banner
https://www.babyonline.cz/files/media/gijzvabhyd8fhexgx2qjhrnouxma8koj.jpg

Moderní léčba neplodnosti už není tabu. Jak se mění přístup lékařů i společnosti k umělému oplodnění a co by měli vědět ti, kteří se o miminko snaží? MUDr. Nicole Mardešićová v závěrečném rozhovoru sdílí své zkušenosti z praxe a nejnovější poznatky, které pomáhají párům splnit si sen o miminku.

Jak se změnila léčba neplodnosti za poslední roky? Mění se nějak i způsob, jakým se o tématu ve společnosti hovoří?
Změnilo se hodně. Nejen odborně, kdy jsme zase o kousek dál v poznávání mnohého, ale i přístup společnosti k terapii poruch plodnosti se mění. Naštěstí k lepšímu. Terapie poruch plodnosti už není takové tabu, lidé berou tuto léčbu jako každou druhou. A byť se jedná o velmi intimní téma, již lépe chápou, že se nejedná o selhání a že se není za co stydět. O neplodnosti se mnohem více píše a mluví. Konečně vzniklo i několik pacientských organizací, které mohou párům během terapie neplodnosti hodně pomoct.

Jaké jsou nejčastější příčiny neplodnosti u žen a mužů, se kterými se ve Vaší praxi setkáváte?
Příčin neplodnosti je bohužel hodně. Nejdůležitější je zmínit, že problém na straně žen je stejně častý jako na straně mužů. Již dávno víme, že porucha plodnosti se netýká pouze žen. Fenomén dnešní doby je odkládání těhotenství do vyššího věku. Jak u žen, tak u mužů. Doba je dnes prostě jiná, trvá déle, než žena najde vhodného partnera a než se rozhodnou spolu založit rodinu. Věk je ale bohužel ten hlavní a nedůležitější faktor, který udává kvalitu reprodukčních buněk. Tedy vajíček, ale i spermií. Častou příčinou neplodnosti u žen je endometrióza, syndrom polycystických vaječníků, děložní nebo imunologický faktor. U muže ovlivňuje plodnost samozřejmě kvalita spermií.

Kdy by měl pár, kterému se nedaří počít, navštívit lékaře?
Pokud je žena mladší 35 let, pak je vhodné se o graviditu snažit při pravidelném pohlavním styku 1 rok. U žen starších 35 let doporučujeme konzultaci a vyšetření již po ½ roce neúspěšné snahy o miminko. A je jedno, jedná-li se o prvního potomka nebo snahu o druhé dítko. 

Jak je IVF finančně náročné? A přispívají na něj pojišťovny?
Pojišťovna přispívá na 4 IVF cykly za život, do 40. narozenin ženy. Kdyby se ale žena rozhodla pro přenos ne jednoho, ale dvou čerstvých embryí v 1. a ve 2. cyklu, pak automaticky pojišťovna 4. IVF cyklus škrtá. K tomuto příspěvku pojišťovny přibývají doplatky za laboratorní metody a léky, event. při větším počtu embryí pak jejich vitrifikace /zamražení/. Tyto doplatky se pohybují různě, cca mezi 15–25.000 korun v závislosti na tom, které laboratorní metody daný pár potřebuje.

Jak u vás probíhá první setkání s párem, který řeší neplodnost?
Vstupní konzultace trvá cca 30 minut. Nejprve si odebereme anamnézu ženy i muže (pokud je též přítomen), abychom odhalili eventuální další rizika pro plodnost (diabetes, systémové a autoimunitní nemoci, genetickou zátěž apod.). Následuje podrobné gynekologické vyšetření ženy s podrobným ultrazvukovým vyšetřením. Kontrolujeme vzhled vaječníků, počet antrálních folikulů, vzhled vejcovodů, chceme vyloučit endometriózu, posuzujeme velikost, tvar a vzhled dělohy a děložní sliznice atd. Následuje odběr krve. Zajímá nás kompletní hormonální profil ženy i muže včetně panelu štítné žlázy, sérologie (HIV, hepatitis B a C, syfilis), krevní skupiny a u ženy také imunologické panely. 

Jsou případy, kdy pár od umělého oplodnění odrazujete?
Občas. Ale nenazvala bych to, že je odrazuji. Spíš je potřeba detailně vysvětlit, jaké šance na úspěch daný pár má. Pokud je ženě 44 let a více, jsou šance na zdravé těhotenství při použití jejích vlastních vajíček velmi nízké. Jako žena ale rozumím tomu, že pokud pár nikdy předtím léčený nebyl, chce terapii s vlastními reprodukčními buňkami alespoň jednou zkusit, než se rozhodnou pro darované oocyty.

Stalo se Vám někdy, že by k Vám do ordinace přišel pár, kterému se už otěhotnět povedlo, ale v tu chvíli to ještě netušili?
Výjimečně se to stane, že po vstupní konzultaci zjistíme, že je pacientka vlastně již těhotná.

Co následuje po první konzultaci? A kolik času celý postup od úvodní konzultace po úspěšné oplodnění zabere?
To záleží na mnoha a mnoha faktorech. Každý pár je jiný, pro každého je vhodná jiná cesta. Někdo musí začít rovnou s IVF, jiný pár začíná s nitroděložní inseminací nebo klidně i časovaným stykem. Nemáme jednu terapii pro všechny. Proto každému i cesta k miminku trvá různě dlouhou dobu.

Je IVF bolestivý zákrok? Je třeba nějaké rekonvalescence?
Hormonální stimulace před IVF nemá skoro žádné vedlejší účinky a není třeba se jí bát. Je snadná a bezpečná. A hlavně má jasný cíl: získat optimální počet vajíček, které budeme moci oplodnit spermiemi partnera. Po samotném odběru vajíček doporučujeme v den odběru klidový režim, ale pokud vše probíhá standartně, není pak důvod k zásadním omezením.

Máte nějaké doporučení, jak se vyrovnat s emocionálním stresem během procesu umělého oplodnění?
Nemyslím si, že mohu dát jedno doporučení pro všechny. Každý z nás prožívá stres po svém a každý se s ním vypořádává po svém. Někdo zvládne vše svépomocí, jiný potřebuje pomoc psychoterapeuta nebo peer konzultace s rámci pacientské organizace. Důležité je nebát se toto téma psychické nepohody otevřít a pokud je to vhodné, nechat si pomoct.

Jaká je úspěšnost IVF? A může pár úspěšnost IVF nějak ovlivnit?
Úspěšnost léčby je zásadně odvislá od věku ženy a v menší míře i jejího partnera. Nejlepší úspěšnost mají ženy mladší 35 let. Se stoupajícím věkem pak úspěšnost léčby při použití vlastních vajíček rapidně klesá. Celkem jsme ale schopni pomoct více než 90 % párů. Je vhodné žít zdravě, udržovat zdravou váhu a hýbat se /důležité hlavně pro muže a kvalitu jejich spermiogramu/.

Je něco, co může už dopředu predikovat neplodnost jak u muže (například diabetes) nebo u žen (problémy s menstruací)? Měl by takový pár řešit neplodnost dříve?
Jakékoliv chronické systémové onemocnění může negativně ovlivnit plodnost. Buď samo o sobě svou podstatou nebo léky, které je nutno užívat. Diabetes je klasickým případem. Pokud je žena léčena pro systémové onemocnění, je vhodné se objednat klidně jen na fertility councelling – konzultaci, kde se dozví, zda její choroba může plodnost ovlivnit a jaké má vyhlídky do budoucna.

Máte nějakou osobní radu pro ty, kteří se o miminko už nějakou dobu pokouší a nedaří se jim počít?
Nevzdávat se. Léčba neplodnosti je často běh na dlouhou trať. A čas hraje často proti nám. Proto neodkládejte konzultaci v centru reprodukční medicíny. Některé problémy dokážeme vyřešit lehce a rychle, pokud je řešíme včas.

Závěrem jedna kontroverznější otázka: Umožnila byste absolvování IVF homosexuálním párům? A jak to vidíte u single žen? Podle aktuální platné legislativy v České republice jim léčba povolena není.
Já osobně bych podpořila jak léčbu single žen, tak homosexuálních párů.
 

Rozhovor pořídila Ing. Bc. Adéla Skládaná

Předchozí části rozhovoru:

Úvod

1. Dětství a dospívání v rodině významného lékaře

2. Studium a kariéra

3. Balanc mezi rodinou a prací (vychází 10. června)

Poradna

Dobrý den, dne 17.3.2025 jsem byla na kryoembryotransferu (5ti denni embryo) měla bych tedy být 13+0 TT. Termín porodu byl dle poslední menstruace ( 28.2. 2025) 5.12. 2025. Po prvním screeningu paní doktorka určila dle CRL,že jsem nyní 13+6 TT a termín porodu stanovila na 28.11.2025. Je tento postup standartní a je normální takový rozdíl po KET? Děkuji

Dobrý den,

je zcela standartní, že datace těhotenství se nakonec určuje podle výsledku screeningového ultrazvuku v 1. trimestru. Rozdíl 6 dní bych osobně ani moc neřešila. Stává se to často a není to důvod k obavám. Držím palce do zbytku těhotenství.

avatar
MUDr. Nicole Mardešićová, MHA Vedoucí lékařka, PRONATAL Sanatorium, vedoucí lékařka skupiny PRONATAL

Vybraná anketa

Souhlasíte s omezením odkladů za současného zrušení přípravných tříd?

17 %
6 hlasů

77 %
27 hlasů

6 %
2 hlasy

Celkem hlasovalo 35 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40