Celkem výsledků pro výraz "maminka pred nastupem do zamestnani": 100
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se vypočítává doba rozhodná k přiznání PPM. Vím, že to je 270 odpracovaných dní v předchozích dvou letech před nástupem na MD, ráda bych ale věděla, jak to bude v mém konkrétním případě, protože mi dle mých výpočtů 12 odpracovaných dní bude chybět. Dne 16.11.2018 jsem po první rodičovské dovolené nastoupila do nového zaměstnání. Nyní jsem těhotná, čekám dvojčata a termín porodu mám stanovený na 11.9.2019, tudíž bych dle mých výpočtů měla nastoupit na MD nejpozději 31.7.2019 (6 týdnů před porodem), to mi ale nebude vycházet dostatek dní pro vznik nároku na PPM. Ráda bych tedy věděla, zda mohu na MD nastoupit později, např. 4 týdny před porodem, abych tím pádem měla dost odpracovaných dní. Ke kterému datu se počet odpracovaných dní stanovuje a přišla bych pozdějším nástupem na MD o nějakou část PPM? Je vůbec tento postup možný? Předem moc děkuji za odpověď!
Dobrý den,
podmínku alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění musíte splňovat k datu nástupu na PPM, nejpozději k počátku šestého týdne před porodem. Není tedy možné posunout nástup na 4 týdny a tím získat další dny nemocenského pojištění. Do potřebných 270 dní se započítávají všechny doby pojištění (zaměstnání, dobrovolně hrazené nemocenské jako OSVČ) v období 2 let před nástupem na PPM. Pokud jste měla před nástupem do současného zaměstnání i jiné zaměstnání spadající do posledních 2 let (např. trvající pracovní poměr, ve kterém jste byla na rodičovské dovolené), započítá se tam tedy také. Pokud jste jiné zaměstnání (dobu pojištění) neměla, nebudete mít na PPM nárok, ale můžete být od počátku šestého týdne před porodem v pracovní neschopnosti a čerpat nemocenské až do konce šestinedělí. V takovém případě je potřeba lékaři doložit potvrzení z OSSZ, že nárok na PPM nemáte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Zajímalo by mě, za jakých podmínek budu mít nárok na PPM. Byla jsem dlouhodobě zaměstnána u jednoho zaměstnavatele, zde jsem ale byla z koronavirových důvodů ukončena k 30. 6. 2020. Následně jsem pracovala od 1. 7. do 30. 9. 2020 u jiného zaměstnavatele, kde jsem byla opět kvůli snižování stavů propuštěna. V polovině září jsem však otěhotněla. Od 5. 10. 2020 jsem nastoupila do současného zaměstnání. Mám však velké nevolnosti a další potíže a bojím se, že zaměstnavatel pozná, co se mnou je, a ukončí se mnou PP ve zkušební době bez udání důvodu. Na mateřskou dovolenou bych mohla dle zákona nastoupit koncem dubna 2021. Chtěla bych se zeptat, do kdy minimálně musím v současném zaměstnání vydržet, abych měla nárok na PPM, kdybych nastupovala na mateřskou 30. 4. 2021? Informace ohledně vyčerpané a nevyčerpané ochranné lhůty jsou pro mě poněkud zmatečné, ráda bych to tedy věděla s jistotou. Předem moc děkuji za zodpovězení dotazu.
