno na gynekologii, že pokud jsem měla vyšší plat, takže je lepší jít 6. týden na MD než 8. týden. Tomuto ale moc nerozumím. Myslela jsem, že rodičovská dovolená už pak nemá vliv na mé příjmy, že je daná částka, která se rozdělí podle toho, jak dlouho budu chtít být doma s miminkem...)Děkuji za vysvětlení.
Dobrý den, ohledně výpočtu PPM máte pravdu. Na dovolenou vám vznikne nárok až za období čerpání PPM a zaměstnavatel má zákonnou povinnost vám umožnit její čerpání po skončení PPM, před RP - jiné termíny jsou na dohodě. Ohledně výše dovolené vám nic neřeknu, zeptejte se mzdové účetní. PPM se čerpá celkem 28 týdnů, tak záleží na vás, kdy ji nastoupíte (rozdíl může být pouze v délce čerpání vyšší částky). Rodičovská je 220 000,- které si rozdělíte podle toho, jak dlouho chcete RD čerpat a tak, aby měsíční výše RP nebyla vyšší než 70 % platu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám dotaz ohledně mateřské. Jsem prvorodička. Psala jsem na sociálku a zjistila jsem, že mám právo na mateřskou. Letošní rok mám odpracováno 268 dní, jsem na neschopence + 244 z předchozí brigády loňského roku. Chtěla bych se zeptat, zda stačí poslat jen ten papír, co mi dá doktorka, svému zaměstnavateli nebo musím ještě něco oběhat? Aby mi to neuteklo. Nějaké podklady zaměstnavateli o předchozí brigádě? Nebo zda to má sociálka všechno zpracované a já se o nic starat nemusím? Dále mám ještě dotaz, zda když je dítě psáno na otce, jestli by se dala mateřská počítat z jeho platu? Nebo je dáno, že automaticky z matčiného? Díky za všechny odpovědi.
Dobrý den, brigáda s PPM nesouvisí, protože se z ní neplatí nemocenské pojištění. Stačí opravdu odevzdat současnému zaměstnavateli formulář o nástupu na mateřskou, který vám dá gynekolog. PPM přísluší matce, otec ji případně může žádat od 6. týdne po porodu, ale musí PPM pak skutečně čerpat a matka si zajistit platby povinného pojištění. Výši platu otce můžete využít až budete žádat o Rodičovský příspěvek - tam jej uplatnit můžete a RP bude psaný na vás.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, nedávno jsem se ptala, z čeho se počítá mateřská, pokud jsem nucena jít v těhotenství ihned na neschopenku. Psali jste, že pouze ze 3 měsíců z 12ti tzn. ze započitatelných dní. Co ale pokud i v předchozích 3 měsících před nástupem na neschopenku jsem měla v každém měsíci týden pracovní neschopnost? Bohužel jsem měla nějaká vyšetření. Jak se to prosím potom řeší? Výplata je tím totiž značně ovlivněna. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, v detailech výpočtu výše nemocenské se bohužel nevyznám. Přesné informace vám může podat jedině nějaká účetní, případně možná na OSSZ.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám nastoupit do zaměstnání od října (do té doby jsem podnikatel) na plný úvazek. Musím zaměstnavateli o těhotenství říct? Jsem cca 2týdny těhotná. Jak se popřípadě bude počítat mateřská? Jak dlouho musím být zaměstnaná, aby se mi počítala ze zaměstnání? JInak jsem podnikatel od roku 2009, jen minulý rok, v roce 2017 (leden-březen) jsem byla na částečný úvazek zaměstnaná a podnikala jsem i při tom. Děkuji
Dobrý den, povinnost hlásit těhotenství nemáte. Co se týče PPM, je zásadní, zda jste si jako OSVČ platila nemocenské pojištění (nebo ho za vás platili z toho částečného úvazku). Abyste měla nárok na PPM, musíte mít hrazené nemocenské pojištění alespoň 270 dní v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, potřebuji poradit, narodilo se mi dítě, otec je cizinec, a když jsem šla vyřizovat mateřskou, tak mi řekli, že musím doložit od otce zdravotní kartičku, a kde se zdržuje, jestli pracuje. Otcovství je podepsané, ale otec dítěte je na Slovensku, nežijeme spolu a nic o něm nevím .. Můžete mi prosim poradit, co mám dělat? Děkuji, Dunková
Dobrý den,
z Vašeho dotazu není úplně jasné na co se ptáte. Mateřská, tedy peněžitá pomoc v mateřství, je vázána k účasti na nemocenském pojištění dané osoby a nedokládají se u ní údaje o dalších osobách. Z toho soudím, že se pravděpodobně ptáte na rodičovský příspěvek, který se vyřizuje na úřadu práce. U rodičovského příspěvku se automaticky berou jako společně posuzované osoby oba rodiče a dítě. Pokud s Vámi otec dítěte prokazatelně nežije, požádejte o jeho vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob. Formulář a informace o dalších požadovaných dokladech k jeho vyloučení by Vám měli dát na úřadu práce. Případně se můžete obrátit na call centrum ÚP (tel: 844 844 803).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to výší PPM, momentálně jsem na rodičovské dovolené už 15měsíců, mezitím se nám v práci navýšil platový výměr, pokud nenastoupím do práce a přejdu rovnou na další mateřskou, bude se mi počítat výše příspěvku z výměru, ze kterého se mi počítala první mateřská nebo se bude počítat už z toho navýšeného. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
papírové navýšení mzdy se do výše peněžité pomoci v mateřství nepromítne. Výše PPM se počítá z toho, co si opravdu vyděláte. Jestliže nastoupíte na PPM rovnou z rodičovské a neměla jste teď tedy příjem ze zaměstnání, tak se aktuální vyměřovací základ zjistí z prvního nejbližšího kalendářního roku, kdy jste měla započitatelný příjem a bylo tam alespoň 30 kalendářních dnů, kterými se může dělit. A pokud trvá stále stejné zaměstnání, tak se porovná aktuální vyměřovací základ s vyměřovacím základem pro předchozí PPM a použije se pro výpočet PPM ten vyšší.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Potřebovala bych poradit.Chtěla bych cca za rok dítě a dávno mi už skončila pracovní smlouva, takže bych neměla nárok na mateřskou dovolenou ale pouze na rodičovskou dovolenou. Dočetla jsem se že může na mateřskou můj přítel a zajímalo by mě jestli může pobírat mateřskou dovolenou a zároveň chodit do práce a mít plný úvazek a já bych byla doma s dítětem a nebo je to nějak omezené?Vím že musí mít jiné zaměstnání takže by musel dělat v jiné práci a nebo ve stejné práci ale jinej druh práce. A taky mě zajímá jak bych na tom byla s rodičovskou dovolenou mohla bych si určit délku rodičovské třeba kratší nebo to že by byl přítel na mateřské nemá vliv?Nyní jsem na rodičovské a za cca rok mi končí. Děkuji za odpověď s pozdravem Zuzana
Dobrý den,
otec dítěte může pobírat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu a je potřeba, abyste sepsali dohodu, že dítě od daného dne přebírá do péče. Dohoda musí mít úředně ověřený podpis, je možné ji sepsat přímo na OSSZ. Na dobu čerpání PPM požádá otec dítěte v zaměstnání o rodičovskou dovolenou (mateřská dovolená ve smyslu volna v zaměstnání náleží pouze ženám). Pro jiného zaměstnavatele v té době může pracovat a může vykonávat i jiný druh práce na jinou smlouvu/dohodu pro stejného zaměstnavatele. Vy v té době musíte vyřešit zdravotní pojištění, například si ho platit sama nebo se nahlásit na pojišťovně jako osoba celodenně pečující o dítě do 7 let (v tomto případě o starší dítě). U rodičovského příspěvku můžete volit vyšší měsíční částku než 7 600 Kč, pokud doložíte vyměřovací základ otce dítěte (to můžete i v případě, že PPM čerpat nebude, pokud podmínky nároku na PPM splňuje). Maximální částka rodičovského příspěvku je 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, již druhým rokem pracuji jako učitelka na základní škole, nyní jsem ale těhotná a na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit nejdéle 15.9.2019. Ovšem v práci jsem měla smlouvu na dobu určitou, která končí 27.8.2019, tedy dříve než nástup na mateřskou. Komplikuje to ještě to, že jsem od 5.8.2019 v pracovní neschopnosti kvůli potížím během těhotenství. Proto bych se ráda zeptala: 1) zda-li stále můžu být v pracovní neschopnosti, i když už nejsem u daného zaměstnavatele nadále zaměstnaná? 2) pokud ano, komu mám nosit tzv. papír na peníze - bývalému zaměstnavateli nebo OSSZ? 3) formulář, který dostanu před nástupem na mateřskou musí také vyplnit zaměstnavatel, nicméně já ho dostanu až v době, kdy už zaměstnaná nebudu, kdo ho tedy má vyplnit? 4) musím si sama během doby přechodu ze zaměstnání - mateřská dovolená platit zdravotní a sociální (cca 14 dní)? Předem moc děkuji za odpověď
Dobrý den,
k Vašim dotazům:
1) V pracovní neschopnosti můžete zůstat i po skončení pracovního poměru.
