Celkem výsledků pro výraz "kojeni od a do z": 100
Dobrý den. Mám skoro 8 měsíčního kluka. Stále ho kojím, ale už dáváme i příkrmy. Chci se zeptat, zda takhle je to dle Vás v pořádku? 7:00 - 7:30 hod. kojení, v 10 hod. 100 g přesnídávky bez cukru, 11:30 hod. 100 g příkrm od hippu, 13:00 hod. kojení, 15:30 - 16:00 hod. 100 g ovoce s rýží či ovocné příkrmy bez cukru od hippu nebo rýž. nemléčná kaše, 17:30 hod. kojení, 20:15 hod. kojení, 2:00 - 2:30 hod. kojení. Kojení 8- 10 min. + během dne jsem mu teď začla dávat kukuřičné křupky - ne moc . Pak se chci ještě zeptat: 1) od kdy vynechat kojení kolem oběda a dávat jen jídlo? 2) Od kdy by měl spát celou noc bez kojení? ( Někdy syna musím v noci budit na kojení) . 3) Už mu teď trochu dávám čaj po lžičkách, je to v pořádku? Kolik cca ml čaje doporučujete? A je vhodné zkusit pítko nejdřív silikonové a pak přejít na tvrdé? Nebude mi odmítat pak kojení? Vím, že je to moc dotazů.. Předem moc děkuji za odpovědi.
V prvních měsících zavádění příkrmů děti nesní velké množství jídla. Učí se to a drtivá část jejich celkového příjmu tvoří mateřské mléko. Nadále se kojí. PŘÍKkrmy se dítěti PŘIdávají, nemají za úkol snižovat počet kojení nebo zájem o kojení. Mnoho dětí se často kojí i v noci.
- po skončení výlučného kojení bude mateřské mléko ještě mnoho měsíců hlavní součástí výživy dítěte.
- při zavádění příkrmů je důležité neustále zabezpečovat dobré kojení
- děti se často kojí i v noci - na kojení bych je nebudila v pravidelných intervalech jak píšete, ale kojení na druhé straně neodmítejte. Nějakou dobu to bude ještě trvat, než dítě prospí celou noc bez kojení. Kojení není jen o jídle, pomáhá dítěti jen například znovu usnout. (kolem 9 měsíce je to časté, souvisí to se skokovým rozvojem mozku)
V otázkách zavádění příkrmů je chaos, doporučení bývají rozmanitá (např. krmení po 3 hodinách,...). Jedním z nesprávných předpokladů je, že účelem příkrmů je odstranit kojení (existuje nesprávná představa, že příkrmy kojení nahrazují). Naopak - příkrmy se ke kojení, které zůstává zachované ve stejném rozsahu, přidávají. Normální je, že se dítě kojí klidně před příkrmem nebo po příkrmu.
Při příkrmech je důležité, aby to dítěti chutnalo, mělo z jídla radost (než přesné množství a druh snědeného jídla). Děti projevují zájem o skutečné jídlo, které jedí rodiče. Může jíst běžná zdravá rodinná jídla, o která projeví zájem. papat se bude učit v průběhu následujících měsíců. Vůbec není kam spěchat a znepokojovat se množstvím a načasováním jídla. Ani pořadí zaváděných jídel není důležité (pokud pro to nemáte nějaký specifický důvod), mateřské mléko je sladké, proto mezi prvním jídly může být ovoce.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer, prosím o radu v případě hysterického pláče při kojení mé 3,5měsíční dcery. Narodila se předčasně v 35tt+5 a byli jsme 2tydny na neonatologickém oddělení. Porod byl spontání a přirozený bez zásahu (10hodin). Mléka jsem měla více než dost a kojila přez kloboučky, se kterými jsme odjeli i domu. Kojím plně celou dobu a v posledním týdnu se snažím kojit bez kloboučků. Kojení s kloboučkem trvalo někdy i 1,5 hodiny než vypila patřičnou dávku. Bez kloboučku trvá kojení jen 20-30minut, ale v posledních dnech malá začala asi 5minut po přisátí hystericky plakat a utišení trvá klidně i 15minut. Poté skusíme znovu přiložit ale po přisátí se to celé opakuje. Kojení se tak prodlužuje, nehledně na to, že je dcera uplakaná, vysílená a já psychicky KO. Noční kojení je bez kloboučku v pohodě bez pláče, ale přez den to trvá. Kojím 4x až 5x za den. Malou nebudím na kojení budí se sama, někdy spí i 4hodiny. V noci vypije i 140ml přez den pak od 80-110ml na jedno kojení. Zajímalo by mě, zda problém hysterického pláče může způsobovat vysazení kloboučků nebo je to jen věkem období, které je třeba překonat nebo co dělat pro to, aby jsme kojili v klidu a bez pláče a utěšování? Moc děkuji za radu.
Dobrý den, doporučuji co nejdříve kontakt s laktační poradkyní, která přijde k vám domů, nebo vy přijedete za ní. Je nutné vidět celé jedno kojení, v jaké poloze jste vy i miminko, jaké je přisátí dítěte a jak pije. Je možné, že miminko reaguje na snížený tok mléka a celý váš problém by byl vyřešen, pokud by se podnikly kroky, které by zajistily zvýšení tvorby mléka. Myslím si, že toto je příčina vašeho momentálního problému.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Máme 8 týdenního syna a přítelkyně má od začátku nedostatek mléka, respektive na začátku to bylo na hraně dostatku, později už nestačilo. Vyzkoušeli jsme na rady laktační poradkyně všechno možné od odsávání po kojení, přes čaje s jestřabinou, masáže prsou, homeopatika H5 (nebo jak se to přesně jmenuje) až po úpravy stravy apod. Striktně jsme vážili a bral si okolo 50g s obou prsou (každé po 25g). Někdy třeba 70g, jindy jen 20g a víc prostě nešlo a denní dávku cca 550ml jsme nebyli schopni dosáhnout. Pak se produkce, na základě rad laktační poradkyně (skvělá paní) MÍRNĚ zvýšila, ale bez dokrmu se už prostě neobejdeme - u kontroly v 5. týdnu nebyl naprosto žádný přírůstek a miminko jelo "na rezervu", 14dní nemělo vůbec stolici a byl co hodinu vzhůru s křikem. Nejprve jsme trochu dokrmovali po každém kojení a nyní jsme změnili strategii. Dáváme mu 2-3x denně (podle toho co navážíme po kojení) plnou dávku umělé (cca 140ml) a jinak kojíme. Malý je spokojený, přibírá a pravidelně kaká. Prso zatím neodmítá, jednak proto, že kojíme s kloboučkem (bez něj ani za zlaté prase, od začátku), takže silikon jak silikon a druhak proto, že máme spec. láhev od medely, která by měla zajistit udržení sacího reflexu. Po kojení ještě moje doodsává (cca 20 - 30min po) co zbylo a to mu dáme před dalším dokrmem)O co mi ale jde... Je mi jasné, že dřív nebo později začne prso odmítat (i když už 3 týdny jedeme oboje a nemá problém) a tak mě napadlo, zda by mohla fungovat strategie, kdy přítelkyně bude fungovat jen na el. odsávačce a toto mléko mu budeme dávat společně s dokrmem (buď míchat dohromady, nebo nejprve mateřské, pak umělku - imho asi lepší varianta...?). Co jsem četl, tak produkce by neměla mizet tím, že miminko nahradí odsávačka a jakým způsobem to do sebe malý dostane je snad taky jedno...Takže zda máme v rukávu strategii, která by mohla fungovat i dejme tomu do 1 roku dítěte, nebo je to dle Vás utopie. Ideální to samozřejmě není, ale i když do sebe dostane 3-4dl mateřského denně, tak mu to bude ku prospěchu, pokud by to takto šlo...Díky moc za odpověď a omlouvám se za rozsah...
Hned na začátku musím vaši přítelkyni pochválit, kojí, odsává, váží dítě, dokrmuje - klobouk dolů, moc času na nic dalšího asi nezbývá. A dělat toto rok, jak píšete ....
Přečetla jsem si váš dotaz a zareaguji až na závěr, kdy píšete "o co vám tedy vlastně jde".
Aby to bylo srozumitelné, uvedu vždy vaši větu a okomentuji.
Píšete "Je mi jasné, že dřív nebo později začne prso odmítat (i když už 3 týdny jedeme oboje a nemá problém) - pokud budete nadále kojit s kloboučky, tak budete mít zřejmě pravdu, statistiky ukazují, že kojení tímto způsobem netrvá dlouho. Ale vůbec to tak být nemusí, kdybyste postupně začali zkoušet klobouček odbourávat, postupně, alespoň se o to pokoušet..
Je fain, že máte svoji laktační poradkyni, měli byste zapracovat na technikách na zvýšení produkce mléka v prsu a postupné mírné snižování množství podávaného dokrmu. Též není dobré každé kojení dítě vážit.
Elektrické odsávačky - velice záleží na odsávačce, na tom, aby byla suchá membrána, správný nástavec a tah. Podle toho se odvíjí to, kolik mléka se z prsu odsaje. Někdy nic moc.Může tam být nebezpečí otoku dvorce a poranění bradavky. Někdy je mnohem šetrnější a lepší odstříkat dávku rukou. Samozřejmě záleží na zručnosti a na množství, které potřebujeme. Velká otázka je už ta, proč odstříkávat, když dítě je přece schopné si dávku z prsu vypít samo. Nejedná se o 2 kg novorozence.
"Produkce by neměla mizet tím, že miminko nahradí odsávačka a jakým způsobem to do sebe malý dostane je snad taky jedno"..- s tímto rozhodně nemohu souhlasit. O odsávačce jsem již psala. A kojení je víc než přijímání mléka, je to kontaktu s matkou, o uklidňování, usínání. Není to jen o jídle.
Také se omlouvám za rozsah - ale vidím 2 řešení. Buď ještě ve spolupráci s laktační poradkyní zapracujete na zvýšení tvorby mléka v prsu, postupně budete zkoušet odstraňovat klobouček, nebudete vážit, nebudete odstříkávat, snížíte postupně množství podávaných dokrmů, kdy se zároveň zvýší produkce mléka. Je to o velké trpělivosti, dobrém laktačním poradci, který vaší paní prakticky pomůže a na tom, jak moc je pro vás kojení důležité a chcete jej zachovat.
Nebo budete dělat to co nyní děláte, záleží na vaší paní, jak dlouho to, co jste popisoval vydrží . Ale pokud by dítě dostávalo vedle zvyšujícího se množství umělého mléka ještě trochu odstříkaného mateřského, bude to pro něj určitě jen dobře.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer. Mám dotaz ohledně nutnosti odstříkávát mléko po kojení. Mám první miminko, malému bude 11 týdnů, narodil se ve 38. týdnu, kdy mi porod vyvolali kvůli podezření na preeklampsii. Malý měl od začátku problém s pitím. Jelikož mám veliká prsa a ploché bradavky, museli jsme začít kojit přes klobouček a kvůli novorozenecké žloutence, kdy málo tahal, dokrmovat stříkačkou a později lahvičkou, vždy MM. Od počátku po každém kojení odstříkávám mléko, v porodnici (laktační poradkyně) i dětská doktorka mi to "nakázaly" abych neskončila se zánětem a neřezali mi třeba i prso kvůli tomu.... Teď však prcek nejspíš prožívá spurt a občas chce prso po hodině a občas až po 3-4 hodinách. Chvíli pije hodně a pak tahá málo. Je to kojení od kojení. Tudíž nevím jestli můžu odsávat nebo ne. Mám přestat s odsáváním a nebát se případného zánětu? Z levého prsu (z toho pije jako prvního) odsaju po kojení cca 10-20ml a zpravého, ke kterému ho přikládám poté, odsaju mezi 30-40ml cca po každém kojení. Kojím vždy z obou prsů na jedno kojení. Kojím cca 15 minut z každého prsu, 6x-7x denně i v noci. Děkuji za radu
Dobrý den. Určitě bych na základě toho, co popisujete, nedoporučovala odstříkávat. Není pro to žádný důvod, vaše dítě si to dokáže vypít samo. A mimo jiné zabírá vám to spoustu času. Ostříkávání vám nedoporučuji.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Bylo zjištěno že dcera 21měsíců má odvápnění zubů, bohužel, i těch co jí rostou. Měla 8krát letos antibiotika a i jednou kortikoidy na kůži. To vše jí prý taky tomu ublížilo, ale když se dozvěděla zubařka, že pětkrát za noc kojím, řekla mi, že mám kojení tedy odbourat. Jenže já s kojením nechci skončit. Ne že by mi to tedy občas nelezlo na nervy, když je to tak často, ale spíš cítím, že na to nejsme ještě ani jedna připravená. A že moje mléko ještě potřebujeme. Je možné že kojení způsobí také odvápnění zubů a že ubližuje, nějak se mi to úplně nezdá. Děkuji moc
Dobrý den,
bohužel pro Vás nemám povzbudivou zprávu - u takto starého dítěte, tak jak to popisujete, se s největší pravděpodobností nejedná o pouhé "odvápnění skloviny", ale již o zubní kaz. Úplně počáteční stádium zubního kazu, nazývané demineralizace (lidově možno i "odvápnění"), se projevuje bělavými skvrnami na zubech. V praxi však většina rodičů toto stádium ještě neřeší a k zubnímu lékaři se vypraví až s děťátkem, když došlo již k většímu poškození zoubků a sklovina se začíná v různé míře drolit. Vzácně může jít i o geneticky podmíněnou vadu tvorby tvrdých zubních tkání, nebo eroze (ty vznikají u dětí nejčastěji v důsledku refluxu), ale mimo jiné se liší typickou lokalizací.
Bohužel jak časté noční kojení, tak jakékoli léky ve formě sirupu podporují vznik zubního kazu. Zubní kaz je multifaktoriálním infekčním onemocněním způsobeným bakteriemi. Bakterie se živí cukry (ty jsou i v mateřském mléce) a následně produkují kyseliny, které naleptávají povrch zubu. Na takovémto, již nerovném povrchu, se ty bakterie snáze "uchytí", namnoží a při dalším příjmu jakéhokoli cukru pak vyprodukují o to větší množství kyselin. V noci je navíc velmi omezené "samočištění" dutiny ústní, tvoří se výrazně méně slin, nehýbe se tolik jazyk ani tváře. Takže zoubky zůstanou prakticky stále obalené tím mlékem. Navíc při častém příjmu jakéhokoli cukru, tedy i při častém nočním kojení, není prakticky žádný prostor pro remineralizaci skloviny - opětovné získávání minerálů ze slin.
To, že dítě je kojenec do ukončeného 12. měsíce života a pak již batole, znamená sice, že pak již dítě mateřské mléko z hlediska výživy již nepotřebuje, ale na druhou stranu to neříká nic o tom, že by z jiných důvodů nemohlo/nemělo být prospěšné. Ale noční kojení, navíc 5x za noc, téměř dvouletého dítěte je pro jeho zuby již bohužel škodlivé. Pokud má děťátko v noci žízeň, zkuste mu nabídnout čistou vodu, případně zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti, kde spí (může mít jen suché sliznice). Některé děti mohou mít v tomto věku ještě v noci mezi 2.- 5.h ráno opravdu hlad, pak je na místě úprava jídelníčku a stravovacích návyků přes den/večer, v nejhorším případě dát v tuto dobu jednu velkou dávku mléka, ale to pak zapít čistou vodou a zoubky ideálně ještě přečistit.
Pokud se však dítko budí 5x za noc, přes den normálně jí, k večeři sní běžnou porci kaše či jiného vhodného jídla pro batole a eventuálně dostane ještě před usnutím a vyčištěním zubů mléko, pak se nebudí kvůli hladu. Řešit toto buzení kojením, znamená bohužel pro dítě do budoucna s velkou pravděpodobností značné problémy se zoubky. Zubní kaz je zapotřebí řešit již v tomto věku a stádiu a zamezit dalšímu rozvoji zubního kazu. Kromě opravy zoubků jsou samozřejmostí i režimová opatření, kam patří i odbourání nočního kojení, nastavení optimálních stravovacích návyků a řádná hygiena dutiny ústní. Předpokládám, že Vás nikdo nenutí dítě úplně odstavit, pokud Vám oběma vyhovuje. Jen je třeba, abyste vše nastavila tak, aby to pro dítě bylo přínosem, ne příčinou jeho zdravotních problémů v budoucnu a pro Vás trápením.
Věřím, že to zvládnete k Vaší oboustranné spokojenosti.
MUDr. Irena Červená

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,náš synek má již 4 měsíce, krásně přibírá, má už 7,5kg. Mám dotaz ohledně kojení. Tak nějak jsem nevěděla a kojila pokaždé z obou prsů během jednoho kojení. Je ještě šance začít kojit vždy jen z jednoho a jak docílit postupně aby mu množství stačilo? Podle mě se právě vždy přejídá, kojím cca 15 minut z každého prsu, malý usíná a budím ho, protože nepije. Ma to od narození kdy měl nov.žloutenku. Děkuji předem za radu Lucie
Dobrý den. Je to naprosto individuální a řídí se to pouze a pouze dítětem. Při kojení si dítě pokaždé vezme jiné množství mléka, které mu v tu dobu kojení stačí. Vy máte v prsou také jiné množství mléka, nejvíce ho bývá k ránu, nejméně večer. A od toho se odvíjí pití vašeho dítěte, někdy vypije jeden prs a dále nic nevyžaduje. Někdy je mu třeba dát dva, někdy i tři prsa. Vše se řídí ne časem (15 minut z jednoho, 14 z druhého atd), ale vaším dítětem.
Pro akci je nutné přihlášení