banner

Celkem výsledků pro výraz "materska": 100

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, od října mám nastoupit na druhou mateřskou dovolenou. V srpnu mi končil rodičovský příspěvek, během září jsem na neschopence, protože jsem nastoupila od března na poloviční úvazek zpět do práce, ovšem mám tam stále smlouvu na neurčito na plný úvazek, novou smlouvu jsem nedostala, pouze nový platový výměr, kde se částka odvíjela od polovičního uvazku. Má otazka zní, dostanu stejnou mateřskou dovolenou jako při prvním dítěti, nebo se to bude počitat z toho polovičního uvazku? A vyška nemocenského se vypočítává také z polovičního uvazku nebo z toho hlavniho na který mám smlouvu? Děkuji za informaci. Hezký den

Dobrý den, nemocenská se vám bude počítat z posledních příjmů, ale mateřská by se měla počítat z příjmů vyšších, tedy podobně jako první mateřská

Dobry den, chtela jsem se zeptat jak je to s materskou dovolenou a ochranou lhutou. Jsem zamestnana na dobu urcitou do 30.6.2019. A vim, ze smlouva mi nebude prodlouzena. Termin porodu mam 28.7.2019. Kdy mohu odejit na materskou dovolenou abych se vesla do ochrane lhuty a byla mi vyplacena cela materska po dobu 28 tydnu? Dekuji P.

Dobrý den, na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) a mateřskou dovolenou se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Nástup v tomto rozmezí si zvolíte sama a v každém případě Vám to vychází na nástup ještě v době trvání pracovního poměru, takže není potřeba řešit žádnou ochrannou lhůtu. S koncem pracovního poměru Vám skončí mateřská dovolená (tedy volno v zaměstnání), ale na pobírání PPM to nebude mít žádný vliv, tu budete pobírat dál beze změny po celých 28 týdnů. Po skončení pracovního poměru máte povinnost oznamovat změny zdravotní pojišťovně vždy do 8 dnů. Oznamte tedy v červenci, že jste příjemcem peněžité pomoci v mateřství a později i přechod na rodičovský příspěvek.

Dobrý den, ráda bych se zeptala na informace ohledně peněžité podpory v mateřství a rodičovského příspěvku v situaci, kdy otec dítěte je Španěl a žili bychom ve Španělsku. Stále bych nicméně pracovala v ČR a to jedním z těchto způsobů: * žiji ve Španělsku, nicméně pracuji jako OSVČ v ČR (hlavní pracovní činnost)* žiji ve Španělsku, nicméně v ČR mám částečný pracovní úvazek (v řádu jednotek procent) a k tomu pracuji jako OSVČ (vedlejší pracovní činnost)Mám v daných situacích na příspěvky nárok? Jak se vypočítá výše příspěvku? Jak o příspěvky zažádám? Hraje v tom nějákou roli, kde se dítě narodí? A jestli můj manžel pracuje nebo ne? Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den!

Dobrý den,
peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v ČR je možné čerpat, i když budete bydlet v zahraničí. Pro nárok na PPM je potřeba splnit alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Zároveň je nutné nastoupit na PPM v době trvání pojištění nebo v ochranné lhůtě. Pokud byste žádala jako OSVČ, je potřeba zároveň být dobrovolně účastna nemocenského pojištění alespoň 180 dní v posledním roce před nástupem na PPM. Více o PPM se můžete dočíst v článku Mateřská dovolená.
Základními podmínkami pro nárok na rodičovský příspěvek v ČR je trvalý pobyt v ČR a skutečné bydliště v ČR. Pokud však některá ze společně posuzovaných osob (oba rodiče a dítě/děti) je občanem jiné země EU, pracuje v jiné zemi EU nebo v jiné zemi EU pobírá podporu v nezaměstnanosti nebo důchod, nemá v ČR trvalý pobyt nebo má skutečné bydliště v jiné zemi EU, úřad práce zkoumá, která ze zemí je primárně odpovědná za výplatu rodinných dávek. Obecně platí, že primární odpovědnost nese země, ve které osoby vykonávají práci (ať už v zaměstnání nebo jako OSVČ). Pokud podle tohoto kritéria vyplývá nárok v obou zemích, je dalším kritériem přednosti bydliště dětí. Pokud je v primární zemi příspěvek nižší, může vzniknout nárok na doplatek ze sekundární země. Obecné podmínky k žádosti o rodičovský příspěvek a k výpočtu jeho výše se můžete dočíst v článku Rodičovská dovolená. Pro posouzení Vaší konkrétní situace se můžete obrátit na úřad práce.