Dobrý den,
předpokládám, že splňujete podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM, když uvádíte, že jste byla dlouhodobě zaměstnaná. Kromě toho je pro nárok na PPM podmínkou, abyste na ni nastoupila v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je standardně tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně 180 dnů. Ve Vašem případě plynula ochranná lhůta i z předchozího zaměstnání, jelikož jste otěhotněla v době jeho trvání. Zaměstnání (pojištění) trvalo 92 dní, ochranná lhůta z něj je tedy také 92 dní, přičemž 4 dny jste vyčerpala v době 1. - 4. 10., zbývá tedy 88 dní. Nástupem do nového zaměstnání (vznikem pojištění) se běh ochranné lhůty přerušil. Pokud nové zaměstnání skončí, poběží zbývajících 88 dní staré ochranné lhůty + ochranná lhůta z nového zaměstnání, celkem maximálně 180 dní. Abyste měla nárok na PPM, musí den nástupu na PPM spadat ještě do ochranné lhůty. Nastoupit na PPM můžete v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, který lékař uvede v žádosti o PPM. Pokud chcete nastoupit na PPM 30. 4. 2021, musí Váš pracovní poměr trvat nejméně do 3. 12. (včetně), aby ochranná činila 148 dní (88 staré lhůty + 60 nové). Nástup na PPM tak vyjde 148. den lhůty (4. 12. 2020 - 30. 4. 2021). Toto platí, pokud se v obou případech jedná o klasický pracovní poměr, ne práci na dohodu nebo zaměstnání malého rozsahu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na mateřkou dovolenou když mám odpracováno skoro 2 roky v jedné firmě momentálně jsem na brigádě a zajímá mě jestli se i tento příjem bude počítat v předchozí práci jsem byla 3 měsíce a před nástupem na mateřkou chci ještě pracovat budu mít nárok na mateřskou děkuji za odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu není jasné, kdy skončilo dvouleté zaměstnání a na jakou smlouvu/dohodu nyní pracujete, zda je odváděno nemocenské pojištění. Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Tato podmínka musí být splněna vždy. Zároveň je nutné nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně 180 dnů. Ochranná lhůta však neplyne z každé činnosti, neplyne z DPP a ze zaměstnání malého rozsahu (DPČ často bývají zaměstnáním malého rozsahu). Pro nárok ze zaměstnání malého rozsahu nebo z DPP je tedy nutné, aby zaměstnání trvalo v době nástupu na PPM, a abyste v měsíci nástupu na PPM byla účastna nemocenského pojištění. Nárok je také v případě, že zaměstnání trvá v době nástupu na PPM, i když v měsíci nástupu nesplníte podmínky pro odvod nemocenského pojištění, pokud jste byla účastna nemocenského pojištění ze zaměstnání malého rozsahu nebo DPP alespoň ve 3 bezprostředně předcházejících měsících. Výše PPM se počítá z posledního zaměstnání (pojištění).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,moc vás prosím o radu ohledně PPM. Jsem OSVČ, moje činnosti jsou poskytování tělovýchovných služeb a také poradenská činnost. Platím se dobrovolně nemocenské pojištění, tedy podmínky na vznik PPM jako OSVČ bych splňovala. Nyní vykonávám obě dvě činnosti souběžně pro různé subjekty. Protože jsem ale již těhotná a také kvůli koronaviru, chtěla bych svou činnost v tělovýchovných službách přerušit. Ve firmě, kde poskytuji poradenskou činnost je možná příležitost nechat se od 1.1.2021 zaměstnat na zkrácený úvazek. Také jednám s jinou firmou o možnosti zaměstnání od ledna. Pracovala bych tedy od ledna do dubna/května, kdy odhaduji nástup na mateřskou. Nebude to ze strany OSSZ posuzováno jako účelové zaměstnání? Předesílám, že pracovat mám skutečně v plánu, nejedná se jen o "papírové zaměstnání".Nedokážu ale nikde dohledat, jaká je přesná definice účelového zaměstnání. Může se těhotná žena nechat zaměstnat na takto krátkou dobu, aby nepřišla o PPM počítanou z OSVČ, která je samozřejmě nižší?Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den,
zákon o nemocenském pojištění nestanovuje minimální délku zaměstnání před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Zákon ani nedefinuje účelové zaměstnání. Žádný zákon také nezakazuje firmě zaměstnat těhotnou ženu a nezakazuje ani těhotné ženě nechat se zaměstnat (v tomto duchu se již v minulosti vyjadřovat Nejvyšší soud). Jestliže se tedy ve Vašem případě nejedná o fiktivní zaměstnání, ale máte v úmyslu práci skutečně vykonávat, navíc plánujete pracovat nejméně 4 měsíce, nevidím v tom vůbec žádný problém. V případě pochybností se však můžete obrátit s dotazem přímo na ČSSZ (call centrum 800 050 248). Jestliže pozastavíte samostatně výdělečnou činnost a nastoupíte do zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění, bude se výše PPM počítat ze zaměstnání. Pokud budete mít souběžně dvě zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění, bude se PPM počítat z toho, ve kterém budete mít vyšší denní vyměřovací základ.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den.Pět let bez přestávky pracuji na HPP a před 2 měsící jsem dala v práci výpověď, protože jsem si našla jinou práci. Pracovní poměr mi tedy končí 31.10.2018 a do nové práce nastupuji 1.11.2018. Jsem tedy ve výpovědní lhůtě a zjistila jsem, že jsem těhotná. Termín porodu by měl být v půlce července.1/ Podle informací, které jsem si našla, tak ze současného zaměstnání mám 180 dní ochrannou lhůtu. V případě, že bych v novém zaměstnání byla minimálně dva týdny (vyhodili by mě ještě ve zkušební době), mám nárok na PPM (vyhozená budu v půlce listopadu, nástup na mateřskou bude v půlce května - dva měsíce před porodem). Pochopila jsem to správně?2/ Z jakého platu by se mi PPM počítala? Z toho posledního?3/ “Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů.” - v případě, že tedy nastoupím 1.11. do nové práce, ze které mě vyhodí ve zkušební době, je možné nastoupit do další práce? Mění se tím nějak můj nárok na PPM? Je nějaké omezení ve smlouvě? Nebo je jedno, jestli je to HPP/DPP/DPČ?Moc děkuji za odpověď
Dobrý den,
na PPM se dá nastoupit nejdříve počátkem osmého týdne před porodem. Tento den musí spadat ještě do ochranné lhůty, aby Vám nárok vyšel. Jestliže jste těhotná už v současném zaměstnání, máte z něj ochrannou lhůtu 180 dní. Pokud nastoupíte do dalšího zaměstnání, ze kterého bude odváděno nemocenské pojištění, tak je to jak píšete, ochranná lhůta v tu dobu neběží. Pokud tedy 1. 11. nastoupíte do dalšího zaměstnání, těch 180 dní poběží až po konci tohoto nového zaměstnání. Pokud byste pak nastoupila zase do dalšího zaměstnání, tak by opět v tu dobu ochranná lhůta neběžela a po případném konci toho zaměstnání by se ochranná lhůta z třetího zaměstnání připočítala k té předchozí nevyčerpané (nejvýše do 180 dní). Spočítejte si tedy přesně na dny, kolik dní nového zaměstnání minimálně potřebujete, aby Vám ochranná lhůta vyšla.
Výše PPM se počítá jen z posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti). S dohodami je to z hlediska pojištění a ochranné lhůty složitější. Z DPP jste nemocensky pojištěná jen v měsících, kdy výdělek překročí 10 tis. Kč. Na DPP lze pracovat pro jednoho zaměstnavatele max. 300 hodin za rok. Ochranná lhůta z DPP neplyne. Z DPČ jste nemocensky pojištěná v měsících, kdy výdělek dosáhne alespoň 2500 Kč. Na DPČ lze pracovat max. v průměru 20 hodin týdně. Pokud je zaměstnání svým charakterem zaměstnáním malého rozsahu,tak z něj neplyne ochranná lhůta. Většinou DPČ u různých brigád jsou svým charakterem zaměstnáním malého rozsahu, protože v nich není sjednáno, že mzda bude minimálně 2500 Kč. Obsahují například formulaci, že zaměstnavatel není povinen přidělovat práci apod.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,ráda bych položila dotaz, na který by byla odpověď pro mnoho lidí rozhodující. Nacházím se v situaci, kdy jsem na ÚP a splňuji zatím podmínku zaměstnání přinejmenším 9 měsíců v období 2 let před nástupem na mateřskou dovolenou. Dle lékaře, kdy bych otěhotněla, měla bych jít ihned na rizikové těhotenství, skrze mým zdravotním problémům, doporučoval i co nejdříve otěhotnět. Teď nastává otázka, abych dosáhla na PPM, musím se nechat zaměstnat? Popřípadě na jak dlouho? A z jakého zaměstnání by byl počítá průměr? S tím souvisí i nemocenská v období rizikového těhotenství, člověk na ÚP má prostě smůlu ale má nárok na jinou sociální pomoc? Děkuji za odpověď. Pěkný den.
