Předškolačka Eli chce Týdeníčky zvládnout během léta. Podaří se to?
Je květen a školní rok za dveřmi – dá se vůbec stihnout domácí příprava na školu? Maminka malé Eli, chytré a citlivé holčičky, se rozhodla to zkusit. Společně se zapojily do projektu Předškolák ONLINE, aby zjistily, zda mohou Týdeníčky během několika měsíců proměnit nejistotu v sebejistotu. Ukazujeme, že i krátká, ale systematická a hravá příprava může dítěti dát víc, než si myslíte.
Kdo je Eli?
Eli je vnímavá a chytrá holčička s velkou touhou po dokonalosti. Vše chce pochopit do hloubky, má výbornou paměť a cit pro detaily. Zároveň však špatně nese neúspěch a nové situace ji často znejistí.
„Když se jí něco nepodaří napoprvé, je schopná úkol nebo výtvor roztrhat či rozbít. Na druhou stranu je nesmírně vnímavá, má ráda pořádek, řád, krásu a logiku,“ píše o ní maminka Petra.
Školkový systém jí příliš nesedí. O to větší naději vkládá rodina do nové etapy – začátku školní docházky. A právě Týdeníčky se mohou stát mostem mezi současnou nejistotou a budoucí jistotou.
Proč začínat právě teď?
Předškolní příprava nemá být závodem. Je to proces, který má dítě motivovat, ne stresovat. Proto Týdeníčky fungují skvěle i na zkrácenou dobu – zvlášť pokud se dítě do nich ponoří s chutí. A jak Petra správně poznamenala: „Snad ji to bude bavit a pomůže jí to.“
Po úspěšném a bezproblémovém zápisu do školy se Eli stala součástí našeho experimentu – testujeme, jaké výsledky může přinést zařazení Předškolákových týdeníčků do již probíhající nenucené domácí předškolní přípravy hrou, která začne systematicky podle Týdeníčků v květnu. Do této doby se Eli připravovala v rámci školkového kroužku předškoláka a doma s rodiči podle jejich uvážení. Každý měsíc až do konce srpna budeme přinášet zprávy z jejich domácí přípravy – co se Eli líbilo, co jí šlo snadno, s čím bojovala a co nového se o sobě dozvěděla.
A právě o tom náš projekt je – ukázat, že nikdy není pozdě začít a že i pár měsíců může dítěti změnit náhled na sebe samo.
První seznámení s Týdeníčky: Od časopisů k cílené přípravě
Eli miluje časopisy, rébusy a úkoly, které může řešit samostatně. Od malička jí chodil do schránky časopis vhodný pro její věk. Vždy se těšila, až otevře schránku a najde ten svůj časopis, který celý vyplnila během hodinky – a to jí nebyly ani tři roky.
Dlouho jsem hledala další časopis, který by byl vhodný pro předškoláky. Marně. Vše bylo buď moc jednoduché, nebo naopak určené už pro děti školního věku. Až jednoho dne přišly Týdeníčky.

Radost z první zásilky
Když Eli vytahovala z krabice složku, ve které našla 4 různé sešity, pastelky a tužky, byla nadšená. Hned si vše prolistovala a rozhodla se, že začneme Jízdou tužkou. Radovala se, že první úkoly může plnit ve stoje – což pro ni byla úplně nová a zábavná zkušenost.
Najednou udělala 8 stránek a potom jsme hned pokračovaly Pohybovkami. Tam jsme stihly dvě stránky. Těšíme se, až se další dny dostaneme i k těm zbývajícím dvěma sešitům.
Jak Týdeníčky zapadají do domácí přípravy?
Eli se připravuje na školu od října – ve školce navštěvuje kroužek předškoláka. Doma se jí věnujeme průběžně od pěti let. Ale nemáme s manželem pedagogické vzdělání, a tak máme občas rozdílné názory na to, co vše by měla Eli už zvládnout.
Věřím, že díky Týdeníčkům u nás doma zavládne větší klid a jistota – budeme přesně vědět, co by měl předškolák zvládnout. Naše domácí, hravá příprava získá pevný rámec. Týdeníčky nám kvalitně vyplní volný čas a pomohou nám smysluplně pokračovat i během prázdnin. A to vše zábavně, hravě a bez zbytečného tlaku.
Předchozí článek:
1. měsíc s Týdeníčky: Radost z učení i hry
Představení předškolačky Eli - diskuze
Předškolní příprava
Děkuji za inspiraci. Určitě s Týdeníčky začneme. Jsem zvědavá, zda Eli stihne vše projít a jak ji to posune! 🤩Poradna
Dobrý den, dceři (5 let) se udělal zubní váček na dásni u horní stoličky (vrtaná s plombou). Nijak zvlášť ji to nebolí, jen když jí to zmáčknu, nebo jí čistím zoubky, trošku vyjekne nebo sebou cukne. Paní zubařka mi sdělila, že pokud to dceru nebolí a nějak výrazně si na to nestěžuje, tak s tím zatím nemusíme nic dělat a necháme to tak... Dcerka má jít ale za měsíc na operaci (odstranění) krčních mandlí a mně vrtá hlavou, jestli ten váček nevadí a jestli ho může mít. Bude v celkové anestezii a na tu operaci čekáme už přes 4 měsíce, takže bych byla zklamaná, kdyby nás k vůli tomu poslali pryč. Děkuji
Dobrý den,
Vámi zmiňovaný „váček“ je zánětlivé ložisko plné bakterií. V dočasném chrupu se tento stav bohužel řeší extrakcí (vyndáním) postiženého zubu. Pokud by se takový zub ponechal, může dojít k rozvoji celkových komplikací infekce, případně k poškození stálého zubu (tzv. Turnerův zub).
Co se týče odstranění mandlí a celkové anestezie, přítomnost takového zubu v dutině ústní by teoreticky neměla být příčinou neprovedení výkonu. Ale vzhledem k tomu, že komplikace se obvykle objevují v nejméně vhodnou dobu, mohlo by se stát, že se stav dcerky zhorší těsně před výkonem a ten by se pak musel odložit. Navíc probíhající zánět vyčerpává organismus a zatěžuje imunitní systém, tedy ani hojení po odstranění mandlí by nemuselo být optimální.
Doporučuji tudíž daný zub nechat co nejdříve vyndat, aby se dceři rána do operace stihla zahojit a mohla výkon absolvovat bez obav z komplikací způsobených zaníceným zubem. Následně pak doporučuji nechat zhotovit mezerníček, ale to už je jiná záležitost.
Držím palce, ať vyndání zoubku i odstranění mandlí obě s dcerkou v pohodě zvládnete!
Srdečně zdravím,
MUDr. Irena Červená
Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
24 %
24 hlasů
2 %
2 hlasy
13 %
13 hlasů
47 %
47 hlasů
15 %
15 hlasů
Celkem hlasovalo 101 unikátních návštěvníků