Inzerce
Inzerce
Inzerce

Maminka Romana: MioMat, hrnečku vař zvládne uvařit pro celou rodinu

Ahoj maminky,

předem chci poděkovat za možnost vyzkoušení MioMat, hrnečku vař. Je to pro mě veliká čest a také zodpovědnost.

Na vaření nezbývá moc času s dětmi

Jmenuji se Romana, žiji s manželem Pavlem a dcerami, Martinkou (4roky) a Verunkou (1,5roku), na malém městě v rodinném domečku. Jelikož je to novostavba a není úplně dokončena zahrádka, jsem nucena zatím většinu surovin nakupovat v obchodě. S dcerkami se snažím trávit co nejvíce času venku v přírodě, přece jen máme za domem hned rybník a pole. Z toho důvodu mi na vaření moc času nezbývá. Dělám proto „rychlovky“. Rozhodla jsem se tedy přihlásit do testování šikovného pomocníka do kuchyně MioMat, hrnečku vař. 

Náš nový domácí mazlíček „MíMa“

S holkami jsme se nemohly dočkat, až nám přijde balíček. Překvapila mě celkem velká krabice, která nebyla úplně nejlehčí. Musela jsem počkat, až půjdou holky spát a teprve poté jsem se mohla pustit do zkoumání mého nového pomocníka v kuchyni, kterému jsem se rozhodla říkat „MíMa“. :-)

MioMat zvládne uvařit pro celou rodinu

Je celkem veliký, na druhou stranu, aby se v něm dalo uvařit pro celou rodinu, musí mít větší rozměr. Vše bylo důkladně zabaleno a odděleno. Přibalen byl návod k použití a recepty. Je škoda, že recepty jsou pouze ve slovenském jazyce, ale problém s překladem samozřejmě nebyl. Nejprve jsem si důkladně přečetla návod k použití. Přeci jen MioMat není žádná levná záležitost a na chyby není prostor.

Já i manžel jsme byli celkem skeptičtí po přečtení pár diskuzí. Uvádělo se, jak všechny suroviny musí být přesně odvážené. MioMat u většiny receptů ale popisuje množství prostřednictvím odměrky, která je součástí balení. Pokud dáme více množství, může se stát, že suroviny nebudou skvěle rozmixovány a mohou se připálit. Já jako maminka od dvou dětí nemám čas vše důkladně vážit a vždy suroviny přidávám odhadem.Recepty skoro nečtu, spíše jsou pro mě inspirací a stejně si i poté dělám po svém, i tak ale nemám s vařením v MioMatu problém. :-) No jo, jsem rebel! 

Inzerce

Suroviny dám do MioMatu a hotovo!

Manžel se mě ptal, v čem je vlastně to ušetření času. Stejně tu zeleninu musím očistit, nakrájet, dát do hrnce, přidat koření a dát vařit. Marně jsem mu vysvětlovala, ať si tedy zkusí s dětmi, které vyžadují pozornost a chtějí vše vidět a vědět, udělat krémovou zeleninovou polévku. Není to jen o tom, dát vše do hrnce. Ale člověk polévku musí míchat, kontrolovat, dolévat vodu, ochutnávat, zkoušet zda je zelenina už dostatečně měkká, mixovat, kontrolovat děti, ať se nespálí. Tady to prostě jen dám dovnitř a čekám.

Jednoduchá údržba MioMatu

Po prostudování návodu a prohlédnutí receptů jsem se dala do zkoumání „MíMy“. Část s motorem a noži je celkem těžká, nože nejsou na dotyk příliš ostré, takže se nemusím u umývání bát, že se pořežu. Samotné tělo je s nerezovým vnitřkem, na kterém jsou vyznačeny rysky MIN a MAX. Toto by se opravdu mělo dodržovat při vkládání surovin, aby nevznikla nějaká nehoda. Přívodní kabel se dá odpojit. Což beru jako veliké plus. Hlavně v případě umývání. Nemusím se bát, že by překážel nebo se namočil. Co mi osobně však chybí je krytka právě pro otvor na přívodní kabel. Přeci jen se může při umývání stát nějaká nehoda a voda se může dostat dovnitř. 

Z čeho jsem však hodně překvapená je, že část s motorem se jen přiloží na tělo, žádné šroubování, žádné zacvaknutí, nic. Součástí balení byla i odměrka, sítko a houbička na umývání. 

Inzerce

MioMat má již čestné místo v naší kuchyni

MioMat jsem tedy umístila na čestné místo v kuchyni, hned vedle kávovaru. Teď jen počkat do druhého dne a může nám dělat radost. Hned jsem přemýšlela, co další den vyzkouším. 

Pórková polévka dle rodinného receptu

Ráno jsem odvedla Martinku do školky a cestou se stavila v obchodě pro brambory. Měla jsem v plánu dělat pórkovou polévku. Po vybalení nákupu jsme si s Verunkou začaly chystat suroviny. Verča tedy spíše přihlížela, za chvíli ji to však přestalo bavit a vydala se zkoumat sestřin pokoj. Já jsem tedy nachystala zeleninu.

Všichni určitě znáte postup na pórkovou polévku, ale tady máte recept na tu, jak ji děláme u nás doma.

Inzerce

Pórkový krém:

Inzerce
  • 2 hrsti nakrájeného pórku (střední pórek, jen ta bílá část)
  • 1 hrst mrkve (střední mrkev)
  • 1/4 střední petržele
  • 3 malé brambory
  • kávová lžíce másla
  • sůl
  • na zjemnění po dovaření smetana (nemusí být, polévka byla i bez smetany výborná)

Vše jsem vložila do MioMatu, dolila vodu po rysku MAX. Nejprve jsem zasunula přívodní kabel a zapnula jej do elektriky. Přiložila jsem motorovou část a hned se rozsvítila tlačítka. A mně nezbylo nic jiného než zmáčknout tlačítko Mash / SoupOUP. A bylo hotovo. Můžu vyrazit za Verčou, která demoluje sestře pokoj. Občas se z kuchyně ozve zvuk jak „MíMa“ mixuje, ale jinak je tam podezřelý klid. Nedá mi to a po chvíli jdu zkontrolovat stav. A tady narážím na první negativum, které jsem si neuvědomila. Při vaření vzniká pára a já „MíMu“ nechala postaveného vedle kávovaru pod skříňkou. Takže skříňka cela vlhká, obklad také a dokonce je i na „MíMovi“ celkem hodně vody. Honem jsem tedy svůj hrnečku vař odsunula od stěny a nechala ho dále pracovat. Příště si musím dát pozor a vymyslet jiné místo, kam jej postavím. Jen tedy na to nemám moc vhodnou kuchyň. 

Vaření v MioMatu zvládne každý

Ovládání je jednoduché, intuitivní, vůbec není složité. Prostě se jen zmáčkne jedno tlačítko a hotovo. Oceňuji možnost vaření RAW. To spočívá v tom, že se pokrm ohřeje jen na 42°C. Zelenina tedy neztrácí převařením důležité minerály a vitamíny. 

Z kuchyně se ozvalo zapípání. Polévka je hotová. Je pravda, že jsem chvíli nevěděla, jestli už je konec nebo ne. Diody totiž blikaly a přístroj pípal. Nejprve jsem přemýšlela, jestli mě neupozorňuje na nějaký problém. Ihned jsem začala listovat v manuálu a hledat příčinu. A to jen „MíMa“ upozorňoval, že uvařil. Možná bych ocenila přidání diody, která mi napoví, že je již hotovo. Pokud si člověk odběhne nebo si hraje s dětmi, neslyší zrovna zapípání a nesleduje čas. Nemusí si být jistý, zda je již hotovo nebo zda je nějaký mezistupeň ve vaření. 

Žádné připáleniny

Pod tekoucí vodou jsem opláchla nůž, polévku jsem pro porovnání přelila do hrnce, ať mám porovnání, kolik se toho uvařilo. A také abych mohla polévku případně dochutit a přidat smetanu. Tělo šlo umýt snadno. Stačilo odpojit přívodní kabel a opláchnout pod tekoucí vodou. Nic nikde nebylo přichyceno, ani připáleno. Co mi ale vadilo, že se dostalo trochu polévky do uchycení nože. Musela jsem pořádně kontrolovat, jestli mezi těsněním a tyčinkou nezůstal nějaký zbytek, který by mohl dělat neplechu. Další věc byla, že se trochu zanáší místo, kde se střetává tělo s částí motoru a jsou konektory. Je tam šroubek a ten je níž než okolní plast, takže i to se musí důkladně kontrolovat.

Skvělý výsledek polévky

Ale! Polévka je výborná, i bez smetany. Krásně jemná, bez hrudek, hustá akorát. Má nádhernou barvu. Ještě jsem pro efekt opražila na másle chlebové krutony a přidala i malinko smetany do polévky. Polévky je opravdu dost. Musím oddělat i porci pro Martinku než přijde ze školky, jelikož mám dojem, že nezůstane do večeře. Tak moc je dobrá, že ji s manželem chodíme ujídat.

Sladká tečka z MioMatu - ovocné smoothie

Ve spíži jsem našla nějaké ovoce, které by se mělo spotřebovat. Napadlo mě, že by bylo fajn zkusit smoothie. Mango přece jen bylo už hodně měkké, takže se k tomu náramně hodilo. Do smoothie padlo půl manga, 1 a 1/2 banánu, 3 jablka a voda. Nic víc, nic míň. Za chvilinku bylo hotovo. Starší dcerka byla ve školce, takže jsme pili jen já, manžel a Verunka. Té jsem smoothie malinko více naředila vodou, ale i tak byla velmi spokojena. A co se zbytkem? Škoda že testuji zrovna v lednu, ale i tak jsem si poradila a naplnila formičky od zmrzliny a šoupla je do mrazáku. Teď jen počkat na lepší počasí. 

V hlavě už mám několik pokrmů, které by mi mohl MioMat uvařit

Těším se, až zkusím při vaření další jídla. Nejraději máme jakékoliv krémové polévky, ale nejvíce dýňovou. Jsme hodně polévková rodina a každý den musí být nějaká..Nejvíce se však těším na mléko. V průběhu týdne by mi mělo dojet kešu, tak uvidíme, jak to dopadne. A také musíme udělat ovesnou kaši. :)

MioMat, hrnečku vař je skvělým pomocníkem!

Takto proběhlo naše první seznámení s „MíMou“. Už teď se bojím dne, kdy mě opustí a já budu opět nucena používat sporák a trávit u něho čas.

Maminka Romana

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Maminka Romana: MioMat, hrnečku vař zvládne uvařit pro celou rodinu - diskuze

Poradna

Krásný dobrý den, ráda bych se informovala o výpočtu výše mateřské v případě, že bych se nechala zaměstnat na HPP. Aktuálně jsem OSVČ a pracuji externě pro jednu firmu. Každý měsíc si platím dobrovolné nemocenské pojištění (163 Kč). Těhotná zatím nejsem, nicméně výhledově půl roku to již s budoucím manželem plánujeme. Pokud by se povedlo, bude se mi počítat do podmínky "být účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní za poslední 2 roky" i fakt, že jsem si nemocenské platila jako OSVČ, tudíž jsem účastna byla? Možnost přejít na HPP budu mít ve chvíli, kdy budu mít potvrzené těhotenství, tzn. raději po ukončení 3. měsíce těhotenství. Do nástupu na mateřskou mi tedy bude zbývat zhruba 4,5 měsíce. O této variantě přemýšlím s ohledem na velmi nízkou mateřskou v případě OSVČ (více si bohužel na nemocenském hradit nemůžu s ohledem na zálohy). Jako OSVČ působím již 3,5 roku. Předem moc děkuji za odpověď. Hezký den.

Dobrý den,
do potřebných 270 dní účasti na nemocenském pojištění se Vám započítá i dobrovolná účast při samostatně výdělečné činnosti. Výše PPM se vypočítá pouze ze zaměstnání.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 05.03.2021, 15:33
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce