Inzerce
Inzerce
Inzerce

Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®

Kdo testuje látkové pleny?

Do testování plen GaGa’s se zapojily dvě maminky. Amálie s dcerou Theou, které je 6 měsíců a Lenižurka se synem Františkem, kterému je měsíc. Uvítali jsme, že Amálie látkové pleny používá delší dobu, tak budete mít namícháno, jak malé miminko, větší dítě, maminku začínající s plenami, používající půl roku, holčičku a chlapečka. Shrňme si to tedy, pleny Gaga´s testují tyto maminky a děti:

 • Látkové pleny - GaGa’s pleny® Lenižurka: chlapeček, 1 měsíc, s látkovými plenami dosud zkušenost neměla
 • Amálie: holčička, 6 měsíců, látkové pleny již používá půl roku

Lenižurce byl zaslán balíček v hodnotě 3 000 Kč s plenkami GaGa’s k testování. Balíček obsahuje kombinaci více systémů a také přebalovací podložku. U Amálie jsme zjistili, že již GaGa’s pleny® používá, takže jí byly zaslány produkty, které zatím nevyužívala.

Každá z maminek má sadu sestavenou pro své miminko (chlapeček, holčička). A vy se můžete těšit, že Vám již brzy přineseme jejich první dojmy. 

Inzerce

Původně měla být v testování ještě maminka Adéla s dcerou Aničkou (10 měsíců). Látkové plenky ale Aničce nevyhovovaly. 

 1. Zkušenosti po dvou týdnech
 2. Vracíme se k maminkám po měsíci testování
 3. Jak jsou maminky spokojené po dvou měsících testování?
 4. Závěrečné hodnocení po čtvrt roce používání plenek

Zkušenosti po dvou týdnech

Amálie s dcerou Theou (6 měsíců) testují látkové pleny 

GaGa’s

Když jsem v těhotenství viděla pořad Sama doma, kde zrovna byly látkové pleny Gaga's, zbystřila jsem, byla jsem uchvácená ze vzorů, designu a využití. Hned jsem si sedla k internetu, a začala jsem na stránkách Gagapleny.cz zkoumat, jak to vše funguje, kolik co stojí, a především jsem četla všechny ty kladné zkušenosti maminek. A bylo rozhodnuto.

Látkové pleny - Testujeme GaGa’s pleny®

Inzerce

Co se nám na plenkách GaGa’s od počátku líbilo?

Moc se nám líbila rozmanitost barev, vzorů a obrázků. Psali o nepropustné kapse, že zadeček bude neustále v suchu, to byla nejdůležitější věc, co u nás rozhodla. Máme velké a nehezké zkušenosti s opruzeninami u syna, tak jsme chtěli u druhého dítka být více na pozoru. Další výhodou byly patentky, které se daly zapnout tak, že plena byla malá, pak se rozeply a je velká. Prvotní nadšení bylo veliké, kolem stehýnek též nastavitelné, pro naše hubené děti důležitá věc.

Látkové pleny - Testujeme GaGa’s pleny®

Když jsme si pleny objednali, a pošťák zazvonil, celá rodina jsme se sešla u balíčku, a obdivovali jsme propracování plen - zvláště gumičky kolem stehen - ty jsme nemohly najít, a já už psala email na gaga, že mám nějaké chybné prototypy, že mi poslali pleny bez gumiček, ale našli jsme je! Dali jsme je prát, a jelikož bylo léto, sluníčko – pleny schnuly hezky a rychle. Říkali jsme si, co v zimě? Kde budou schnout? Máme vlhký, studený barák, prádlo tu bude schnout dlouho, bambusové pleny ještě dýl. Ovšem možnost dát pleny do sušičky mi vytrhla trn z paty - a díky sušičce mám pleny za hodinu suché. A ještě mi zůstanou krásně měkké. Pleny nežmolkují, netrhají se, nijak se nekrčí, nemusí se žehlit - další plus! A skládání? Žádné složité skládání neúhledných čtverců, a podobně, vezmu, dám na sebe a beru dle potřeby.

Inzerce

Když někde řeknu, že používám látkovky, má spousta lidí děs v očích a tendence mě litovat. Ale když jsem ukázala, jak jsou moderní látkové pleny propracované, byli nadšeni, a dokonce pár kamarádek je začalo taky používat. Nemusím se strachovat, že když zrovna nejsou pleny nikde v akci, budu muset koupit drahé, popř. budu doma bez plen. Já mám pleny doma vždy.

A co je pro nás nejdůležitější? Ušetříme!

A jelikož jsem v celém článku nezmínila to nejdůležitější, musím to napravit. Díky látkovým plenám ušetříme - píšu si veškeré výdaje za pleny (papírové kupuji, aby doma byly v nouzi nejvyšší), tudíž mám přehled, kolik utratím za papírové pleny s tím, že převážně látkuji. A mám tak porovnání, kolik peněz jsme zbytečně utratili u prvního syna, kde jsme látkovky neznali. A argumenty, že se musí více prát, jsou mylné. Neperu každý den, prostě dle potřeby, a rozhodně stále peru méně, než třeba moje kamarádka se třemi dětmi. Ono i ty peníze dost lidí přesvědčí, že používat látkové pleny je dobrý nápad.

Další výhody látkování

Další výhoda je odpad, který je téměř nulový. Popelnici máme jen jednu, odpad vyváží na naší vesnici 1x za 14 dní. Kdybych používala jen papírové pleny, bude popelnice hned plná

Dcera nemá opruzeniny. Je citlivá, a jakmile zůstane v mokrém, hned se oprudí. Dáme látkovou plenu, a hned se pokožka zklidní. Ta nepropustná kapsa fakt funguje!

Inzerce

Doplňky, které jsem zakoupila: podložka, nepromokavý pytel nejen na pleny

Z doplňků jsem si pořídila také přebalovací podložku a nepromokavý pytel na pleny. Podložka je velká, nepromokavá, krásně barevná. Každá maminka ví, že děti mají zvláštní dar, čůrat, když jsou rozbalené. Stačí dát pod dítě podložku – ať už v kočárku, či na trávě, kde zrovna je ranní rosa, nebo i doma. Není počuraný koberec, deka, kočárek, a zase naopak, dítě nemusím pokládat venku do mokra.
 

Látkové pleny - Přebalovací podložka Gaga´s

Pytel je sám o sobě taky více funkční, nejen na pleny, ale už se nám hodil i na mokré plavky po plavání, má 2 nepromokavé kapsy, tudíž v tašce nemám mokro, pleny mám u sebe, nemusím je hledat na všemožných místech.

Když jsem na Babyonline zaregistrovala projekt testování látkových plen, rozhodla jsem se zúčastnit. To jsem ještě netušila, že se jedná o stejnou značku, kterou již využívám. Nicméně jsem moc ráda, že jsem byla do projektu zařazena a mám díky tomu možnost vyzkoušet i další typy plen, které jsem dosud doma neměla.

Lenižurka se synem Františkem (1 měsíc) testují látkové pleny GaGa’s

 Látkové pleny - Testujeme GaGa’s pleny®

Jmenuji se Léňa, je mi 26 let, narodila jsem se a bydlím v menším městě Klášterec nad Ohří, do kterého jsem se po studiu v Brně vrátila kvůli tehdejšímu příteli, mému současnému manželovi Františkovi, rychle jsme se vzali a tři měsíce na to se nám narodila Sára (*2012). Letos v září do naší rodiny začal patřit (o tři týdny před termínem) malý uzlíček František. Jméno nikdo nevybíral, bylo dáno od chvíle, kdy se vědělo, že bude miminko chlapečkem. Po třech slečnách do rodu manželovy rodiny se čekalo na příchod Františka IV.

Ač jsem plánovala, že začnu časem používat látkové pleny už u Sárinky, nakonec jsem k tomu nenašla odhodlání ani čas se tím zabývat, protože v dnešní době „jednorázovek“ mi to přišlo strašně komplikované. Vedla jsem sama se sebou vnitřní boj. Na straně jedné bylo dávné pochopení neúnosnosti tun na skládku vyhazovaných „papírových“ plen a na straně druhé moje vlastní lenost, pohodlnost či chybějící energie a taky to, že jsem neměla kamarádky mající malé děti, natož ty, co používají látkovky, abych se inspirovala a poučila.

Látkové pleny - Testujeme GaGa’s pleny®

Druhé těhotenství přišlo poněkud dříve, než jsme plánovali a ač jsem věděla, že to bude náročné, byla jsem rozhodnutá dělat u druhého miminka věci trochu jinak, zkoušet nové věci, více se zajímat a více si tu krátkou dobu, než z miminka bude malý raubíř, užívat.

Do dětské skříně jsem si po navštívení veletrhu For Kids připravila tašku se sadou látkových plenkových kalhotek. Zatím jsem je nepoužila. Takže tohle testování látkových plenek je vlastně výzva mně od mého já, abych se je naučila používat a nemohla si jen tak říct „Začnu až zítra, za týden, až bude víc času...“ a aktivně se sama za sebe mohla snažit tou malou kapkou mé aktivity přispět do moře plného kapek – maminek, co nekašlou na to, co se děje s plenkou, která opustí přebalovací stůl.

Látkové pleny - Testujeme GaGa’s pleny®

Jak se mi pleny líbily před samotným použitím?

Plenky mě zaujaly na první pohled, barvičky a obrázky jsou moc hezké. Oceňuji použití různých materiálů na svrchní vrstvu – hladký a měkký s chloupkem. Různě savé vložné plenky jsou taky fajn, ale nevím, zda nejde jen o určitý rozmar. Z pohledu velikosti a schnutí jsou všechny typy srovnatelné, proto pak asi záleží spíše na subjektivní oblibě například daného materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Já upřednostňuji bambus.

Látkové pleny - Testujeme GaGa’s pleny®

Zapínání se mi zdá lepší to se cvočky. Suchý zip sice lze lépe upravovat na velikost bříška, ale znáte to, když se suchý zip potká s jiným kusem oblečení a vytrhává nitky, či když se v pračce napojí na další suché zipy a vytváří těžko rozmotatelné chuchvalce oblečení.

Látkové pleny - Testujeme GaGa’s pleny®

Plenky dobře schnou a drží tvar

Často řešeným u podobných kalhotkových plenek je jejich doba schnutí, vzhledem k tomu, že je nemůžete dát sušit na radiátor. Všechny testované plenky a jejich doplňkové díly schnou velmi dobře. Suším je v místnosti, která má teplotu běžně 21 stupňů a suchou plenku mám nejdéle za 24 hodin. Tvarově se plenky po několika vypráních „nehnuly“.

Nepromokavá kapsa - skvělá vychytávka

U všech plenek, které jsem měla do této doby možnost vidět, se vkládala savá vložka přímo na plenku pod zadeček miminka, takže vložná kapsa, díky které je miminko v suchu i při pomočení, je opravdu dobrá vychytávka.

Stejně tak je super možnost nastavit si utažení kolem nožiček. Akorát vkládací savá vložka se mi v plence po utažení gumiček krčí, nicméně to nemá na funkci a pohodlí vliv. To, že se plenky nemusí žehlit, je výhoda nepopsatelných rozměrů, protože než já se při dvou malinkých dětech dostanu k žehlení, to je doba.

Látkové pleny - Testujeme GaGa’s pleny®

Po tom, co jsem si dopořídila koš na použité látkové plenky a nepromokavý pytlíček pro jejich skladování při cestování, hodnotím používání látkovek jako vcelku komfortní a bezproblémové. Ale je potřeba více místa v přebalovací tašce. Oproti tomu jsou jednorázové plenky zkrátka ve výhodě. Myslím, že i z tohoto důvodu budu občas kombinovat i jejich používání.

Přebalovací podložka je ideální i na cestování

Jednorázové přebalovací podložky nemám ráda a používám je velmi zřídka. Malého podkládám na přenosné nepromokavé podložce čtvercovou látkovou plenkou. Testovaná přebalovací podložka je proto úžasná. Moc se mi líbí vzhledem, velikostí a je i na omak moc příjemná. A po složení nezabere skoro žádné místo, takže i na cestování naprosto ideální.

Další poznatky o látkových plenách

Při prvním použití plenky mi vrchem protekla. Musím tedy více zapínat. Při použití fleecové separační plenky se malý pod plenkou více zapotil, což úplně nekvituji.
Mé děti se nikdy neopruzovaly při používání jednorázových plenek, takže pokud by se tak mělo dít v rámci plen látkových, asi budu dost hodnotit pro a proti... Používání plen látkových mi ale přijde přirozenější a zodpovědnější vůči mému životnímu prostředí. Cena stanovená v penězích nehraje až takovou roli.

Maminky nyní necháme v klidu látkové pleny používat a v prosinci bychom vám přinesli další pokračování. Hlavně, jestli je to ještě nepřestalo bavit, jaké nové fígle u plen objevily, co dalšího z Gaga´s sortimentu vyzkoušely.

Dle deníčků maminek zpracovala: Bc. Naďa Barochová

Tipy pro Testerky od GaGa’s plen

Předem děkuji testerkám za testování a pěkně sepsané články.

Na základě článků uvádím tipy pro testující i další maminky:

 • kalhotky na suché zipy mají všity v kalhotkách protichůdné zapínání. Stačí tedy před samotným praním zipy zapnout do protichůdných zipů, aby nedošlo k porušení dalšího prádla
 • vkládací pleny jsou rozdílné v době schnutí i savosti. Nejsavější je bambusový materiál, který ovšem déle schne.
 • některé děti mohou být na fleece citlivější. Pokud se objeví podráždění kůže, je lepší flešový materiál nedávat.

Vracíme se k maminkám po měsíci testování

Amálie s dcerou Theou (7 měsíců) testují látkové pleny GaGa’s

Testování noční pleny

Jelikož jsme na noc dávali papírovou plenu, z důvodu, že Thea kakala i 6x za noc, nemám moc zkušeností s nočním látkováním. A tak, když jsme v testování, otestovala jsem noční pleny. Dítko mi to ulehčilo tím, že přestalo v noci kadit a tak musím přebalovat maximálně 1x.

Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®

Nejprve jsem zkoušela AIO pleny, ale ty mi vždy kolem 2. hodiny ráno protekly, a já jsem mohla převlíkat Theu celou. Pár dní jsem nadávala, a poté se spojila s paní Sýkorovou (z GaGa’s plen), a zeptala se, kde je chyba.

Rada přímo od GaGa’s plen a jedna plena na noc stačí!

Paní je velice ochotná a odpověď se mi dostala do pár minut. Řešení bylo velmi jednoduché - zkusit na noc extra savou bambusovou plenu a svrchní kalhotky - ty jsem jí nikdy nedala, neboť jsem tak nějak dopředu odmítla suchý zip u plen. Jak jsem byla překvapená, když v 5 ráno byla Thea suchá! Od té doby látkujeme i v noci, a opravdu jedna plena stačí!

Thea teď bojuje s teplotami a růstem zubů, tak se množství plen přes den trochu zvýšilo a častěji peru. I přes 12 stolic za dnešní den má zadeček stále neopruzený. V papírovkách bych určitě řešila pálení, začervenání a ještě větší pláč, než máme.

Gaga´s má něco i pro maminky – zkusila jsem látkové intimky

Také Vám rovnou napíši moji zkušenost s látkovými intimními vložkami. Jsou příjemné, bambusový materiál měkký, nikde nic netlačí, nejsou parfémované. Ale nesžily jsme se spolu. Jelikož trávím dost času venku, a navštěvuji veřejné WC či toaletu někde v restauraci, nelíbilo se mi „skladování“ až domů, než vložku hodím do pračky. K intimkám jsem obdržela i krásnou toaletní nepromokavou kabelku, ta mi skvěle slouží i bez vložek. A vložky využije má dobrá kamarádka, která velice trpí na záněty a tak jsem jí zbylé intimní vložky darovala a ona si je nemůže vynachválit.

Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®

Lenižurka se synem Františkem (2 měsíce) testují látkové pleny GaGa’s

Zkusila jsem i jinou značku - z té jsem byla nešťastná

Abych opravdu vyzkoušela plenky se vším všudy bez občasného používání jednorázovek, po tom, co mi došly, už jsem další nekoupila. Vydržela jsem dva dny používat opravdu jen látkové plenky, na spaní jsem je dávala i naší Sárince, ale od jiné značky. Z těch jsem byla, musím říct, úplně nešťastná. V půl třetí ráno řev jako blázen, malá se samozřejmě celá počůraná vzbudila nevolí. Taky tyhle plenky nejde používat bez svrchních kalhotek a při poledním spaní si ty vrchní malá aktivně sundala, takže bylo všechno pak mokré.

Podařilo se mi zjistit si spoustu dalších informací

Musím se omluvit, že jsem minulý měsíc nepodala nejpřesnější info. Zjištění všech možných informací ohledně správného používání plenek je pravděpodobně ta nejtěžší část na látkování. Při těch dvou capartech a se spoustou jiných zájmů a nervů jsem fakt, jak říkají nelátkující maminky, neměla čas se ještě zabývat „složitostí“ látkování a případné shánět propriety po netu. ALE! Pochopila jsem záhy, že horší bylo vybírání a shánění kočárku, taky bylo horší vybírat jméno pro holčičku, které se neopakuje u každé druhé, a horší, než zjistit informace o látkovkách a jejich používání, je komunikovat s mým nevybouřeným chlapem. :D

Všechno se člověk dozví díky dobrému zacílení samotných výrobců hned, jak vleze na jakékoliv stránky e-shopu prodávajícího látkové plenky a najde i odkazy na spoustu instruktážních videí na youtube. Nejvíce času mi zabralo pročítání diskuzí maminek, protože mě zajímalo např. v čem perou a co se jim osvědčilo na čištění skvrn.

Z dvoudenní plné praxe

Předesílám, že s jednorázovými plenkami jsem nikdy neměla jakýkoliv problém, kvůli kterému mamky mění za látkovky. Jenom mi vadilo vidět koš naplněný k prasknutí odpadem znovu nevyužitelným.
V plenečkách jsme byli doma, měli je na noc i s nimi vyzkoušeli cestování autem.

První noc v látkovkách byla klidná a pokojná, přebalování proběhlo v deset a půl třetí po kojení jenom kvůli mému dobrému pocitu, malému by to asi nevadilo. Druhá noc byla horší s jedním pročůráním se (i při použití svrchních kalhotek) a častějším buzením. Z toho usuzuji, že v plenkách je prostě fajn, ale záleží na vnitřním naladění mrňouska a mojí šikovnosti při balení.

Cestování autem 40 km a pobývání nejméně dvě hodiny v obchoďáku proběhlo také bez problémů. Jenom to ukládání použité plenky potom prostě zabírá místo.

Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®

Jinak jsem použila asi šest plen za celý den a druhý den podobně. Kombinovala jsem GAGA´s s jinou značkou a provedením. Savost vložných vrstev se vícečetným praním měla dle popisu výrobce zvýšit – to nejsem schopna úplně posoudit, ale rozhodně se nesnížila, jak jsem viděla komentovat někoho v diskuzi na netu. Nesmí se vskutku používat aviváž a chemické bělicí prostředky. Na čištění skvrn používám žlučové mýdlo. Schnutí GAGA´s je shodné s informacemi na výrobku – dle materiálu od 8 do nějakých 22 hodin. Pořád trvám na tom, že bambusová, a především ta extra savá plenka, je mi nejsympatičtější. Sice déle schne a je dobré jich mít v zásobě víc, ale je slabší než ta „rychleschnoucí“, což zmenšuje už tak nutné zvětšení objemu zadečku při zabalení miminka.

Co mi trochu vadilo

Ty otlaky kolem nožiček miminko asi úplně nevnímá, ale já jsem z nich poněkud rozpačitá. Když to utažení povolím, riskuji, že to malému proteče.

Velikost GAGA´s plenky je menší než jiné, ale stejně je potřeba mít oblečení, které se přizpůsobí. Taky je pro mě nošení takového miminka „znát“. Teď v zimě malého navíc musím navlékat do větší velikosti kombinézy a posadit ho do autosedačky s látkovou plenou je pak trochu boj s prostorem.

Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®

Všude se uvádí, že je dle studií teplota v novodobé látkové plence díky prodyšnosti o 1 – 2 ° C nižší než u jednorázovek. To jsem četla až po tom, co mě překvapilo, jaké nezvyklé teplo se na mě vyvalilo po každém rozbalení malého, a tudíž jsem hledala informaci, jestli neohrožuji jeho budoucí plodnost. Takže to moc nechápu a doufám, že je to jen zdání.

Navlékání vkládací plenky do nepromokavé kapsy je trošku test zručnosti a nervů. Když už uspěju, tak se mi to tam umí děsně posunout a pokrčit i přes neustálé rovnání při zabalování.

Co se mi moc líbí

Samotné používání plenek je v podstatě hračka, praní (pratelnost skvrn bez vyváření) a sušení (zabírání místa na sušáku a délka schnutí) jakbysmet. Musím říct, že těžce slintám nad těmi všelijakými vzory, co má GAGA´s v nabídce. Musím tam pořídit i ty nepromokavé tréninkové kalhotky pro Sisi.

Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®

Když jsem pochopila, co znamená „protichůdné suché zipy“, tak mám teď ty jedny kalhotky, co mám na suché zipy, úplně nejradši. To je opravdu jak jednorázovka - šup šup a je to.

Dva dny jsem s GAGA´s zároveň používala i jinou značku (tzv. kalhotky 2 v 1) a z těch jsem vůbec neměla dobrý pocit. Byly větší, déle schly a sice měly také vložnou kapsu a vložná plenka se do nich vkládala bravurně (což jsou jejich jediná pozitiva), byla jsem šťastná, že už uschnuly GAGA´s.

Vícevelikostní plenky jsou super

Je super, že jsou plenky zároveň vícevelikostní. Ty od jiné značky mám několik jednovelikostních a pár vícevelikostních a ani jedny nesplňují najednou všechno to, co mají GAGA´s.

Je opravdu znát, že plenka je navržena „miminkům a maminkám na míru“ dle vlastních zkušeností a referencí jako reakce na ně. Jen málo výrobců čehokoliv chce být hlavně užitečným pomocníkem a vybírat to nejlepší pro své spotřebitele. Ještě, že dnes se do podnikání pouští čím dál víc žen (mám za to, že jejich specifické cítění je něčím výjimečné). A hlavně žen s dobrými vizemi a záměry.

Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®

Závěrem řeknu jen to, že vzhledem k rychle rostoucímu a těžknoucímu miminu se prostě nechci obejít bez pomoci plen jednorázových ve chvílích, kdy cestujeme (abych nemusela nosit větší zavazadlo) a když si nemůžu dovolit skutečnost, že špatně zabalím a malý proteče. A taky, když mu budu nutně chtít obléci „to krásné body“, u kterého dole prostě ne a ne zapnout druky, protože bude krátké atd. Naštěstí opravdu citelně dochází k proměně společenského povědomí celkově (ekologie není hnusné slovo, ale zodpovědnost k dalším generacím s co nejnižším otiskem mé vlastní odpadní stopy) a v obchodech najdeme už běžně kousky, které jsou látkovým zadečkům přizpůsobené.

Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®

 Dle deníčků maminek zpracovala: Bc. Naďa Barochová

Tipy pro Testerky od GaGa’s plen

 • Otlaků se maminky opravdu bát nemusí. Chápu, že z toho mohou být rozpačité, ale miminku to nevadí. Sama jsem maminka a nedělala bych nic, co by mělo mému synovi vadit.

 • Na bodíčko existuje tzv. extendor, kterým lze bodíčko prodloužit a není tak potřeba kupovat jinou velikost nebo schovávat hezké oblečení do skříně :-) Využívají jej i maminky, které musejí dávat široké balení z důvody správného vývoje kyčlí.

 • U maminky Lenižurky jsem si na fotkách všimla přesahující pleny nebo vnitřního materiálu kalhotek. Je to nejčastější příčina protečení pleny. Pokud není vkládací plena celá uvnitř kalhotek, stane se vodivou a vlhko odvede k oblečení. Je tedy potřeba,aby nikde nic "netrčelo".

Jak jsou maminky spokojené po dvou měsících testování?

Amálie s dcerou Theou (8 měsíců) testují látkové pleny 

Jak jste s látkováním spokojená po dvou měsících testování? Došlo k nějaké výrazné změně? 

Pokračujeme v látkování i nadále. Stále jsme spokojeni, dítko také, žádné opruzeniny ani nic jiného jsme v předchozích dnech a týdnech nemuseli řešit. 

 
Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®
 

Pleny se u nás točí jak na běžícím páse, a to proto, že Theince rostou zoubky, a je zvýšený počet stoliček. Nicméně, nemusím prát každý den, takže mě to nijak nestresuje, a pračku pouštím, až když je plná. Žádný shon. 

Používáte výhradně látkové plenky, nebo jsou situace, kdy raději sáhnete po jednorázové? Jaké situace to jsou? 

 

Jelikož nejsem zarytá látkovačka, sáhnu i po jednorázových plenách, a to např. přes Vánoce, kdy jsme byli mimo domov, neustále jsme jezdily po návštěvách a já neměla přístup k pračce. Ale byl to nezvyk. Neustále jsme hledali popelnice, neboť nám bylo blbé pokakanou plínu nechávat smrdět v odpadkovém koši u návštěvy. Theinka z toho byla taková nesvá a  dožadovala se častého přebalení - holt už je zvyklá mít zadeček v suchu. A kromě toho ty jednorázovky mizely tak rychle, že jsem měla strach, aby nám stačil počet, co jsem si vzala. Po příjezdu domů jsem byla ráda, že mohu zase nasadit ty krásně barevné látkové pleny. 

Plenky jsou pořád jako nové!

Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®
 

Je zvláštní, že ani jedna plena není zažloutlá nebo flekatá od těch míchaných vajíček, co z mimina jdou. Opravdu všechny jsou pořád jako nové! A to o ně nijak zvlášť nepečuji, prostě namočím do vody, hodím do pračky a vysuším. Žádná bělidla a nic jiného. Docela jsem překvapená, že i po půl roce každodenního používání, jsou pořád savé a u bambusu bych řekla ještě savější. Tam jakoby platilo, čím víc se perou, tím víc sají. 

Dokážete odhadnout, kolik jste za dva měsíce používání látkových plen ušetřila peněz za jednorázové?

A teď finance! Jelikož jsem látkové pleny pořizovala hlavně z ekonomického hlediska, vím 100%, kolik za pleny utrácím. Vše si poctivě zaznamenávám. A i když jsme první měsíc víc používaly jednorázové pleny a látkovky měla Theinka jen doma a do 6ti měsíců jsem používala jednorázové pleny na noc, tak jsem za 7 měsíců spotřebovala 300 ks plen (kupuji balík po 100 ks v DM, který vyjde na necelých 400 korun).  Tak si myslím, že jsme pořád v plusu, neboť používat jen jednorázovky, číslo spotřebovaných plen je někde jinde. A teď sáhnu po jednorázových plenách opravdu jen, když jedem pryč na déle než den. Takže spotřeba se snižuje. A taky za chvíli Thea dospěje do fáze nočníkování, neboť je s ním velká kámoška a pořád na něm chce sedět.

 
Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®

Jediná nevýhoda je, že Thea přestala kakat v noci. Na noc jí tím pádem stačí jedna plena, ale ráno, jakmile otevře oči, stoupne si, zatlačí a všechno jde ven! Je toho tolik, že ta plena nestíhá, ale to nestíhá ani jednorázová, takže každé ráno převlíkám komplet holku.  Na Vánoce jsem dostala na zkoušku nový druh pleny, a ta nám vyhovuje na noc o dost více, a já si tak v duchu říkala, že škoda že něco takového nemá i GaGa’s (ať to mám ve značce) a ejhle - připravují to jako novinku. Takže Vám budu moci poreferovat, až později, až budou pleny k prodeji, popř. když se poštěstí a budu vybrána mezi testující maminky! :)

 

Lenižurka se synem Františkem (3 měsíce) testují látkové pleny 

Jak jste s látkováním spokojená po dvou měsících testování? Došlo k nějaké výrazné změně? 

Látkové plenky se u nás už dobře zavedly a zdomácněly. Když beru do ruky látkovou plenku a věším ji mokrou na sušák, vždycky si říkám: „Už abys uschnula!“ Začínám přemýšlet, jestli se na látkování nedá vytvořit závislost. 

Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®
 

Nicméně náš maličký Fanoušek vážil na 3měsíční prohlídce v prosinci skoro 7 kilo, takže jsem musela odstavit používání těch druhých látkových plenek (velikosti S), kterých jsem měla dost a zatím jsem nenašla čas, abych je vyměnila za větší velikost. :-/ Testovací AIO plenky jsou tudíž teď v nejvyšší pohotovosti a do toho jedu holt jednorázové. I když se mi tedy při jejich vyhazování do koše dělá značně ostudno, přeci jen zůstaly na denním pořádku při cestování – zase kvůli velikosti mimina s plenou a v kombinéze (ta zima dělá svoje:-/). 

Používáte výhradně látkové plenky, nebo jsou situace, kdy raději sáhnete po jednorázové? Jaké situace to jsou? 

Látkovou plenu jinak používám na ven výhradně, když vím, že budu malého přebalovat před někým, komu by se mohly plenky líbit a též před kým bych se mohla blýsknout, či ho vyděsit, jako „alternativní matka“ :D (jooo, dvacet let zpátky by to nikoho nezaujalo). I paní doktorka nás pochválila, jaké krásné plenečky malý má. Když k nám někdo přijde a je u přebalování, spatří propriety a následuje obligátní: „Jé, to jsou ty látkové plenky, viď? Vyhovuje Ti to?“ Tak snad v nich mé hodnocení zanechá nějaký pozitivní dojem pro další vývoj jejich smýšlení… 

Stav plenek se během tří měsíců nijak moc nezměnil

Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®

Co se vizuálního stavu plenek po používání během těch tří měsíců týče, nijak moc se nezměnil. Na vnitřním materiálu AIO plenek se sice už objevují žmolečky, ale při nošení to není vidět a na funkčnosti to nic nemění. Barva vzoru je stále zářivá a nebledne. Celkově jsou AIO plenky „ohebnější“, vláčnější. Vkládací plenky se staly hrubšími a jakoby nabyly. Peru vše na 60°C v pracím gelu a přidávám k programu praní v páře, tak možná díky tomu jsou vkládací pleny nadýchanější. 

 
Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®

Dokážete odhadnout, kolik jste za dva měsíce používání látkových plen ušetřila peněz za jednorázové?

Nedokáži odhadnout, kolik jsme zatím ušetřili, soustředila jsem se primárně na vlastní použití plenek v rodinném koloběhu. Když jsem šla ale koupit jednorázové plenky, hrozně mě bolelo za ně platit. Za něco, do čeho se někdo jednou, dvakrát vyčůrá a skončí to na skládce. Marnost nad marnost. Místo, abych si koupila novou pěknou AIO plínku. Takže to budu muset v novém roce lépe pořešit. Jednorázovky z pytle mizí až překvapivě (nemile) rychle, takže si dovoluji tvrdit, že při denní spotřebě šesti takových plenek (tzn. bez nárazových obrovských kakacích událostí:D) je suma za měsíční zásobu nejméně 864 Kč (při jednotkové ceně průměrně 4,80,-  za plenku), někdy jsem platila méně, jindy naopak více). To už je 10.368,- za rok. S nákupem látkových plenek a částkou vynaloženou na jejich praní je tato částka relativně srovnatelná. Jenže ve větším časovém horizontu, než je jeden rok, křivka výdajů za jednorázovky přímo úměrně roste, přičemž u látkovek skoro stagnuje (dobře, popravdě nemám čas hodit si to do excelu, ale klidně to za mě může někdo zkusit udělat, určitě to vyznavatele přesných dat potěší. Musím říct, že touto myšlenku jsem právě pobavila i sama sebe. :D)

Starší Sárinka je už tak pěkně naučená, že mi odnáší použité látkové plenky do koše v koupelně. Týden zpátky jsem v koši na látkovky našla vhozenou použitou jednorázovku, moje eko dítě ji chtělo nechat vyprat. Je to prostě zlato.

 
Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®
 

Teď už nemohu říct nic proti látkovkám ve smyslu protékání. Především proto, že jsem si dvě předešlé noci s osvědčenými jednorázovými plenami prošla něčím, co jsem sama nechápala, kdy jsem čtyřikrát za noc převlékala celé miminko z pyžama do suchého, protože se pročůral. A to si nepřipadám, že bych neuměla nandat papírovou plínku. Prostě u každé plenky, ať je jednorázová či látková, se musí vyzkoušet, jestli vyhovuje proporcím a potřebám miminka. Tomu se asi žádná maminka nevyhne. 

Poznámky pod čarou

I přes důsledné přilípnutí suchých zipů před praním do těch protichůdných se stejně při praní oddělily a k čemusi se přichytily a to mi nepřipadají nijak opotřebované. I tak je používám nejraději.  Jinak patentky, švy AIO plen i vkládacích plen drží dobře bez párání a viditelného vytáhnutí namáháním.