2) Lístky na peníze za dobu po skončení zaměstnání můžete odevzdávat bývalému zaměstnavateli nebo rovnou na příslušnou OSSZ, stejně tak rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti.
3) Žádost o peněžitou pomoc v mateřství předejte bývalému zaměstnavateli, který ji s přílohou odešle na OSSZ.
4) Zdravotní ani sociální hradit nemusíte. Vůči zdravotní pojišťovně máte však oznamovací povinnost. Do 8 dnů po skončení zaměstnání tedy oznamte, že dále pobíráte nemocenské. Následně takto oznamte i přechod na peněžitou pomoc v mateřství.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, chtěli bychom si s přítelem pořídit mimčo. Jelikož bych byla prvorodička a kolem sebe nemám nikoho kdo v posledním roce zařízoval tyhle věci , tak můj dotaz zní.: Jaké by byli me měsíční příjmy při miminku. Pokud jsem dohledala správně při mateřské cca 15000,- a pri rodicovske cca 8tis.,- plus časem z brigády. Oba s přítelem máme momentálně okolo 22-23tis. Hrubého. Oba na neurčito už přes dva roky. Žádá se ještě o něco jiného? Napadlo me, zebychom mozna dosahli i na prispevek na bydleni. Nyni nas najem cini 11tis. Se vším. Ptam se z důvodu , že mám ráda jasno a pořádek ve financích. Takže bych za takový menší přehled byla ráda. Já vám předem děkují za váš Čas a odpověď.
Dobrý den,
vyměřovací základ pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) se počítá z 12 měsíců před měsícem, ve kterém na PPM nastoupíte. Orientační výpočet můžete najít na našem webu v článku Mateřská dovolená 2019. Rodičovský příspěvek je poskytován v celkové výši 220 tis. Kč (novela zákona navyšující příspěvek na 300 tis. Kč dosud není schválená). Měsíční částku příspěvku můžete volit do výše 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, který Vám bude spočítán pro PPM nebo podle vyměřovacího základu otce dítěte. Hranice příjmu pro nárok na porodné a přídavek na dítě je u dvou dospělých a jednoho dítěte do 6 let 20 817 Kč, tedy na tyto dávky s uvedenými příjmy nedosáhnete. U příspěvku na bydlení se posuzují příjmy všech osob s trvalým pobytem v daném bytě, dále záleží na uznatelných nákladech na bydlení a velikosti obce, ve které bydlíte. Více informací k příspěvku na bydlení můžete získat na webu MPSV, případně se můžete obrátit na úřad práce v místě Vašeho bydliště nebo využít call centrum ÚP 844 844 803.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, můj dotaz se týká délky mateřské dovolené. Mám termín porodu 8.7.2020. Mám klidnou a dobrou práci a chtěla bych v ní zůstat déle, než je běžné a odejít na mateřskou až cca 3 týdny až měsíc před porodem, pokud bude vše v pořádku a během těhotenství nenastanou žádné komplikace. Po porodu plánuji zůstat s dítětem šestinedělí a 7. týden by nastoupil na MD otec dítěte. Můj dotaz se týká délky mateřské matky dítěte - někde jsem četla, že musí trvat minimálně 14 týdnů - což by v mém případě znamenalo nastoupit 2 měsíce před porodem + následně šestinedělí? Nebo lze pracovat před porodem déle a po šestinedělí, tedy sedmý týden je možné, aby nastoupil na MD otec dítěte? Děkuji Vám za upřesnění. Veronika
Dobrý den,
je potřeba rozlišovat mateřskou dovolenou ve smyslu volna v zaměstnání, které je určeno pouze ženám a peněžitou pomoc v mateřství (PPM) jako dávku nemocenského pojištění, kterou může čerpat i otec dítěte. Nástup na mateřskou dovolenou nastává dnem, který si zvolíte, nejdříve to může být počátek osmého týdne před termínem porodu. Mateřská dovolená nemůže být kratší než 14 týdnů a nemůže být přerušena ani skončit před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Na mateřské dovolené můžete být i bez čerpání PPM. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Pokud budete práci vykonávat déle než do počátku šestého týdne před termínem porodu, bude za nástup na PPM a začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu. V době výkonu práce však dávka nebude vyplácena. U ženy, která porodila, nesmí být podpůrčí doba u PPM kratší než 14 týdnů a nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. S otcem dítěte je možné se vystřídat nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, i když ještě neuplynulo 14 týdnů podpůrčí doby. V době čerpání PPM otec dítěte čerpá v zaměstnání rodičovskou dovolenou.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,momentálně jsem se synem na rodičovské dovolené a jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Mateřskou jsem pobírala. Rodičovský příspěvek už nečerpám. K synovým 3. narozeninám budu dávat výpověď a syn půjde do školky. Po cca 2-měsíční pauze (v době, kdy synovi budou 3 roky a 2 měsíce) mám nastoupit u jiného zaměstnavatele na částečný úvazek, ještě nejsme domluveni na formě smlouvy, ale předpokládám, že na některou z dohod a příjem bych měla nad 10 tis. Kč. Zároveň se snažíme o druhé dítě.- Chtěla bych poprosit o radu, co bych měla zařídit poté, co podám výpověď, když už nebudu pobírat rodičovský příspěvek a po 2 měsíce nebudu mít ani žádné příjmy- Dále se chci zeptat, jak by se vypočítávala mateřská na druhé dítě, pokud bych na ni nastoupila do 4. narozenin prvního dítěte. Zohlednily i příjmy z prvního zaměstnání (které byly vyšší)?Předem děkuji
Dobrý den,
po skončení zaměstnání je potřeba vyřešit zdravotní pojištění. Můžete se na pojišťovně nahlásit do státní kategorie pojištěnců jako osoba celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let, podmínkou je, že dítě nebude navštěvovat školku více než 4 hodiny denně. Druhou možností je zaregistrovat se na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nahlásit pojišťovně tuto státní kategorii pojištěnců. Jako uchazeč o zaměstnání byste mohla čerpat podporu v nezaměstnanosti. Pokud po celý kalendářní měsíc nebudete zaměstnaná a nebude ani státním pojištěncem, musela byste si zdravotní pojištění hradit sama.
Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) by se vypočítala pouze z posledního zaměstnání před nástupem na PPM, ze kterého bylo odváděno nemocenské pojištění. S vyměřovacím základem pro první PPM se porovnává pouze v případě nástupu na PPM do 4 let dítěte za trvání stejného zaměstnání. Ještě upozorním, že nárok na PPM z dohody může být problematičtější, jelikož u DPČ, pokud je zaměstnáním malého rozsahu, jste nemocensky pojištěná jen v měsících, ve kterých dosáhnete příjmu alespoň 3 tis. Kč a u DPP příjmu vyššího než 10 tis. Kč. V těchto případech neplyne ochranná lhůta a pro nárok na PPM je potřeba, aby účast na pojištění trvala v době nástupu na PPM. Pokud by účast na pojištění netrvala v době nástupu na PPM, je nárok také v případě, že dohoda trvá a účast na pojištění z dohody byla alespoň ve 3 bezprostředně předcházejících kalendářních měsících.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím dotaz na mateřskou 2020. Několik let jsem zaměstnána mám 25tisic hrubého cca 20 čistého . Teď mám v podniku situaci takovou že budu doma na 60%( třeba i několik měsíců) ... Jak se bude počítat mateřská ? Když budu doma na šedesáti tak z toho ? Nebudu na tom bitá? Prosím o radu , děkuju
Dobrý den,
denní vyměřovací základ pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) se zjišťuje z 12 měsíců před měsícem nástupu na PPM. Doba na překážkách na straně zaměstnavatele, za kterou máte náhradu mzdy, bohužel nepatří mezi vyloučené dny a bude mít tedy negativní vliv na výši PPM.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,můj dotaz se týká ohledně výpočtu mateřské v době ochranné lhůty, neschopenky a skončení pracovního poměru.Pracuji od roku 2011 (změna vždy zaměstnavatele vždy navazovala.)Skončení pracovního poměru na dobu určitou: 31.10.2020 (nebude prodlouženo skrz covid)Splňuji vše pro ochrannou lhůtu ve výši: 180 dníTermín porodu: 08.04.2021Na neschopenku jsem nastoupila dnes - 07.09.2020 a do zaměstnání se již nevrátím.Ochranná lhůta (180 dní) se začne počítat od skončení pracovního poměru tj. od 31.10.2020 - do té doby musím nastoupit na mateřskou dovolenou (splňuji).A můj dotaz zní:Datumově za jaké období se mi bude počítat mateřská? V poučce je napsáno, že výpočet vychází z 12ti po sobě řádně jdoucích měsíců.Ovšem, jak to tedy bude s tímto měsícem (září), kdy jsem odpracovala jen 4 pracovní dny.Děkuji za zodpovězení mého dotazuMH
Dobrý den,
rozhodným obdobím pro výpočet peněžité pomoc v mateřství bude ve Vašem případě listopad 2019 až říjen 2020. Dny pracovní neschopnosti patří mezi vyloučené dny, tedy doba od 7. 9. 2020 se z výpočtu vyloučí. Září se tak bude počítat do 6. 9., tedy mzda za 4 odpracované dny a 6 kalendářních dní pro dělení vyměřovacího základu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, 14. 1. 2021 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Dnes 7. 6. 2021, jsem si byla vyřídit rodičovskou dovolenou. Myslela jsem si, že mi mateřská končí již v červnu ale doma jsem zjistila, že bude ještě nějaký den trvat v červenci. Do podaného formuláře jsem uvedla čerpání rodičovského příspěvku od 1.7.2021. Tak se chci zeptat, jestli je v tom problém, když se mi tyto dvě věci překryly. Děkuji Radka
Dobrý den,
úřad práce si od OSSZ zjišťuje dobu čerpání peněžité pomoci v mateřství (PPM). V případě souběhu PPM a rodičovského příspěvku v jednom měsíci Vám bude náležet rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší než PPM za daný měsíc, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a PPM za daný měsíc. Pokud by byla PPM vyšší, rodičovský příspěvek budete mít až od dalšího měsíce.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám částečný invalidní důchod. Nevím, jestli se mám sama ozvat na sociálku, že jsem těhotná a předpokládám, že mi důchod seberou, abych mohla mít mateřskou nebo jestli to za mě udělá obvodní lékař? Víte něco o tomto tématu?
Dobrý den,
z Vašeho dotazu není jasné, zda někde pracujete a tam Vám vzniká nárok na PPM. Pokud ano, budete dostávat PPM i invalidní důchod. Podrobné informace si můžete vyžádat na OSSZ, pod kterou spadáte bydlištěm. Stejné je to i v případě čerpání Rodičovského příspěvku.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem těhotná a chci chodit do práce co nejdýl to půjde. Chci se zeptat, zda mám nárok na celou dovolenou od zaměstnavatele nebo se mi dovolená nějak krátí? Termín porodu mám 18.8.2017 a budu v té době na mateřské. Děkuji, dendulajda
Dobrý den, budete mít nárok na dovolenou vlastně za celý rok, protože i doba na PPM se v tomto ohledu počítá.
Pro akci je nutné přihlášení