Inzerce
Inzerce
Inzerce

Porodnice Šternberk, Nemocnice Šternberk, Středomoravská nemocniční a.s.

1. Adresa, kontakty porodnice

Název zařízení: Nemocnice Šternberk, Středomoravská nemocniční a.s. Člen skupiny AGEL
Název oddělení/kliniky: Gynekologicko – porodnické oddělení
Adresa, ulice, číslo: Jívavská 20, Šternberk
Www stránky: www.nemocnicesternberk.agel.cz
E-mail: marek.vaca@nst.agel.cz
Primář: MUDr. Marek Vaca
Předporodní příprava: Bc. Olga Havelková, porodní asistentka a Bc. Soňa Chytilová, porodní asistentka (kontakt: poras.olali@gmail.com)
Telefon: 587 800 290 (porodní sál), 587 800 383 (prenatální poradna)
E-mail: jarmila.starostova@nst.agel.cz, barbora.kralova@nst.agel.cz, radka.sedlackova@nst.agel.cz

2. Podrobná informace z porodnice

Jak u nás probíhají předporodní kurzy, cvičení pro těhotné?

Kurzy předporodní přípravy

Kurzy předporodní přípravy jsou určené ženám s fyziologickým těhotenstvím. Cvičení je vhodné provádět od ukončeného 12. týdne gravidity až do porodu. Lekce probíhají  vždy ve středu od 13,00 do 14,30 v budově gynekologicko-porodnického oddělení.  Kapacita jedné lekce je 6 těhotných žen, je nutné se objednat. Kurz probíhá 45 minut diskuse na dané téma a 45 minut cvičení pro těhotné (pilatek a gravidjoga). Téma jednotlivých lekcí se liší. Snažíme se co nejvíce respektovat Vaše přání a možnosti, rádi se přizpůsobíme.

Témata k diskuzi v jednotlivých lekcích:

1) Výživa v těhotenství, význam cvičení v těhotenství, těhotenská průkazka, nejčastější problémy v těhotenství a jejich řešení.

2) Co s sebou do porodnice? Kdy do porodnice?

3) První doba porodní – definice, úlevové polohy, dýchání za porodu a jeho nácvik, analgezie za porodu, porodní plán.

4) Druhá a třetí doba porodní – porodní polohy, nácvik tlačení (pouze zadržení dechu bez samotného tlačení), bonding.

5) Šestinedělí a kojení.

6) Volné téma – šátkování, otec u porodu, péče o dítě, aromaterapie.

Speciální lekce (7 + 8) – nárok na speciální lekci vzniká zakoupením celého kurzu.

7) Edukace s doprovodem u porodu, úloha doprovodu, masáže za porodu, nácvik úlevových poloh.

8) Prohlídka porodního sálu a oddělení šestinedělí (zdarma).

Cena celého předporodního kurzu je 1 000 Kč, možnost zakoupení pouze jednotlivých lekcí. Cena 1 lekce je 200 Kč.

Prohlídka porodního sálu

Prohlídka porodního sálu je možná po telefonické domluvě s porodními asistentkami o víkendu. Budoucí rodiče mají možnost prohlídnout si prenatální poradnu, porodní sál, oddělení šestinedělí i novorozenecké oddělení.  Mohou se zeptat na cokoli, co je zajímá o průběhu porodu nebo hospitalizace, možnost sepsání dokumentace k porodu. Prohlídka je zpoplatněna 200 Kč.

Jak probíhá registrace na porodním sále a prenatální péče?

Od 36. týdne těhotenství maminku po telefonické objednávce přivítáme v ambulantní části porodního sálu.

Při návštěvě:

 • sepíšeme zdravotnickou dokumentaci
 • změříme krevní tlak a puls, hmotnost
 • vyšetříme moč a zkontrolujeme, zda se netvoří otoky
 • natočíme KTG  (ozvy plodu)
 • lékař provede vaginální vyšetření a UZ plodu včetně jeho váhového odhadu
 • v průběhu každé návštěvy má žena možnost zeptat se porodní asistentky či lékaře na to, co je zajímá ohledně předporodní péče a porodu, projít si s nimi porodní plán

Další návštěvy probíhají u fyziologického těhotenství 1x týdně do termínu porodu, dále pak 2x týdně. Necháváme přenášet 10 dní od termínu porodu. Žena má v termínu porodu možnost porodu na přání, tzv. programovaný porod. Záleží však na při příznivém porodnickém nálezu.