Odpověď od GaGa’s plen: Prozatím jsem se s rozepínáním suchých zipů při praní nesetkala, sama jsem je nepoužívala (mám raději patentky), ale zkusím prověřit. Suché zipy mají tu nevýhodu, že si je větší děti zvládnou rozepnout, to Vás ale asi ještě čeká. :)

Při použití svrchních kalhotek přes AIO plenku se mi stává, že je cca po dvou hodinách používání vnější vrstva AIO plenky na omak mokrá, prosáklá. Je tolik počůraná, nebo se mezi vrstvami projevuje nějaký fyzikální jev odpařování a následné kondenzace? :D 

Odpověď od GaGa’s plen: Moc nerozumím,  jak máte plenu oblečenou. Máte celé AIO a na to ještě svrchní kalhotky? Nebo jen vkládačky a na to svrchní kalhotky? Na AIO už žádné svrchní kalhotky nepatří. Je tedy pravděpodobné, že se vevnitř sráží vlhko, které se odpařuje. PUL je prodyšný, ale dva tyto materiály na sobě už je opravdu hodně a dítě se zapařuje. Používají se buď AIO (pokud již nestačí jedna vkládací plena, přidává se druhá) nebo svrchní kalhotky a v nich vložené vkládací pleny (počet kusů je různý dle savosti i miminka). Můžete mi napsat mail a vše dořešíme. :)

Koukala jsem na stránkách, že máte v sortimentu GaGa’s prodlouženou XL vkládací plenku pro sklad „na chlapečka“. To bude u nás teď už asi aktuální, jelikož malý “zatěžuje“ nejvíce přední partie plenky, kdy bych bez zvýšení množství savých vrstev musela přebalovat mnohem častěji. Zajímalo by mě, jestli se zmiňovaný „patentek na přání“ využívá i při použití s AIO plenkami a jak, či je to jenom pro maminky, které si nakupují vkládací plenky od GaGa’s, přičemž svrchní kalhotky mají od jiné firmy, která toto uchycení používá (možná jsem si teď odpověděla sama…?)

Odpověď od GaGa’s plen: Přidaná patentka je vhodná do svrchních kalhotek, někdy tam plena hodně klouže. Testující maminky uvedly, že by tuto možnost uvítaly a tak jsme jim vyhověli. Patentku je možné nacvaknout na vkládací plenu podle požadavků maminky (pokud mají svrchní kalhotky jiných značek) nebo na vkládací plenu i naše svrchní kalhotky. Vždy záleží na konkrétním přání. Tuto plenu lze použít i do AIO, ale už se hůře používá při vkládání do kapsy. Pokud kapsu nevyužijete, stačí vkládačku složit podle potřeby a dát do kalhotek. U svrchních kalhotek (narozdíl od AIO) však plní svou savou funkci lépe. 

Dle deníčků maminek zpracovala: Bc. Naďa Barochová
 

Tipy pro Testerky od GaGa’s plen

Po přečtení článků od testujícíh maminek mě dnes žádný tip nenapadá. Jde vidět, že jsou to již zkušené látkařky a není potřeba jim v ničem radit :-)

Co se týká ekonomického hlediska, spočítaná úspora s látkovou výbavou  může být až 15 000 Kč na jedno dítě. U ekonomické varianty je však důležité, aby se maminka nestala závislou na vzorech apod. :-)

Závěrečné hodnocení po čtvrt roce používání plenek

Hlásíme se počtvrté a naposledy z domova našich testerek látkových plen Gaga´s. Jak jsou holky spokojené po čtvrt roce? Nepřestalo je látkování bavit?

Amálie s dcerou Theou (9 měsíců) testují látkové pleny 

Máte za sebou čtvrt roku testování látkových plen Gaga´s, jak jste s nimi spokojené? Drží stále tvar i barvu? Můžete shrnout Vaše zkušenosti?

Testování je za námi a já musím znovu napsat, že jsem spokojená. Pleny drží barvu, tvar, neprotékají, a my po papírových plenách sáhneme opravdu výjimečně.  

Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®

Změnil se Váš postoj (nebo postoj lidí ve vašem okolí) k používání látkových plen?

Spousta kamarádek v okolí začala látkové pleny taky používat, a já sem ráda. Vždy jsem se nenápadně zmínila, a dost se o to zajímaly. Takže kolem sebe mám holky látkovky, a můžeme si vzájemně ukazovat pleny, a popř. půjčovat, když má někdo něco nového. 

Docela jsem překvapena reakcí babiček a dědečků. Na samotném začátku si klepali na čelo, co jsem si to vymyslela a jak mě to přejde. A teď sami přebalí, kupují nám další pleny do zásoby se slovy: „Nedalo se odolat. Vidíš ty obrázky?“  Asi Theince necháme pleny ještě dlouho, ať si jich užije.

Byla někdy chvíle, kdy jste si říkala, že „se na ty látkové pleny můžete vykašlat“? Co bylo toho příčinou? 

Ale taky jsou časy, kdy si řeknu k čertu s látkovkama, že já hloupá nedala papírovku. Vždy se to stane v noci, Thea se zase rozkakala, a tak když po třetí v noci přebaluju látkovou plenu, naštvu se a mám chuť jít pro papírovky. Tu hodím do koše, a nemusím ji jít namáčet jak látkovku (skladuji je namočené), ALE pak ráno nemá opruzený zadek, a já sem ráda, že jsem po jednorázových plenách nesáhla. 

Nicméně máme i vyúčtování vody a elektřiny - a oproti loňsku, kdy jsme vlastně doma žádné pleny neměli, tak nám pořád vracejí, a zaplatili jsme jen o maličko víc. Tak mám radost, toho jsem se trochu bála, vzhledem k častému praní a sušení. Ale je to dobré, nedoplácíme. Takže vím, že mít ještě někdy třetí dítko - půjdu do látkovek zase!

Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®

Lenižurka se synem Františkem (4 měsíce) testují látkové pleny 

Máte za sebou čtvrt roku testování látkových plen Gaga´s, jak jste s nimi spokojené? Drží stále tvar i barvu? Můžete shrnout Vaše zkušenosti?

 

Plenky se vzhledově ani funkčně používáním nějak nedegradovaly. Barvy jsou stále pěkné jako při dodání. 

Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®

Prát je by určitě chtělo dříve, než za tři dny. Moc to pak už nevoní. 

Několikrát jsem musela už malému povolovat gumičky kolem nožiček. To miminko roste, že valím oči. Má velikost plenek, kterou nosila starší dcerka tak v roce.

Menší cestování zvládáme bez problémů.

Máte nějaké rady či tipy pro maminky, které o látkování uvažují?

Maminky by se látkových plenek určitě neměly bát. Není proč. Kdyby v televizi byly místo na jednorázovky reklamy na látkovky, ani je nenapadne, že by mohlo být něco jinak… Doba je zkrátka taková, že to, co se nám podsouvá, zdá se nám běžné a že „tak (a nejinak) se to dělá“ (taky jsem se musela dovtípit a ne zrovna rychle…) Hlavně se nestresovat. Okouknout weby a diskuze maminek pro případné získání určitého povědomí a pořídit si dle doporučení základní výbavu. Tu pak pěkně vyprat a usušit, vyzkoušet si případné možné velikostní úpravy plenek a jejich zapínání, najít pro plenky místečko na přebalovacím pultě a jen čekat na mrňavou prdelku k zabalení. 

Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®

Změnil se Váš postoj (nebo postoj lidí ve vašem okolí) k používání látkových plen?

Jsem spokojená. 

 • Spokojená, že už si nepřipadám jako blbka, když to nandavám.

 • Spokojená, že to nandavám tak automaticky, že mi to ani nepřijde.

 • Spokojená, že jsem vychytala, jak to sedí zrovna Fanouškovi nejlíp.

 • Spokojená, že mi vadí, že jich mám málo.

 • Nešťastná, když vyhazuju jednorázovku a nemůžu ji (samozřejmě) znova použít.

Okolí to zatím moc nezaznamenalo. Přeci jen se teď v zimě tolik nikam nevydáváme, nebo jsme nemocní, takže nikdo nechodí ani k nám. Zajímavější to jistě začne být na jaře a v létě. Do té doby musím pořídit další modely.

Byla někdy chvíle, kdy jste si říkala, že „se na ty látkové pleny můžete vykašlat“? Co bylo toho příčinou? Co Vás pak přesvědčilo se k nim vrátit.

Taková chvíle asi vyloženě nenastala. Spíš se náš vztah postupně vylepšuje. Ale párkrát jsem je nechala ležet nepoužité třeba 4 dny a používala jednorázovky. To když byly obě děti naráz nemocné.  Pak plenky v balíku došly a já byla ráda, že nejsem vlastně závislá na tom, jestli mám nakoupeno, ale jen jestli mám vypráno. To je dobré. Snad nám nevyplivne pračka. 

Látkové pleny - testujeme GaGa’s pleny®

Amálii a Lenižurce i jejich dětem děkujeme za otestování plen Gaga´s a přejeme ať jsou stále tak spokojené a v suchu. :-)

Dle deníčků maminek zpracovala: Bc. Naďa Barochová

Vzkaz od GaGa’s plen

Především děkuji testerkám za velmi pěkné shrnutí i celé testování. Jsem velmi ráda, že testující maminky uváděly i problémy, které při testování měly, a podařilo se nám společně vše vyřešit. Těší mě, že portál babyonline.cz společně s vybranými maminkami přiblížil celý proces „látkování“ a nerozhodnuté maminky tak mají možnost prozkoumat klady i zápory podle jednotlivých zkušeností. 