Dobrý den,
abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musíte v době nástupu splňovat alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM, což píšete, že splňujete. Zároveň ale musíte nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně však 180 dnů. Výše PPM by se vypočítala z posledního zaměstnání (pojištění) před nástupem na PPM. Pokud nenastoupíte do zaměstnání, nebudete mít nárok ani na PPM, ani na nemocenské. Nárok na jiné dávky (např. příspěvek na bydlení, dávky pomoci v hmotné nouzi) závisí na příjmech dalších členů domácnosti a na dalších okolnostech, informace o těchto dávkách Vám poskytne úřad práce.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Dva roky jsem pracovala na HPP, zároveň jsem studovala dálkově. Po dvou letech jsem změnila práci, ale tam jsem vydržela měsíc a odešla jsem ve zkušební době.Mezi tím mi přijali na nové místo na HPP, ale až od 1.4.A ještě jsem zjistila, že jsem těhotná. V době nástupu do práce budu 9TT. Mám v plánu to budoucímu zaměstnavateli říct ve zkušební době, takže počítám s výpovědí kolem 14TT.Má otázka zní jestli máte nějaké rady, nebo zda bych vůbec měla nárok na MD a z jakého zaměstnání by se to počítalo? Děkuji moc za radu, Přeji příjemný den
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba splnit alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM. Tuto podmínku byste měla splňovat při započítání předchozího zaměstnání. Druhou podmínkou je, že na PPM nastoupíte v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta ze zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, je tak dlouhá jako toto zaměstnání (pojištění), maximálně 180 dní. Neuvádíte přesná data předchozích zaměstnání a přesný termín porodu a není ani jasné, jestli a kdy by případně skončilo nové zaměstnání, není možné tedy posoudit, zda byste se případně vešla do ochranné lhůty. Pokud byste nárok na PPM měla, výše dávky by se počítala z posledního zaměstnání (s účastí na nem. pojištění) před nástupem na PPM.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,jsem nepřetržitě zaměstnaná téměř pět let. Z předchozí práce jsem pro zdravotní potíže přešla do nové ze dne na den. Bohužel smlouva končí koncem května. S partnerem si přejeme moje brzké těhotenství. Hledám jinou práci, ale protože jde o školství, nevěřím moc, že se mi to v květnu resp. červnu podaří. Ale určitě od září. Pokud ale od června budu nezaměstnaná a budu registrovaná na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, přeruší se moje doba zaměstnanosti a nebudu vyhovovat podmínce být aspoň 180 dní zaměstnaná a účastnit se nemocenského pojištění? Co tedy dělat, abych mohla získat PPM pokud se mi podaří otěhotnět po skončení mého pracovního poměru (a byla bych tedy na úřadu práce) nebo až v nové práci? Mohla bych v tom případě, po nástupu do nové práce jít na nemocenskou? A dostala bych v tom případě PPM? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pro nárok na PPM je potřeba splnit 2 základní podmínky: účastnit se nemocenského pojištění alespoň 270 dní za poslední 2 roky před nástupem na PPM (tady je možné započítat i dobu z Vašeho současného zaměstnání) a zároveň nastoupit na PPM z pojištěné činnosti (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta ze zaměstnání (pojištění), které skončilo v těhotenství, je maximálně 180 dnů; pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, je ochranná lhůta pouze tak dlouhá jako dané zaměstnání. Pokud otěhotníte až po konci současného zaměstnání a do práce byste už nenastoupila, neměla byste nárok na PPM. Abyste nárok měla, je potřeba nastoupit do nového zaměstnání (s účastí na nemocenském pojištění) a být v něm do nástupu na PPM nebo alespoň tak dlouho, abyste se vešla do ochranné lhůty z tohoto nového zaměstnání. Případná pracovní neschopnost po nástupu do nového zaměstnání neovlivní nárok na PPM. Pokud trvá pracovní poměr, jste i v době pracovní neschopnosti účastna nemocenského pojištění. Upozorňuji ale, že i v době pracovní neschopnosti (kromě prvních 14 dnů pracovní neschopnosti) může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr ve zkušební době a v takovém případě byste se nemusela vejít do ochranné lhůty.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám otázku ohledně toho, jaké mzdy je možné započítat při nástupu na mateřskou dovolenou, na kterou bych měla jít v květnu 2019.- 3 roky pracuji na 0,7 úvazek- v r. 2018 jsem od května-října měla DPP s vyplatou vyšší než 10 000,- (smlouva byla od dubna prosince, ale zaplaceny jsem měla jen květen-říjen)- od 1/2019 jsem nastoupila do další práce na 1,0 úvazkuZapočítají se mi do výpočtu mateřské všechny tyto práce?Předem Vám moc děkuji za odpověť a přeji krásné dnyLR
Dobrý den,
pokud máte souběžně více nemocensky pojištěných činností, posuzuje se splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v každé z nich zvlášť. To znamená, že musíte splnit pro každé zaměstnání podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM z těchto pojištěných činností (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě.
Pokud trvají obě zaměstnání (0,7 úvazek i 1,0 úvazek) tak platí, že na 0,7 úvazek splňujete podmínku 270 dnů přímo v tomto zaměstnání, bez nutnosti započítat další jiné doby pojištění v posledních dvou letech. Z této činnosti tedy máte nárok na PPM. Dohoda o provedení práce Vám skončila a z ní neplyne ochranná lhůta, dohoda se tedy nebude počítat z hlediska výše PPM. V novém zaměstnání nesplníte podmínku 270 dnů nemocenského pojištění započítáním jen této nové doby pojištění, ale protože v prvním zaměstnání ji splňujete bez nutnosti započítat jiné doby pojištění, je možné nárok na PPM získat i z nového zaměstnání za určitých podmínek. Je to možné v případě, že v období 2 let před nástupem na PPM byl alespoň 270 dnů souběh alespoň dvou pojištění, tedy pokud souběh úvazku 0,7 a 1,0 plus dříve souběh úvazku 0,7 a DPP s odvodem nemocenského pojištění dají dohromady alespoň 270 dnů pojištění. V takovém případě se PPM bude počítat z obou úvazků a budete potřebovat 2 žádosti o PPM od gynekologa.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,děkuji za předchozí odpověď. Mám ještě jeden dotaz. Plánuji otěhotnění. Pracovní poměr v mém zaměstnání končí na konci května. Je možné, že další práci (školství) najdu až od září. Jak by to prosím bylo s nárokem na PPM, pokud bych otěhotněla během letních měsíců či až na podzim pokud bycha) po skončení v mém zaměstnání začala pracovat jako osvč a platila si také nemocenské pojištění (z čeho by se vypočítalo, pokud bych byla na začátku mé výdělečné činnosti?)b) po skončení v mém zaměstnání začala pracovat jako osvč a platila si také nemocenské pojištění, ale od září bych opět nastoupila do zaměstnání. Mohly by se takto kombinovat podmínky k dosažení na PPM pro zaměstnané a osvč?Jde o to, že mám zájem pojištění po celou dobu platit.Děkuji za odpověď, Jana.
Dobrý den,
u OSVČ platí kromě dvou zmíněných podmínek, o kterých jsem psala u Vašeho předchozího dotazu, také třetí podmínka – být účastníkem dobrovolného nemocenského pojištění jako OSVČ alespoň 180 dní v posledním roce před nástupem na PPM. Pokud byste všechny tři podmínky v situaci a) splnila, měla byste nárok na PPM jako OSVČ a v době pobírání PPM byste samostatně výdělečnou činnost nemohla vykonávat osobně. Pokud byste se stala OSVČ, musela byste také hradit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Výše nemocenského pojištění se odvíjí od vyměřovacího základu. Minimální nemocenské pojištění je 138 Kč měsíčně, od 1. 7. 2019 by to mělo být 126 Kč (aktuální informace se dozvíte na webu ČSSZ).
V situaci b) by Vaše samostatně výdělečná činnost nehrála roli, pokud byste v ní nepokračovala po nástupu do nového zaměstnání. Tato doba by se započítala do podmínky 270 dní nemocenského pojištění, ale tu můžete splnit i započítáním současného zaměstnání v rozsahu, ve kterém by spadalo do období 2 let před nástupem na PPM. Výši PPM by podnikání neovlivnilo, ta by se počítala pouze z nového zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,pokud mi končí pracovní smlouva v zaměstnání na konci června, nástup do zaměstnání bude zase až od září a mezitím půjdu na 2 měsíce na úřad práce a poté na podzim bych otěhotněla. Mám nárok na mateřskou, pokud splňuji podmínku 270 v posledních dvou letech? (Jsem nepřetržitě zaměstnaná 5 let)?Děkuji, Jana.
Dobrý den,
270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky je jen jednou z podmínek nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Do těchto 270 dní se započítávají všechna zaměstnání (doby pojištění) v období daných 2 let před nástupem na PPM a nemusí daná zaměstnání na sebe navazovat (nevadí tedy, že je mezi nimi např. evidence na ÚP). Další podmínkou je, že musíte nastoupit na PPM ze zaměstnání (v době trvání nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, max. 180 dnů. Pokud by se například stalo, že otěhotníte krátce po nástupu do nového zaměstnání a zaměstnavatel s Vámi zruší pracovní poměr ve zkušební době, do ochranné lhůty byste se nevešla.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, zajímalo by mě, jak se počítá Peněžitá pomoc v mateřství (PPM), pokud je těhotná žena vedená na ÚP jako nezaměstnaná (na podpoře), ale splňuje podmínky díky ochranné lhůtě 180 dní před nástupem na mateřskou dovolenou (MD). Dočetl jsem se, že výše PPM se počítá ze mzdy za posledních 12 měsíců před nástupem na MD, ale nevím, jestli jde o kalendářní měsíce (a tak se započítávají i měsíce bez zaměstnání) a nebo jde o posledních 12 odpracovaných měsíců. Např. žena pracovala 1 rok na dobu určitou a pracovní poměr byl ukončen 5 měsíců před nástupem na MD (tedy 7 měsíců před porodem), jak se v tomto případě počítá PPM? Předem děkuji za odpověď.S pozdravemJan Novák

Dobrý den,
doba na ÚP se nezahrnuje, DVZ se počítá jen z posledního zaměstnání (pojištění). V případě nástupu na PPM v ochranné lhůtě se při výpočtu DVZ postupuje tak, jako by k nástupu na PPM došlo následující den po skončení zaměstnání. Rozhodným obdobím je pak 12 měsíců před tímto měsícem "fiktivního nástupu". Pokud by zaměstnání bylo kratší, počítalo by se s kratším obdobím.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, můj dotaz se týká výše PPM. Pobírám ji již podruhé. Výše první PPM byla dána souběhem dvou pracovních poměrů u téhož zaměstnavatele, zatímco první pracovní poměr trval až do nástupu na mateřskou, druhý skončil necelé 4 měsíce před nástupem na mateřskou. Přesto byl i výdělek z druhého pracovního poměru zohledněn při výpočtu výše PPM. Důvodem byla skutečnost (dle vyjádření pracovníka OSSZ), že se zohledňují veškeré příjmy za období 12 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou. Po této mé první mateřské dovolené, jsem nastoupila rodičovskou dovolenou a z ní jsem rovnou nastoupila na svou druhou PPM, starší dítě přitom mělo v době mého nástupu na druhou mateřskou dovolenou 21 měsíců. Při výpočtu výše této mé druhé PPM mi byl však zohledněn pouze příjem z prvního pracovního poměrů, který stále trvá a nikoliv příjem z druhého, který (jak bylo uvedeno výše) skončil necelé 4 měsíce před nástupem na první mateřskou dovolenou. Výsledkem je tedy výrazně nižší výše druhé PPM oproti první PPM. Je tento postup v pořádku? Pokud se při výpočtu PPM zohledňují veškeré příjmy za období 12 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou, proč se nyní tak neděje? Na koho se mám případně obrátit o pomoc? Na pobočce OSSZ mi tvrdí, že je vše v pořádku, že mám "jen smůlu" vzhledem k rozdělení příjmu do dvou pracovních poměrů (ty ale celkově tvořily standardně 1,0 úvazek a z obou příjmů jsem odváděla samozřejmě veškeré platby, pojištění, daně). V oblasti, v níž jsem zaměstnána - přes projekty, nemá můj zaměstnavatel,dle vyjádření ÚP, někdy jinou možnost, než své zaměstnance zaměstnávat takto na několik částečných úvazků (pracovních poměrů) tvořících dohromady úvazek 1,0 (některé části roku zkrátka pracujeme na více pracovních poměrů, některé části roku jen na jeden, podle toho, jaké projekty zrovna zpracováváme - to se stalo i mě před nástupem na první PPM, že se mi dva pracovní poměry "stáhly" do jediného). Jedná se o jediný legální postup v naší branži, za který, mám pocit, že jsem nyní "trestána" nižší PPM. Opravdu to musí být takto? Děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den, bohužel to tak je, protože druhý pracovní poměr vám skončil a tedy už se nyní nezapočítává.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Zjistila jsem že jsem těhotná(teď 6tt) a 30.srpna mi končí smlouva. Měla bych dostat už smlouvu na neurčito ale je mi jasné že když řeknu ředitelce že jsem těhotná tak mi ji nedá. Proto bych se chtěla zeptat jak je možné toto řešit, nechci být od září bez peněz. A mám v tomto případě nárok na mateřskou? Děkuji
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba splnit alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM. Druhou podmínkou je, že na PPM nastoupíte v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta ze zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, je tak dlouhá jako toto zaměstnání (pojištění), maximálně 180 dní od konce pracovního poměru. Na PPM je možné nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu, den nástupu musí spadat do ochranné lhůty. Předpokládám, že jste v tomto zaměstnání déle než 270 dní a obě podmínky splňujete, tedy budete mít nárok na PPM, i když pracovní poměr na konci srpna skončí. Je zcela na Vašem uvážení, kdy těhotenství v zaměstnání oznámíte.
Pokud zaměstnání skončí, můžete se registrovat na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání a čerpat podporu v nezaměstnanosti (při splnění podmínek). Pokud byste měla rizikové těhotenství, je možné čerpat nemocenské i po skončení pracovního poměru až do nástupu na PPM za předpokladu, že pracovní neschopnost vznikla v době trvání zaměstnání nebo do 7 dnů od jeho skončení.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám 2 zaměstnání (učitelka), přičemž v jedném z nich mám smlouvu na dobu určitou do konce srpna. Termín porodu mám 30.června, chtěla jsem se proto zeptat, zda se mi mateřská bude vypočítávat z obou zaměstnání nebo jen z toho, kde mám smlouvu na dobu neurčitou? (po dohodě se zaměstnavatelem ukončuji v konkrétím zaměstnání pracovní poměr právě ke zmíněnému konci srpna.)Děkuji za odpověď
Dobrý den,
konec jednoho zaměstnání v době po nástupu na peněžitou pomoc v mateřství nemá na posuzování nároku vliv.
Při souběhu zaměstnání (nemocensky pojištěných činností) se posuzuje nárok na PPM v každém zaměstnání zvlášť. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před porodem. Pokud v obou zaměstnáních pracujete na pracovní smlouvu, v obou budete zaměstnaná v době nástupu na PPM a každý ten pracovní poměr (doba pojištění) bude k datu nástupu na PPM souvisle trvat alespoň 270 dní, tak nárok budete mít z obou zaměstnání. V takovém případě si vyžádejte 2 žádosti o PPM od gynekologa. Pokud by jedna práce byla např. na dohodu nebo by některé zaměstnání (nemocenské pojištění) nebylo v kuse 270 dní, ale třeba s přestávkou, pak by v některých případech taky mohl být nárok z obou zaměstnání, ale posuzování by bylo složitější a potřebovala bych k němu další údaje (konkrétní délky zaměstnání, druh dohody apod.).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na mateřskou. Od roku 2015 jsem pracovala až do ledna 2018 kdy jsem byla dlouhodobě na neschopence do konce 6 měsíce 2018, ke konci měsíce jsem ukončila i pracovní poměr. Od 3.7 jsem nastoupila jinam kde jsem byla jen do 11.10 pak jsem byla do 31.11 na ÚP a od 1.12 nastupuji do nového zaměstnání. Momentálně jsem v 10tt. Zjistila jsem to až po podepsání nové smlouvy. Bojím se, že až zjistí že jsem těhotná vyhodí mě ve zkušební době. Bude se mě počítat nějaká ochranná lhůta nebo budu mít i tak nárok na mateřskou, kdybych šla třeba v lednu na neschopenku? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství musíte být v době nástupu na PPM buď zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před termínem porodu.
Pokud jste nyní v 10 tt, byla jste těhotná už v zaměstnání, které skončilo 11. 10. a běží Vám tedy ochranná lhůta z tohoto zaměstnání. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako dané zaměstnání, což by Vám pro nárok na PPM nestačilo, nestihla byste v ní na PPM nastoupit. Pokud ale nastoupíte do dalšího zaměstnání, ze kterého bude odváděno nemocenské pojištění, běh ochranné lhůty se přeruší. Pokud by s Vámi v nové práci zrušili pracovní poměr ve zkušební době, po konci tohoto zaměstnání by Vám běžel zbytek nevyčerpané ochranné lhůty z předchozího zaměstnání plus ochranná lhůta z nového zaměstnání (maximálně dohromady 180 dnů). Pro nárok na PPM potřebujete tedy v novém zaměstnání být alespoň takový počet dnů, aby Vám vyšel součet nevyčerpané a nové ochranné lhůty až do nástupu na PPM.
Jestli po případném konci zaměstnání budete na nemocenské nebo ne, to neovlivní nárok na PPM. Pokud byste ale byla v pracovní neschopnosti a nárok na PPM by Vám nevyšel, lze pobírat nemocenskou až do konce šestinedělí.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím jak je to s výplatou PPM v případě, že nastoupim do nového zaměstnání po RD a odpracuji třeba jen 6 měsíců. V předchozím zaměstnání nárok na PPM byl.Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pro nárok na PPM potřebujete splnit podmínku alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání nebo v ochranné lhůtě. Pokud daných 270 dnů nemocenského pojištění nesplníte v novém zaměstnání, připočítají se i předchozí doby pojištění, tedy předchozí zaměstnání, pokud spadá do období daných 2 let, bez ohledu na to, jestli jste v té době skutečně vykonávala práci nebo jste v zaměstnání čerpala rodičovskou dovolenou. Výše PPM se ale počítá pouze z nového zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,obracím se s dotazem ohledně nároku na PPM. V únoru 2020 jsem úspěšně dokončila VŠ studium a k 1.3. jsem nastoupila na HPP do zaměstnání s 3měs zkušební dobou(tedy do konce května). Nyní jsem těhotná a nejspíše budu muset těhotenství přiznat ještě ve zkušební době. Obávám se výpovědi, kdy bych se musela jít např. od května zapsat na ÚP. Měla bych v tomto případě nárok na PPM vzhledem k ochranné lhůtě? (Nástup na mateřskou dovolenou cca na konci září, termín porodu cca 20/11). Popřípadě prosím o radu, jak situaci nejlépe vyřešit. V případě, že bych neměla nárok na PPM, měla bych automaticky RD na 4 roky? Děkuji mnohokrát za Vaši odpověd.
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Pokud 270 dní nesplňujete ze zaměstnání, je možné započítat dobu úspěšně ukončeného vysokoškolského studia, pokud se jednalo o soustavnou přípravu na budoucí povolání. Druhou podmínkou nároku je nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně 180 dnů. Pokud by Vám tedy skončil pracovní poměr ve zkušební době například po 2 měsících, ochranná lhůta by byla také pouze 2 měsíce. V případě, že byste si v ochranné lhůtě našla jiné zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění, běh ochranné lhůty by se přerušil a v případě konce tohoto druhého zaměstnání by běžela nevyčerpaná ochranná lhůta plus ochranná lhůta z nového zaměstnání, maximálně 180 dní. Pokud byste se do ochranné lhůty nevešla, můžete od narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek ve výši 10 tis. Kč měsíčně (při této částce to vychází na 30 měsíců) nebo vyšší částku, pokud byste doložila vyšší denní vyměřovací základ otce dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení