Inzerce
Inzerce
Inzerce

Přirozené těhotenství po IVF?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné, aby se organismus po porodu upravil natolik, že by byl schopen přirozeně otěhotnět. Před více než dvěma lety jsem spontánně otěhotněla, avšak po 9 týdnech došlo k zamlklému potratu. Po revizi dělohy se u mě projevil syndrom polycystických ovarií. Skoro dva roky jsme se snažili velice intenzivně otěhotnět - bez úspěchu. Nakonec jsme zvolili IVF - odebráno 20 oocytů - 19 úspěšně oplodněno. Bohužel však transferu bylo schopno pouze jedno embryo, nemohli jsme ani nic zamrazit. Ale i tak jsme šťastní, protože se oplodnění zdařilo a v brzké době budu poprvé rodit. Teď mě však zajímá, zda máme u dalšího dítěte rovnou volit IVF či se pokusit o přirozené početí (mám ale obavy, že pokud by se to zcela náhodou povedlo, může dojít opět k zamlklému těhotenství z důvodu nekvality mých vajíček - manžel je zcela v pořádku. To by opět znamenalo další pauzu, bylo mi již 30 let.) Děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Marcela Pastorčáková, IVF - léčba neplodnosti:

Dobrý den, spontánní těhotenství po předchozím úspěšném umělém oplození je vídáno poměrně často. Závisí ovšem na příčině. Zejména v případech, kdy není zjištěna jednoznačná příčina poruchy plodnosti, je spontánní početí možné. V případě polycystických vaječníků může být problém s ovulačními cykly. To lze zjistit u vašeho gynekologa a to tehdy, kdy po porodu "naběhnou" pravidelně měsíčky. Domluvíte se s vaším lékařem na ultrazvukovém vyšetření cca v polovině cyklu, zda je viditelný dominantní folikul. Dle toho lze s určitou pravděpodobností určit, kdy ovulace nastane.  Další možností je domluvit se v centru, kde jste podstoupili IVF na obdobném vyšetření a doporučení dalšího postupu. Jedno zamlklé těhotenství neznamená, že ta samá situace nastane v případě dalšího těhotenství.

Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×