Maminkám, které budou mít další dotazy či budou potřebovat poradit s konkrétní výbavou, rádi poradíme na emailu info@gagapleny.cz.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Související témata

Testujeme látkové GaGa’s pleny® - diskuze

 • mit treti,jdu do nich   vypadaji uzasne..
  Andrea81   | 08.12.2014 13:36:46
  Reagovat | URL příspěvku
 • a co nějaká negativa?
  ka-ro-li-na-kaja   | 13.11.2014 20:33:37 | Reakcí: 7, poslední: 14.11.2014 17:26:55
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   je to pracnější, ale zas se nemusí lítat do obchodu a vynášet tak často koš..:-D
   spinisek   | 13.11.2014 21:06:38
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    To je vzdy o postoji a prioritach   .
    Kdo zije zivot vice na cestach nez doma a neni "zenou pro domacnost a peci", pohani na latce vsechno-naklady, cas na prani, skladani i prebalovani, uskladneni, misto, ktere pleny zaberou v tasce.
    Komu jde vic o ohleduplnost k zivotnimu prostredi, zdravi ditete a finance, nebude mu vadit ani ta hodina tydne navic ktera ho zdrzi peci o plenky.
    Odpurce latky bude argumentovat tim, ze tu hodinu navic bude venovat radsi diteti a nenecha se presvedcit-pro me je to sice nepresvedcivy argument-nemyslim si, ze bych se o to mene, oc jsem se venovala plenam, venovala diteti, ale je to proste postoj ;).

    Takze kdyz to zkusim shrnout, "nevyhody" latky:

    1) par min.denne pece navic (ob den/dva prani, suseni, skladani, v pripade vlnenych kalhotek jednou za mesic impregnace)
    2) vyzaduji vetsi uskladnujici prostor
    3) zaberou vice mista v tasce na cestach
    4) nekterym mimcum nemusi sednout-reakce na vlnu, fleese atp. - ale to byva zpravidla u jednorazu jeste castejsi negativum
    5) nekoho muze odradit pocateni vstupni investice-ne kazdy je ochoten si pripustit, ze za jednoraz da za cele plenk.obdobi vic-ale tak to proste je
    6) Chvili muze trvat, nez se najdou ty spravne sedici plenky
    7) A pro koho nejsou vyse uvedene body negativem, bod tento rozhodne bude-je tu vysoke riziko vytvoreni zavislosti na nakupu latkovych plenek       

    At si kazdy srovna, jestli jsou to opravdu negativa....
    Jaja157   | 14.11.2014 09:22:02
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
       perfektní shrnutí!  
     Bod 7 mě právě jednoznačně odradil!!!

     Dobře, neodradil... Jdu vybrat vzory na dokup do stávající sady    

     Díky za úsměv na rtech, který mi to vykouzlilo  
     spinisek   | 14.11.2014 12:27:01
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE:
      :D
      Obdarit nekoho usmevem nebyl v tomto pripade plan, ale tim spis me to tesi   
      Jaja157   | 14.11.2014 17:26:55
      Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     Je to o prioritách, mě taky jde o přírodu, finance a zdraví dítěte, ale látkové plenky jí zdravotně nesedli. Takže prioritně nebudu shánět jiné a testovat zda ty už sedět budou což by v závěru zas tak ekonomické nebylo, vezmu ty které ji seděli do teď a planetu budu chránit jinak.
     Ady.S   | 14.11.2014 14:10:29
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE:
      v tomto máš pravdu...proč to za každou cenu hrotit a být ve stresu...:-D já jsem používala jednorázovky u obou synů a snad jsem jim tím nezpůsobila impotenci, jak se všude píše...  tak teď zkusím látku ..  ze začátku nechci investovat moc, nevím zda to bude pasovat mimču a mě, ale opravdu se mi tento nový trend líbí... 
      Markus   | 14.11.2014 17:00:07
      Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE:
      nikdy nemá cenu nic lámat přes koleno. Nejdůležitější je spokojená rodina. Pokud něco strasuje matku, odrazí se její nálada na pocitech dítěte a i chlap tím pak trpí, když mu doma řve žena i dítě..;-)
      Vše se zdravým rozumem a ku spokojenosti všech..:-)
      Pokud se začne něco moc prožívat a prosazovat, je to spíš o fanatismu, než užívání si rodiny..
      spinisek   | 14.11.2014 17:21:15
      Reagovat | URL příspěvku
 • látkovky
  ..taky už jsem o nich přemýšlela.mám 4 měsíčního syna .... poradte mi holky co bych měla nakoupit všechno abych vydržela s plenkama aspon 3 dny bez praní a sušení bez sušičky kolik kusu čeho všeho nakoupit at mám přehled o investici do látkovek:-)máme na 1den tak 7 až 9 papírových plen...kolik budu potrebovat těch látkových?přebalujete častěji než s papírovými plenami? nebo je tam savost a odvod tekutin stejná jaku pampersek?
  saje ta plena i řídkou stoliciu novorozencu?
  Mmysulka   | 13.11.2014 11:14:17 | Reakcí: 6, poslední: 18.11.2014 12:20:13
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: látkovky
   Počet neporadím, já mám extrémně spořivé dítko na plenky. Samotné se mu zdálo že nevydrží tak jako jednorázovky, ale zase stačí vyměnit jen vkládací plenu a kalhotky můžou zůstat pokuď nebyla i stolice, na to se zase dá využít separační pleny. To že dítko je stejně v suchu jako u pamprsek je pravda, jen než se člověk naučí vše dostatečně utáhnout, ale protečení kolem nožek se stává i u papírových plenek.Řídkou stolici snad nevsaje žádná plenka, mě dcerka kadila jen jednou denně a stálo to pak za to - vypustila dvakrát pohla nožkama měla to až za ušima, ještě že dost často kadila v podvečer v době chystání na spaní a já ji měla rozbalenou.
   Ady.S   | 13.11.2014 12:29:13
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: látkovky
   Pokud máte cca 8 plen na den, to asi nejde o čerstvouška, že?
   My tedy měli na začátku stoličku snad 10x za den, takže na začátku byla spotřeba vyšší, ale zvládli jsme to se 7x kalhotky (mně vyhovuje víc suchý zip) a 13 dlouhých a 12 krátkých vkládaček.
   Každopádně, prát se musí max. po 3 dnech, jinak pleny trpí (snižuje se jejich životnost) a často i zasmrádnou.
   Pokud nemá dítě často stoličku, tak papírovka asi pojme víc, ale zase záleží na volbě vkládaček (počtu, velikosti a materiálu). Naprostá většina plen umožňuje kombinovat vkládání plen dle potřeby. Když třeba mimčo často kaká a musím tedy často přebalovat, dám jen jednu dlouhou (někdy i jen jednu krátkou), nebo plenku s menší savostí. Pokud vím, že kaká jen v určitý čas, dám v mezidobí dvě dlouhé bambusová vkládačky a určo vydrží dlouho.

   U stoliček záleží dost na druhu separačky. Po perlanu mi to vždy steklo ven a kolem nožky ven. Bambusové nepratelné (i když se dají při pomočení bez stolice propláchnout v ruce a nechat na další použití) mi vyhovovaly. Pratelné jsem nezkoušela, ale řídké by měly taky relativně dobře "sáknout", respektive propustit tekutinu do pleny a zachytit tužší.

   Pokud mám srovnat běhání s množstvím jednorázových plen z našeho 3,5 patra do popelnice, nebo praní látkovek, tak v práci nevidím velký rozdíl..;-)
   spinisek   | 13.11.2014 14:33:43
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: látkovky
    děkuji zatím za rady... omrknu ceny a napíšem ježíškovi :-)
    Mmysulka   | 14.11.2014 13:46:15
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: látkovky
     ať jste spokojení..;-)
     spinisek   | 14.11.2014 17:17:21
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE: látkovky
      jj tak snad se mi po nich neoprudí... zatím má zadeček bez jedinýho pupínku:-)
      Mmysulka   | 15.11.2014 09:40:22
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
       RE: látkovky
       Pupínky jsou spíš dermatitida a ta se dělá víc u jednorázovek.. Pokud by se dermatitida vyskytla u látkovek, změnila bych prací prášek za šetrnější, nebo bývá problém ve vlhčených ubrouscích..
       Pokud se dostatečně často přebaluje a dává vhodná sací vrstva, tak se mimčo neoprudí..;-)
       Pokud je na to čas, tak je dobré i nechávat přes den na nahato. Děti to mají rády a vzduch je opět prevence opruzenin..:-)
       spinisek   | 18.11.2014 12:20:13
       Reagovat | URL příspěvku
 • Přeji holkám a jejich mimískům aby byli s plenkami spokojené a splnili jejich očekávání. U mě bohužel negativní postoj co jsem zatím měla zhmotnila Anička a tak jak se stane že nesednou jednorázovky nesedli Aničce látkovky.
  Ale musím za sebe říct, péče o samotné plenky není vůbec složitá a po zaučení i používání je stejně pohodlné jako u jednorázovek.
  Ady.S   | 13.11.2014 11:11:56
  Reagovat | URL příspěvku
 • látkování
  Když jsem poprvé viděla reportáž na látkovky, byla jsem nadšená a hned si je pořídila. Když se malej narodil, byla jsem v tom fofru vděčná za jednorázovky. A když jsem se odhodlala používat látkovky, tak mě to rychle přešlo. Pokaždé mi protekl :-( kolem nožiček i když tam jsou gumičky a stačilo aby měl trochu načůráno a už kňoural, takže na noc, vůbec, s jednorázovými spí až do rána. Takže jsem je odložila. Možná je zkusim až bude větší.
       
  crenda   | 13.11.2014 10:09:23
  Reagovat | URL příspěvku
 • Děkuji za příspěvky.
  Látkovaly jsme už s dcerkou a většina látkovek mi zbyla, ale něco málo musím dokoupit...
  Právě řeším, co. Chci zkusit jinou značku, protože mé plenky schnou dost dlouho a termín porodu máme začátkem března, takže se sušením na sluníčku taky žádná sláva.. A u mých plenek my na začátku často protékaly kolem nožiček (ale ono se uvádí, že to ideálně těsní tak od 4 kil..). Takže plenky, které dobře schnou a mají redukci u nožiček pro novorozence, to mě vážně zajímá!
  I ta nepropustná kapsa mě nadchla!
  Jdu je omrknout!
  Můžou se normálně prát v mýdlovém slizu?
  spinisek   | 12.11.2014 14:11:36 | Reakcí: 10, poslední: 14.11.2014 12:45:32
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   ahojky a můžu se zeptat co se ti nejvíce osvědčilo u novorozence? a ve slizu pereš jen plenky, nebo i prádlo? díky za info.. 
   Markus   | 12.11.2014 22:31:43
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Ahoj,
    já jsem měla celou výbavu od Anavy (k tomu bambusové separačky) a byla jsem s ní spokojená, ale do těch 4kg to opravdu kolem nožky protékalo (ani ne tak moč, jako spíš ta jejich řídká kojenecká natlakovaná stolička :-D), proto mě teď zaujaly i tyhle.
    Hlavně jsem rodila na začátku května, takže schnutí se taky neřešilo, což teď s temínem na začátku března řešit musím.
    Nejrychlejší obrat plen je u mimča do těch 2-3 měsíců.
    Dobrá mi přijde i ta nepropustná kapsa, dítě není v mokru. Malá mi od 2 měsíců kvůli pocitu nepohodlí hlásila čůrání, což je fajn, ale když jsem potřebovala, aby se vyspala a ona byla na čůrání co půl hodiny vzhůru, už to tak fajn nebylo. Takže já mám plán tyhla plenky hlavně pro novorozence a na spaní a Anavy, co mám po malé k tomu.
    Zase bych výbavu jen na těhlech plenkách asi nedělala, už proto, že ten pocit mokra fakt učí rychle děti na nočník ;-). Jak jsem psala, malá hlásí čůrání od 2 měsíců a od 16-ti měsíců jsme doma bez plen a nehod (samozřejmě za bdělého stavu).

    Ve slizu jsem prala všechno dětské. Sice prádlo zažloutne, ale malá se mi po tom neosýpala. Jen bacha, mýdlový sliz může zhoršovat kvalitu fleecu.. Ale výhodou látkovek je to, že nepotřebuješ velkou výbavu, když každé 2-3 dny pereš..
    Určitě nedávat aviváž! Pro změkčení se dá použít ocet, ale neměl by přijít na bambus - ničí ho. Mně se na desinfekci osvědčil TeaTree olej (do kýble na ukládání plen a i do pračky místo aviváže) a místo aviváže je fajn i levandulový olej - krásně voní a také je mírně antiseptický.
    spinisek   | 13.11.2014 12:09:45
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     Díky moc za info...pročetla jsem kde co a asi je nejlepší od pár značek koupit něco a pak se rozhodnout...mám v plánu po návratu z porodnice a vlastně i tam, používat jednorázovky, čert ví, jak na tom po porodu budu a tak to bude pro sichr...:-D tak se měj a ještě jednu díky...Markéta
     Markus   | 13.11.2014 12:57:10
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE:
      Určo je lepší koupit třeba v bazaru víc druhů, zkusit a uvidí se..;-)
      Co nesedne, se zase pošle dál.
      Některý firmy tuším mají i půjčování plen na test za nějakej pidi poplatek..;-)
      Ale určo bych se toho nebála.. V porodnici je teda lepší mít jednorázovky, ale myslím, že po návratu domů už problém nebude. Tolik práce s tím není a moderní provedení je stejně jednoduché jako jednorázovky..
      A z látkovek nejdou do těla mimča žádné sajrajty, jako u chemických "koktejlů" v jednorázovkách.. Jak říkám, na noc jsem je taky dala a asi zas dám, ale dítě v tom není celý den..;-)
      Ať se vám daří a přeju hezký porod!
      spinisek   | 13.11.2014 14:19:48
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
       RE:
       díky moc, jestli porod bude hezký no nevím...u obou kluků nic moc...první hodně dlouhý, druhý skončil sekcí...:-( ale tak třeba se teď zadaří a vše bude o.k...zatím ahoj...:-D
       Markus   | 13.11.2014 14:32:34
       Reagovat | URL příspěvku
       • \
        RE:
        Držím pěsti!
        Hlavně s kontrakcema nebojovat. Každá má za úkol udělat nějakou práci. Pokud s nima bojujeme a stahujeme se, musí práci "přemožené" kontrakce vykonat kontrakce následující. Jde to blbě, ale je třeba se při kontrakcích uvolnit, nestahovat a ideálně neležet (gravitace dělá divy), porod tím urychlují..;-)
        spinisek   | 13.11.2014 14:41:02
        Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    V mydlovem slizu lze prat vse, ne jen plenky. Je to ekologicke i ekonomicke :), ale jsou tu 2 negativa-1) sliz dost zanasi pracku a nemel by se pouzivat na fleesove plenky a separacky, protoze je "zalepuje" a ony pak neplni funkci Priznam se, ze jsem ho prestala po roce pouzivat, protoze ani nejak extra nepral. Ale ona je to dost alchymie-namichat pomer sody a mydla tak, aby odpovidal tvrdosti vody a praci efekt tak byl dokonaly-nejsem chemik a nebavilo me to zjistovat :).

    A co se tyka tesneni plenek kolem nozicek-u novosku to bud resi novorozenecke plenky, ale ne kazda mamka do nich chce investovat, pomerne rychle z nich mimi vyroste-pro mala miminka je to reseni, protoze i jednovelikostni zmensene na mimimum jim mohou byt velke, jina mimca zase rovnou mohou "skocit" do jednovelikostnich.Je to o oproporcich a nelze najit jednu plenku, ktera bude sedet vsem. Stejne tak praxe ukazala, ze plenky ,ktere sedely na zacatku plenkovaciho obdobi mohou prestat sedet v prubehu a jak dite roste, mohou vyhovovat plenky, ktere pred tim nesedely vubec. Proto se doporucuje sestavovat plenkovaci vybavicku z ruznyh znacek a typu plenek. Jednak si maminka muzou vyzkouset, co detatku opravdu sedne a kdyz nektere plinky nesednou, muze je miit uz pripravene na pozdejsi obdobi, kdy mohou sedet lepe. Nebo je proste prodat a koupit ty, ktere momentalne vyhovuji. ;) V tom tkvi take jiste "kouzlo latkovani"    

    V posledni dobe prisly vyrobci s plenkou "motylek", ktera zacina byt u maminek novorozenat docela oblibena, co jsem se docetla na diskuzich; mezi nozickami je uzka,presto zajistuje kolem nozicek dostatek fixace.

    Novosklady z cc u novosku jsou nelevnejsi a na udrzbu nejlepsi reseni, ale ne vzdy se zabrani uniku stolice na svrchni kalhotky. Musi si clovek pohrat s temi zahyby u nozicek. Ale je to stale nejlevnejsi varianta. CC jsou univerzalni a daji se pouzivat cele plenkovaci obdobi v podstate.

    Hodne si mamky chvali take tzv."kalhotkovy sklad" u vv (vicevrstvych) plenek. Sedi na miminku hezky a kolem nozicek tesni.

    Uf, uz me nic nenapada, snad jsem moc neujela z tematu  . Latce zdar 
    Jaja157   | 14.11.2014 09:01:09
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     ahojky, díky moc za informace...o motýlcích jsem už četla a je pravda, že si je spousta maminek chválí...s tím slizem to nebudu nijak hrotit, byla jsem vždy zvyklá dětem prát v Lovele a ta jim vyhovovala, tak v tom budu pokračovat u u třetího...jen si pořídím to žlučové mýdlo na předeprání...Ještě bych se zeptala, ty vícevrstvené plenky mají také rozměry? Měla jsem dojem, že jsou to vlastně čtverce sešité k sobě, aby lépe sály...  fakt o tom vím prd, jen co se člověk dozví z diskuzí, ale jak jsi psala, budu zkoušet vícero značek a uvidím, která a co nám sedne...  už se na to těším... 
     Markus   | 14.11.2014 12:45:32
     Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Doporučuje se prát v tekutém prášku, na stránkách přímo těchto plen mají psané že mýdlový sliz se na plenky nedoporučuje.
   Ady.S   | 13.11.2014 11:04:56
   Reagovat | URL příspěvku
 • látkování...:-D
  Jsem velmi ráda, že než se nám v dubnu narodí třetí dítko, tak můžu sbírat informace a zkušenosti maminek, které již látkují...u obou synů(14,4) jsem používala jednorázovky a musím říct, že jsem o moderním látkování nic moc nevěděla, což mě mrzí  v každém případě pročítám diskuze, stránky českých výrobců látkových plen a jsem pevně rozhodnutá začít s látkováním...bude mě hodně zajímat od holek, jaké používají typy, které se jim osvědčily na denní nošení, které na noc...v čem perou, jak skladují použité pleny atd...ještě jednou díky za super testík a maminkám i miminkům přeji jen to nej a žádné starosti...     
  Markus   | 12.11.2014 12:17:56 | Reakcí: 7, poslední: 13.11.2014 21:11:01
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: látkování...:-D
   Určitě jděte do toho. Já jsem s látkovými plenami velmi spokojená. jestli mohu přispět svou trochou zkušeností: Tak skladuji "nasucho" v kyblíku od barvy (víčko pěkně doléhá, u speciální kyblík, kde je jen položené by mi asi synek brzy vybrakoval a plenky rozházel po koupelně :-) ) A na praní používám běžný prostředek pro děti z drogerie. Aviváž nepoužívám, dávám esenciální olej. Jinak za největšího pomocníka látkujících maminek považuji žlučové mýdlo. A jestli mohu doporučit nějaké plenky ke koupi, tak určitě takové, co se dají vyprat na 60 st. 40 opravdu nestačí. Hlavně koupit renomovanou značku a vyhnout se nákupu na slevovém portále. Tam to má obvykle nějaký háček... např. plenu perte na 35 st., nebo chybející atest pro děti do 3 let...
   Verča27   | 13.11.2014 08:33:58
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: látkování...:-D
    Děkuji moc za informace, zrovna jsme malovali, tak kýbl hned manželovi zabavuji...  na praní hodně používají Permon, ale někdo i normální dětský prášek z DM, asi zvolím to co nám bude vyhovovat...žlučové mýdlo určitě koupíme...je toho tolik, že člověk neví co vlastně všechno pořídit, aby toho bylo dost, ale ne zbytečně moc...  pro novošky doporučují klasický čtverce a svrchnáčky, jen nevím zda se v těch flísových dítko potom nepotí...mimčo čekáme na konci dubna, tak at mu v tom pak přes léto není horko...:-D tak se mějte a ještě jednou díky...Markéta
    Markus   | 13.11.2014 13:05:20
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: látkování...:-D
     Kyblík určitě manželovi zabavte. A pokud si jej polepíte DC fix či podobnou fólií, budete z něj rázem mít "designový kousek" :-) Permon jsem nezkoušela, používám právě prášek z DM a rovněž žlučové mýdlo kupuji tam. Obyčejné tuhé. Mají ještě tekuté, které taky není špatné, dobře se aplikuje, ale podle obalu už je přece jen více "chemické". Jinak klasické čtverce + svrchňáky jsem u malého používala asi půl roku. Je super, že se dají čtverce vyvařit. Malý pěkně spal, takže žehlení nebylo problém. Skládala jsem na novosklad (to už při žehlení) a upevnila snapi svorkou. Svrchňáčky jsme měli ne fleesové, ale s PUL zátěrem a na ně nedám dopustit. Malý se v nich nepotil ani v létě. Ze začátku jsem dávala na noc jednorázovky, abych nemusela s plenkou přes celý byt do koupelny, když bylo třeba prcka rychle uspat. Jakmile už neměl stoličku tak často, tak už jsem i na noc začala dávat látkové. Později jsem ze čtverců přešla na kalhotky + svrchňáčky. A máme i pár AIO plenek. Jinak doporučuji raději vyzkoušet několik typů plenek a pak si nakoupit ty, co nejlépe vyhovují. Každý zadeček je totiž jiný.  
     Verča27   | 13.11.2014 18:40:11
     Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: látkování...:-D
   Shoduji se s Verča27
   Kýbl na uskladnění plen ještě zevnitř vytírám TeaTree olejem a nesmrdělo mi to ani v horkém létě.
   Použitá plenka se propláchne vodou, aby se v ní nedržela moč, skvrny zaperou žuč. mýdlem, vyždíme a takto do kýble. Pere se max. po 3 dnech, určitě ne víc.
   Jednou mi nějak zasmrádly. nevím, zda to byl správný postup, ale hodila jsem je přes noc do sava.. Přežily to a byly jako nové..:-)
   Tak ať se vám hezky látkuje! Ale sama za sebe na noc stejně jednorázovku dám..
   Jinak, určitě si pořídím i tréninkové kalhotky na pozdější období :-D
   spinisek   | 13.11.2014 12:21:36
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Opakované mykózy

| Marinka5 | 07.05.2021, 14:02

Dobrý den, jsem už naprosto zoufalá. Už rok se mi opakuje neustále svědění pochvy. Ze stěru vždy vyjdou kvasinky. Ze začátku jsem na radu lékaře zkoušela Rosalgin a Jenemazol. Bohužel vše pomohlo na opravdu krátkou dobu. Dostala jsem i tablety Mycomax a též bez většího efektu. Pak jsem měla chvilku klid. Ale teď už mě to zase asi tři měsíce s krátkými přestávkami trápí. Má nová lékařka mi řekla ať si zakoupím Gynellu zavádějící tablety a pěnu. Zatím používám krátce. Nicméně nemám téměř žádný výtok, je to u kvasinek normální? Spíš mě trápí ukrutná suchost. Nemáte prosím nějaký tip co s tím? Vyzkoušela jsem už kde co, ale nic mi nepomohlo na delší dobu. Moc děkuji za odpověď

Dobrý den, některé ženy mají predispozici k tomu, že se jim mykózy neustále navrací. Zkusila bych kromě preparátů i vynechat sladké, posilovat imunitu, používat přípravky na intimní hygienu a vyhnout se parfemovaným a extrémně agresivním přípravkům, nosit pouze prodyšné bavlněné spodní prádlo a vyhýbat se upnutým kalhotám. Některým ženám přihoršují i některé potraviny, jako jsou např. sýry, pivo, kynuté pečivo apod., nebo užívají léky potlačující Vaši imunitu (jako např. kortikoidy). Často se stává, že se mykóza vrací i z důvodu, že partneři nepoužívají ochranu a tzv. si neustále kvasinky navzájem předávají. V tom případě je nutná léčba u obou. Pomoci mohou i probiotika či lactobacily ve formě vaginálních globulí, které napomáhají k obnově normálního vaginálního prostředí, které zabraňuje přemnožení patogenů. Pokud tento problém u Vás neustále trvá a nepomáhají Vám ostatní přípravky, může se přistoupit k léčbě tzv. chronických mykóz, kdy využíváme léčby systémové – tedy užívání tabletek antimykotik, enzymoterapie apod. Tyto možnosti by Vám sdělil Váš gynekolog. Vyloučila bych i onemocnění cukrovkou, jelikož právě u diabetiků může tato opakující se infekce být průvodním jevem. Z lokálních antimykotik je možno zkusit ještě např. Macmiror vaginální tobolky.

MUDr. Elena Peschoutová | Babyonline | 08.05.2021, 13:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce