Porodnice Praha Podolí, Ústav pro péči o matku a dítě

1. Adresa, kontakty porodnice

Název zařízení: Ústav pro péči o matku a dítě
Název oddělení/kliniky: Gynekologicko – porodnické oddělení
Adresa, ulice, číslo: Podolské nábřeží 157
Www stránky: www.upmd.cz
E-mail: info@upmd.cz
Primář: MUDr. Petr Velebil, CSc.
Předporodní příprava: Por. as. Olga Mrkvičková
Telefon: 296 511 223
E-mail: kurzy@upmd.cz

2. Podrobná informace z porodnice

Jak u nás probíhají předporodní kurzy, cvičení pro těhotné?

Kompletní informace pro nastávající maminky a tatínky o porodu a péči o miminko získáte na placených informačních kurzech. Zahrnují většinou 2x2 hodiny odborných informací. Nejvhodnější doba pro objednání se na kurzy je 2 měsíce před porodem. Kurzy nejsou povinné.

 • I. část - porodnická

Předporodní příprava, kdy do porodnice, co vzít s sebou, jednotlivé doby porodní, nácvik dýchání, porod s.c. císařským řezem, otec u porodu, hygiena a zásady správné životosprávy, šestinedělí, psychické změny.

 • II. část - péče o novorozence v porodnici a doma

Ošetřování, kojení, projevy, nácvik s modelem.

 • III. část - péče o své duševní zdraví

Hormonální změny v šestinedělí, příchod domů, nová situace - vliv na vztahy v rodině, starší sourozenci, babička jako vítaná pomoc. Kurz je pro maminky, páry a uvítáme i prarodiče.

Kurzy též zahrnují důležité informace o porodnici, organizaci, rady jak s doklady atd.
Prohlídka porodních sálů podle možnosti!

 • Navazuje IV. část novorozenecký kurz pro budoucí i novopečené rodiče.

Ceník jednotlivých kurzů naleznete na webových stránkách ÚPMD.

Jak se u nás rodí?

V případech, kdy to stav rodičky umožňuje, může si rodící žena zvolit polohu a režim v průběhu porodu, včetně II. porodní doby.
Porodní sál umožňuje porody v osmi zcela samostatných místnostech, každá s vlastním sociálním zařízením, přítomnost otce dítěte či jiné žádané (obvykle příbuzné) osoby je samozřejmostí.
U fyziologických porodů je možný volný pohybový režim.
Lze využít sprchy, porodního vaku, porodní židličky a balónů.
V případě komplikací je samozřejmostí akutní císařský řez přímo na porodním sále.
Porodní sál používá nejmodernější techniku monitorování stavu plodu v průběhu porodu. Je využívána též technika trojrozměrného ultrazvuku.

Pokud si rodička přeje a nejsou-li žádné kontraindikace, může darovat pupečníkovou krev pro získávání kmenových buněk, neboť ÚPMD spolupracuje v síti pracovišť Bank pupečníkové krve.

Jak probíhá poporodní péče?

2 hodiny po porodu tráví maminka na porodním pokoji - s doprovodem a miminkem, po porodu je již možné občerstvení.
Na Oddělení šestinedělí je 17 nadstandardních jednolůžkových pokojů a pokoje standardní, většinou dvoulůžkové.
Na všech pokojích je zavedený systém rooming-in.

Jak probíhá péče o dítě?

První ošetření novorozence probíhá na porodním pokoji.
Neonatologické oddělení je vzhledem k velkému rozsahu péče (perinatologické centrum) rozděleno na několik sekcí.
Oddělení fyziologických novorozenců (celkem 58 lůžek) poskytuje péči donošeným novorozencům podle výběru matky formou úplného rooming-in, denního rooming-in a oddělené péče o novorozence.
Základní filozofií oddělení je maximální spokojenost matky a novorozence.
Oddělení dále poskytují služby v nadstandardních pokojích s rozšířenými hotelovými službami a s možností ubytování otců nebo jiných příbuzných.

Jaké nadstandardní služby poskytujeme a za jakou cenu?

 • doprovod u porodu: 1000,- Kč
 • doprovod u plánované SC: 3000,- Kč (2300,- Kč s kurzem)
 • nadstandardní pokoje: 700 - 2600,- Kč / den

Další zajímavosti týkající se našeho pracoviště:

Nemocnice je perinatologickým centrem.
Porodní sál je jednotkový (samostatné pokoje). Ročně se zde provede až 4800 porodů, jde tedy o největší porodnici v ČR.

4. Fotoreportáž

Přinášíme Vám fotoreportáž z porodnice v Praze Podolí a rozhovor s panem MUDr. Petrem Velebilem, CSc., primářem porodnických oddělení Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze.

Ke zvětšení fotografií dojde po kliknutí v novém okně. Fotoreportáž z porodnice byla pořízena v roce 2009.

Zobrazit fotoreportáž »

5. Hodnocení porodnice rodičkami

Celkové hodnocení péče v porodnici:
(4.55)
Porod:
(4.65)
Poporodní gynekologická péče:
(4.35)
Poporodní péče o miminko:
(4.54)
Chci hodnotitZobrazit podrobné hodnocení »

Celkové hodnocení porodnic počítáme metodou váženého aritmetického průměru. Největší váhu má hodnocení porodu 50%, poporodní péče gynekologická má váhu 25%, pediatrická péče rovněž 25%.

6. Zkušenosti pacientek z porodnice Praha Podolí - diskuze
Přidat textové hodnocení
 • Dvojčátka
  Rodila jsem dvojčata. Chtěla jsem přirozeně, což zde bylo bráno jako v dnešní době "rarita". Porod mi musel být vyvoláván. Přes všechno dříve uvedené jsem byla přijímána doktorkou, která ani nepoznala, jestli jsou obě dvojčátka hlavičkami dolů.
  Porod mi vyvolávaly tři dny. To je vše ok, ale po těchto třech dnech (po ultrazvuku zkušeným lékařem) mi byl doporučen císařský řez. Chápu, že někdy se můžou objevit komplikace, ale mě nebyl udělán pořádný ultrazvuk celou dobu porodu. Po dobu porodu mně kontrolovaly sestřičky (ozvy a pod.) a lékař jen jak se "otvírám". Přístup byl určitě profesionální, ale vůbec "lidský" (co se lékařů týče). O děti a mne bylo z lékařského hlediska postaráno,ale konečné doporučení k sc mně zpětně dost "vzalo".
  Naštěstí jsem si stála na svém, rozmýšlela a nakonec mi "dovolili porodit přirozeně, což jsem si moc přála. Byla jsem z porodu moc ráda a zpětně musím říct, že to proběhlo opravdu supr.
  Rozčarování však přišlo na oddělení šestinedělí. V tu chvíli jsem to neřešila, ale zpětně to hodnotím jako hrozné. Sestry byly zpočátku velice nepříjemné, později se však chovaly dobře (ty mé, ty ostatní byly pořád hrozné, dokázaly mi vynadat za to, co mi nakázaly ty mé :-D).
  Po nakojení jsem vozila děti na dokrmení UM. Ačkoliv vypily celkem velké množství, sestřičky do nich "naládovaly" co si sami vzaly, takže příští kojení se jim zas moc nechtělo sát. Jednou se mi dokonce mladší poblinkala (slabé slovo), protože jí daly ohromné množství. Doma mi poté trvalo dost dlouho, než jsem se rozkojila "naplno".
  To vše (na šestinedělí) se dá ještě překousnout, ale to, že z pokojů není ani přivolávací zařízení k sestřičkám, je dost tragické!!!

  Závěrem: Porodnice v Podolí je špičkové! zařízení. Určitě se nemusí nikdo obávat porodu zde.
  Chápu, že je pracoviště velice vytížené, ale pracovníci by mohli býti více orientováni na komunikaci a vstřícnost s rodičkami. Zde vše jde jak na "běžícím" pásu a pocity jdou stranou.
  AlenaJa   | 01.07.2017 01:10:20
  Reagovat | URL příspěvku
 • Podolí - porod 2012
  Dobrý den.
  S manželkou jsme měli celkem špatnou zkušenost. Doktorka přišla až do dvou hodinách poslední fáze porodu, když byla manželka úplně vyčerpaná. Měla slabé kontrakce a tuhou hráz, takže to sama nezvládla. Byla tam akorát nezkušená sestřička, dala manželce 2x Oxitocin na zesílení kontrakcí, ale výsledkem bylo pouze snížení frekvence a kontrakce byly nadále slabé). Doktorka ji nastřihla až po 2 hodinách trápení.

  Dítě hned zabalili, manželka se udiveně zeptala jestli jí ho nedají na kojení a pak jí ho neochotně dali cca na 2 minuty maximálně už zabalené a pak jí ho vzali. Kdyby se nezeptala, nedali by jí ho vůbec. Zřejmě pospíchali.

  Na pokojích nebylo místo, takže manželku dali na gynekologické oddělení kde byla bez dítěte, následující den jí odmítli převézt na klasický pokoj, takže jsme museli platit nadstandart asi za 2500 na den, aby mohla být s dítětem.
  Přeji lepší zkušenosti, my půjdeme příště jinam.
  Selig   | 06.10.2015 08:19:32
  Reagovat | URL příspěvku
Přidat textové hodnocení
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce