banner

Vyšetření po šestinedělí

Po ukončeném šestinedělí rodičce doporučujeme gynekologické vyšetření - slouží ke:

  • kontrole zhojení poranění rodidel
  • odběru onkologické cytologie z čípku
  • kontrole stavu pánevního dna po porodu - kvality udržení moči a stolice
  • kontrole prsů

Při této návštěvě současně poskytujeme antikoncepční poradenství.

Vaše dotazy

Inkontinence po porodu

Dobrý den potřebovala bych radu, jsem 2 měsíce po porodu, malá měla 4kg - dost těžká. Po porodu mě zůstaly následky – únik moči - gynekolog mě doporučil cviky, které dodržuji 10. den, ale zlepšení necítím. Jaký druh inkontinence mám - při kašli, kýchnutí ani smíchu mi moč neuniká, spíš když se postavím, když jdu ze záchodu anebo když si sednu tak cítím, jak mi uniklo trochu moči. Jsem z toho nešťastná, čeká mě operace? Jak se tato operace provádí?

Odpověď: Dobrý den, předem bych Vás chtěla ujistit, že ve Vašem případě se zatím rozhodně o žádné operaci ani nedá uvažovat!
Jste pouze 2 měsíce po porodu velkého dítěte a cvičíte jenom 10 dní. Podobné problémy jak Vy, má celá řada žen. Důležité je problém s  únikem moči nepodcenit, ale opravdu se velmi poctivě věnovat cvičení. Úprava potíží s močením není záležitostí dní nebo pár měsíců. Musíte být trpělivá a cvičení rozhodně nevzdávat a nenechat se odradit tím, že se situace rychle nezlepšuje.
Možná by bylo vhodné navštívit přímo fyzioterapeutické či rehabilitační zařízení a cviky na pánevní dno cvičit alespoň na počátku pod profesionálním vedením.
Pokud by se ani po cca 4-6 měsících nedostavilo zlepšení, pak bych doporučovala navštívit Vašeho gynekologa a domluvit se na dalším postupu. Nejvhodnější by bylo vyšetření urogynekologem, gynekologem, který se specializuje na potíže s močením.
Pokud se ptáte, jaký typ inkontinence moči máte, pak bych odpověděla, že velmi pravděpodobně smíšený, tzn. jak stresový tak urgentní. Diagnostika však není lehká bez pečlivého vyšetření v ambulanci urogynekologa. Odpovídala: MUDr. Eva Račanská

Menstruace po porodu

Mám 8měsíčního chlapečka, kterého jsem téměř 6 měsíců plně kojila, poté začala přikrmovat a nyní již asi měsíc nekojím vůbec. Menstruaci jsem poprvé od porodu dostala v březnu a další už ne. Těhotná nejsem, tak bych se chtěla zeptat, čím by to mohlo být způsobeno a jak dlouho mám ještě čekat, pokud se to neupraví samo.

Odpověď: Po skončení kojení ještě nějakou dobu trvá, než se hormonální hladiny stabilizují a než se tedy objeví i menstruace. Na otázku jak dlouho čekat není jednoznačná odpověď, ale je vhodné i několik měsíců - cca 3-4 počkat, než menstruace spontánně nastoupí, pak se teprve snažit o její případnou hormonální provokaci. Na druhé straně, pokud neplánujete další otěhotnění bezprostředně hned, je možné zavést i bez menstruace antikoncepci (nitroděložní tělísko, hormonální antikoncepci..), která většinou pomůže i normalizaci menstruačního cyklu. dr. Gerychová

Sdílejte stránku

Předchozí článek:

Sexualita po porodu

Následující článek:

Antikoncepce po porodu

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství