banner

Celkem výsledků pro výraz "maminka pred nastupem do zamestnani": 100

Dobrý den,ještě mám na Vás jeden dotaz, když ukončím rodičovskou dovolenou k 30.4.2018, nastoupit do práce bych tedy měla 1.5.2018, tam mám smlouvu na dobu neurčitou, já se ale z osobních důvodů do minulého zaměstnání vracet nechci, takže bych se s nimi domluvila na rozvázání pracovního poměru, když od toho 1.5.2018 nastoupím do jiného zaměstnání, je tam nějaká doba, kterou budu muset odpracovat, abych měla nárok na PPM? Co kdybych pracovala po RD v jiném zaměstnání jen dva měsíce a opět nastoupila na mateřskou? Mám nárok na PPM, z čeho se bude počítat? Děkuji moc za odpovědi.

Dobrý den, v případě změny zaměstnání tady narazíte na problém s ochrannou lhůtou, kdybyste třeba musela na delší nemocenskou. Pokud nastoupíte do nové práce a z ní rovnou na mateřskou, je vše bez problémů. V případě nemocenské by se ale mohlo stát, že vám ukončí smlouvu ve zkušební době a pokud by vám nevyšel nástup na mateřskou v ochranné lhůtě, která je maximálně tak dlouhá jako trvání prac. poměru, pak vám nárok na PPM nevznikne.

Dobrý den,rodičovská dovolená jako volno v zaměstnání je pouze do 3 let věku dítěte. Pokud chcete být doma déle, je potřeba požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna a zaměstnavatel není povinen Vám vyhovět. Pokud byste čerpala neplacené volno, je vhodné prodloužit rodičovský příspěvek kvůli zdravotnímu pojištění a zaměstnavateli to oznámit. Pokud byste při čerpání rodičovského příspěvku chtěla nastoupit do práce, je to možné bez omezení. Pobírání příspěvku i v takové situaci zaměstnavateli oznamte. Nárok na nemocenské dávky budete mít. Jen upozorním, že při případné nemoci dítěte budete mít nárok na dávku ošetřovné pouze Vy, pokud budete stále příjemcem rodičovského příspěvku. Například otec dítěte by měl nárok na uvolnění ze zaměstnání, ale ošetřovné by nedostal (dostal by jej ve výjimečných situacích, např. pokud byste o dítě nemohla pečovat Vy z důvodu nemoci). Prosím Vás o objasnění Vaší odpovědi, viz text nahoře...Jestli tomu správně rozumim, v mé situaci, při prodloužení RD do čtyř let syna a zároveň při nástupu zpět na HPP, stačí když zaměstnavateli tuto skutečnost o prodloužení RD pouze oznamim a zároveň k němunastoupim na HPP a v případě nemoci dítěte, můžu paragraf čerpat pouza já?Předem Vám moc děkuji za odpověď..

Dobrý den, nejedná se o prodloužení RD (rodičovské dovolené), to je volno v zaměstnání poskytované max. do 3 let dítěte. Pokud se budete po třetích narozeninách (reps. po konci nahlášené RD) vracet do zaměstnání, prodloužíte si pouze čerpání rodičovského příspěvku na úřadu práce a zaměstnavateli pobírání příspěvku pouze oznámíte, aby věděl, že jste zároveň státním pojištěncem z hlediska zdravotního pojištění. V případě nemoci dítěte budete mít nárok na proplacení ošetřovného pouze Vy. Otec dítěte (příp. jiná osoba) může být s dítětem doma na "paragrafu", ale nedostane to proplaceno, bude mít pouze omluvenou nepřítomnost v práci. Pokud byste se chtěla vrátit do zaměstnání až později než den po třetích narozeninách dítěte, musíte zaměstnavatele požádat o neplacené volno. 

Dobrý den, mám téměř čtyřleté dítě narozené na konci července, od září jsem nastoupila do nového zaměstnání, nyní jsem opět těhotná, nastoupit na MD bych měla k 1.7, nikde bohužel nemůžu dohledat jak se počítá mateřská dovolená, když mám nové zaměstnání? neměla jsem mezi prací pauzu, v jednom jsem skončila a hned nastoupila do druhého. V tomto případě asi neplatí, že i když stihnu MD do čtyř let věku prvního dítěte, že mi bude vyplacena ta vyšší částka, že? díky a hezký den Lucie P.

Dobrý den,

ve Vašem případě se nebude porovnávat vyměřovací základ s tím, který jste měla u předchozí peněžité pomoci v mateřství (PPM). To se týká pouze těch žen, kterým trvá stále stejné zaměstnání. U Vás se vyměřovací základ pro výpočet výše PPM stanoví pouze z nového zaměstnání, z období od nástupu do konce června 2019.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na toto. Během rodičovské dovolené mi byla zrušena pracovní pozice (mám smlouvu na neurčito). Nyní bych chtěla z osobních důvodů ukončit rodičovskou dovolenou o cca 1 rok dříve s tím, že místo mě nastoupí manžel. Bohužel jsem nepodepsala žádost o trvání kratší délky rodičovské a zaměstnavatel mi teď argumentuje trváním do 3 let, přestože se stejně nemám kam vrátit a je to jasný § 52, písm. c). Pravděpodobně to chce uhrát na to, že teď podepíši dohodu bez odstupného. K tomu se mi teď rýsuje jiné zaměstnání. Jaké mám, prosím, možnosti? Pokud mě teď nerozváže pracovní poměr a chce počkat do 3 let věku dítěte, mohu pracovat jinde na HPP, ikdyž budu stále na rodičovské dovolené? Můžu u toho být nadále na rodičovské dovolené a manžel také s tím, že na něj by byl rodičovský příspěvek? Můžu nárokovat odstupné i později? Příp. kdyby náhodou odstupné vyšlo, mohu ho dostat, ikdyž už budu pracovat jinde, příp. naváží na sebe výpověď a nová prac. smlouva (např. výpověď k 31. 12. a k 1. 1. nová). Děkuji za odpověď. Pěkný den!

Dobrý den,

dřívější ukončení rodičovské dovolené závisí na dohodě se zaměstnavatelem. Můžete mít ale souběžně více pracovních poměrů, tedy v současném můžete pokračovat v rodičovské dovolené a zároveň nastoupit do nového zaměstnání. Pokud by však nová výdělečná činnost byla shodná s předmětem činnosti současného zaměstnavatele, je nutný jeho písemný souhlas. Toto omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti. Nové zaměstnání nemá vliv na nárok na odstupné ze současného zaměstnání. Lze čerpat odstupné a souběžně pracovat v jiném zaměstnání. Manžel může být na rodičovské dovolené souběžně s Vámi. Rodičovský příspěvek může manžel čerpat místo Vás, ale lze být na rodičovské dovolené i bez rodičovského příspěvku.

Dobrý den, v Říjnu 2019 jsem po RD nastoupila do nové práce, smlouvu mám do 31.8.2020. Bohužel z důvodu covidu a delší době na OČR mi dnes oznámili, že mi smlouvu neprodlouží. S manželem plánujeme další miminko. Mně by zajímalo, zda pokud otěhotním před ukončením smlouvy budu mít normálně nárok na Mateřskou. S tím, že bych před ukončením smlouvy šla na rizikové, protože mám vedenou těžkou fyzickou práci. A pokud bych na nemocenskou nešla měla bych i tak nárok na PPM? Ale asi bych se musela hlásit na Pracáku že? Děkuji za informaci

Dobrý den,

pokud otěhotníte před koncem pracovního poměru, budete mít na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nárok za předpokladu, že na ni nastoupíte v ochranné lhůtě 180 dní od skončení současného zaměstnání. Nastoupit na PPM je možné v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Pracovní neschopnost ani registrace na úřadu práce na toto nemá vliv. Pokud nebudete čerpat nemocenské, je vhodné registrovat se na ÚP jako uchazeč o zaměstnání. Za příjemce dávek nemocenského pojištění i uchazeče o zaměstnání hradí pojistné na zdravotní pojištění stát, je však nutné tyto skutečnosti zdravotní pojišťovně oznámit. Státním pojištěncem je také osoba celodenně osobně pečující o dítě do 7 let, dítě ale nesmí navštěvovat školku více než 4 hodiny denně. Pokud byste nebyla státním pojištěncem, musela byste si po skončení zaměstnání hradit zdravotní pojištění sama.

Dobrý den, nyní jsem na RD s 2. dítětem a čekám 3. dítě (rizikové těhotenství). RD a RP budu pobírat do tří let dítěte a měla jsem nárok na PPM. Mezi nástupem (návratem) do zaměstnání a nástupem na mateřskou se 3. dítětem mám 3 měsíce, po které budu pravděpodobně na nemocenské. Mám v tomto případě s 3. dítětem stále nárok na PPM a musí mi zaměstnavatel držet místo do tří let 3. dítěte (mám smlouvu na dobu neurčitou)? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano, dokud vám trvá pracovní smlouva. S pozdravem Věra Tautová