banner

Celkem výsledků pro výraz "maminka pred nastupem do zamestnani": 100

Dobrý den, jdu si pro radu co mám dělat. Od 1.11.2020 jsem na pracovním úřadě, nezaměstnaná. Dnes jsem se dozvěděla že čekáme miminko a chci se zeptat jestli budu mít nárok čerpat mateřskou dovolenou. Po pročtení internetu jsem z toho trochu zmatená. V minulé práci jsem pracovala nepřetržitě cca 8let. Teďka už jsem v 5tt a nevím jestli na mateřskou dosáhnu, případně co by jste mi poradila co mám udělat. Dále jsem se chtěla zeptat jestli budu mít nárok na rodičovský příspěvek? Děkuji za rady a pěkný den.

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba k datu nástupu na PPM splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky. Tuto podmínku byste splnila. Zároveň je ale potřeba na PPM nastoupit v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání. Ochranná lhůta je u žen, kterým skončilo zaměstnání v době těhotenství, tak dlouhá jako dané zaměstnání (pojištění), maximálně však 180 dnů. Jelikož jste otěhotněla až po skončení zaměstnání (pojištění), nejste nyní v ochranné lhůtě. Abyste měla nárok na PPM, musela byste nyní ještě nastoupit do nového zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění a v tomto zaměstnání pracovat až do nástupu na PPM nebo alespoň tak dlouho, abyste v den nástupu na PPM byla v ochranné lhůtě z tohoto nového zaměstnání. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Ochranná lhůta neplyne z dohody o provedení práce a ze zaměstnání malého rozsahu. Pokud nebudete mít nárok na PPM, můžete začít po porodu čerpat rodičovský příspěvek.

Dobrý den. Jak je to s PPM v případě, že ve stávajícím zaměstnání dám výpověď a přejdu na OSVČ, a v ochranné lhůtě nastoupím na mateřskou dovolenou? Bude mi PPM vypočítána z předchozího zaměstnání? Děkuji.

Dobrý den,

pro nárok na PPM ze zaměstnání je nutné splňovat dohromady alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM při trvání zaměstnání nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, maximálně 180 dnů. Pokud si jako OSVČ nebudete hradit nepovinné nemocenské pojištění, bude poslední nemocensky pojištěnou činností předchozí zaměstnání a výše PPM se bude počítat z daného zaměstnání. 

Dobrý den, Dala jsem výpověď v práci a nastoupila do nové. V této práci jsem byla pouze dva dny, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná a nastoupila na neschopenku. Chtěla bych se zeptat, když se mnou zaměstnavatel ukončí pracovní poměr, mám nárok na mateřskou? V předchozí práci jsem byla šest a půl roku. A chtěla jsem se zeptat, pokud mě současný zaměstnavatel propustí ve zkušební době a já jsem na neschopence, jestli se mám hlásit na úřad práce nebo jak to je.

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) musíte být ke dni nástupu na PPM zaměstnaná (nemocensky pojištěná) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně však 180 dnů. Pokud jste byla těhotná už v předchozím zaměstnání, počítá se Vám ochranná lhůta z daného zaměstnání. Ta se nástupem do nové práce přerušila a pokud skončí nový pracovní poměr, poběží zbývající ochranná lhůta z předchozího zaměstnání + ochranná lhůta z nového zaměstnání, maximálně 180 dnů. Pokud se do této lhůty vejdete, budete mít nárok na PPM.
Dokud budete v pracovní neschopnosti, nemůžete se zaregistrovat na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání. Stát za Vás bude hradit zdravotní pojištění jako za příjemce dávky nemocenského pojištění, ale je potřeba do 8 dnů oznámit zdravotní pojišťovně, že dále čerpáte nemocenské.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na nárok a výši PPM v případě druhého dítěte. U prvního jsem nárok na PPM ze zaměstnání neměla, nesplnila jsem totiž podmínku doby pojištění. Pracovala jsem jako OSVČ, platila jsem si nemocenské pojištění a 1.7. jsem ještě nastoupila do zaměstnání. Jenže jsem nepřerušila živnost, protože jsem dal pracovala. Na PPM jsem nastoupila 15.9., takže ze zaměstnání nárok nebyl, dostala jsem ji tedy jako OSVČ. Živnost jsem 3.11. přerušila. Od března nastoupim na rodičovskou a živnost chci obnovit. Chtěla bych se tedy zeptat, v případě druhého dítěte, vznikne mi již nárok na PPM ze zaměstnání?

Dobrý den,
nárok se posuzuje u zaměstnání i samostatně výdělečné činnosti zvlášť. Pokud Vaše zaměstnání stále trvá a bude trvat i v době nástupu na další peněžitou pomoc v mateřství, splníte tedy podmínku 270 dní nemocenského pojištění a budete mít na PPM ze zaměstnání nárok. Nárok na PPM ze zaměstnání by byl i v případě slnění podmínky 270 dní a nástupu na PPM v ochranné lhůtě, která je max. 180 dní po skončení zaměstnání (pojištění).

Dobrý den, chci se zeptat když dlouhodobě pracuji u jednoho zaměstnavatele klasicky 5 dní v týdnu na dobu neurčitou. Mám v případě, že termín porodu je 18.9. nárok na celou dovolenou? Tedy 25 dní a mohu si je vybrat ještě před nástupem na mateřskou dovolenou. Nebo si mohu vybrat jen poměrnou část k odpracovaným dnům? Pokud by to tedy šlo a nevybrala bych si do té doby dovolenou tak s nástupem na mateřskou dovolenou 8 týdnů před porodem bych mohla čerpat dovolenou od 18. června. Je to tak?Děkuji

Dobrý den,

pokud pracujete, nejste například v dlouhodobější pracovní neschopnosti, máte nárok na celou dovolenou za letošní rok, tedy celých 25 dní. Je možné celou dovolenou čerpat před nástupem na mateřskou dovolenou, pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit. Pokud lékař uvede jako očekávaný den porodu 18. 9., pak by Vám to s čerpáním dovolené i mateřské dovolené vycházelo jak píšete. Pokud nevyčerpáte dovolenou před nástupem na mateřskou dovolenou, můžete o její čerpání požádat v návaznosti na skončení mateřské dovolené, takové žádosti musí zaměstnavatel vyhovět.

Dobrý den,před nástupem na PPM jsem byla zaměstnaná (soc. a zdravotní poj. za mne odváděl zaměstnavatel). Nyní jsem na RD a zvažuji zřízení ŽL. Problém je, že bych chtěla opět otěhotnět a na současnou RD navázat s novou PPM. Budu mít nárok na PPM jako u prvního dítěte i když budu mít ŽL? Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den,

pokud trvá Váš pracovní poměr, budete z něj mít nárok i na další PPM a Vaše podnikání tento nárok na PPM z pracovního poměru nijak neovlivní. Pokud netrvá Váš pracovní poměr a chtěla byste mít nárok na PPM ze samostatné výdělečné činnosti, musela byste si hradit dobrovolné nemocenské pojištění a to tak, abyste splnila alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (do těchto 270 dní je možné započítat i předchozí zaměstnání, pokud spadá do období daných 2 let) a zároveň abyste si nemocenské pojištění hradila jako OSVČ alespoň 180 dní v posledním roce před nástupem na PPM. Dále je také podmínkou nastoupit na PPM v době trvání pojištění nebo v ochranné lhůtě. Pokud by trval Váš pracovní poměr a chtěla byste mít nárok současně i ze samostatné výdělečné činnosti, musela byste splnit výše uvedené podmínky, přičemž splnění daných 270 dní by se posuzovalo u zaměstnání i samostatné výdělečné činnosti zvlášť. Po dobu čerpání PPM ze samostatné výdělečné činnosti není možné tuto činnost vykonávat osobně.

Dobrý den, dostala jsem se do zvlaštní situace a nevím si sní rady.Začnu úplně od začátku Začala jsem pracovat v Německu od července 2018 přes agenturu, byla jseem u nich zaměstnaná do 21.12.2018 a pak jsem se přihlásila na úřad práce v Německu kde jsem byla registrovaná do 31.1.2019 v této době jsem se dověděla, že jsem těhotná.Rozhodla jsem se vrátit do Čech kde jsem si hned od 1.2.2019 sehnala práci na dobu neurčitou.Chci se zeptat jestli dostanu mateřskou i rodičovskou?

Dobrý den,

podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v České republice je účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 dní v posledních 2 letech před nástupem na PPM. Zároveň je nutné na PPM nastoupit z pojištěné činnosti (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako trvalo dané pojištění (zaměstnání) v ČR, které zaniklo v době těhotenství, maximálně však 180 dnů. Jestliže jste do zaměstnání v ČR nastoupila už jako těhotná, nestihnete splnit podmínku 270 dní v tomto zaměstnání, je ale možné do této doby započítat i další doby účasti na nemocenském pojištění v období 2 let před nástupem na PPM. Záleží tedy, co jste dělala před odjezdem do Německa, zda jste pracovala nebo například studovala (i úspěšně ukončené studium se při splnění podmínek může započítat do potřebné doby pojištění). Pokud byste nesplnila podmínku 270 dní se započítáním dalších dob v ČR, je možné započítat i účast na obdobném pojištění pro případ mateřství v Německu, pokud jste byla účastníkem takového pojištění. V takovém případě by bylo potřeba mít potvrzení o účasti na pojištění v Německu od příslušného německého úřadu. Toto potvrzení by si měli být schopni vyžádat úředníci OSSZ i sami, doporučuji se na ně v takovém případě obrátit a informovat se o konkrétním postupu.

Pro nárok na rodičovský příspěvek se posuzuje především trvalý pobyt v ČR a také skutečné bydliště v ČR a to u všech společně posuzovaných osob. Skutečným bydlištěm se rozumí, zda se tady osoba dlouhodobě zdržuje, pracuje tady, žije s rodinou apod. Jako společně posuzované osoby se posuzují oba rodiče a dítě. Pokud by některá osoba měla trvalé nebo skutečné bydliště v Německu, posuzovalo by se, zda není za výplatu rodičovských dávek odpovědné Německo.

Pěkný den. Mám dotaz týkající se PPM. Jsem momentálně dva roky na rodičovské dovolené. Dcera začala chodit do školky. Mám možnost v blízké době nastoupit do zaměstnání a můj dotaz zní, jak dlouho je hodně pracovat, abych měla možnost získat opět mateřskou. S předchozím zaměstnavatelem jsem bohužel ukončila prac. smlouvu dohodou. Souběžně jsem měla sice ještě druhé zaměstnání, kde jsem však zjistila, že před dvěma měsíci zaměstnavatel ukončil svou činnost. Vím, že existuje nějaká “účast na nemocenském pojištění 270dní/180dní”.... ale co to pro mě znamená, když jsem teď na RD, netuším. Jinak chápu správně, že pokud teď nastoupím do zaměstnání, mohu k platu pobírat ještě rodičovskou dávku? RD mám do konce roku 2019. Děkuji předem za Vaši odpověď. Hezký den.

Dobrý den, abyste měla nárok na PPM, musíte odpracovat alespoň 270 dní (nebo mít odpracováno 270 dní v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou – možná by se dalo započítat něco z toho druhého zaměstnání). Při zaměstnání můžete dočerpat RP, pokud je dítě starší 2 let, už se ani nezkoumá návštěva školky.

Dobrý den, pracuji pod agenturou na DPČ. Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou navíc k tomu přítel pracuje v zahraničí. A já nevím, kam mám zajít pro radu. Děkuji

Dobrý den, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba, abyste byla účastna nemocenského pojištění alespoň 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na PPM. Zároveň musíte nastoupit na PPM ze zaměstnání (pojištěné činnosti) nebo v ochranné lhůtě. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před porodem. Ochranná lhůta ze zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, je tak dlouhá jako dané zaměstnání (pojištění), max. 180 dní. Ochranná lhůta však z DPČ neplyne, pokud je DPČ zaměstnáním malého rozsahu, což často práce na DPČ bývá. O zaměstnání malého rozsahu se jedná v případě, že není sjednán příjem alespoň ve výši rozhodné pro odvod nemocenského pojištění, což je od ledna 3000 Kč, do konce roku 2018 to bylo 2500 Kč. V takové DPČ je například sjednaná pouze hodinová mzda a není v ní stanoven minimální počet hodin, který zaměstnanec měsíčně odpracuje, takže není stanoveno, že dosáhne rozhodného příjmu. Pokud máte DPČ, která je zaměstnáním malého rozsahu, jste nemocensky pojištěná jen v těch měsících, kdy dosáhnete alespoň uvedeného rozhodného příjmu. Abyste v takovém případě měla nárok na PPM, musela by DPČ trvat až do nástupu na PPM a v měsíci nástupu na PPM by muselo být odvedeno nemocenské pojištění. Pokud by v měsíci nástupu na PPM odvedeno nebylo, lze i tak mít nárok, pokud DPČ trvá a nemocenské pojištění bylo odvedeno alespoň ve třech bezprostředně předcházejících měsících. U peněžité pomoci v mateřství se nezkoumá, kde druhý rodič pracuje. Zaměstnání Vašeho přítele v zahraničí může mít vliv na rodičovský příspěvek. Úřad práce bude v takovém případě zkoumat, zda nenáleží rodičovské dávky ze státu zaměstnání druhého rodiče.

Nárok na PPM
avatar Gabish 14. 10. 2019

Dobrý den, během posledních 2 let jsem odpracovala více než 270 dní, nyní jsem bez práce a jsem evidována již 3 měsíce na ÚP. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Od 1.11.mám nastoupit do práce. Chci se zeptat, jak dlouho musím v tomto novém zaměstnání pracovat, abych získala nárok na PPM? Kdybych byla vyhozena ve zkušební době, budu mít nárok na PPM? Děkuji.

Dobrý den,

pro nárok na PPM je nutné splňovat dohromady alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (tady je možné započítat i dobu pojištění z předchozího zaměstnání) a zároveň nastoupit na PPM při trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, maximálně 180 dnů. Na PPM je možné nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Pokud by Vaše zaměstnání skončilo ve zkušební době, ochranná lhůta by byla pouze tak dlouhá jako dané zaměstnání, nástup na PPM by Vám tedy nemusel vyjít v ochranné lhůtě a nárok na PPM byste neměla. 

MD
avatar LKobliha 24. 02. 2021

Dobrý den, mám o kolečko méně, takže i když jsem si po sté přečetla pravidla pro dosažení “mateřské,” nejsem si jistá.Za rok 2020 mám odpracováno 6 měsíců = 180 dnů + jsem byla měsíc v nové práci, kde jsem zjistila, že jsem těhotná. Gynekolog mě poslal ihned na marození, tudíž jsem byla 14 dni ještě pod svým zaměstnavatelem (takže další měsíc proplaceny), potom mě logicky propustili a tedy momentálně jsem pod OSSZ. Takže všeho všudy bych měla mít proplaceno od zaměstnavatele 8 měsíců zdravotka, což je 240 dnů a teď si nejsem jistá, jak je to, když jsem byla propuštěna při marození a jsem pod OSSZ, jestli se to počítá též do MD, či nikoli. Děkuji.

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba splnit v posledních dvou letech před nástupem na PPM alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění, nejedná se o zdravotní pojištění. Účast na nemocenském pojištění končí s koncem zaměstnání. Pokud zaměstnání trvá 14 v měsíci, počítá se pouze těchto 14 dní, ne celý kalendářní měsíc. Pracovní neschopnost po skončení pracovního poměru se nezapočítává, v této době netrvá účast na nemocenském pojištění. Pokud jste neměla v posledních 2 letech ještě další dobu pojištění, kterou nezmiňujete, nesplňujete podmínku potřebných 270 dní pojištění a nárok na PPM mít nebudete. Pro úplnost dodám, že podmínka 270 dní nemocenského pojištění není jedinou podmínkou pro nárok na PPM. Je zároveň potřeba nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Ochranná lhůta je u žen, kterým skončilo zaměstnání v době těhotenství, tak dlouhá jako dané zaměstnání (pojištění), maximálně však 180 dnů. Pokud nesplňujete podmínky pro nárok na PPM, můžete čerpat nemocenské až do konce šestinedělí, je však potřeba doložit gynekologovi potvrzení od OSSZ, že nemáte na PPM nárok, jinak by musel pracovní neschopnost ukončit nejpozději 6 týdnů před termínem porodu.

Dobrý den,Mám dotaz ohledně nároku na PPM.Mám syna narozeného 3.1.2022 na něho jsem nárok na PPM měla, momentálně jsem na rodičovské dovolené. K 31.4.2023. mi skončila smlouva na určito.Znova jsem otěhotněla, budu mít i tentokrát nárok na PPM?

Dobrý den,

pokud jste otěhotněla až po skončení zaměstnání, nebudete mít na peněžitou pomoc v mateřství nárok. Pro nárok na PPM je potřeba splnit alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Tuto podmínku splňujete, započítává se i doba na rodičovské dovolené při trvání pracovního poměru. Zároveň je ale potřeba být v době nástupu zaměstnaná (nemocensky pojištěná) nebo být v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Pokud jste otěhotněla ještě v době trvání pracovního poměru, běží Vám ochranná lhůta 180 dnů od skončení zaměstnání a záleží na tom, jestli se s nástupem na PPM vejdete do této lhůta. Nastoupit na PPM můžete v rozmezí 6-8 týdnů před stanoveným termínem porodu.