Celkem výsledků pro výraz "dite": 100
Dobrý den, paní doktorko, předem se omlouvám za možná hloupý dotaz, ale chtěla jsem se zeptat, jestli už může mít dítě, kterému byly nyní 3 roky, na spaní normální péřový polštář. Doteď spal ještě v malé postýlce s malým tenkým polštářkem pro mimina, někdy úplně bez něj a vyhovovalo mu to, teď už je v klasické posteli. Ptám se, protože mě osobně velké polštáře připadají "nadýchané "a bolí mě ze všech za krkem. Myslíte, že se nemusím bát u dítěte tohoto problému a nemusím to řešit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, velký polštář může dítě mít, ale doporučovala bych menší náplň.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, momentálně jsem v očekávání a nevím si rady se jménem pro dětátko... :( :) Moji přátelé i rodina mi neustále říkají, že mám špatný vkus na jména. Prosím o upřímnou radu, jestli jsou jména Zachriáš či Adolf pěkná... Ostatní mi říkají, že se okolí bude dětátku smát... Děkuji moc Zdislava Kráčilová
Vážená paní Kráčilová, pokud je dotaz míněn vážně, pak nezbývá než odpovědět, že každý rodič má právo zvolit jméno pro své dítě a každé dítě má v budoucnu právo si jej případně změnit. Stran četnosti Vámi vybraných jmen v České republice se můžete podívat na následující prokliky, v případě jména Adolf: http://www.kdejsme.cz/jmeno/Adolf/pocet/, těch bylo v roce 2015 přes 2000 a v případě jména Zachariáš: http://www.kdejsme.cz/jmeno/Zachari%C3%A1%C5%A1/pocet/, těch bylo 57. V Brně si na toto téma můžete zajít na velmi zdařilou hru Jméno v Městském divadle s Alenou Antalovou v jedné z hlavních rolí. Přeji šťastný výběr.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Ráda bych se zeptala, jak je to s pobírání PPM v případě narození 2. dítěte dříve než je vyčerpám RP na 1. dítě. Konkrétně, PPM jsem pobírala 7500,- a RP pobírám, díky výpočtu z platu manžela, 11500,- zatím jen 6 měsíců. Začátkem února čekáme 2. přírůstek. Musím po narození 2. dítěte znovu žádat o PPM a pobírat opět 7500,- než PPM skončí, přestože nemám balíček 220000,- na 1.dítě vyčerpaný? Jaké jsou v tomto případě možnosti?Snad je dotaz srozumitelný. Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, bohužel je systém nastaven tak, že PPM/RP lze pobírat vždy jen na nejmladší dítě v rodině a nelze tyto dávky pobírat současně. Je dobře, že jste nastavila nejvyšší možnou částku. Jakmile nastoupíte na mateřskou (můžete využít nejpozdější možný nástup 6 týdnů před pozdějším TP), musíte to oznámit ÚP a ukončit čerpání RP. Jinak byste musela později RP vracet. Nevyčerpaná část RP zůstává státu.
S pozdravem
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,už nevíme s manželkou, jak své dítě vychovávat dál. Máme téměř 5letou a 2letou dceru. Problémy jsou nyní hlavně s tou starší.Na veřejnosti nebo někde na chatě, kam jezdíme s kamarády, bývá zlaté dítě, neodmlouvá, všichni ji chválí a téměř závidí. Jenže když je doma nebo venku sami, promění se v divoké dítě, které neví, kdy přestat. Nejhorší stav je tehdy, když je unavená a přetažená. To mám dojem, že už neví o světě kolem, a upne se na jednu věc, kterou chce udělat, ale my to nedovolíme, protože je přetažená. Dám příklad: Na jednu akci dojela s manželkou na kole, já za nimi později autem. Tam řádila, hrála si, tzn. po třech hodinách byla přetažená. Zpátky jsme rozhodli, že pojede se mnou autem, kolo dáme do kufru, protože by jízdu na kole nemusela zvládnout. Chytla hysterický záchvat, že chce jet na kole, začala brečet, křičet, dupat. Nepovolili jsme a jela se mnou autem, ikdyž připoutat do sedačky nebylo jednoduché. Za jízdy pořád vřískala a kopala do sedadla před sebou. To jsem byl ještě v klidu. Doma jsem ji musel vytáhnout z auta, nechtěla jít do výtahu, musel jsem ji odnést i do bytu (nemohl jsem ji tam nechat, vezl jsem i druhé), po celou dobu vřeštěla, dupala, kopala a máchala rukama. Doma už jsem to nevydržel, dal jsem jí na zadek, opláchnul v chladnější vodě, a začala křičet, že chce jít pryč. Pak uložili a usnula.Vím, že to bývá z únavy, je občas těžké tomu předcházet, ale nikdy neměla takový záchvat, že by tak dupala, a křičela, že chce pryč. Samozřejmě druhý den jí to připomínám, protože to mám v sobě (asi to není správné řešení), ale myslím si, že by měla vědět, že nás to trápí, a že není správné se takhle chovat.Zda-li má pocit odstrčení kvůli mladšímu sourozenci to nevím, snažíme se jim hodně věnovat, jezdíme na kole, na výlety, na různé akce, doma si hrajeme, nesedíme u PC a TV.Hodně mě mrzí to její chování, a hlavně mě mrzí to, že nevím, jak reagovat, aby se to neopakovalo nebo aby se uklidnila. (v tomhle případě jsem ji i choval a mluvil na ni v klidu, hladil po ruce, stejně to nepomohlo).Děkuji za jakoukoliv radu, asi spíš potřebuju poradit, jak my máme reagovat na tyto problémy.Děkuji.
Dobrý den, doporučila bych vám konzultovat potíže s výchovným přístupem k dceři při osobní konzultaci nejlépe u dětského klinického psychologa. Ideální samozřejmě je snažit se výskytu vámi popisovaných situací předcházet a aktivity pro vaše děti plánovat tak, aby je byly schopné zvládnout bez "přetažení" a následných výstupů, které plynou z únavy. Je lépe z nějaké akce dříve odejít, než potom řešit případné následky. Ve věku pěti let však vaše starší dcera chce také otestovat své schopnosti, rodí se její sebedůvěra a sebevědomí a je také potřeba jí umožnit vyzkoušet si vlastní síly. Ohledně některých věcí by vám mohlo pomoci se s dcerou předem domluvit, nerozhodovat se až na místě poté, co tři hodiny řádila a víte, že je unavená, pak už je na všechny domluvy pozdě. Dítěti je také možné dát předem na výběr z variant, které jsou pro vás jako pro rodiče přijatelné. Např. pojedeš s maminkou na akci na kole a buď odjedeme dříve a ty pojedeš zpět na kole, nebo zůstaneme déle, budeš si déle hrát, ale potom pojedeš zpět s tatínkem autem, nebo je možné dohodnout se na části cesty na kole a na části cesty autem. Variantu, kterou si dcera zvolí pak dodržet. Dcera tak bude moci rozvíjet svoji sebedůvěru, uvidí, že respektujete její vůli a berete ji vážně. Pokud rozhodujete autoritativně v takových situacích za ni, cítí se nepochopená, nerespektovaná a zároveň bezbranná, což může být příčinou vámi popisovaných výstupů.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,ráda bych se zeptala, zda budu mít nárok na PPM pro druhé dítě. Jsem zaměstnaná a řádně jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a zároveň jsem si otevřela živnost jako vedlejší. Pro první dítě jsem měla PPM celkem vysokou, však teď jsem na rodičovské dovolené a ráda bych nastoupila znova na PPM ještě před skončením RP. Jako vedlejší živnost neplatím sociální ani zdravotní, protože zisky jsou minimální, platím pouze daně při ročním zúčtování.Moc děkuji za radu. S pozdravemKarla Svobodová
Dobrý den, protože vám zřejmě trvá původní prac. poměr, tak budete mít i s druhým dítětem nárok na PPM ve stejné výši jako u prvního dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, s přítelem čekáme miminko. Já jsem Češka s trvalým bydlištěm v Česku, ale zařizuji si přechodné bydliště na Slovensku, kde poté budeme s miminkem bydlet. Přítel je Slovák s trvalým bydlištěm na Slovensku, kde také pracuje. Na úřadu práce mi bylo řečeno, že mám o rodičovský příspěvek žádat na Slovensku, protože jsem studentka VŠ a nemám v Česku na něj nárok. Jelikož má dítě automaticky po porodu stejné bydliště a pojišťovnu jako matka, bude nám trvat zhruba 2 měsíce, než tyto věci změníme a přeorientujeme na Slovensko. Chtěla bych se zeptat, zda můžu žádat o rodičovský příspěvek ve státě, když v něm nebude mít dítě ještě trvalé bydliště? Nebo zda počkat dobu, než se vyřídí trvalé bydliště pro dítě na Slovensku a poté žádat zpětně? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
o rodičovský příspěvek budete žádat na Slovensku podle slovenských právních předpisů, doporučuji tedy obrátit se s dotazem na slovenské úřady.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, memu chlapeckovi v cervenci budou tri roky a v cervenci take cekame druhe miminko. Uvazuji o skolce v zari, avsak vhledem k okolnostem to nechci nechavat na posledni chvili a rada bych syna nejak pripravila. Bohuzel nemame zadne hlidani a myslim,ze zacatek bude pro vsechny trosku tezsi, nechci ho tam posilat za kazdou cenu, a nechci, aby to pro nej byl sok, ale rikam si ,ze by byla dobra nejaka soukroma skolka treba na dva dny v tydnu, alespon na dopoledne.Ale nevim, kdy by bylo dobre zacit, doporucila byste to? Ja vlastne nejsem uplne rozhodnuta ho tam dat, ale zase se bojim, abych to vse zvladala a chci aby meli s miminkem hezky vstah a necitil se odstrceny .Deti ma rad, rad si hraje, ale vzdycky jsem mu byla na ocich. A za dalsi zatim spi s nami v loznici v postylce, nekdy si preleze k nam, ale take chystame vetsi postel v jeho pokoji, kde pro zacatek bude usinat se mnou nebo s manzelem. Rada bych ,aby vse bylo prirozene nenucene a v tomto bych potrebovala poradit. Jestli doporucujute dostatecnou pripravu dopredu ci se zbytecne stresuji. Dekuji za odpoved, vim,ze je to hodne idndividualni, ale treba mi poradite smer.
Dobrý den, normálně se vyvíjející tříleté dítě bývá již obvykle připraveno na vstup do mateřské školy. Ke svému zdravému vývoji začíná potřebovat kontakt s vrstevníky, rozvíjí se jeho komunikační dovednosti a schopnost kooperativní hry (tedy hry ne vedle vrstevníků, ale ve spolupráci s nimi). Ve vašem životě, ale také v životě vašeho syna se narozením sourozence odehraje mnoho změn. Doporučila bych vám proto postupovat citlivě, sledovat reakce a chování vašeho staršího dítěte. Změn by nemělo být nikdy více najednou, tedy není vhodné např. - přestěhovat chlapce do postele ve vlastním pokoji, nástup do MŠ a narození sourozence. Pokud tedy chcete aby do budoucna spával chlapec samostatně ve vlastním pokojíčku, tak s tím začněte co nejdříve, aby si do narození sourozence na svůj pokoj a postel již zvykl. Potom to nebude brát jako nějaké odstrčení a také vy mu to musíte prezentovat jako výhodu, že má svůj vlastní pokoj, že už je velký, samostatný, ne že je chudinka, že spává sám (samozřejmě, pokud za třeba k ránu přijde do vaší postele, je to v pořádku). Nebo své rozhodnutí o jeho přestěhování do vlastního pokoje odložte až třeba několik měsíců po narození sourozence, vhodná doba pak ale nemusí nastat dlouho. Uvádíte, že mladší dítě se narodí v červenci, neuškodí, když syna zapíšete alespoň na dopolední docházku do soukromé nebo státní školky podle vašeho uvážení a rozhodnete se podle jeho reakce na příchod sourozence. Pokud bude vše zvládat dobře a nevyskytnou se nějaké závažné projevy rivality nebo třeba regrese, pak by do školky mohl třeba na omezený počet hodin od září nastoupit. Mohl by to naopak brát jako vítanou změnu, kdy si může pohrát se stejně starými dětmi. Opět velmi záleží na tom, jak mu nástup do školky podáte a vysvětlíte. Do péče o sourozence se jej snažte co nejvíce zapojit, aby se mezi dětmi rozvíjel zdravý vztah, nezapomeňte však na jeho vlastní potřeby, snažte se trávit vy nebo tatínek nějaký čas s chlapcem také odděleně od miminka. Bude možná potřebovat ujistit o vaší lásce a náklonnosti. Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, 14m syn obcas v noci place a usne jen u nas v posteli, ve sve postylce byt nechce. Dela to az nyni, drive spal dobre. Mohou to byt zuby, separační úzkost, nebo si jen vymysli? Může si na spani s nami zvyknout a pak si ho vynucovat? Děkuji
Dobrý den, noční pláč vašeho chlapce může souviset s jeho vývojovým obdobím. Může se mu měnit potřeba spánku, v tomto věku děti často přecházejí ze dvou denních spánků jen na jeden a tento přechod může dočasně jejich spánkový mechanismus narušit. Syn může také prožívat úzkost související s vývojově podmíněným strachem z odloučení, který je typický pro děti v období 12 - 18 měsíce. Tento strach je vývojově podmíněný a neznamená tedy žádnou poruchu ve zdravém vývoji dítěte. Samozřejmě mu mohou růst i zoubky, což kvalitu spánku může snižovat. Malé dítě si nikdy své úzkosti nevymýšlí, nemá na to vývojové kapacity. Jen vám svým pláčem dává najevo, že se něco děje a že se necítí dobře. Na místě je proto hodně trpělivosti, chlapečka vždy utište, poskytněte mu podporu, ujištění, pochování. Ohledně spaní ve vaší posteli záleží na vás, jak budete chtít postupovat. Skutečně hrozí, že dítě si v tomto období na spaní s vámi zvykne a bude jej vyžadovat. Kontakt s rodiči mu navozuje pocit bezpečí. Pokud nechcete, aby s vámi syn spával, tak jej utište, pochovejte, uklidněte a pak byste ho měla vrátit zpátky do postýlky. Můžete u něj zůstat, hladit jej, konejšit a klidně a tiše na něj mluvit, dokud neusne. Další z krátkodobého pohledu rychlejší a účinnější možností je nechat jej spávat u vás v posteli a smířit se s nočním návštěvníkem. Některé děti se s postupujícím vývojem nemají problém vrátit do vlastní postýlky, některé si ale mohou spaní s rodiči vynucovat. Musíte zvážit a probrat s partnerem, co vám do budoucna více vyhovuje a podle toho chlapce zvykat. Samozřejmě pokud je dítě nemocné, nebo má nějakou jinou tělesnou nepohodu je na místě jej do postele rodičů vzít. Také neplatí, že když s vámi spal párkrát, tak už bude muset s vámi spát vždycky. Jste ale asi teď právě v době, kdy se tzv. "láme chleba" a záleží na vás, co si váš syn zafixuje. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, kolik zhruba kalorií ma 14m dite za den přijmout? Jsou nějaké tabulky? Syn některé dny jist moc nechce, jine zas vypada mlsne porad. Pricitam to zubum. Neni extra jedlik, tak to bohuzel musim hlidat. Je důležitější pocet kalorii nebo hlavne ziviny, vitamíny? Děkuji
Dobrý den,
tabulky existují, ale hlavním kritériem je prospívání syna - jeho růst a vývoj. To hodnotí váš pediatr při pravidelných problídkách. Rozhodně růst zoubků k určité nerovnováze při příjmu stravy může přispět. V tomto věku je zcela přirozené, že dítě mění své prefence a to nejenom v množství jídla, ale i ve výběru. Nenechte se svazovat jakoukoli tabulkou. Hlavní je, že dítě se správně vyvíjí a roste s přispěním kvalitní stravy, která obsahuje všechny živiny včetně vitamínů a minerálních látek.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, má dcera se narodila jako hypotrofická s nedovinutou trávicí soustavou. Od narození bojujeme se stravou. Kojila jsem 3 týdny, pak jsem byla nucena přestat. Dceři diagnostikovali úplnou intoleranci laktózy. Několikrát jsme před určením diagnózy měnili mléka a s úspěchem skončili na mléku neocate infant. Jiné mléka ji dělala hrozné problémy se zažíváním. Všude je navíc byť minimum laktózy, třeba i v probiotikách. Dcera měla ale vždy problém neocate infant pít, ale po vyhladovění ho pak pila normálně. Nepomáhá jakékoliv dochucovadlo, ani ho míchat do příkrmů. Po zavedení prvních příkrmů v 5-ti měsících ale nastal zlom. Pochopila, že existuje něco lepšího a striktně odmítla mléko pít a dělala, že se dáví, než aby pila. Já se od té doby snažím udělat z jídla hru. Nebo jí zpívám, napodobují zvuky zvířat. To se směje. Když si hrajeme, jako kdyby zapomene, že jí a odpolyká vše. Podotýkám, že mléko už že zoufalství podáváme jen lžičkou. Sát odmítá. Jen v noci, když u jídla spí. Jako by to už ani neuměla. Několikrát jsem to řešila s pediatrem, konzultovali jsme dceru s odborníkem na gastru a skončili v nemocnici. Tam ze mě pouze udělali hysterickou matku, která při krmení neumí vytvořit dítěti přátelské prostředí a upravili mi dávkování jídla tak, že ještě v 10 měsících krmíme 7x denně. Nesmí se přejídat. Jako bonus totiž trpí masivním refluxem. Ten se průběžně lepší a horší dle toho, zda je malá nemocná, rostou zuby, či ne. Ale už ho máme celkem podchycený. Všeobecně už svou dceru dobře znám a vím, že je to malá herečka. Klidně předstírá kašel a dávení, což po rozptýlení ihned ustane. Mléko neocate ale poslední dobou tak nenávidí, že už si zprotivila jakékoliv jídlo. Vše musím stále mixovat. Větší kousky a husté jídlo zvrací. Pořád to však zkoušíme. Jsou dny, kdy to je dobré a dny, kdy jen zvrací. Na žádném jídle si však už nepochutná. Moc dobře ví, že když si strčí prsty do krku, tak bude zvracet. Dokonce nás tím i ovládá, protože, když se ji nevěnujeme. Několikrát na sebe upozorní, pak si strčí prst do krku a zvrací. To se ji pozornosti dostane. To samé dělá při jídle. Když ji nechutná, strká prsty do krku... Může to dělat schválně? A co dělám špatně, když se maximálně snažím rozptylováním jídlo neprotivit? O jídlo, co jíme my, zájem má, vždy ochutná. Po nabídnutí s ním flákne o zem. Jinak pediatr řekl, že už to má psychické. Ale že není na trhu jiné mléko a min. do roku ho musí pít, že nesmí jiný zdroj vápníku jako jogurty a tak. Rádi ji jídlo neprotivit. To samé mi radili v nemocnici i na gastru... Ale už nikdo neřekne, jak na to. I přes to, že se před dcerou maximálně ovládám (pochopila jsem, že po zlém to nepůjde), mi někdy ujedou nervy, jak jsem zoufalá. Dceru odmítá kdokoliv z rodiny krmit. Pouze občas tatínek. Podotýkám, že bez většího zlepšení. Dcera sice prospívá, jsme těsně nad hranicí přispívání. VTo je ale pouze díky mému každodennímu úsilí. Už mi ale dochází energie. Navíc mě vytáčí představa, že mou snahu snad jen sabotuje.
Dobrý den, potíže vaší dcerky jsou závažného zdravotního charakteru a je možné, že potíže se zažíváním bude v nějaké formě řešit dlouhodobě. Obrňte se proto trpělivostí, snažte se k ní přistupovat co nejklidněji a nejvlídněji. Mějte na paměti, jak nepříjemné pocity musí hlavně ona zažívat. Musí jíst mléko, které jí evidentně velice nechutná a to se vám snaží dát najevo celým svým tělem a chováním včetně zvracení. Ne že by ve svém věku byla schopna tak mentálně složité a náročné myšlenkové operace či zákeřného jednání, jako si úmyslně vyvolat zvracení. Dokáže ale pochopit, že určité chování jí zajistí stoprocentní pozornost okolí a to potom opakovat. Potřeba pozornosti dospělých a zejména matky je pro dítě to nejdůležitější. Po stránce zdravotnické proto řešte situaci s odborníky, postupujte podle jejich doporučení. Pokud jste nebyla s přístupem v nemocnici nebo někde jinde spokojena, tak můžete zkusit odborníka změnit, hledat jinou poradnu, lékaře apod. Při krmení vaší dcerky se snažte postupovat co nejvíce uvolněně, snažte se zaměřit na pokusy, kdy jídlo přijala bez větších potíží a těm potom věnujte svou pozornost. Pokusy, které se nezdařily nezdůrazňujte, ani o nich před dcerou s někým dalším nemluvte, nevěnujte jim nepřiměřenou pozornost. Stavte se k jídlu jako k normální a zcela běžné součásti dne a života. Obecně podporujte svou pozorností to jednání a chování, které je požadované a ne to, které nechcete aby nastalo. Můžete také zkusit vyhledat odborníka jako dětského klinického psychologa, který by mohl pracovat zatím zejména s vámi, abyste dokázala zvládnout svou úzkost spojenou s krmením dcery a vytvořit jí to požadované bezpečné a přátelské prostředí. To, že zažíváte pocity úzkosti v souvislosti se stravou vaší dcery a s jejím zdravotním stavem a že se třeba i na ni zlobíte, když vaši snahu jak píšete snad sabotuje je naprosto legitimní. Ve vaší situaci by asi byla úzkostná a trochu hysterická snad každá matka. Jde o to, jak tyto svoje pocity úspěšně zvládnout a naučit se s nimi pracovat. Je potřeba vidět také vaše úspěchy, byť jsou za cenu velkého úsilí. Vždyť dcerka přes všechny vrozené zdravotní komplikace prospívá a jinak se zřejmě normálně vyvíjí. Podle možností je dobré, abyste se s někým v krmení dcerky prostřídala (nejlépe vždy, když dostanete pocit, že je to malý sabotér). Nejde o to, jestli toho s někým jiným sní více či méně, ale že vás to tolik psychicky nevyčerpá. Pokud bude dceru krmit někdo jiný, tak se vzdalte a odpočiňte si. I kdyby toho snědla méně, tak se při jednom krmení toho tolik nestane. Podle doporučení odborníků jí podávejte jen malé dávky a častěji, využívejte osvědčené metody, které pomáhají. V případě zdravotních komplikací tohoto charakteru zapomeňte na to, že u jídla si dítě nemá hrát a zabavujte a hrajte si, aby dcerka jedla. Jestliže je mléko ochotna přijmout lžičkou, tak podávejte lžičkou. Co funguje se nesnažte změnit. Přeji hodně úspěchů při péči o dcerku. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Doma máme malou dcerku, která má něco málo přes 2 roky. Od narození byla velmi plačtivá a my jsme se s partnerem stali nervózními rodiči, kterými jsme i do dnešního dne. Pláč dcerky více méně ustál, sem tam samozřejmě zapláče, což přisuzujeme hlavně období vzdoru, které u nás probíhá. Dcerka chce všechno dělat sama, nic jí pořádně nebaví, u ničeho nevydrží a je stále neklidná a často kňourá. A nejhorší ze všeho, co se u nás teď aktuálně děje je, že mlátí malé děti. Přijde třeba k cizímu dítěti a jde mu záměrně nabacat bez důvodu. Především mladším a menším dětem, klidně i miminkům. Jsme z toho s partnerem opravdu špatní. Nevíme, jak máme dceři vysvětlit, že to nesmí dělat. Už mnohokrát jsme vysvětlovali po dobrém, dokonce i po zlém, dostala na zadek ale nic nemělo účinek. Už si opravdu nevíme rady co s tím. Když mám jít s dcerou ven na hřiště, tak už jsem předem vlastně ve stresu z toho, aby zase nenabacala jinému dítěti jen tak pro nic za nic. Nevím, jestli tím na sebe chce upoutat pozornost, nebo nás provokuje a zkouší trpělivost. Každopádně bych ráda poprosila o radu, jak bychom se jako rodiče měli chovat. Je nám to velmi nepříjemné, a nevíme si rady. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, většina vámi popisovaných projevů je adekvátní věku vašeho dítěte. To že je dcera neklidné a uplakané dítě může být projevem její osobnosti, nebo pouze nezralostí nervového systému. Píšete, že jste se s manželem stali nervózními rodiči, což určitě klidnému výchovnému prostředí doma nenahrává. Také to může hovořit o možné dědičné dispozici dcery k nervóznímu reagování ze strany vás rodičů. Nemám dostatek informací o tom, jak probíhal prenatální vývoj vaší dcery , těhotenství a porod, zda se tam nevyskytly nějaké rizikové faktory například pro možný výskyt ADHD syndromu. Dráždivost a plačtivost dětí od útlého věku může s těmito projevy souviset. Zároveň však také vůbec nemusí a spolehlivě tento syndrom může potvrdit či vyloučit dětský psychiatr až kolem věku šesti let dítěte. To že chce dcerka dělat vše sama a že se vám zdá, že u ničeho nevydrží a nic moc ji déle nebaví jsou projevy přiměřené jejímu věku a vývoji. Její nervový systém teprve vyzrává, zraje také schopnost soustředění. Chování k jiným dětem se dcerka teprve učí a ve svém věku není ještě schopna vcítění se a ani kooperativní hry. Děti v tomto věku si hrají paralelně - vedle sebe, ale každé samo. Společnost druhých dětí však pro děti je přitažlivá, o vzájemné kontakty se pokoušejí, i když někdy nevhodným způsobem např. bacáním, jako vaše dcerka. Zatím svůj zájem jinak projevit pravděpodobně nedovede (neví jak navázat vhodný kontakt) a navíc se jí zřejmě líbí rozruch, jaký svým chováním vzbuzuje, pozornost, která je jí pak věnována, i když negativní. O agresivitě dětí např. na dětském hřišti či jinde jsem již vícekrát ve svých odpovědích psala. Fyzický trest u dvouletého dítěte není efektivní, dítě nerozumí proč dostalo na zadek, nevnímá to jako trest, naopak mu to může připadat spíše zábavné, něco jako hra. Hrozí také, že se z fyzického trestu naučí, že se tímto způsobem řeší problémové situace a bude je tak potom řešit také. Je proto třeba hledat jiné efektivnější postupy. U malého dítěte stačí jej odnést z hřiště a za svým rozhodnutím si stát. Uvidíte, že to nebudete muset udělat mnohokrát, protože i velmi malé dítě souvislosti rychle pochopí. Pokud byste si nebyli vhodnými výchovnými postupy jisti a potíže s dcerkou přetrvávaly, pak bych vám doporučila konzultaci u dětského klinického psychologa a dále postupovat podle jeho doporučení. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,dcera měla před pár týdny 1 rok a já jsem ji přestala kojit. Ani mě nenapadlo zavádět místo kojení UM, protože dcera dobře jí a denně sní 150g bílého jogurtu a 1 dávku (50g) mléčné kaše. Paní doktora mi ale na roční kontrole řekla, že to je málo mléčné dávky, že roční dítě potřebuje víc. Že mám tedy zavést alespoň 1x denně UM. Chci se proto zeptat, jestli je to opravdu nutné? Zkusila jsem Hipp Batolecí mléko a dceři po pár dnech naskočila nepěkná vyrážka. Jakmile jsem vysadila, vyrážka zmizela.
Dobrý den, od 1 roku se adaptované mléko doporučuje z důvodu vitamínů, stopových prvku a omega 3 mastných kyselin, není však nutné, pokud dítě má dostatek mléčných výrobků a jí maso a pestrou stravu.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní inženýrko,mám dotaz ohledně rodičovské dovolené s druhým dítětem. V současné době mám díte 2 roky (tj. pobírám na něj rodičovský příspěvek). V původní práci mám smlouvu na dobu neurčitou a během rodičovské dovolené u nich pracuji na DPP. Od září se mi však ještě objem práce zvýší, takže by bylo možné si nastavit např. půl úvazek. Bylo by to pro mne lepší např. i kvůli vyřizování případné hypotéky atd. Nicméně mi jde o to, že např. po roce bychom chtěli druhé dítě. V případě mateřské bych ale tímto předpokládám přišla o velkou část peněz - protože by se mi mateřská vypočítávala pouze z půl úvazku? Nabízí se mi zde varianta zaměstnat se buď u původní organizace (na jiné pozici, v rámci administrativy) nebo u partnerské organizace (tj. jiného zaměstnavatele). Nevím, zda by toto mělo vliv a zda existuje nějaká možnost, aby se mi opět mateřská vypočítávala z původního zaměstnaní - respektive platu?Děkuji Vám za odpověď
Dobrý den,
pokud máte vedle pracovního poměru ještě další zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění, posuzuje se splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) u každého zaměstnání zvlášť. Pokud bude stále trvat Váš pracovní poměr, budete z něj mít nárok na PPM v každém případě. Když splníte podmínky i v dalším zaměstnání, můžete mít PPM vypočtenou z obou zaměstnání, a to i v případě, že by další dohoda nebo pracovní smlouva byly u stejného zaměstnavatele.
Co se týče výše PPM, pokud na další PPM za trvání stále stejného zaměstnání nastoupíte do 4 let věku předchozího dítěte, vypočítá se PPM ze stejného denního vyměřovacího základu jako u předchozí PPM, pokud je tento vyměřovací základ vyšší než ten aktuální. Takže i v případě, že byste u původního pracovního poměru zkrátili dohodou se zaměstnavatelem úvazek, nemělo by to negativní vliv na výši Vaší PPM, pokud na ni nastoupíte do 4 let věku dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení
Ještě jednou dobrý den paní doktorko, reaguji na Vaši odpověď. Psala jsem, že mi dítě v poslední době nespí a budí se na kojení každou hodinu a tlačí a vrtí sebou, tak jsem měla pocit,že ho bolí bříško (protože vždycky když kakal vícekrát za den a prděl,byl klidný a spokojený),nicméně dala jsem na Vás a zkusila mu večer hodinu před spaním podat nemléčnou rýžovou kaši s odstříkaným mlékem a pak za hodinu dokojila a pak usnul a pár nocí po sobě se teď zlepšilo a už se budí třeba jen 1x na kojení. Jen si teď nevím rady s postupným přidáním jiných příkrmů,protože zatím ovocný příkrm nedostal,zkouším pouze zeleninu,protože zatím mu moc nechutná,sní jen pár lžiček (max.polovinu té malé skleničky Hami),chce pořád k prsu. Zatím dostává zeleninu asi 10 dní,můžu už tedy přidat to ovoce?Ptám se,protože moje doktorka mi řekla, že ovoce až po 2 týdnech po zelenině až bude jíst plnou dávku,to zatím ale nejde..Tu kaši večer taky sní jen trochu a pak už se vzteká a nic do něj nedostanu. A další věc,nechce kaši zapíjet vodou ani čajem. Neumí moc pít z lahvičky,protože je od mala jenom kojený,takže lahvičku pouze ocucává a moc nesaje,dostanu do něj tak max.10ml vody. Kolik cca. ml má mít na zapití k obědu a po té kaši večer aby neměl žízeň,nebo stačí kojení na zapití?Ještě jednou Vám děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den, se zvykáním na zeleninový příkrm ještě vydržte 14 dní, použijte skleničku, kde bude i maso, nebo příkrm uvařte, je třeba, aby si zvykl na další chutě, potom můžete zařadit ovocný příkrm. Pokud nechce čaj, může příkrm zapíjet mateřským mlékem, taktéž kaši. Tekutiny trpělivě nabízejte, pokud je dítě kojeno, má dostatek tekutin z mateřského mléka, ale je vhodné zvykat na další chutě.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní Mgr. Matoušková.Ráda bych se poradila ohledně svého syna. Synovi jsou 2 roky a 2 měsíce. Porod proběhl klasicky přirozenou cestou bez komplikací. Porodní výška a váha v pořádku. 1. rok byl velice náročný, protože byl hodně plačtivé nespící miminko, které trpělo dlouhodobě na bolesti bříška, prdíky a pak se k tomu přidaly bolesti z rostoucích zoubků. Takže celým . rokem se doslova probrečel a to byl ohodně psychicky a fyzicky náročné. Po 1. roce se to začalo zlepšovat, s příchodem 1. kručků. Bolesti bříška postupně vymizely. Syn od malička navazuje oční kontakt, v řeči se stále vyvíjí. Umí napodobovat skoro všechna zvířátka, používá více jak 20 slov, rozezná pár barev. Učíme se krmit lžičkou, na nočník a tento týden si sám řekl, že už chce spát sám ve velké posteli v pokojíčku. syn od porodu nikdy neprospal celou noc. Každou noc se budí (ať jde o bolest při růstu zubů - chybí nám ještě 4 poslední stoličky), nebo ho budí žízeň nebo zřejmě i sny. Spí ještě po obědě 1-2 hodiny. Nemá ani problém s jídlem. Můj dotaz spíše směřuje k jeho vývoji a chování k okolnímu světu. Je na mě hrozně fixovaný, zřejmě separační úzkost a do toho období vzdoru (vztekání). Pokud ho hlídá manžel nebo moji rodiče, nemá s tímto problém vydržet beze mne pár hodin. K dospělým lidem má větší důvěru než k dětem, kterým se vyhýbá. Dopolední program se odehrává doma, kdy uklízíme, vaříme, čteme si knížky a hrajeme si. Po obědě se vyspí a odpoledne, pokud je počasí, tak chodíme na vycházky a hřiště. Syn se jeví na hřišti pasivně, neustále vyžaduje mou pozornost u všeho - hraní doma, na pískovišti. Nemá zájem o ostatní děti. Když k němu nějaké přijde, ihned couvá a utíká před nimi. Říká, že se jich bojí. Nenavazuje stále vztah s vrstevníky. Když se ho snažím vzít do cukrárny s dětským koutkem - vede mě za ruku a chce, abych si s ním hrála jen já (když nejdu, tak začne brečet a nechce tam být) a jakmile se k němu přiblíží cizí dítě, tak říká mami domů. Je mu nepříjemná společnost jiných dětí. Mateřskou mám na 3 roky a syn by měl jít za rok do školky a já se bojím, aby neměl problém se socializací. Zkoušela jsem i dětská centra, ale nic nepomáhá. Nechci syna do něčeho tlačit nebo nutit, ale nevím, jak mám postupovat, co dělat, jestli čekat až ten jeho velký strach odezní časem? Taky se bojí zvuku vrtačky, mixéru a některých zvuků hraček. Sám od sebe nás neobjímá a nedává pusinky, ale když si o ni řekneme, tak nám ji dá. Oční kontakt je, reaguje na jméno a pokyny. Má rád čtení stejných knížek stále dokola, rád jezdí na odrážedle a hraje si s autíčky. Režim máme věsmes každý den stejný, někdy obohacený o výlet. Snažím se ho dávat ke svým rodičům, ale trápí mě jeho vztah k vrstevníkům. Děkuji za názor! Budu moc ráda za vyjádření.

Dobrý den, doporučila bych vám svoje pochybnosti o vývoji vašeho dítěte zkonzultovat se synovým ošetřujícím pediatrem. Lékař zná vašeho chlapce odmalička, a pokud by zjistil nějaké nesrovnalosti v jeho vývoji, tak by je určitě řešil. Bez možnosti pozorovat chování vašeho chlapce není možné posoudit, zda se jedná o nějaký problém v jeho vývoji. Nicméně podle projevů, které popisujete, se jeví, že chování vašeho chlapce v podstatě odpovídá věku. Za potížemi se spánkem a neklidem od narození se může skrývat více aspektů, může jít o dítě s dráždivější a citlivější nervovou soustavou, dítě, u kterého se do budoucna může, ale také vůbec nemusí rozvinout syndrom ADHD a obdobné potíže mohou vykazovat i děti s mimořádným nadáním. Zatím je však váš chlapec na jakoukoliv diagnózu velmi malý a může se jednat opravdu jen o normální vývoj a vyspívání nervového systému, kdy se cca do šesti let věku samo upraví. Ohledně kontaktů s ostatními dětmi jsou reakce syna v normě, děti v tomto věku nejsou ještě schopné kooperativní hry, hrají si spíše vedle sebe. Některé společnost vrstevníků a jiných dětí vysloveně vyhledávají a jiné se ostatních dětí bojí a vyhýbají se jim. Můžete však synovi pomoci se do hry nebo mezi ostatní děti zapojit, běžte si hrát společně s ním, když se toho dožaduje, můžete zkusit koordinovat jeho hru s jiným dítětem. Nejlépe pokud máte nějaké kamarádky s podobně starými dětmi, tak si můžete hrát s nimi a ukázat jim tak, jak mohou spolu komunikovat a jak si hrát. Na separační úzkost má syn v tomto věku nárok stejně jako se již může ozývat období vzdoru. Oboje jsou vývojové etapy, které jsou sice náročné na trpělivost a výdrž rodiče, ale oboje s vývojem dítěte odezní. Do kontaktů s ostatními dětmi syna nenuťte, nesnažte se jej za každou cenu socializovat, spíše nabízejte různé aktivity, a pokud si sám netroufá, tak se do nich zapojte s ním. Rok do nástupu do školky je ještě dlouhá doba, vždyť se jedná o polovinu života vašeho dítěte. Děti v tomto období dělají obrovské vývojové pokroky a to, že na školku není syn zralý ve dvou letech neznamená, že nebude zralý ve třech letech. Můžete zdravý vývoj syna podpořit nabízením různých aktivit, evidentně mu dělá dobře pravidelný režim, který zachovávejte a vytvořte mu co nejklidnější rodinné prostředí. Obavy ze zvuků mají sice některé děti s poruchou autistického spektra, jedná se však v jejich případě o celý komplex potíží. Také mnohé citlivější děti se různých hlasitých nebo neobvyklých zvuků bojí a s autistickými projevy to nemá nic společného. U dětského lékaře byste kolem dvou let měli vyplňovat dotazník na zachycení možných symptomů poruchy autistického spektra, můžete se lékaře zeptat na výsledek a opět platí, že pokud by měl lékař nějaké pochybnosti, tak by vám doporučil další odborné vyšetření. Nezapomínejte také na svou psychohygienu a využívejte hlídání od prarodičů, kdy syn nemá problém, nebo ho nechejte si hrát s tatínkem a někam si zajděte, setkejte se s přáteli, odpočiňte si. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko, jak je to prosím s doporučením toho co může a nemůže jíst dítě od devíti měsíců? Ptám se proto,že naše lékařka mi říkala,že už od 8.měsíců může dítě jíst skoro všechno-to,co vy tady doporučujete až od 1 roku (tvaroh,papriky,rajčata,cibuloviny atd.). Také bílý jogurt mi dopuručila zavést už od 6.měsíců (já jsem ho ale začala dávat až nyní). Mám ji tedy poslechnout a neřešit že dítěti ještě nebyl rok? Ještě bych se chtěla zeptat, jestli doporučujete podat dítěti mořskou rybu-např.lososa nebo jinou. Já lososa kupuji a při pečení z něj vytéká samý tuk,nejsem si jistá jestli je vhodné mu to dát (ryby už jí,ale zatím měl jen sladkovodní).Nedávno jsem mu do stravy přidala pár rajčat a červenou čočku-u té jen nevím jestli ji mohu dávat v kombinaci se žloutkem,nebo raději samostatně-jeden den jen čočku a druhý den žloutek s něčím. Děkuji za vaše odpovědi!
Dobrý den, v 9 měs. může mít dítě v příkrmech luštěniny, rybí maso - losos, bílá ryba - treska, kapr, pstruh - pozor na kosti. Jogurt 1x denně. Cibuloviny doporučuji zařazovat postupně - nadýmají, rajčata loupaná, papriky nelze dobře oloupat, proto raději až od 1 roku. Tvaroh od 1 roku. Červená čočka se žloutkem lze, ale můžete i vejce s bílkem, stačí 1/2 vejce 1x týdně.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den,chtela bych se zeptat, v roce 2019-2020 jsem byla OSVC a platila si nemocenske pojisteni, v listopadu 2020 se nam narodilo prvni dite, na ktery jsem narok na materskou mela, po materske jsem nastoupila na rodicak, ktery mam do konce kvetna 2023 a v cervnu 2023 se nam ma narodit druhy dite. myslite ze mam narok jeste na materskou kdyz jsem si nasopledy platila nemocenkou v roce 2020 ? v pripade ze nemam, muze muj manzel nastoupit na materskou misto me? jak by to v tomhle pripade bylo s nastupem na rodicak? nastoupila bych hned po porodu nebo az po skonceni materske kterou by pobiral manzel? Jeste doplnim ze zivnost mam pozastavenou a nepracovala jsem od doby narozeni prvniho ditete.Dekuji
Dobrý den,
pokud si nyní nehradíte nemocenské pojištění, nemáte na peněžitou pomoc v mateřství nárok. Pokud manžel splňuje podmínky nemocenského pojištění, může na PPM nastoupit nejdříve od počátku 7. týdne po porodu. Je potřeba, aby s Vámi manžel uzavřel písemnou dohodu, ve které bude uvedeno, od kterého dne bude o dítě pečovat a datum porodu. Váš podpis na dohodě musí být úředně ověřen - lze i přímo na OSSZ. Během čerpání PPM nemůže vykonávat činnost, ze které nárok uplatňuje (v zaměstnání na tuto dobu požádá o rodičovskou dovolenou).
Vy můžete čerpat rodičovský příspěvek po porodu do nástupu manžela na PPM a následně po skončení jeho PPM. Souběh PPM a rodičovského příspěvku v rodině v jednom měsíci je možný pouze v případě, že je částka PPM nižší než rodičovský příspěvek, pak náleží doplatek rozdílu z rodičovského příspěvku.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den ,chci se zeptat, po jaké době od první dávky očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR) může dítě nastoupit do školky? Děkuji.
Dobrý den, pokud Vám jde o formální důvody, imunita po očkování nastupuje obvykle za 2-3 týdny. Po 14 dnech by už s akceptací dítěte do kolektivního zařízení neměl být problém. Pokud Vás zajímají odborné důvody, dítě po očkování touto živou vakcínou nepředstavuje pro své okolí infekční hrozbu, žádná absence ve školce kvůli aplikaci vakcíny proto není nutná.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda víte, jaká se aktuálně započítává průměrná měsíční mzda v národním hospodářství u OSVČ, když chceme žádat o přídavek na dítě. Mockrát děkuji za odpověď.
Dobrý den, u OSVČ se obvykle bere v potaz příjem z daňového přiznání.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, pracovní poměr na dobu neurčitou byl ukončen ke konci roku 2017, na mateřskou s prvním dítětem budu nastupovat na konci dubna 2018. Jsem tedy v ochranné lhůtě a mám nárok na PPM z ukonceneho zaměstnání . Zajímalo by mě zda bych měla nárok na PPM i na druhé dítě, kdyby jeho narození navazovalo rovnou na pobirani rodičovského příspěvku u prvního dítěte. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, u druhého dítěte již nárok na PPM nevznikne, protože už nebudete v ochranné lhůtě.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžu žádat o porodné na své druhé dítě, když otec dítěte je zapsán v rodném listě, ale nežije s námi v jedné domácnosti. Děkuji za odpověď
Dobrý den, určitě můžete. Příjmy osob ve společné domácnosti se posuzují na základě vašeho čestného prohlášení.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko, v kolika letech potřebuje dítě polštář na spaní?
Malý polštářek lze dát od 1 roku.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem na mateřské dovolené, zemřel mi manžel, mám dvě děti - roční a osmileté. Zažádala jsem si o sirotčí, vdovský důchod, pobírám rodičovský příspěvek a chci si zažádat o přídavky na děti. Prosím o info zda je možné pobírat vše výše uvedené, abych to pak nemusela vracet.Děkuji Petra M
Dobrý den,
uvedené dávky můžete pobírat současně. Důchody i rodičovský příspěvek se započítávají do rozhodného příjmu pro posouzení nároku na přídavek na dítě.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko, chtěla jsem se zeptat, jestli nevadí když dávám své dítě spát ven do kočárku v tomto chladném období když je nachlazené. Bohužel doma v postýlce mi přes den od mala vůbec neusne takže ho nechávám venku téměř v jakémkoliv počasí. Teď má kašel a je zahleněný,bez rýmy,teplotu střídavě kolem 37°C. Nemusím se tedy bát když je dítě pořádně zakryto?
Dobrý den. Může spát venku, pokud by byly teploty kolem 38 st, nechejte spát doma.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den,je vhodne dávat 7mesicni dceři již kuskus? Docetla jsem se, ze do jednoho roku jsou vhodne těstoviny bezvaječné kvůli bílků.Proto u kuskusu váhám, jak to s nim je. Pokud je vhodný,tak v jakem množství? S lepkem jsme začali a vše je OK.Ještě prosím,,kdy muže dostat dítě do ručičky klasicky rohlík?Dekuji za odpověď.
Dobrý den. Pokud již dítě dostalo vejce, můžete podávat těstoviny, tedy i kuskus i rohlík.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,zaměstnavatel mi schválil žádost o rok neplaceného volna navazujícího na rodičovskou dovolenou (péče o dítě do 4 let věku). Musím tuto skutečnost někam hlásit? Rodičovský příspěvek mám nastaven, že vychazí pobírání po celou dobu neplaceného volna. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
hlásit to nikde nemusíte, tuto oznamovací povinnost vůči zdravotní pojišťovně plní za zaměstnance zaměstnavatel.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, dítě na UM od 3 měsíce , poprosím zda stolice je normální a nebo hlenová ? Dítě jinak bez problémů, žádné bolesti bříška apod, jen hodně suchá položka.



Dobrý den,
taková stolice může být, přidejte probiotika.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,můj čtyřletý syn se doma chová zcela normálně. V rodině máme ještě dvouletou dceru a pětiměsíční miminko. Jeho vztah k nim je podle mého názoru zdravý. Povahu má ale takovou, že v cizím neznámém prostředí stojí a kouká, nereaguje na dotazy ostatních lidí ani dětí. Na dětském hřišti se drží spíše stranou a je v roli pozorovatele. Osobně bych tomu dala čas, že po společenské stránce určitě dozraje. Chápu jeho pocity nejistoty v kontaktu s novými lidmi, protože já i manžel jsme spíše introverti a nevyhledáváme společnost mnoha lidí. Problém však nastal ve školce, kam syn chodí na pět hodin denně a už dva měsíce tam jen stojí a kouká, do hry se nezapojí, s dětma nekomunikuje, s učitelkou se ale baví. Sám si nedojde na záchod (občas se i počůrá), neobleče se, i když to všechno umí. Říká mi, že se stydí si říct, že se stydí před dětmi. Do školky chodí rád, není problém při loučení, říká, že má paní učitelky rád. Už 14 dní mi říká, že na záchod chodí sám a že se i sám obléká, ale dnes jsem se od paní učitelky dozvěděla pravý opak. Syn mi tedy začal říkat asi to, co chci slyšet a z čeho jsem měla radost, vymýšlel si.... Paní učitelka sama neví, jak syna zapojit do hry a zabavit nějakou hračkou, s ničím si nechce hrát, nic ho nezajímá, ani venku, jen stojí a kouká. Mám obavy, jak ho ostatní děti ve školce budou přijímat do budoucna. Mám několik kamarádek s podobně starýma dětma a s těma je syn kamarád, rád si s nima hraje, povídá, těší se na ně, běhá. Budu ráda za jakoukoli radu, jak se synem pracovat a jak spolupracovat se školkou. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, adaptační fáze na nové prostředí je u každého dítěte jinak dlouhá, záleží na mnoha faktorech, jistě se do ní promítá osobnostní nastavení, dosažený stupeň vývoje a povahové vlastnosti dítěte. Některé dítě se prostě adaptuje ihned v řádu několika dnů či týdnů, jiné na to potřebuje měsíce nebo i půl roku. Některé dítě je zamlklé, nekomunikuje, další třeba ve školce půl roku pláče a jiné je ihned veselé a bezprostřední, navazuje kontakty. Ve fázi adaptace může také dojít k dočasnému vývojovému regresu či nevyužívání již osvojených dovedností. Popisujete, že syn je introvertnějšího ladění, není zvyklý na velkou společnost a v přítomnosti neznámých lidí či děti se také drží stranou. Doporučila bych vám proto dát synkovi čas, nechat ho na prostředí MŠ přivyknout, do kontaktů s dětmi ani do společných činností ho nenutit, ale nenásilně mu je nabízet, nechat ho přihlížet.... Ohledně sebeoslužných činností bych vám doporučila intenzivně spolupracovat s paní učitelkou, syn bude zřejmě potřebovat individuálnější a trpělivý přístup, paní učitelka by se ho měla častěji doptat, zda nepotřebuje jít na toaletu, dopomoci mu s oblékáním. Postupně, jak si syn bude zvykat, bude potřebovat stále méně podpory a nebude se bát projevit již osvojené dovednosti spojené s oblékáním a hygienou. Pozitivně synka ve spolupráci s paní učitelkou motivujte, nezjišťujte před ním, zda si došel sám na WC a oblékl se, ale zaměřte se na to, když tyto činnosti zvládne, můžete je odměnit například možností získání obrázků, smajlíků, nálepek či jinak, podle dohody se školkou. Bylo by dobré, aby chlapce odměnila také paní učitelka bezprostředně po zdařené "akci", doma také na jeho potíže neupozorňujte, nedoptávejte se ho, zaměřte se na dosažené i dílčí úspěchy. Pravidelně konzultujte vývoj potíží s paní učitelkou, nejlépe bez přítomnosti dítěte. Ohledně kontaktů s dětmi píšete, že chlapec si dokáže hrát s dětmi od kamarádek, proto byste mohla zkusit spřátelit se s některými maminkami spolužáků ze školky a strávit s nimi čas mimo školku, například někde na dětském hřišti či při nějaké jiné akci, aby syn děti více poznal a navázal s nimi přátelské vztahy, což by mu pak mohlo pomoci při kontaktu s nimi i v prostředí MŠ. Pokud by potíže synka i přes zavedená opatření stále přetrvávaly, nebo se prohlubovaly, pak bych vám doporučila kontaktovat a poradit se s odborníkem, dětským klinickým psychologem nebo u psychologa v pedagogicko psychologické poradně. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se dá udělat režim 6ti měsíčnímu miminku, které je velmi živé? Chlapeček spí přes den tak maximálně půl hodiny, večer po koupání nemůže a nechce spát, budí se i v noci a vstává definitivně v 5 hodin ráno. Jde o syna mojí kamarádky, která je na pokraji zhroucení, je opravdu hodně vyčerpaná a strašně ráda bych jí nějak pomohla. Chlapeček má různé alergie (kravské mléko, maso, vejce, je od narození nekojený a je na speciálním UM). Nemá moc režim ani co se týče jídla. Někdy mi přijde, že jí až příliš často(třeba po 1,5 h - 2 h). Na noc vypije 280 ml mléka a stejně nedokáže v klidu spát. Celkově je hodně aktivní, pořád se hýbe, není chvilku v klidu a to ani při jídle. Pořád kolem sebe máchá rukama, kope nohama, je opravdu extrémně neklidný. Je to všechno opravdu normální? Strašně ráda bych jí pomohla, je mi jí fakt líto. Vím, že dítě není panenka a něco člověk musí vydržet, ale tohle mi přijde opravdu na jednoho člověka moc. Ještě jsem zapomněla dodat, že celý den hodně mrčí. Je celkově takový nespokojený, podrážděný. Bylo by asi nejlepší udělat mu nějaký režim, ale jak? Může být tak podrážděný a neklidný třeba kvůli těm alergiím (že je mu třeba nějak špatně)? Nebo třeba není to tím, že ho překrmuje a on je potom moc aktivní a bolí ho bříško? Já prostě nevím. Předem moc děkuji za radu.
Často se setkávám s tak živými a akčními dětmi, často to bývá povahou dětí. Mám dobrou zkušenost s Pyridoxinem 1xdenně 1/2 tbl, je to vitamín skupiny B6, zklidňuje děti a podporuje vyzrávání mozkových funkcí.

Pro akci je nutné přihlášení
Dotaz k situaci Andulky ve školce: http://www.babyonline.cz/akcni-svet-deti/skolkacek-online/andulka-od-veru-beru/6-castV online projektu sledujeme školkové děti. U Andulky se objevil problém. Do školky začala chodit z vesela a těšila se. Aklimatizační začleňování probíhalo taky v pořádku. První problém se objevil druhý týden školky, kdy Andulka nechtěla sníst oběd a poté s ní údajně byl problém i při odpočinku. Po této zkušenosti Andulka chodila nějaký čas domů po obědě. Při hře n a školku a spontánním vyprávění je znát, že se učitelky ve školce hodně rozčilují a vzniká podezření, že občas děti i plácnou. Pak Andulka onemocněla a týden ve školce nebyla. Po návratu do školky maminka Andulky situaci s paní učitelkou řešila – ta ovšem popřela, že by dětem ubližovala a ani dětem neříká, že něco dělají špatně. Po rozhovoru s paní učitelkou to chvíli vypadalo, že se situace zlepší. Paní učitelka se Andulce víc věnovala a Andulka chodila ze školky spokojená. Zvládla i spaní po obědě. Jednou jí paní učitelka dovolila místo spánku sedět u stolu a prohlížet si knížku. Během následujících 14 dnů bylo všechno v pořádku, až na jednu stížnost – při procházce Andulka neposlouchala a utíkala do silnice a ten den se prý ani ve školce nezapojila. Situace se zdramatizovala po třídních schůzkách. Maminka Andulky v dobré víře navrhovala některé změny v organizaci času, ale nesetkala se s pochopením a nakonec se vše obrátilo proti ní a hlavně proti Andulce, kterou učitelky označily za nepřizpůsobivou, nespolupracující a problémovou. Paní ředitelka pak následně navrhla vyloučení ze školky na jeden měsíc, které ale rodiče Andulky odmítli a vrátili se tedy k tomu, že Andulku berou domů po obědě. Maminka Andulky cítí, že paní učitelka má k Andulce odstup a že celá situace má neblahý vliv i na Andulku – začala dělat scénky kvůli maličkostem a celkově je ustrašenější.
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Je dobře, že Vás jako rodiče nenechává lhostejným zvládání vzdělávacího procesu dítěte. Toto prvotní zvládání může být počátkem utváření vztahu k celkovému institutu školství a k autoritám učitele. Proto je důležité, aby dítě zažilo zejména příjemné okamžiky a přijetí učitelů. Adaptace na nové prostředí a nová pravidla je někdy zdlouhavá. Je však potřeba ji podpořit, jak ze strany rodiče, tak ze strany učitele. Každá MŠ má jasně daný a veřejně dostupný (často na internetových stránkách MŠ) školní řád a vzdělávací program, které by měli obě zaujaté strany respektovat. Ze zkušenosti vím, že většina MŠ již v dnešní době ve školním řádu, např. v části určené k odpočinku, počítá i s dětmi s menší potřebou spánku a jinými návyky. Ve školním řádu tento bod bývá zahrnut a je tedy právem rodiče dovolávat se tohoto požadavku. Záleží však, jak je to uvedeno ve Vaší školce. Pokud jeden den je paní učitelka schopna reagovat na potřeby dítěte (číst si s ním knihu místo spánku) a druhý den nikoliv, je tu vždy problém. Každá nejednotnost v dítěti vyvolává zmatek a nejistotu. Proto je třeba sjednotit přístup k těmto základním bodům denního režimu. Jinak Anička nemá šanci zvnitřnit si pravidla, když jsou pokaždé jiná. Ve svém dotazu zmiňujete vzniklé podezření na plácání dětí. Podezření z fyzického trestání dětí je velice ošemetná záležitost. S takovým obviněním je třeba být opatrný. V případě opodstatněného podezření, bych však neváhala projednat situaci s vedením, když už pokus jednat s konkrétní paní učitelkou byl učiněn. Pokud by nebylo vedení vstřícné k řešení situace, tak je samozřejmě možné dát impuls vyšším orgánům k přešetření. Důležité je zvážit takové postupy vzhledem k možným důsledkům - vliv na další spolupráci se školkou a vliv na Aniččino další setrvání ve školce. Pokud máte pocit, že osobní domluvy s pedagogy o naplňování školního řádu a jednotném přístupu již nepřinesou nějaký posun, je zde na místě návštěva psychologa, kde může být situace probrána komplexněji, může být posouzeno Aniččino prožívání dané situace a mohou být společně hledány další cesty k řešení. Nabízela by se možnost změny školky, což v dnešní době často není nic snadného. Nevíme, zda vůbec taková možnost ve Vašem místě bydliště je. Školní řád však má většina školek podobný a záleží vždy na osobnosti pedagoga, jak zvládá reflektovat potřeby dítěte a přistupovat k nim. Je zde možnost i soukromého školství. Je však třeba znát přístup jednotlivých školek a moci zhodnotit prospěšnost určitých postupů pro další, navazující vzdělávání. To je však velmi složité a zhodnocení není někdy ani zcela možné. Je těžké odpovědět na dotaz, když chybí znalost celé situace a není možno se doptat na další aspekty, proto bych osobní návštěvu odborníků zvážila.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se zeptat, zda těhotenské hormony co jdou do mléka mohou hormonálně ovlivnit dítě? Chápu, že dotaz je asi hloupý, ale nedá se mi to nezeptat. Dcerce jsou čerstvě dva roky a já jsem v 17tt a stále kojím. Ráda bych pokračovala do porodu, nemám žádné zdravotní potíže a gynekolog mi to nezakázal. U nás je spíše kojení na uspávání v poledne, případně ráno. Takže max. dvakrát denně. Na ručičkách (hlavně paže, místy nožiky a paže) ji začaly růst tmavší chloupky, některé jsou i delší. Nejsou extrémně výrazné, ale u tak malého dítěe je to zvláštní. Tak zda to nemůže být i těmi hormony, případně dědičná indispozice po manželovi, který je opravdu hodně chlupatý všude, případně jiná porcuha. Hodně maminek mi řeklo, že toto se jim v těhotenství při kojení nikdo nestalo, tak už nevím. Ale raději jsem se zeptala. Žádné léky neberu, jen občas těhoenské vitamín Gravital, kyselinu listovou a teď nové dva dny vápník. Moc děkuji. Hezký den.
Hormony mohou přecházet do mateřského mléka, zatím jsem se setkala jen se zduřením mléčné žlázy dětí. Vzhledem k růstu chloupků bych doporučila endokrinologické vyšetření dcery.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jak postupovat v této situaci? Dcera je češka, momentálně žije na Slovensku se čtyřměsíčním synem a přítelem u jeho řidičů. Dcera pobírá rodičovský příspěvek a přídavky na dítě na Slovensku, kde se syn narodil. Dcera se chce s dítětem vrátit zpět do Čech na trvalo sama. Chce si najít pronájem bytu a žít v něm pouze se synem. Jak má postupovat, má nárok na rodičovský příspěvek a přídavky u nás v Česku? Na Slovensku není vázaná žádnou pracovní, ani jinou smlouvou, před porodem byla vedena na úřadu prace na Slovensku. Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den, jakmile dcera změní bydliště, může si požádat o výplatu RP a přídavků v ČR. Přesné informace o potřebných dokumentech si vyžádejte přímo na Úřadu práce - sociální odbor dle trvalého bydliště.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, zajimalo by me nasledujici: aktualne jsem na materske a po ni bude nasledovat rodicovska (na tri roky pravdepodobne). Budeme uvazovat o druhem diteti a tak me zajima zda i v pripade druheho budu mit narok na materskou. Jedna se o to, ze na aktualni.materskou jsem nastupovala z uradu prace. Predtim jsem byla radne zamestnana s malou prestavkou tri roky. Posledni smlouva mi.ale koncila jeste pred nastupem na materskou dovolenou (dva mesice, v poradku jsem se vesla do ochranne lhuty). Jak to bude pri druhem diteti, kdyz mi to vyjde jeste v prubehu cerpani aktualni rodicovske - tozn. nebudu v mezicase zamestnana. Budu mit narok na ppm a nebo pujdu rovnou na druhou rodicovskou?
Dobrý den, protože nebudete v době nástupu na další PPM zaměstnaná, tak bohužel nárok na PPM mít nebudete. Půjdete až na další RP. Tady upozorňuji, že si případně upravte při otěhotnění výši RP na první dítě, protože jakmile se narodí druhé dítě, budete čerpat RP na něj a případné nevyčerpané peníze z 220.000,- zůstanou státu.
Pro akci je nutné přihlášení