Co si vzít s sebou do porodnice?

 • doklady – občanský průkaz
 • průkaz pojištěnce
 • těhotenský průkaz včetně všech výsledků vyšetření podstoupených v těhotenství 
 • kopie oddacího listu (vdaná)
 • zápis o určení otcovství (svobodná)
 • kopie rodného listu (svobodná)
 • rozsudek o rozvodu (rozvedená)

Pro maminku - osobní léky a věci osobní potřeby - přezůvky, porodnické vložky, vložky do podprsenky, jednorázové kalhotky, toaletní potřeby, neperlivé tekutiny 

Pro miminko – balení jednorázových plenek, vlhčené ubrousky, oblečení na cestu domů, autosedačku

Pro tatínky – přezůvky, tekutiny, fotoaparát, trpělivost a dobrou náladu.

Jak se u nás rodí?

Moderní boxový systém - 3 porodní boxy, každý zařízený v jiné barvě, sociální zařízení je součástí boxu (WC, sprcha, na 1 boxu vana k balneoterapii v I. době porodní). Porody se vedou na moderních polohovatelných porodnických lůžkách (na přání rodičky se dá tímto zajistit prakticky libovolná vyhovující poloha), boxy jsou samozřejmě vybaveny porodnickými balony a žíněnkami. Pokud si žena přeje rodit na zemi na žíněnce v kleku či dřepu a porod probíhá fyziologicky, snažíme se jí vyhovět. 

Maminky, které se přijímají k porodu, absolvují na porodním boxu I. dobu porodní, samotný porod a ošetření porodního poranění, ošetření novorozencePoté jsou na porodním boxu sledovány 2 hodiny po porodu. Po dvou hodinách opouštějí ženy porodní sál společně s novorozencem. Další péče probíhá na porodním lůžkovém oddělení.

Jak probíhá poporodní péče?

Na porodním lůžkovém oddělení jsou k dispozici jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením, (vždy jeden jednolůžkový a jeden dvoulůžkový pokoj má společnou koupelnu s WC), dále 6 nadstandardních jednolůžkových pokojů s vlastním WC, sprchou a klimatizací. Na všech pokojích porodního lůžkového oddělení podporujeme plný rooming in. Domů propouštíme 3. - 4. den po spontánním porodu a 4. - 6. den po císařském řezu, vždy dle zdravotního stavu dítěte i matky.

Jak probíhá péče o dítě?

Přiložení k prsu po fyziologickém probíhá porodu do 30 minut na porodním sále nebo necháme možnost samopřisátí – dle přání matky. Samozřejmostí je podpora bondingu  prováděného matkou, popř. otcem bezprostředně po porodu. Vhodné je donést si čepičku a červený ručník pro miminko.

Jaké nadstandardní služby poskytujeme a za jakou cenu?

 • přítomnost otce u porodu: zdarma, druhá osoba u porodu za poplatek 400 Kč
 • nadstandardní pokoj na šestinedělí: 500 Kč za noc, zde je možný pobyt i s partnerem, včetně zajištění stravování pro partnera
 • naše porodnice ve spolupráci se dvěma firmami nabízí fotografování právě narozených dětí do alba – možnost výběru
 • epidurální analgezie na žádost rodičky - 2 000 Kč, v případě lékařské indikace zdarma
 • inhalační analgezie Entonox na žádost rodičky na porod - 1 000 Kč, na ošetření poporodního poranění 400 Kč, z lékařské indikace zdarma
 • aromaterapie u porodu: 200 Kč

Další zajímavosti týkající se našeho pracoviště

Titul „Baby friendly hospital“ získala šternberská porodnice již v roce 2001 a to jako 19. porodnice ze 120 porodnic v ČR.

V roce 2011 jsme získali akreditaci pro odběry pupečníkové krve pro Cord Blood Center CZ a Národní tkáňové centrum.

Možnost zapůjčení apnoe podložek domů za poplatek 900 Kč na půl roku.

4. Fotoreportáž

Přinášíme Vám fotoreportáž z porodnice Nemocnice Šternberk o.z., Středomoravská nemocniční a.s. a rozhovor s primářem Gynekologicko - porodnického oddělení panem MUDr. Markem Vacou.

Ke zvětšení fotografií dojde po kliknutí v novém okně. Fotoreportáž z porodnice byla pořízena v roce 2009, aktualizována v roce 2016. Rozhovor byl pořízen v roce 2017.

Zobrazit fotoreportáž »

5. Hodnocení porodnice rodičkami

Celkové hodnocení péče v porodnici:
(4.52)
Porod:
(4.33)
Poporodní gynekologická péče:
(5.00)
Poporodní péče o miminko:
(4.42)
Chci hodnotitZobrazit podrobné hodnocení »

Celkové hodnocení porodnic počítáme metodou váženého aritmetického průměru. Největší váhu má hodnocení porodu 50%, poporodní péče gynekologická má váhu 25%, pediatrická péče rovněž 25%.

6. Zkušenosti pacientek z porodnice Šternberk - diskuze
Přidat textové hodnocení
 • novorozenecké odd
  V roce 2011 jsem rodila v nemocnici Sternberk. I když jsem z Olomouce, rozhodla jsem se po kladných reakcích svých známých, rodit tam. Co se týče porodního sálu a přístupu porodních sestřiček, tak nemám sebemenší výtku. Byly moc milé, ochotné, vstřícné. Bohužel celý dojem a zážitek mi zkazily dvě starší tmavovlasé sestry z novorozeneckého odd. (jedna z nich byla, myslím, staniční sestra). Bohužel se mi jediné ty dvě nepředstavily, tak nejsem schopna říct jejich jména. Totálně neochotné, příšerný lidský přístup, žádná empatie. Ale je to od mého porodu už 6 let, tak třeba se situace zlepšila ;-) Můžete rodit v sebelepší porodnici, ale když natrefíte na nelidský přístup personálu, tak máte zkažený celý dojem :-( ale důležité nakonec je, že mám zdravého chlapečka. Každopádně jsem se po tomto zážitku rozhodla rodit v Olomouci, už i kvůli lepší zdrav. péči v případě závažnějších komplikací.
  vove   | 26.01.2017 12:16:23
  Reagovat | URL příspěvku
 • oddělení šestinedělí
  V listopadu 2007 se mi ve šternberské porodnici narodil syn ondřej.byl to můj nejkrásnější zážitek v životě.prostředí bylo příjemné,sestřičky i doktoři byli úžasní a vše bylo ok,až do chvíle než mě odvezli na oddělení šestinedělí.Přístup sestřiček k maminkám tam, byl taky super,ale sestřičky z novorozeneckého to byla jedna velká katastrofa.Když si na to vzpomenu ještě tedˇ se mi chce brečet.Jen jedna jediná sestřička z novorozenéckého byla úžasná,škoda že navím jak se jmenovala celým jménem.Chodila tam jen na vípomoc,byla silnější a říkaly jí asi "Dobruška nebo Drahuška".Chtěla bych ji moc poděkovat za krásný přístup ke mně a mému synovi a že mi dokázala poradit a pomoct,když jsem to nejvíc potřebovala.Jinak chladný a nelidský přístup.Vím že je to jejich každodenní práce a taky to tak asi berou.
  hirusa   | 24.11.2009 13:39:23
  Reagovat | URL příspěvku
 • Nádherný 31. červenec
  31. července jsem ve Šternberské porodnici prožila nejkrásnějsí den mého života. Mé miminko se mělo narodit už 23.7, ale ještě týden navíc zůstalo u mě v bříšku. Už první den, kdy jsem byla na kontrole tak jsem byla maximálně spokojená s péči a tak jsem si řekla, že mé miminko se musí narodit zde. Tak jak jsem se celých 9 měsíců bála porodu tak v den nástupu do porodnice jsem na ten strach úplně zapoměla. Jméno porodní asistentky si nějak nepamatuji a to je škoda, protože bych ji tady chtěla velice vychválit a moc poděkovat jak mi celou dobu pomáhala a přivedla mi na svět mého syna Adámka. Paní sestřičko, vím, že jste blondýnka ostříhaná na mikádo a máte krásně modré oči a hodně vymalované řasy... tak Vám já moc DÉKUJI!!! Manžel hned po porodu prohlásil, že za 2 roky si k Vám přijedem pro Viktorku.

  Mnohokrát děkujeme.

  Regína Petrášová
  Regisek   | 04.11.2009 14:16:12
  Reagovat | URL příspěvku
Přidat textové hodnocení
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce